Na topie

Tanieją procesory Intela, ale modele AMD nadal są popularniejsze w sklepach

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Listopadowe statystyki sprzedaży procesorów pokazują znaczną przewagę AMD, ale w najbliższych miesiącach sytuacja może się zmienić.

  • Tanieją procesory Intela, ale modele AMD nadal są popularniejsze w sklepach
A A

Ostatnie miesiące nie były zbyt łaskawe dla Intela, co znowu świetnie wykorzystała firma AMD i poszerzała swoje udziały na rynku sprzedaży detalicznej. Jak to wyglądało w ubiegłym miesiącu?

Użytkownik serwisu Reddit o pseudonimie ingebor ujawnił najnowsze statystyki sprzedaży procesorów w jednej z niemieckich sieci handlowych. Należy jednak mieć świadomość, że przedstawione dane ukazują jedynie część rynku sprzedaży detalicznej (można jednak przyjąć, że ukazują one ogólną sytuację na rynku).

Mindfactory - sprzedaż procesorów AMD i Intel w listopadzie 2018

Wprawdzie udział w sprzedaży procesorów jest zbliżony do tego z ubiegłego miesiąca (69% to modele AMD, a 31% to modele Intela), ale liczba sprzedanych procesorów pobiła statystyki z ostatnich miesięcy – klienci kupili ponad 16 000 układów AMD i prawie 8000 układów Intela.

Największą popularnością niezmiennie cieszą się modele AMD Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700X, Ryzen 5 2600X, a także Intel Core i7-8700K. Warto zauważyć, że całkiem spory udział odnotowały również układy Intel Core i9-9900K, Core i7-9700K i Core i5-9600K, których w ostatnim miesiącu brakowało na rynku.

Mindfactory - sprzedaż procesorów AMD i Intel w listopadzie 2018

Jak to przekłada się na wartość sprzedaży? Wprawdzie 2/3 sprzedanych procesorów to modele AMD, ale generują one „tylko” 56% dochodu (pozostałe 44% generują układy Intela).

Mindfactory - sprzedaż procesorów AMD i Intel w listopadzie 2018

Co istotne, w październiku odnotowano też spadek cen modeli „niebieskich” (potwierdzają to również nasze obserwacje z polskich sklepów). Można zatem odnieść wrażenie, że producent powoli wychodzi z kryzysu.

Jak wyglądają perspektywy na kolejne miesiące? Można podejrzewać, że klienci częściej będą sięgać po procesory Intela, a przewaga AMD będzie stopniowo maleć. W najbliższym czasie nie spodziewamy się premier mogących zatrząsnąć rynkiem CPU.

Źródło: Reddit

Odsłon: 7475 Skomentuj newsa
Komentarze

35

Udostępnij

Zobacz podobne

  1. raffal81
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2018-12-03 11:56

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Tak jak pisałem, wszystko po nowym roku wróci do normy.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-12-03 14:18

      nie wróci, intel orze jak może aby zasypać dziurę popytową, bo nie chce by ja zasypało AMD.

      Skomentuj

    2. musslik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-03 21:06

      Proste spadł popyt na procki Intela firma zaczęła nadążać z podażą więc i cena spadła...

      Skomentuj Historia edycji

  2. riddick1992
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2018-12-03 12:19

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    można też podejrzewać że ziemia jest płaska

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-12-03 14:20

      nie jest płaska tylko wklęsła. płaskoziemcy są w błędzie :)

      Skomentuj

      1. kombajn
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-12-03 15:39

        Ty płaskowników zostaw w spokoju.... przynajmniej jest się z kogo pośmiać gdy nasi kochani politycy kolejny raz narobią głupot tej klasy że nagła krew potrafi człowieka zalać ;)

        Skomentuj

  3. dragzor
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-12-03 12:27

    Najbardziej brakuje 8400 i 8700 bez k w normalnej cenie. 8700 za 1,5k+ czy 8400 za 950+ dalej są nie do przyjęcia.
    Poza tym wcześniej, część ludzi nie miała przekonania do Ryzenów, teraz to chyba przeszło.

