Na topie

5G w Polsce od 2020 roku - „to możliwe”

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Internet Tematyka: 5G Producenci: Huawei

Jeśli tylko dostawcy rozwiązań technologicznych, operatorzy telekomunikacyjni i sektor rządowy połącza siły, sieci 5G w Polsce będą mogły wystartować już w 2020 roku.

 • 5G w Polsce od 2020 roku - „to możliwe”
A A

W pierwszych polskich miastach sieć 5G może zostać udostępniona bardzo szybko – możliwe, że nawet w przyszłym roku. Takie przekonanie wyraził podczas tegorocznego Forum Gospodarczego TIME dyrektor generalny firmy Huawei Polska, Tonny Bao.

„Razem, jako dostawcy, operatorzy i sektor rządowy, możemy szybko i efektywnie wprowadzić sieć 5G w Polsce – mówił Tonny Bao. –  Możemy w krótkim czasie zaimplementować 5G dzięki najnowszym technologiom i przy okazji zrobić to efektywnie pod względem finansowym”.

To właśnie koszty mogą być jednym z największych problemów związanych z wdrażaniem nowej generacji połączeń mobilnych nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie. Mogą, ale nie muszą, o czym również przekonywał Chińczyk stojący na czele polskiego oddziału Huawei.

„Koszty wdrożenia sieci 5G zależą od takich czynników, jak uproszczenie spektrum częstotliwości, wykorzystanie obecnej infrastruktury oraz tego jaki zasięg będzie miała sieć nowej generacji. Czy będzie to 90 procent miast, powierzchni kraju czy ludności Polski, to wszystko ma kluczowe znaczenie” – wyjaśnił.

5G antena

Jak można zaoszczędzić? Między innymi wykorzystując częstotliwości i infrastrukturę sieci 4G do transmisji 5G. W osiągnięciu wysokiej efektywności pomóc ma zaś przede wszystkim Massive MIMO (Multiple Input Multiple Output) – wieloantenowe rozwiązanie zwiększające niezawodność i nawet 5-krotnie poprawiające wydajność.

Igor Milojevic, dyrektor technologiczny Huawei CEE&Nordic podkreślił podczas tego samego wydarzenia, że „kluczem do zbudowania ekosystemu 5G i motorem napędowym wdrożenia 5G jest szeroko zakrojona działalność badawczo-rozwojowa i inwestycje, a także kompleksowa standaryzacja”.

Dlatego właśnie Milojevic zachęca polskie podmioty do przyłączania się do projektów związanych z rozwojem sieci 5G. Jedną z firm, które są na to otwarte, jest Orange Polska, która już w ubiegłym roku przeprowadziła pierwsze testy terenowe (w Gliwicach).

„Wdrożenie 5G przyniesie jakościową zmianę. Skorzystają na tym nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też przemysł, czy szerzej – cała gospodarka” – skomentował Jean-François Fallacher. Prezes Orange Polska chce, by pierwsze komercyjne punkty dostępu 5G działały we wspomnianym 2020 roku.

5G

Wzmianka o roku 2020 znalazła się również w „Strategii 5G dla Polski”, opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Celem jest uruchomienie sieci nowej generacji w przynajmniej jednym dużym mieście w tym właśnie terminie.

Jak możemy przeczytać w tym dokumencie, „sieć 5G nie będzie tylko kolejną generacją sieci telekomunikacyjnej, będzie to infrastruktura o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki i społeczeństwa, dlatego rozumiana jest jako innowacyjna infrastruktura państwa”.

