Na topie

Telewizory OLED zyskują na znaczeniu - są trzy główne powody

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: OLED Producenci: LG

Firma LG Display pochwaliła się podwojeniem sprzedaży paneli OLED TV. Choć wynik robi wrażenie, nie jest on szczególnie zaskakujący. Ze względu na trzy główne powody zainteresowanie tym rozwiązaniem rośnie.

  • Telewizory OLED zyskują na znaczeniu - są trzy główne powody
A A

Jedni powiedzą, że już dzisiaj najlepsze telewizory na rynku to te z panelami OLED, inni stwierdzą, że ich czas jeszcze nie nadszedł. Nawet jednak jeśli ci drudzy mają rację, to wkrótce sytuacja może ulec zmianie, co pokazują wyniki LG Display.

Panele OLED TV sprzedają się jak ciepłe bułeczki

Firma LG Display poinformowała, że sprzedaż telewizyjnych paneli OLED więcej niż się podwoiła. W pierwszej połowie 2017 roku wyniosła 0,6 miliona egzemplarzy, a w analogicznym okresie bieżącego roku było to już 1,3 miliona.

To wciąż niewiele – wszak każdego roku sprzedaje się ponad 200 milionów paneli, ale trudno nie zauważyć, że zmiana jest dość duża. A powody, dla których tak się dzieje są przynajmniej trzy:

  • coraz wyższa jakość OLED-ów (szczególnie pod kątem trwałości, ale wizualne korzyści również są zauważalne),
  • coraz niższa ich cena (i promowanie OLED-ów dla Kowalskiego)
  • i coraz większe zainteresowanie producentów tym rozwiązaniem (z czym wiąże się większa dostępność).

LG OLED TV

LG Display to król sektora OLED TV

Czy dane publikowane przez LG Display mogą być w ogóle wyznacznikiem? Zdecydowanie tak. Jest to bowiem aktualnie najważniejszy gracz w sektorze OLED TV. Jego panele są wykorzystywane naturalnie przez LG, ale nie tylko – w swoich telewizorach montują je także Philips, Sony czy Panasonic (żeby wymienić tylko kilku).

„Wiele globalnych marek stawia na technologię OLED, doceniając jej wartość. Nie bez powodu telewizory OLED przodują na rynku Premium TV” – skomentował Yong-Kee Hwang z LG Display. – „Wciąż będziemy rozwijać produkty przewyższające oczekiwania klientów i reagować na gwałtownie rosnący popyt poprzez aktywne inwestycje”.

LG OLED panel

Potężne inwestycje w rozwój

Wspomniane inwestycje mają na celu przede wszystkim zwiększenie wydajności produkcji, aby możliwe było sprostanie popytowi i zmniejszenie kosztów. Równocześnie jednak LG Display wydaje pieniądze na rozwój technologii OLED, czego owocami mają być panele nowego rodzaju.

Już w przyszłym roku możemy zobaczyć 80-calowy telewizor OLED o rozdzielczości 8K, a co jakiś czas prezentowane są także ultrasmukłe wyświetlacze naścienne (Wall Paper), a także wyświetlacze przezroczyste, dwustronne, elastyczne i zwijane/rozwijane (tym ostatnim możecie przyjrzeć się na materiale FlatpanelsHD):

Źródło: FlatpanelsHD, LG Display, inf. własna. Foto: LG

Odsłon: 6247 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij

Telewizory w marketplace

  1. MrAve
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2018-08-18 11:39

    Szkoda, że za przyzwoitego OLED'a trzeba wywalić 14 tys zł. Za naprawdę konkretnego powyżej 16 tys zł. Gdy tak na spokojnie usiąść i się zastanowić, to jest telewizor na litość boską...
    Telefony za 5 tys zł, telewizory za 14 tys zł, karty graficzne za 4 tys zł, co za porąbane czasy :) Dobrze, że ktoś wpadł na pomysł i zaczął określać tego typu cena mianem "sprzętem na entuzjastów", może to w jakiś sposób je tłumaczy.

