Ciekawostki

Procesor z DNA. Przełomowy projekt naukowców może być rewolucją

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Rochester Institute of Technology i Uniwersytetu w Minnesocie opracowali prototypowy procesor sieci neuronowej, który pozwala przeprowadzać obliczenia i przechowywać dane w DNA. Nowatorski projekt może odmienić rynek centrów danych.

Przechowywanie danych w DNA nie jest nowym pomysłem. W 2012 roku zespół badaczy z Harvardu opracował technikę, która pozwala wykorzystać materiał organiczny do przechowania danych. Naukowcy z wydziału inżynierii komputerowej Rochester Institute of Technology i Uniwersytetu w Minnesocie postanowili jednak pójść o krok dalej i opracowali rewolucyjny procesor z DNA. 

Procesor z DNA 

Naukowcy opracowali prototypowy system mikroprzepływowy, który można określić urządzeniem lab-on-chip – to miniaturowy system, który może dostarczyć dane wyjściowe sztucznej sieci neuronowej (czyli podstawowego algorytmu sztucznej inteligencji). Układ pozwala nie tylko na przeprowadzanie obliczeń, ale też odczytywanie i zapisywanie danych w DNA. Szczegółowy artykuł opublikowano w czasopiśmie PLOS One Journal

"Zaproponowaliśmy reprezentowanie liczb poprzez stężenia roztworów zawierających specjalnie zmanipulowane cząsteczki DNA i operacje obliczeniowe jako manipulacje cząsteczkami DNA - można wykonywać operacje takie jak dodawanie i mnożenie oraz inne nieliniowe funkcje niezbędne do obliczeń sieciowych. To jest pomost od przechowywania do obliczeń i wykorzystania DNA jako nośnika do wykonywania obliczeń" - powiedział Amlan Ganguly, kierownik wydziału inżynierii komputerowej w RIT. 

Nadchodzi rewolucja 

Opracowanie procesora może zrewolucjonizować centra danych, co będzie miało wpływ nie tylko na archiwa, kryminalistykę, ale też na nauki medyczne i zastosowania biomedyczne. Potencjalnie mówimy o milionach urządzeń do zastosowań osobistych i komercyjnych. 

"DNA jest doskonałe w przechowywaniu informacji, w rzeczywistości jest znacznie lepsze niż elektroniczne tryby pamięci, ponieważ jest o około 3 do 6 rzędów wielkości bardziej kompaktowe niż większość sprzętu pamięciowego, którym dysponujemy; jest również znacznie bardziej niezawodne i trwałe".

Źródło: RIT

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  2
  Czy już ktoś odpalił na tym DOOM'a?
  • avatar
   irondick
   1
   Ciekawe jak z szybkością dostępu do danych?
   • avatar
    Lister
    1
    W każdej sekundzie nasze ciała przeszywa miliony neutrin. Co jakiś czas takie neutrino, zamiast przez nas przelecieć, wchodzi w reakcję z komórką i może m.in. zniszczyć ogniwo łańcucha DNA. Nie inaczej będzie z tymi chipami DNA, dlatego MZ to kiepski pomysł.
    • avatar
     Yesusik
     -1
     W pewnym filmie ludzie byli hodowani jako bateryjki... wychodzi na to, że w przyszłości mogą być pendrive'ami, haha! :-P
     • avatar
      WolnosciNieOddam
      0
      TVN czyli Tusk Vision Network, NeoTVP, Gazeta wyborcza zwana potocznie gównem wyborczym to medialne antypolskie szczujnie które propagują mowe nianawisci do tych co maja inne zdanie od TUSKOWEJ ryżej władzy.
      Propagują nienawiść do własnego kraju, flagi narodowej, do rodziny jako związku mężczyzny i kobiety, do rodzin wielodzietnych nazywając nazywając ich patusami, kościoła katolickiego, chrześcijaństwa, wartości chrześcijańskich.
      To sa nienawistne media które manipulują opinia publiczna i mówią ze wszystko jest w porzadku kiedy ryży i jego NIErząd łamią prawo, konstytucję.
      Jednak ich sielanka nie będzie trwala wiecznie i przyjdzie dzień sądu kiedy naród ukarze ich z
      największa surowością.
      Nie dajcie się manipulować przez tych uzurpatorów i oglądajcie Telewizje Republika!
      Włącz myślenie, włącz Telewizje Republika!!
      Dołącz do nas i powiedz o Telewizji Republika całej swojej rodzinie, wszystkim znajomym, sąsiadom a oni niech przekazują to dalej tak żeby jak najwiecej Polaków się dowiedziało prawdy Tusku i jego mediach!!!!
      Jest niż na ponad milion na YouTube!!! Dołącz do nas już dziś!!!
      • avatar
       vacotivus
       0
       Trwały? Odrobina Kreta i materiał się kompletnie rozleci