Na topie

5G w Polsce coraz bliżej - pierwsze testy terenowe za nami

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Internet Tematyka: 5G Na Topie Producenci: Huawei

Firmy Orange Polska i Huawei przeprowadziły pierwsze testy terenowe technologii 5G. Odbyły się one w Gliwicach, a ich wyniki okazały się lepsze niż można by przypuszczać na tym etapie.

 • 5G w Polsce coraz bliżej - pierwsze testy terenowe za nami
A A

Testy sieci 5G w Europie już trwają, a jak wygląda sytuacja w Polsce? Okazuje się, że są pierwsze sukcesy. Operator Orange zapowiadał, że zacznie próbować w przyszłym roku, ale zdecydował się jednak na wrzucenie kolejnego biegu nieco wcześniej.

Orange i Huawei wspólnie rozpoczęły pierwsze testy terenowe sieci 5G w Polsce. Po udanych próbach laboratoryjnych firmy zdecydowały się na uruchomienie stacji bazowej (z anteną Huawei obsługującą „massive MIMO”) w Gliwicach na Górnym Śląsku, by sprawdzić jak technologia ta poradzi sobie w konfrontacji z gęstą zabudową miejską i rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. 

Wyniki testów okazały się więcej niż zadowalające. Z wykorzystaniem kanału 100 MHz udało się uzyskać prędkość przesyłu danych na poziomie 1,5 Gb/s. To wolniej niż w warunkach laboratoryjnych (1,8 Gb/s), ale dwa razy szybciej niż przy aktualnej technologii (4G), jak podaje Orange. Co więcej, to bezprzewodowe połączenie okazało się szybsze niż światłowodowe.

„Wdrożenie 5G przyniesie jakościową zmianę. Skorzystają na tym nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też przemysł, czy szerzej – cała gospodarka. Aby uruchomić mobilną sieć nowej generacji sprawnie i efektywnie, potrzebujemy jasnych reguł gry, porządkujących sprawy takie jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy gotowi na dialog z rządem i regulatorem rynku, dotyczący uregulowania tych kwestii” – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Tonny Bao, Dyrektor Zarządzający Huawei Polska dodał: „Aktualnie prowadzone są wdrożenia sieci 5G w wielu miejscach na całym świecie. Mobilny Internet wkroczy dzięki temu w nową erę, w której komunikacja wszystkich urządzeń będzie motorem napędowym cyfrowej transformacji przemysłu. Na początku 2019 roku firma przewiduje wprowadzenie na rynek smartfonów 5G w celu zapewnienia użytkownikom wielu możliwości w korzystaniu z sieci nowej generacji”.

Plan firmy Orange Polska jest taki, by pierwsze komercyjne punkty dostępu 5G zostały uruchomione już w 2020 roku.

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska. Foto: PhotoMIX-Company/Pixabay (CC0)

Odsłon: 6785 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
 1. pawluto
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2018-09-13 19:47

  Są rejony w których nie działa nawet LTE a Orangę testuje już 5G...To kpina z abonentów.
  jeśli już reklamujecie 5 G to napiszcie jak to ma się do zdrowia mieszkających w pobliżu masztów GSM ludzi i jakie są normy na to. Polacy mają prawo poznać i sprawdzić czy normy są dotrzymane czy przekroczone.

  Skomentuj

  1. matikiller
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-09-13 21:50

   5G z tego co wiem ma być dużo bardziej oszczędna energetycznie od 4G. Chętnie poczekam na testy, ale skoro telefon ma zużywać do 90% mniej energii, to zakładam, że i nadajniki firm radiokomunikacyjnych również zostaną zoptymalizowane.

   Skomentuj

  2. Yamaraj6
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-09-14 00:21

   W Polsce LTE jest prawie wszędzie i już tak nie płaczcie że nigdzie nie ma. Jedźcie sobie do USA i zobaczcie jak tam jest z zasięgiem jakiegokolwiek internetu np. w okolicach mniejszych miejscowości.

   Nie wierzę że są ludzi którzy czepiają się wpływu fal elektromagnetycznych na zdrowie, który o ile w ogóle jest wykrywalny to jest pewnie znikomy. Natomiast czynników mających faktyczny wpływ na zdrowie ludzkie, takich jak zanieczyszczenie powietrza w miastach przez samochody spalinowe albo piece węglowe zdają się nie zauważać.
   Jest wiele realniejszych istniejących problemów niż to że WIFI może kogoś napromieniować.

   Skomentuj

  3. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-09-14 09:39

   czemu mnie to 5G nie cieszy....

   Skomentuj

  4. Deryl
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-09-14 12:33

   Są rejony gdzie zwykły GSM 2G jest na granicy zasięgu w bloku mieszkalnym a o LTE czy 3G nie ma mowy nawet.

   Skomentuj

  5. rahl_r
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-09-14 14:45

   "jeśli już reklamujecie 5 G to napiszcie jak to ma się do zdrowia mieszkających w pobliżu masztów GSM ludzi i jakie są normy na to"

   Jakieś dowody na ten wpływ ? Czy może na youtube widziałeś, między chemitrails i flatearth ?

   Skomentuj

 2. bleblebleble
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2018-09-13 20:16

  TECHNOLOGIA 5G – NAUKOWCY I LEKARZE ŻĄDAJĄ JEJ BEZWZGLĘDNEGO ZAKAZU!

  https://www.odkrywamyzakryte.com/technologia-5g/

  Skomentuj

  1. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-09-13 21:12

   Samo odczytanie wirtyny linku zbiło moje IQ o 10 punktów.