    Skomentuj

    1. jonny2003
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2018-08-18 16:34

      A jaki to jest przyzwoity OLED a jaki nie?
      Czy taki 55c7V za 7 tys czy 55b7V za 5900 zł jest kiepski?
      Obraz mają bardzo dobry i zarówno ten za 5 tys jak i taki za 16 tys nie nadaje się np dla mnie wcale.
      Używam TV jako monitora do kompa i podłączam do konsoli i nie ważne jaki będzie to OLED cze nawet za 20 tys to i tak po jakimś czasie przy podłączonym kompie wypali się np pasek windows.
      Matryca organiczna i nic tu nie poradzisz.
      Żaden system tego nie uratuje. Przesuwanie linii czy oczyszczanie matrycy to pic na wodę.
      Przesunięcie linii spowoduje tylko tyle, że wypalenie będzie bardziej rozmyte co było widać w testach na wypalenie na RTINGS.
      Gdyby nie to to już dawno bym się cieszył ze średniego OLEDA za 6 tys.

      Skomentuj

    2. korbee
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-18 17:08

      Różne progi cenowe i jakościowe dla różnych odbiorców.

      "Telefony za 5 tys zł, telewizory za 14 tys zł, karty graficzne za 4 tys zł, co za porąbane czasy :)"

      Auta za setki tysięcy i domy za miliony to też dziwne?

      Skomentuj

    3. baca130
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-08-18 17:48

      Mimo, że stać mnie na kupno od ręki każdego masowo produkowanego telewizora to i tak wole mój 7 letni LG za 2k i 6 letni SHARP za 5,5k. Póki będą działać nie wydam ani złotówki na nowy a nawet jak się zepsuje to kupie coś za w miarę przyzwoitą cenę. 4k/8k? OLED? Perfekcyjna czerń? Asystent głosowy? Są fajnymi barierami ale nie koniecznymi.

      Skomentuj

    4. korbee
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-08-19 07:29

      Mam telewizor za 1800zł, monitor za dwa razy tyle i GTX 1080. Bo gram nie oglądam TV. A jak ktoś ma telefon za 4K to jego wybór co lubi i na czym spędza najwięcej wolnego czasu.

      Skomentuj

    5. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-08-21 11:04

      Problemem jest to, że jak już jest telewizor OLED, to ma przekątną 1km ! od czasu do czasu przeglądam oferty, i nie ma nic interesującego na oledzie w okolicach 40' , oledy kończą na ok 60' a taki placek jest dla mnie za duży. monitorów oled też jakoś nie widzę, a tu 20' 25' to jest norma. więc jak ma być robiona sprzedaż, skoro nie ma produktu ???

      Skomentuj

  2. RockyBalboa
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-08-18 12:45

    Ja tam za nic nie płacę mama mi wszystko kupuję więc ceny mnie nie obchodzą.

    Skomentuj

    1. Qpers
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2018-08-18 22:54

      NIC nigdy nie będzie kalkulowane na polski rynek... Światem rządzi wolny rynek. Producent nie zejdzie z ceny tylko dlatego, że Polaka na to nie stać, bo Polska to biedny kraj z tysiącami niepotrzebnych urzędów/ministerstw i milionami urzędasów.