    Skomentuj

  4. mufasa
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2018-12-03 12:51

    oby takie 'kryzysy' trwały jak najdłużej.
    zwykły zjadacz krzemu to docenia :D

    Skomentuj

  5. BariGT
    Oceń komentarz:

    16    

    Opublikowano: 2018-12-03 13:10

    To raczej idzie ciagle sila rozpedu bo "intele sa lepsze do grania, a za Intela trzeba swoje zaplacic." Ludzie zaczynaja ogarniac, ze 2700X jest lepszy pod praktycznie kazdym wzgledem od procesorow w podobnej cenie. ZEN2 jesli zejdzie do 7nm i poprawi IPC o choc 10-15% bedzie przebojem na miare Athlona64.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-12-03 14:23

      minusami się nie przejmuj. jest tu może ze 3ch tchórzy którzy nic nie skomentują, boją się ujawnić, za to minusują ile wlezie.

      Skomentuj

      1. JanuszJestem
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-12-03 14:33

        A ty znowu swoje teorie o tchórzach? Może po prostu ktoś się nie zgadza z tym co ktoś napisał. Czy to zaraz trzeba w jakąś szczegółową polemikę się angażować?

        Może po prostu ktoś cię nie lubi i robi ci na złość. A ty się zachowujesz jakby od tej ilości plusów twój komentarz nabierał lub tracił na znaczeniu. Dajesz sobie wejść na głowę jakiemuś randomowi z internetu. Ile ty masz lat, 15?

        Skomentuj Historia edycji

        1. indianad
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-04 10:39

          Tutaj jest taka tendencja, że jak piśniesz choćby słówko o tym, że intel lub nvidia zrobiły coś lepiej niż AMD to od razu masz minusy. Także merytoryczność komentarza jest tutaj bez znaczenia na benchmark.pl. Sama redakcja z resztą nastawiona jest na wychwalanie AMD pod nieboskłon.

          Skomentuj

      2. BariGT
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-12-03 14:48

        Ze spokojem :D. Osobiscie uwielbiam miec 10 minusow i 0 komentarzy bo wtedy oznacza, ze 10 gosci przyznalo mi racje. Jako bonus wiem, ze oni tez to wiedza dlatego nie maja co napisac i z tej wscieklosci daja minusa. To balsam na moje seruszko

        Skomentuj

  6. CrisPL
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2018-12-03 13:16

    Tylko Ryzen kupi sobie R5 2600 i jeszcze na kolejną generację z tą samą płytą się załapie, to lubię w polityce AMD.

    Skomentuj

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-04 16:10

      Cofnij pamięcią (o ile jesteś na tyle wiekowy) i przypomnij sobie poprzednie dziesięciolecie. Sytuacja była odwrotna.

      Skomentuj

  7. Po1nter
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2018-12-03 13:28

    Jak dostanę procesor wydajniejszy od i7 9700k w grach w cenie i7 9700k to w końcu zdecyduję się na zmianę. W chwili obecnej od i7 2700k do i7 9700k (oscylujących w cenach mojej i7 kiedy ją kupowałem). AMD dalej niema nic co mnie jako stricte gracza interesuje.


    Ja za procesor + płytę główną + ram w styczniu 2017 roku zapłaciłem 3000zł.

    Starczy mi to zapewne na tyle samo ile starczył i7 3770k czyli około 4 lata.

    Jak w tym czasie pokaże coś fajnego why not. Ale na razie nie połasiłbym się na nic ze stajni czerwonych.

    Skomentuj

    1. Lord Nikt
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-12-03 15:38

      i7 9700K w styczniu 2017 powiadasz?
      Yhym, ok seems legit...

      Skomentuj

      1. kombajn
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2018-12-03 15:44

        ... szczególnie że w opisie profilu ma wpisane i7 7700k

        Skomentuj

        1. Lord Nikt
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2018-12-03 17:06

          Skrajny Fanboj intela.
          Patrząc po postach, bardzo stronniczy...
          Btw: Post sprzed miesiąca.
          ""i7 7700k mam już ponad rok więc liczę, że również starczy na 3,5 czy 4 lata. I jak na razie wychodzi na to, że zanim 6 i więcej rdzeni rozgości się w grach to z 1,5 roku jeszcze minie.""