   Skomentuj

  2. matikiller
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-09-13 22:01

   Bzdurny artykuł. :D To właśnie im krótsza częstotliwość fal, tym są bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Z falami rentgenowskimi na czele. Zwiększając częstotliwość idziemy coraz głębiej w kierunku mikrofal, które to przenoszą mniej energii od fal o niskich częstotliwościach.
   Co do badań, to prawie od początku istnienia sieci komórkowych są takowe prowadzone i żadne rzetelne badania nie powiązały szkodliwości fal radiowych ze zdrowiem człowieka(oczywiście mówimy tu o natężeniu pola, które faktycznie występuje w praktyce, bo wiadomo, że o wiele wyższe natężenia potrafią zaszkodzić). A biorąc pod uwagę, że kiedyś natężenie tych pól było o wieeeele większe, niż teraz, to tamte badania powinny być tym bardziej rzetelne.
   Poza tym raczej bym się nie martwił o naruszenie bezpiecznych limitów, gdyż jeśli firma będzie stawiała nowe anteny 5G, to możecie wierzyć lub nie, ale konfrontacja z normami promieniowania nastąpi jeszcze przed jej odpaleniem. To nie działa tak, że "o se walne masz tutaj", tylko wszystko wymaga procedur i miesięcy badań, czy wszystko jest w porządku.
   A na koniec i tak się znajdzie jakaś Grażyna, co stwierdzi, że dostała rozwolnienia, bo jej zbudowali antenę obok domu i rozpiszą się o tym media w całej Polsce. :D
   Zamiast walczyć z rzeczami które są dobre, ale których się nie rozumie, to można powalczyć z zanieczyszczeniem powietrza w naszym kraju, bo to jest realny problem.

   Skomentuj

   1. derunim
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-09-14 07:32

    Kłamiesz.

    "Jednak przed wdrożeniem tej technologi w naszym kraju stoi bardzo duża przeszkoda. Są to pochodzące z 1984 przepisy, które określają dopuszczalny poziom natężenia pola elektromagnetycznego w miejscach dostępnych dla ludzi. Obowiązujące w Polsce normy są restrykcyjniejsze od przepisów obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji rozważa możliwość złagodzenia polskich norm promieniowania. "

    http://www.speedtest.pl/wiadomosci/5g/5g-w-polsce-problemy/

    Przeczytajcie poniższy, dość wyważony artykuł i zastanówcie się o czym on mówi.
    http://zdrowie-diety.pl/5g-zdrowie/

    Dodatkowo są opinie że sieć ta idealnie będzie nadawać się do powstającego post-świata NWO. Czyli internet rzeczy, inwigilacja wszystkich i wszystkiego.
    Bzdury?
    ACTA 2 przegłosowane w PE EU. Cenzura internetu potrzebna jest państwu totalitarnemu, a nie domokracji.
    Z tej ostatniej pozostała tylko rozpadająca się fasada.

    To się dzieju tu i teraz.

    Przykład jeden z wielu:
    https://ndie.pl/dentysta-ujawnil-prawdziwy-wiek-przebadanych-imigrantow-stracil-prace-dostal-olbrzymia-kare/

    Skomentuj Historia edycji

  1. Adiqq
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-09-15 00:30

   Nawet miesiąc temu jeszcze wyszło jak huawei kłamie, http://business-review.eu/tech/huawei-and-samsung-caught-lying-about-photos-made-with-their-phones-that-were-in-reality-professional-pictures-181499 . Skoro kłamią w takich rzeczach to już widzę jak fatalnie w praktyce to będzie działać albo jeszcze dużo czasu minie zanim to wyjdzie z fazy testów.

   Skomentuj

 3. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-09-14 01:06

  "Mapa pokrycia terenu" to zwyczajne pole napromieniowywania ludzi. Wincyj 5G, WiFi, BT, kanalow w pasmie sat i jeszcze przed 2050 bedziemy swiecic nocami.

  Skomentuj

 4. sebger
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-09-14 08:23

  Wszyscy, którzy sieją fałszywa propagandę o szkodliwości fal radiowych nie powinni opuścić szkoły podstawowej przez pałę z fizyki. Ale jak się nauczyciele zlitowali nad głupotą, to teraz mamy.

  Skomentuj

 5. levusek1992
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2018-09-14 08:42

  Boże jakie bzdury z tym promieniowaniem xd, co wy ludzie w głowach macie. Za dużo chorych ludzi w internecie czytacie. Co nie zmienia faktu, że orange i tak ma najgorszy zasięg

  Skomentuj

 6. xxx.514
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-09-14 08:56

  Zabawne... W jaki sposób zmierzono, iż połączenie radiowe okazało się szybsze niż światłowód, szczególnie, że maszt i nadajnik są potem podpięte pod światłowód? Jeśli to był światłowód Orange, to spoko, wszystko jasne. Tylko jak te 5G ma działać jak obecne LTE A+, to mogą sobie już odpuścić.

  Skomentuj

 7. steelek
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-09-14 14:04

  Taaa i jak to w przypadku sieci mobilnych bedzie 1,5Gbps i... 30GB pakietu po przekroczeniu 64kbps

  Juz widze te bilboardy reklamowe:

  "Już teraz z technologią 5G wyśmigasz swój maleńki pakiet nawet 4 razy szybciej niż dotychczas"

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!