Źródło: Huawei, MultiPR, Orange Polska, TVN24BiS, Ministerstwo Cyfryzacji, inf. własna. Foto/ilustracje: Pixabay - Free-Photos (1), crbertoldo (2), mohamed_hassan (3)

Odsłon: 14501 Skomentuj newsa
Komentarze

34

Udostępnij
 1. Premek1804
  Oceń komentarz:

  -19    

  Opublikowano: 2019-03-09 12:59

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  No i z czego się cieszycie ? Będziecie zdychać na raka jak muchy mongoły

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   14    

   Opublikowano: 2019-03-09 15:52

   Co to sa "muchy mongoły"

   Skomentuj

  2. musslik
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2019-03-10 09:26

   rzekł Janusz wrzucający śmieci do pieca ;D

   Skomentuj

 2. sn00p
  Oceń komentarz:

  -13    

  Opublikowano: 2019-03-09 13:08

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  G5 z pewnością nie pojawi się w Polsce. W Łodzi miał być program pilotażowy w 2018 który na szczęście wstrzymano. Za jakiś czas UE zakaże tego na terenie całej Unii. Huaweii się u nasz panoszy i chce robić z nasz króliki doświadczalne. Największy problem z G5 jest taki że nadajniki mają o wiele mniejszy zasięg niż istniejąca sieć G4. To wymaga większej ilości nadajników w danym obszarze. To z koli naraża nas na większą dawkę promieniowania fal z nadajników.

  Skomentuj

  1. sn00p
   Oceń komentarz:

   -7    

   Opublikowano: 2019-03-09 13:11

   Ten dziennikarz z Houston w USA ma dosyć dużą wiedzę na temat. Warto posłuchać. youtube.com/watch?v=NUa_XbgZgq8

   Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    -14    

    Opublikowano: 2019-03-09 14:07

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Jeśli ktoś uważa, że nadajniki 5G są jakimkolwiek problemem w obliczu technologii 5G, to dla mnie posiada małą wiedzę, na temat oddziaływania fal. Jeśli coś będzie miało wpływ, to przede wszystkim Twój telefon komórkowy w technologii 5G wysyłający dane do nadajnika. Skąd takie twierdzenie ??

    Ano, telefony z 5G obsługują od razu całe pasmo 5G, przez co, gdy chcemy z komórki do nadajnika wysłać coś z pełną prędkością 5G, to telefon będzie musiał mieć moc zbliżoną do mocy nadajnika. Przy czym oddziaływanie komórki z odległości 10cm jest przynajmniej 10000x wyższe, aniżeli nadajnika 5G z odległości 10metrów. A więc nawet, jeśli nasz telefon będzie wysyłał 150kbps to będzie emitował więcej promieniowania dla nas aniżeli w pełni obciążony BTS 10metrów dalej. Swoją drogą prawdopodobnie równocześnie będzie to i tak pewnie co najmniej 100-1250x mniejsze natężenie promieniowania, niż w trakcie rozmowy 2G przy niskim zasięgu.

    Skomentuj

    1. pablo11
     Oceń komentarz:

     -2    

     Opublikowano: 2019-03-09 14:12

     Wszystkie obliczenia są robione z zachowaniem pewnych przybliżeń, bo nie ma obecnie maksymalnej mocy nadawania dla pasm 5G, a Qualcomm się nie chwali ile x50 wydziela promieniowania w trakcie nadawania z pełną prędkością 5G, ale przyjąłem, że to nie może być więcej niż 10W, bo to na granicy możliwości telefonu jest. Qualcomm nie podał również maksymalnego Uploadu dla x50.

     Skomentuj

     1. gormar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-03-09 18:54

      pablo11. W swojej "analizie" zapomniałeś o jednej kwestii. Anteny na stacji bazowej mają o wiele większy zysk niż te w smartfonie, gdyż są kierunkowe. Dzięki temu energia wypromieniowywana przez twoje urządzenie może być wielokrotnie mniejsza niż ta w stacji bazowej.

      Skomentuj

    2. musslik
     Oceń komentarz:

     -2    

     Opublikowano: 2019-03-10 09:30

     W Polsce o 5G możemy praktycznie pomarzyć. Wszystko przez zbyt niskie dopuszczalne normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Tak niskie normy PEM (0,1W/m2) obowiązują już tylko głównie w krajach postkomunistycznych w Europie norma to 10W/m2.
     Zwiększenie norm promieniowania mogłoby też wpłynąć na wygląd nadajników. Mogłyby być dużo mniejsze i z krajobrazu mogłyby zniknąć 30, czy nawet 50-metrowe stalowe kolosy, które straszą swoim wyglądem.
     Przy obecnym stanie rzeczy za 2-3 lata mobilny internet się zwyczajnie zapcha przez normy PEM jak i kiepski stan infrastruktury przewodowej. Internet mobilny często jest substytutem Internetu stacjonarnego. To doprowadza do sytuacji, w której mobilny dostęp do sieci stanowi w Polsce 14% udziału w całkowitym ruchu internetowym, przy średnio zaledwie 6% w całej Europie...

