Na topie

Dronowi kurierzy o krok bliżej

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Gadżety Drony

W różnych krajach tylko mówi się o realizacji dostaw kurierskich za pomocą dronów, a w Chinach właśnie stało się to rzeczywistością. Firma SF Express otrzymała oficjalne pozwolenie na taką działalność.

 • Dronowi kurierzy o krok bliżej
A A

Amazon testuje, DelivAir testuje, Airbus testuje i wielu innych graczy również. Władze poszczególnych krajów nie są jednak przekonane co do tego, czy drony są w stanie bezpiecznie dostarczać przesyłki. Co innego Chiny…

Chińskie władze wydały pierwsze pozwolenie na dostarczanie paczek za pomocą bezzałogowych maszyn latających. Zgodę na oferowanie takiej usługi otrzymała największa (po China Post) firma logistyczna w kraju, SF Express. Oczywiście zezwolenie nie zostało przyznane tak po prostu – od ponad pół roku trwały bowiem testy, które najwyraźniej zakończyły się pełnym sukcesem. 

Przynajmniej początkowo SF Express wykorzysta drony w obszarach wiejskich i słabo zaludnionych. Jak będzie to działać? Najpierw duże samoloty będą transportować duże ilości towaru do sortowni, potem duże drony będą je dystrybuować do lokalnych magazynów, by wreszcie małe drony mogły dostarczać paczki bezpośrednio do klientów. Dzięki temu dostawa ma być szybka (bo nieograniczana przez drogi) i bezproblemowa.

Być może właśnie od tego, jak usługa wypadnie w Chinach, będzie zależeć to, czy podobne pozwolenia zostaną wydane w innych krajach. Co uważacie na temat tej koncepcji – czy chcielibyście, by zamiast kurierów paczki dostarczały wam drony?

Źródło: Yicai, Quartz, Asia Times, Technode

Odsłon: 2137 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
  1. roman106
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-29 12:44

   Stwarzasz sztuczne problemy, które można prosto rozwiązać.

   Odbiorca dostaje powiadomienie czy za 15 minut dron może dostarczyć przesyłkę. Odpowiada "tak" i problemu nie ma. Może też wybrać konkretną godzinę.

   Złe warunki pogodowe - drony nie latają i nie ma problemu. Przesyłki dostarcza tradycyjny kurier.

   Każdy zwolennik takiego dostarczania przesyłek rejestruje się podając miejsce lądowania (współrzędna GPS). Jak ktoś nie ma takiego miejsca, to się nie rejestruje. Jak ktoś poda miejsce pod blokiem na placu zabaw - "sorry tej lokalizacji nie obsługujemy".

   A teraz pomyśl jakie są koszty wdrożenia rozwiązania Twoich problemów... zerowe, wystarczy trochę pomyśleć. Na szczęście to firma musi pomyśleć za niemyślących użytkowników.

   Skomentuj

 1. Misza102
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-30 09:48

  Uważam że w Polsce do sie nie uda. Koszt pracy kuriera jest za niski, a ilośc złodziei za duża. / czesto pada, problemow można moznożyc i mnożyć. (założyłem sie nawet o 5000zł w 2015r że do 2020 u nas w PL (zakład jest o warszawe)- to sie nie uda

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!