Na topie

Dwa udane lądowania w jeden weekend - nowy rekord SpaceX

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Nauka Tematyka: SpaceX

W ciągu 48 godzin firma Spacex wystrzeliła w kosmos dwie rakiety i obie zdołała później odzyskać. To był prawdziwy pokaz możliwości.

 • Dwa udane lądowania w jeden weekend - nowy rekord SpaceX
A A

To był udany weekend dla SpaceX. Firma Elona Muska z ambicjami, by eksplorować kosmos z powodzeniem dokonała dwóch lądowań rakiet Falcon 9 w ciągu 48 godzin, dając tym samym pokaz swoich możliwości.

Pierwsza rakieta (z odzysku) pozwoliła wynieść na orbitę pierwszego bułgarskiego satelitę o nazwie BulgariaSat-1. Ze względu na konieczność dotarcia na wysoką orbitę, misja była trudniejsza niż zwykle, dlatego też lądowanie było bardziej problematyczne. Udało się jednak – uderzenie o powierzchnię było solidne, ale nie doprowadziło do poważnego uszkodzenia lub przechylenia się Falcona.

Druga rakieta wyniosła na orbitę 10 satelitów Iridium i także w tym przypadku lądowanie nie obyło się bez problemów. Tym razem kłopotliwe okazały się warunki atmosferyczne, ale szczęśliwie, po raz trzynasty, udało się odzyskać rakietę Falcon 9. Był to pierwszy egzemplarz z nowymi siatkami tytanowymi i Musk poinformował, że sprawdziły się doskonale – lepiej nawet niż przewidywano.

SpaceX Falcon 9 lotki
Nowe „lotki” rakiety Falcon 9 zdały egzamin. Foto: SpaceX

Z jednej strony start i lądowanie dwóch rakiet w ciągu dwóch dób jest imponujące, z drugiej strony ma znaczenie biznesowe. Musk pokazał tym samym, że jego firma jest w stanie zrealizować nawet bardzo napięty grafik, co pozwala myśleć o SpaceX jak o poważnym partnerze. Korzyścią, w przyszłości, ma być także niższa cena lotu (właśnie dzięki rakietom wielokrotnego użytku).

Prace nad rakietą wielokrotnego użytku idą coraz lepiej. Dość powiedzieć, że firma SpaceX nie straciła rakiety od ubiegłorocznego lata. Oby tak dalej!

Źródło: The Verge, SpaceX. Foto: SpaceX

Odsłon: 2956 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   13    

   Opublikowano: 2017-06-26 11:54

   W Indiach też, co nie przeszkadza im w systemie kastowym i traktowaniu niższych kast jako podludzi. Techniczna doskonałość nie wyklucza zwykłej ludzkiej głupoty wśród mas, a jedynym rozwiązaniem jest edukacja na masową skalę, tak by ludzie nie dali się ogłupiać chociażby twoim twierdzeniom o masowym budowaniu meczetów, gdy więcej buduje się zwykłych kościołów katolickich.

   Skomentuj

 1. Pószek okrószek
  Oceń komentarz:

  -20    

  Opublikowano: 2017-06-26 11:54

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Te lądowania to i tak wciąż czysta loteria.

  Skomentuj

  1. rahl_r
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-06-26 21:01

   Jak na razie jakieś 3/4 w pełni udanych lądowań - chciałbym mieć takie szanse na loterii.

   Skomentuj

  2. lukaszk99
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-06-26 21:17

   wszystkie ostatnie lądowania są udane...

   Skomentuj

   1. Pószek okrószek
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-06-26 21:25

    Domyślam się, że matema nie jest Twoją mocną stroną, ale jak weźmiesz pod uwagę liczbę niepowodzeń, oraz liczbę udanych lądowań, stosunek będzie mroził krew w żyłach. Jeżeli weźmiemy próbkę z ostatniego przedziału czasowego, to może to wyglądać rzeczywiście optymistcznie.

    Skomentuj

 2. MokryN
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-27 21:59

  Tak nawiasem firma "Elona" dostala od rzadu USA jakies 5 MILIARDOW dolarow dotacji: http://www.latimes.com/business/la-fi-hy-musk-subsidies-20150531-story.html

  Nie jest to taka "prywatna" firma jak ja maluja. Kase od biednych ludzi wysysaja, podatkami. Tzn. wysysali, teraz Trump im obetnie :).

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-06-29 17:21

   Tak nie nawiasem mówiąc to te środki otrzymały firmy Elona Muska: Tesla Motors Inc., SolarCity Corp. and Space Exploration Technologies Corp.

   Akurat SpaceX otrzymał w sumie najmniej. Nie licząc rządowego kontraktu na 4 mld $ na wynoszenie towarów do ISS i 1,5mld $ od U.S. Army Force na umieszczanie satelit na transferowej LEO. Ale w obu przypadkach te organizacje oszczędziły.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!