     Skomentuj Historia edycji

     1. musslik
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2019-03-10 09:59

      Teraz płaskoziemcy, atyszczepionkowcy, wielbiciele teorii spiskowych i inni bezmózgowcy będą mieli używanie walcząc z kolejnym wrogiem ;)
      a wszytko to paradoksalnie przez ten dostęp powszechny do internetu wysunę śmiałą też że wywołuje autyzm u ludzi dorosłych ;D

      Skomentuj Historia edycji

    3. barges
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-03-11 15:19

     w takim razie telefony będą zużywały tyle energii co nadajnik - to bateria starczy na minute dwie?

     Skomentuj

     1. musslik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-13 18:47

      Czasem lepiej milczeć niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości...
      https://www.itl.waw.pl/pl/aktualnosci/biezace-wydarzenia/1559-mobilny-internet-raport

      Skomentuj Historia edycji

  2. stalkerpl
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-03-09 14:49

   lobbing już pracuje aby nas uraczyć zwiększona dawką promieni generowanych przez nadajniki, o to możecie być spokojni nasze pelikany wszystko przepchną za odpowiednie wsparcie i dostęp do koryta

   Skomentuj

  3. owatanka
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-03-09 16:24

   5G pojawi sie w polsce czy tego chcesz czy nie i tego nie zmienisz.

   Jedyna niewiadoma to kiedy? dzis , jutro moze za rok czy dwa.

   5G ma w planach zmniejszenie zuzycia energi o 90% poprzez uzycie wielu malych anten zamiast jednej duzej "formowanie wiazki", to poprawia jakosc i stabilnosc polaczenia oraz znaczaco zmniejsza zuzycie energi przez zmniejszenie opoznien przesylu danych im wyzsze opoznienia tym dluzej musi nadawac antena , zmniejszenie pingu z 50ms w 4G do 25ms w 5G daje juz o polowe nizsze zuzycie energi , dodatkowo siec 5g bedzie dzialala tylko gdy dane beda przesylane nie tak jak w 4G gdzie zawsze jest wlaczona nawet gdy dane nie sa wysylane czy odbierane.

   Skomentuj

 3. Wyrwinoga
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2019-03-09 13:24

  5G wjedzie czy wam się to podoba czy nie,nikt nic nie zakaże i będzie działać na terenie Polski jak i Unii Europejskiej.Postępu nikt nie zatrzyma,poszły na to ogromne pieniądze a jeszcze większe pieniądze będą z wdrożenia tego systemu w życie to że kilku ludzi krzyczy że jest to szkodliwe nie zatrzyma już tej technologii.
  Już się firmy zabijają na przetargach w instalacji anten i systemu 5G a tutaj piszecie o zakazach.

  Ludzie czy wy wiecie na jakim wy świecie żyjecie czy wy sobie zdajecie sprawę że to pieniądze i władza żądzą tym światem a nie zdrowy rozsądek?
  5G jest już przesądzone koniec dyskusji protesty głupie pitolenie nic już nie zmieni będzie i koniec.

  Skomentuj Historia edycji

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-03-09 13:35

   Logiki nie należy się również spodziewać, wśród przedstawicieli teorii spiskowych. To w większości ludzie, którzy nie bardzo wiedzą, co to 5G,

   Skomentuj

 4. YoshiTorranga
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2019-03-09 13:46

  Oczywiście że 5G wejdzie na rynek Polski i Europejski jak i na resztę rynków całego świata wystarczy zobaczyć plany wydawnicze każdego wielkiego giganta telefonów komórkowych gdzie modele na rok 2020 mają już mieć możliwość korzystania z sieci 5G.Tak samo ma się sytuacja przy nowych tabletach.
  Przetargi na instalacje systemu 5G też są ogromne i faktycznie tak jak napisał przedmówca firmy zacierają ręce bo jest w tym ogromny biznes,potencjał i pieniądze.
  Ten kto uważa że kilku krzykaczy zatrzyma tą technologie to faktycznie nie wie w jakich realiach żyje i chyba jest marzycielem i najwyższy czas się obudzić.