          Jakoś średnio mi się widzi że można kliknąć 9tkę zamiast 7mki pisząc.
          Kolejno, skoro pisze ze kupił w styczniu (10 mscy) to cięzko miec procesor od ponad roku.
          Plątanie się we własnych zeznaniach :D

          Z tymi ludźmi to jak z płaskoziemcami, pokażesz im milion dowodów i testów a i tak wierzą w swoje.
          2700x vs ten 9700k będa miały jakieś nominalne różnice przy FHD, w 1440p i wyżej różnica w "tych grach" nie występuje.
          Za to AMD wychodzi na swoje bo na nim bez wiekszego spadku pociągniemy juz jakieś nagrywanie/streamowanie itp w trakcie grania, a na intelku zaczynają się dropy.
          Sam przez dobre 10 lat siedziałem u niebieskich w kieszeni, dalej bym tam był, ale znajomy zakupił 2700X (plus 1070Ti) gdy zobaczyłem jak u niego wszystko chodzi plus stream z grania, wolałem zostawić sobie 1k w portfelu i spr. szczęscia u czerwonych.
          Jak na razie nie jest mi tu źle.

          Skomentuj Historia edycji

          1. Franz
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-12-03 22:44

            Powiedzcie mi proszę, w którym zdaniu napisał, że ma i9?
            Czy język polski jest naprawdę taki trudny, że wielu nie rozumie co czyta?

            Skomentuj

          2. Lord Nikt
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-04 09:30

            Nie wiem, może w jednym z tych, które edytował? o.0

            Skomentuj

          3. Po1nter
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-05 12:20

            Nic nie edytowałem, i nigdzie nie pisałem, że mam i7 9700k mam i7 7700k kupionego w styczniu i chyba w prosty sposób można to było wydedukować. Obecna generacja to 9700k i na dziś to ich flagowa i7. Wiadomo, że nie będę porównywał obecnej generacji Ryzena do Intela 7 generacji kiedy na rynku jest 9.

            Lord nikt jak wyszło Ci 10msc od 2018-10-02 do 2017-01-08.

            Porównanie do płaskoziemców też chybione ponieważ, śledzę klika polskich jak i zagranicznych kanałów które testują te jednostki w grach, i jeszcze AMD nie dorównał wydajnością w grach. A tym bardziej nie przegonił.

            Skomentuj Historia edycji

    2. BariGT
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-12-03 16:46

      Jeszcze napisz w jakich grach ten 9700k będzie szybszy od 2700X. Bo jeśli to pod tego GF1080 to jest to ABSOLUTNIE bez znaczenia.

      Skomentuj

      1. Po1nter
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-12-05 12:57

        Całe, życie na 1080 nie będę siedział przecież. Chciałem wymienić na 2080 ale ani cena ani wydajność mnie nie zachęciły więc jeszcze rok poczekam.

        Skomentuj

    3. Koyotek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-12-04 08:30

      Propozycje amd są bardzo ciekawe, to że nie wykorzystujesz ich możliwości nie jest wina producenta. Sytuacja na rynku gier na szczęście powoli się zmienia działając na korzyść nowych konstrukcji. Dodatkowo są cały czas udoskonalane w przeciwieństwie do konkurencji, która budząc się ze słodkiego snu monopolizacji goni na siłę rywala nie mając w zapasie nic do zaoferowania.

      Skomentuj

  8. Chong-li
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-12-03 14:03

    Bardzo mi się podoba rozwój AMD dzięki niemu obudził się intel i nagle coś się ruszyło.
    AMD robi bardzo dobre procesory za doskonałą cenę tutaj jestem zgodny i nie zaprzeczam temu mimo iż nigdy nie wybieram ich procesorów przy składaniu nowej platformy.

