Procesory

Rewolucyjny projekt procesora. Ma być 100x lepszy niż ten co masz w komputerze

przeczytasz w 2 min.

Nadchodzi rewolucja komputerach? Start-up Efficient Computer zapowiedział rewolucyjny projekt procesora Monza, który ma zapewniać 100x lepszą efektywność energetyczną niż obecne jednostki dostępne na rynku.

Postęp technologiczny na rynku procesorów to nie tylko czysta wydajność. Producenci coraz mocniej konkurują także pod względem efektywności energetycznej - wydajności, ale w przeliczeniu na ilość pobieranej mocy. Efektywność ma ogromne znaczenie w nie tylko w domowych komputerach do gier, ale przede wszystkim w urządzniach mobilnych i centrach danych.

Jeżeli wierzyć informacjom opublikowanym w sieci, start-up Efficient Computer dokonał tutaj rewolucji i opracował procesor, który detronizuje wszystkie popularne jednostki pod względem efektywności energetycznej. 

Rewolucyjny projekt procesora 

Efficient Computer to stosunkowo nowy start-up, który powstał w lutym 2023 roku. Naukowcy opracowali układ o nazwie roboczej Monza, który bazuje na całkowicie nowej architekturze Fabric – ma ona być owocem siedmiu lat badań prowadzonych na Uniwersytecie Carnegie Mellon (wyniki badań opisano w pracy “Programmable,Energy-minimal ComputerArchitectures”).

Możliwości chipa wyglądają imponująco. Projektanci twierdzą, że procesor ma zapewniać wydajność porównywalną z obecnymi jednostkami, a przy tym zużywać dużo mniej energii elektrycznej. Efektywność energetyczna takiego chipu ma być 100x lepsza niż najlepsze procesory oparte o architekturę von Neumanna i 1000x lepsze niż energochłonne procesory graficzne. 

Naukowcy potwierdzili, że niedawno otrzymali pierwszy działający układ (na pierwszym zdjęciu).

Nowe podejście do projektowania procesorów 

Według konstruktorów, kluczowe okazało się nowe podejście do projektowania procesora. W odróżnieniu do obecnych konstrukcji, które wykonują serię instrukcji, nowa architektura pozwala optymalizować działanie i wykonywać kilka instrukcji równolegle.

Kompilator architektury od samego początku był projektowany pod kątem procesora i pozwala na kompilację programów napisanych w C lub C++. 

Efficient Monza - procesor budowa

Rewolucja na rynku komputerów? 

Możliwości nowej architektury wyglądają imponująco, ale należy do nich podejść z dystansem. Nie wiadomo, jakie są realne możliwości sprzętu i czy nada się do codziennych zastosowań.

Kluczowe jest również finansowanie projektu. Start-up otrzymał finansowanie w wysokości 16 mln dolarów, które umożliwi rozwój zespołu i prowadzenie dalszych działań badawczo-rozwojowych. Start-up chciałby wejść na rynek i sprzedawać swoje procesory. 

Źródło: TechSpot, Efficient Computer

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    J.B FIN
    7
    Tytul click byte
    Startup oznacza scam w wiekszosci.
    100 razy lepiej - od razu wlacza sie lampka ostrzegawcza.
    Gropka ludzie chce konkurowac z takimi molochami jak Intel czy AMD.

    Artykol smiec.
    • avatar
      PrymusLee
      5
      Rewolucja na miarę procesorów grafenowych...weź przestań.
      • avatar
        Silver
        3
        Startupy dużo obiecują, żeby tylko inwestorów przyciągnąć.
        • avatar
          bbkr_pl
          2
          Caly sens tego procesora opisany jest w punkcie 4.1 podlinkowanego opracowania. Czyli zamiast synchronicznie wykonywac instrukcja po instrukcji z oczekiwaniem az poprzednia instrukcja zwolni rejestry to kompilator umie wygenerowac kod pytajacy o wolne miejsce na caly zestaw X rejestrow pod X rownoleglych operacji. Czyli na chlopski rozum to tak, jakby procesor nie mial rejestrow a zamiast tego uzywal obszar cache L1. I dodali instrukcje bedace semaforem na caly wektor danych. Tylko ze... to zadna magia. Karty graficzne maja to od dawna, np. tak feeduje sie macierze do CUDA i dzieki tej technice mozna zrownoleglac wykonanie.

          Nie do konca rozumiem sens... Oni sami nazywaja to "energy-efficient, vector-dataflow co-processor". Nie widze tu zadnego zysku, bo APU od dawna sa lepszym polaczeniem obu swiatow.
          • avatar
            arturho7
            2
            "Amerykańscy naukowcy odkryli..." - to chyba najbardziej rozpoznawalne zdanie początkowe miliona scumerskich treści, w których to nowy cudowny wynalazek ma kolejny raz odmienić świat. Czytam takie od 20 lat i nigdy żadna nie doczekała się 2 odcinka swojej historii. To klasyk, coś jak afrykański książę który chce się podzielić swoimi skarbami z każdym posiadaczem skrzynki email
            • avatar
              RedFox01
              0
              "Pan" Paweł zazwyczaj Click Byte "tworzy", i "podnieca" się wszystkim, jak dzieciak z ADHD.
              • avatar
                solar90
                0
                'Ma być lepszy'.
                Co jest niby rewolucyjnego w projekcie? Projekt jak projekt. Dopiero gotowy produkt mógłby okazać się rewolucyjny.
                • avatar
                  piomiq
                  0
                  Nic nie napisano czy będzie zgodny z x86. Zatem mamy rozumieć, że nie. W związku z tym oprogramowania na to prawie nie będzie. I trzeba będzie wszystko kompilować od nowa. Już widzę firmy produkujące oprogramowania jak się rzucają na niego.
                  • avatar
                    piomiq
                    0
                    "Ma być 100x lepszy" to wg autora ma 100x lepszą efektywność energetyczną. A jak z wydajnością?
                    W artykule czytamy, że ma być "porównywalny", zatem nie będzie 100 razy lepszy.