  Skomentuj Historia edycji

 5. Adiqq
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-09 13:57

  Póki co to niech zmienią regulacje i zwiększą moce nadajników, tak by LTE był pokrył calutki kraj, bo teraz na papierze jest praktycznie wszędzie, ale wystarczy się przejechać pociągiem między dużymi miastami i co chwilę rwie połączenie.

  Niestety w Polsce to jest dramat, ciężko pracować w pociągu czy w ogóle być mobilnym zawodowo, bo nie dość, że połączenia kolejowe są wolne poza Pendolino i w zależności od kombinacji miast, można stracić 5-6h na podróż, a w pewnych przypadkach nawet więcej, to jeszcze musisz przez całą podróż obserwować jak dostęp szybkiego internetu co chwilę jest i nie ma.

  Skomentuj

 6. hex3n
  Oceń komentarz:

  16    

  Opublikowano: 2019-03-09 14:00

  O wiele bardziej szkodliwe od sieci 5G jest podejście współczesnej młodzieży do faktów które są dopasowane do ich własnego widzimisię. Jeśli ta choroba umysłowa nadal będzie postępować to za jakiś czas zacznie się palić podręczniki szkolne i uczyć młodzież z Netflixa i YouTube.

  Skomentuj

  1. fafauuu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-05 14:28

   Zacznijmy od tego że 5G nie jest dla nas groźna, to tylko jakieś wymysły niepoparte żadnymi dowodami.

   Skomentuj

 7. Chong-li
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2019-03-09 14:08

  Dyskusja powinna opierać się na pytaniu "kiedy" a nie "czy" bo to że 5G obejmie Polskę i kraje Unii jest wiadomo od dawien dawna i nie ma sensu pisać o jakiś teoriach spiskowych.Mnie osobiście bardziej interesuje czy się wyrobią na rok 2020 czy jednak na 2021.

  Skomentuj

  1. Kuciem
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-03-10 14:50

   To zalezy glownie od dwoch rzeczy:
   1) rzadu -> kiedy przeprowadzi aukcje na czestotliwosc i przede wszystkim ustali ktora czestotliowsc
   2) operatorow komorkowych -> niestety w Polsce przez lata trwala wojna cenowa (uzytkownicy tego portalu uwzaja ze to dobrze... ja uwazam ze to zle) i teraz operatorzy po prostu nie maja pieniedzy na nowa infrastrukture.

   Skomentuj

 8. Krzysiak_PL_GDA
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-09 14:14

  Mi się na razie marzy szybkie i stabilne LTE w mojej okolicy :)

  Skomentuj

 9. bullseye
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-03-09 18:09

  Czy 5G poza transferami i bezpieczeństwem coś przyniesie ?
  Bo jeśli nic, to jest to mocno zbędny bajer, już teraz LTE jest w pełni satysfakcjonujące z prędkościami.

  Sieć komórkowa boryka się z innym problemem, mianowicie spróbujcie ściągać coś z internetu i jednocześnie grać (co nawet na łączu stałym 10Mbit jest w miarę komfortowe), zobaczycie że jest to nie realne, tak samo przeglądanie internetu przy jednoczesnym pobieraniu. Te łącza maja za małą przepustowość a nie za wolne transfery !!

  Skomentuj

  1. Yamaraj6
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-03-09 21:07

   Przecież 5G zwiększy przepustowość oraz umożliwi obsłużenie o wiele większej ilości urządzeń na danym obszarze (0,5mln/km^2) , do tego oczywiście zmniejszy ping (1ms) i zwiększy transfer do 1Gb/s.
   Polecam poczytać badania oraz zapoznać się z jakimiś informacjami na temat technologii a później pisać komentarze.

