Na topie

Nowe sterowniki Nvidii już nie śledzą użytkowników

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Producent wycofał się z funkcji „Experience Improvement Program”. Czy to efekt wejścia w życie RODO?

  • Nowe sterowniki Nvidii już nie śledzą użytkowników
A A

Niedawno Nvidia udostępniła nowe sterowniki graficzne, które wprowadzają m.in. optymalizację wydajności pod gry The Crew i State of Decay 2 oraz wsparcie dla pakietu CUDA 9.2. To jednak nie wszystkie nowości, bo producent postanowił wycofać się z funkcji odpowiedzialnej za śledzenie użytkowników.

Dokładnie chodzi o opcję „Experience Improvement Program”, która wykorzystywała telemetrię do zbierania danych na temat użytkowników akceleratorów Nvidii. Najnowsza wersja sterowników już została pozbawiona tej funkcji.

Skąd taka zmiana? Można podejrzewać, że to efekt wejścia w życie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO/GPRD).

Jeżeli z jakiegoś powodu nie korzystacie z najnowszych sterowników Nvidii (bo np. macie starszą kartę graficzną z generacji Fermi lub korzystacie z 32-bitowego systemu operacyjnego), możecie samodzielnie wyłączyć usługi telemetryczne – pisaliśmy o tym w tym newsie.

Źródło: Nvidia, inf. własna

Odsłon: 5683 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
  1. Gajjjeno
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-05-25 23:28

    Widać RODO wcale nie takie złe, skoro nie pozwala na szpiegowanie

    Skomentuj

    1. NuXer
      Oceń komentarz:

      -18    

      Opublikowano: 2018-05-25 23:53

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Super dzięki RODO chiny zaczną się szybciej rozwijać, już to można zaobserwować nie ma tam takich restrykcji odnośnie danych jak w durnych przepisach UE, wystarczy spojrzeć na tłumacz baidu który jest o poziom wyżej niż taki google tłumacz a wszystko dzięki temu, że nie muszą się martwić o jakieś regulacje.

      Skomentuj

      1. deton24
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2018-05-26 03:59

        Na polski też lepiej tłumaczy i odwrotnie?

        Skomentuj

      2. musslik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-05-27 22:13

        akurat rozwój Chin wynika z ich polityki fiskalnej

        Skomentuj

  2. loctor
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2018-05-26 06:41

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Co ma RODO do telemetrii? Niewiele albo zgoła nic. Jakoś nie słychać żeby MS, Google czy FB wycofywały się ze szpiegostwa ze względu na RODO. Już prędzej uwierzę, że NV próbuje ocieplić swój wizerunek po wpadce z GPP albo po prostu nie chcą kolejnej gównoburzy. Nie wiadomo zresztą czy NV całkowicie usunęła telemetrię czy tylko usunęła ją sprzed oczu użytkowników przenosząc odpowiednie funkcje do "podziemia" sterowników.

    Skomentuj

    1. Hans Olo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-05-26 09:42

      Widocznie to nie była telemetria.

      Skomentuj

    2. chotnik2
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-05-26 13:48

      Zalezy co w tej "telemetrii" jest.

      Skomentuj

    3. kitamo
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2018-05-26 14:50

      podziemie sterownikow :D normalnie jak czytam takie rzeczy to nie wiem czy się smiac :D

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-05-26 18:52

        Do tej pory moduł telemetrii driver-ów nVidii był widoczny i rozpoznawalny we wpisach autostartu Windows (jednak podczas instalacji nikt się użytkownika o zgodę nie pytał).

        Można go zatem umieścić wewnątrz innego modułu i tak długo jak nie przeanalizujesz szczegółowo ruchu sieciowego, nie wykryjesz gada (a ruch sieciowy często jest przecież szyfrowany).

        Słowem: tak, można ukryć mechanizmy szpiegujące głębiej, do "podziemia sterowników".

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -4    

          Opublikowano: 2018-05-26 20:45

          Czlowieku, gdziekolwiek bys tego nie upchał to mechanizm jest ten sam.
          Żeby poznac jak działa moduł to sprawdza się jak pracuje a nie zagląda do srodka.
          o czym Ty jak zwykle gadasz?

          W taki sam sposób ktoś kiedyś sprawdził jak działa właśnie telemetria w sterownikach i dlatego to wyszło na jaw.

          Skomentuj

        2. Leader86
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-05-27 17:22

          Wez sie schowaj i nie wypowiadaj sie na tematy na ktore nie masz zielonego pojecia. Co to za brednie i jezyk iscie z pod budki z piwem o podziemiu sterownikow?

          Widac ze ani linijki kodu nawet w zyciu nie widziales, ale myslisz ze masz prawo bredzic?

          Dlaczego ? Zajmij sie swoja specjalizacja, a sprawy profesjonalne zostaw profesjonalistom. Rownie dobrze mozesz gdybac o badaniu genomu, czy wyzszej matematyce.

          Skomentuj

  3. KMyL13
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-05-26 10:05

    No patrzcie - a ja akurat mam złoma z 32 bitowym systemem i nawet nie wiedziałem, że można tą telemetrię wyłączyć.

    Dzięki wielkie!

    Skomentuj

    1. Wojciech Kiełt
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-05-26 11:32

      To może Ci teraz komputer przyspieszy ;)

      Skomentuj

  4. jarekzon
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-05-26 13:45

    Aha :) super, tylko trzeba jeszcze znaleźć frajera, który w to uwierzy.

    Skomentuj

    1. Leader86
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-05-27 17:23

      Jaki problem ? Myslisz ze sprawdzic nie moza? Kolejny spec ktory zna sie na niczym i na wszystkim.

      Skomentuj

  5. adix1066
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-05-27 11:05

    Zainstalowałem nowe sterowniki z numerem 397.93 i o dziwo telemetria w procesach jest!! :/