    Ostatnio kupiłem Core i9-9900K za 2560zł + 1500zł za płytę i wymieniłem ram na szybszy za 1200zł w sumie wyniosło mnie to niecałe 5300zł,oczywiście mam świadomość tego że procesor od AMD i podstawka do niego wyniosła by mnie o wiele taniej a różnice w prędkości nie były by aż tak duże a mimo to zdecydowałem się na intela ponieważ od lat używam tylko ich procesorów nigdy nie miałem żadnych problemów i zawsze bardzo komfortowo mi się na nich pracowało więc jako że firma nigdy mnie nie zawiodła nie widziałem potrzeby odpuszczenia jej sobie gdyż bardziej cenie spokój ducha niż oszczędność kilkuset złotych które zwróci mi się przy wypłacie i jako osoba pracująca nawet tego nie odczuje no może jedynie przy kupnie.

    To co się dzieje teraz na rynku procesorów szczególnie w stajni czerwonych to wielki krok do przodu i mam nadzieję że my jako konsumenci będziemy tylko na tym zyskiwać.

    Skomentuj Historia edycji

    1. n4zgul
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-03 14:33

      Jaką płytę kupiłeś po i9-9900k za 1500zł ??

      Skomentuj

    2. JanuszJestem
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-03 14:37

      Taki to pożyje!

      Skomentuj

  9. Dragonik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-03 14:08

    NAjważniejsze aby skończyły się chore ceny które narzucał intel.

    Skomentuj

    1. yarwa
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-03 15:02

      To nie Intel, tylko rynek. Za mała podaż, popyt na tym samym poziomie, to i ceny poszły w górę.

      Skomentuj

      1. BariGT
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2018-12-03 16:48

        Tia, bo to rynek zarządził trzepanie niemal identycznych układów 4C przez ostatnie 10 lat, lol

        Skomentuj

        1. Franz
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2018-12-03 22:24

          Trafiłeś w sedno - to właśnie rynek procesorów, to jak wyglądał przez ostatnie 10 lat sprawiło, że Intel wydawał takie a nie inne procesory - jak ktoś sądzi inaczej to ma niewielkie pojęcie o gospodarce.

          Skomentuj

          1. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-04 12:17

            Mylisz kolego gospodarke z monopolem. Dlatego wlasnie osobiscie uwazam, ze patenty powinny sie automatycznie przedawniac po 5 latach - bo wtedy zamiast stymulowac rozwoj tylko go hamuja.

            Skomentuj

  10. biesz
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-12-03 18:13

    Miesiąc temu miałem dylemat między 8700K a Ryzen 2700X.
    Przez całe lata używałem Intela. Nigdy mnie nie zawiodły. Jednak tym razem po raz pierwszy wybrałem AMD. Powodem była oczywiście cena.
    Nie mam żadnych problemów z tym procesorem. Jestem mile zaskoczony kulturą pracy. Mój egzemplarz się nie grzeje. 32 stopnie w spoczynku. W stresie najwięcej widziałem 72 na dołączonym chłodzeniu podczas renderingu. Co do wydajności w grach się nie wypowiadam bo jestem sporadycznym graczem ale to co grałem na 1440p ze wszystkim na ultra śmiga aż miło.
    Może ktoś mi powie czym badać maksymalną ilość fps bo póki co na każdej grze widzę równe 60 FPS i nie wiem jak odblokować żeby pokazywał ile wyciąga maksymalnie.
    Karta to RTX 2070 OC i nie ma żadnych konfliktów, którymi niektórzy straszą, że AMD nie dogaduje się z kartą NVIDII. Po prostu bzdura.
    Absolutnie nie żałuję tego wyboru. Czy moimi kolejnym zakupem za parę lat będzie ponownie AMD? Nie wiem. Nie przywiązuję się do marki. Nie jestem fanboyem. Jeśli Intel zrobi dobrą jednostkę to będzie Intel. Jeśli AMD zrobi tak udany procek jak 2700X to może AMD. W każdym razie pozbyłem się bezpodstawnych uprzedzeń jakoby AMD robiło gorsze procki i z czystym sumieniem mogę polecić ten procesor wszystkim, którzy stoją przed trudnym wyborem.

    Skomentuj

    1. ICE1979
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-12-04 04:17

      ja wlasnie kupilem tego rtx i sie zaczynam rozgladac za prockiem , pooniewaz glownym zastosowaniem kompa jest revit to zaczynam myslec o amd . Chociaz intel od dawna mnie nie zawodzi to jednak cena za rdzenie kusi