   Powiem tak, bez technologii 5G będziemy stali w miejscu bo szybki internet bez kabla jest potrzebny do takich technologii jak autonomiczne samochody, AR i VR.

   I nie piszcie że fale wysokiej częstotliwości szkodzą na mózg bo niema ŻADNYCH badań naukowych to potwierdzających.
   Co do nowotworów to polecam sobie wejść na stronę WHO i poczytać co je powoduje. Głównymi czynnikami są:
   - promieniowanie jonizujące (alfa, beta, gama) (przenosi ono 250 000 000 razy większą energię niż mikrofale na których będzie działać 5G)
   - azbest/dym papierosowy
   - przetworzone mięso (np. kiełbaska, wędliny)

   Skomentuj

 10. SzpiegShoguna
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-03-09 18:27

  bullseye jak wejdzie 5G to zobaczysz jak wszystko będzie śmigać takie LTE będzie się mogło schować w stodole pod sianem.
  Pingi się obniżą przepustowość i transfer wzrosną to będzie zupełnie nowa era internetu a to co znałeś do tej pory pójdzie do lamusa.
  Technologia powinna się rozwijać a nie stać w miejscu a globalny przesył danych na najwyższych obrotach powinien być dostępny w każdym zakątku ziemi.

  Skomentuj Historia edycji

 11. Fenio
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-09 19:05

  5G ma sens tylko w terenach o najwyższym skupieniu zaludnienia. Centra dużych miast, rynki miast turystycznych i osiedla z tzw. chowem klatkowym.
  Dla całej reszty ważniejsze będzie polepszenie zasięgu LTE w pomieszczeniach a to jest możliwe tylko poprzez dodanie nowych BTS'ów działających na 800Mhz.

  Skomentuj

 12. szakal2.0.
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-03-09 21:37

  Zastanawiają mnie takie newsy jak z Holandii " masowa śmierć ptaków próby 5G"

  Czy tego nie można połączyć jako fakty ? Tym bardziej że sytuacja nie była jednorazowa.

  Mało tego w Niemczech prowadzi się statystki wpływu masztów na zdrowie ( w Polsce brak) i okazuję się ze udowodniono większą zachorowalność na raka o około 300% w obrębie masztów.

  Zapraszam do wyszukiwania informacji zamiast obrażania się w komentarzach.

  Skomentuj

  1. Kuciem
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-03-10 14:57

   Ja rowniez sie zapraszam do uzupelnienia podstawowej wiedzy z fizyki oraz dokladnego sprawdzania zrodel codziennych wiadomosci zamiast powtarzania glupot na forum.
   1) jak sie okazalo, ze masowa smierc ptakow odybla sie w zupelnie innym miescie i doszli juz do tego co sie stalo -> jakis rolnik wyrzucil chemie na pole
   2) nie znam sprawy z niemcami ale w ciemno zakladam ze to kolejna sciema.
   3) Jak ktos choc troche sie orientuje na dzialaniu fal radiowych to od razu wie, ze 5G to fantastyczna przyszlosci, na ktora wszyscy powinni z usmiechem wyczekiwac.

   Skomentuj

 13. MrOsamaful
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-03-09 22:17

  Śmieszne, że najwięcej o szkodliwości 5G wypowiadają się osoby, które nie mają pojęcia o telekomunikacji.

  5G będzie najbardziej bezpieczną dla zdrowia technologia telefonii komórkowej, która do tej pory powstała.

  Skomentuj

  1. luk108
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-13 12:37

   Możesz podać jakieś źródła naukowe?
   Poki co masz tu coś dla laików. https://www.youtube.com/watch?v=ljLynbr5iPc

   Skomentuj

 14. ohoho
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-03-10 16:16

  Niech lepiej zajmą się ciągnięciem światłowodów do mniejszych miejscowości.

  Skomentuj

 15. Maden44
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-18 11:41

  Ooo, teraz to się niesamowicie rozwija, tak jak internet. My w domu i firmie mamy ten internet symetryczny https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/internet i to niesamowite jakie to ma prędkosci

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!