• benchmark.pl
  • Komputery
  • Procesory AMD Epyc będą odpowiadać za bezpieczeństwo brytyjskich głowic jądrowych
Komputery

Procesory AMD Epyc będą odpowiadać za bezpieczeństwo brytyjskich głowic jądrowych

przeczytasz w 1 min.

Superkomputer Vulcan będzie wspomagać działania brytyjskiego ośrodka badań nad bronią atomową. To już kolejna tego typu maszyna z nowymi procesorami AMD.

Procesory AMD Epyc imponują wydajnością i funkcjonalnością, dzięki czemu coraz częściej są wybierane przy budowie serwerów, wysokowydajnych systemów obliczeniowych, a nawet superkomputerów. Nowymi jednostkami zainteresował się brytyjski ośrodek badań nad bronią atomową.

Vulcan - nowy superkomputer dla brytyjskiego ośrodka badań nad bronią atomową

Ośrodek United Kingdom’s Atomic Weapons Establishment (AWE) wzbogacił się o nowy superkomputer o nazwie Vulcan (jego nazwa nawiązuje do Avro Vulcan – pierwszego brytyjskiego bombowca atomowego). System może pochwalić się mocą obliczeniową przeszło 7 PFLOPS i przepustowością interfejsów I/O prawie na poziomie 100 GB/s.

Konstrukcja bazuje na infrastrukturze Cray Shasta – znajdziemy tutaj procesory AMD Epyc 7542 (32 rdzenie Zen 2), autorski systemem pamięci Cray ClusterStor Lustre oraz system połączeń Cray Slingshot. System wybrano z uwagi na wysokie możliwości obsługi mieszanych obciążeń oraz aplikacji przy najlepszym współczynniku całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Superkomputer został zamówiony przez Ministerstwo Obrony i ma za zadanie wspomagać bezpieczeństwo i obronę Wielkiej Brytanii. Ze względu na obowiązujący traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową, ośrodek AWE musi przeprowadzać szereg obliczeń związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i niezawodności głowic jądrowych.

Źródło: AMD, Cray, AWE

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Marek1981
    6
    Raczej poszli w rozwiązania AMD ze względu na brak bezpieczeństwa u Intela. W takich przypadkach wydajność + bezpieczeństwo to priorytet.
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      Brawo. Gdyby postawili na dziurawe procesory konkurencji, w praktyce okazałoby się że to system brytyjsko-izraelski ;)
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        kolejne rozwiązanie w którym intel przegrywa. Pawle, bardzo się cieszę że tym razem nie dorzuciłeś "a co wy myślicie na temat nowego superkomputera?" :D nie rób tego w artykułach :)
        • avatar
          kitamo
          1
          Artykuł wprowadza w błąd a wlasciwie jego tytuł.
          • avatar
            lkozierowski
            1
            nieźle
            • avatar
              człowiek-taboret
              -2
              Znów clickbaitowy tytuł. Nie to nie procesory AMD Epyc będą odpowiadać za bezpieczeństwo. Na superkomputerze będą przeprowadzane obliczenia i symulacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności (potencjalnego użycia jak i przechowywania) głowic nuklearnych. A to, że akurat superkomputer jest na procesorach AMD nie ma żadnego znaczenia w kwestii samego bezpieczeństwa ów głowic.