      Skomentuj

      1. owatanka
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-08-19 06:45

        Niedlugo 1000+ wiec tych co nie pracuja bedzie stac ehehe

        Skomentuj

  3. sluuurp
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-18 15:10

    Cena ceną są różne, to można jakoś jak ktoś bardzo chce przeżyć, raty, pożyczka od rodziny, jakieś oszczędności itp. Ale czemu nic, a nic się nie pisze o poborze prądu. Mam od półtora roku LG 65 cali 4K OLED. Na etykietce jest napisane 230 Wat. To są bzdury. Nigdy telewizor OLED nie będzie miał stałej wytycznej odnośnie poboru prądu. To zależy od obrazu jaki w danym momencie się wyświetla. Bardzo ciemny, to jakieś 90-100 wat bardzo jasny, to 420-450 Wat
    Mój OLED potrafi szarpnąć i to bardzo często ponad 400 Wat. Generalnie z moich obliczeń średnia, to 280-350 Wat. Tu jest dopiero wydatek i to nie jednorazowy jak za telewizor.
    Myślę teraz o kupnie TV smart do sypialni, chciałem wziąć 55 cali OLED, ale teraz poważnie się zastanawiam, czy warto, chyba nie. To jest pobór mocy większy niż w dawnych Plazmach (To prawda były mniejsze). Uważajcie przyśli nabywcy Oledów. Proponuję kupić sobie w markecie na stoisku elektrycznym miernik mocy, taki do gniazda i podłączyć do gniazda z miernika tylko telewizor, dla bezpieczeństwa lepiej usiąść :), pokaże jak byk ile bierze telewizor mocy. Ja przed kupnem o tym w ogóle nie pomyślałem, fakt, że 65 cali, to ściana dość duża, ale jednak diod organicznych na takiej ściance to miliony. Wszystkie nigdy nie świeca, ale jednak moc bardzo duża jest brana, jak trzy co najmniej LCD po 50 cali. Myślę tu o 65 cali OLED.

    Skomentuj Historia edycji

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-19 06:47

      Jesli liczysz na oszczednosc energi to niestety musisz poczekac na micro ledy :(

      Skomentuj

  4. anemus
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-19 13:30

    Taa, coraz większa trwałość...
    Dlatego nówki sztuki momentalnie się LG wypalają... nawet prezentacyjne selekty na SID DIsplay Week 2018...
    By zbić ceny trwałość jest wręcz coraz gorsza (jakość również) i lg akurat tu jest najlepszym przykładem. Dopiero MicroLED mogą coś zmienić ale wielkości telewizorów to jeszcze długo nie będzie.
    Takie materiały poza tym powinny być opatrzone adnotacją "materiał promocyjny" czy "akcja partnerska". Nie wystarczy jako źródła podać LG Display.

    Skomentuj

  5. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-08-19 23:41

    Czy ktoś coś wie na temat dostępności modelu LG OLED 55EG9A7V? Czy ten telewizor został na stałe wycofany ze sprzedaży i nie będzie już żadnego TV OLED Full HD?

    Skomentuj

  6. DragonRed
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-08-20 00:13

    Czekam na tą poprzeczkę wyżej zawieszoną w klasie Premium bo przez odbiorniku z UHD spadną z ceną.
    Tak właśnie jak LG wyda swojego flagowca w przyszłym roku z rozdzielczością 8k i 120Hz matrycą to jedno jest pewne zaskoczą nas nie tylko tymi parametrami.Z pewnością HDR w tych telewizorach odegra bardzo ważną rolę bo po raz pierwszy użyją do OLED jakieś filtry oraz technologię zwiększającą jasność.
    Przyszły rok to petarda bo półka Premium to panele już w rozdzielczości 8k , litografia 7nm i wiele innych premier przełomowych i rewolucyjnych.
    Można narzekać na 500+ ale patrząc na wyrównanie poziomów to właśnie 1000+ mogłoby rozegrać najlepsze rozdanie w historii Polski.
    Szczerze lepiej dać właśnie te 1000+ niż , żeby Polska łożyła na przywileje z czasów PRL.
    Polacy muszą zrozumieć i szanować swojego pobratymca/sąsiada nie zależnie jaką pracę ma.Za pracę w trudnych warunkach powinny być benefity ale nie w skracaniu pracy i wcześniejszemu odchodzeniu na emerytury.
    Konstytucja w Polsce od zawsze je łamana ponieważ każdy powinien być przyporządkowany do powszechnego systemu emerytalnego czyli ZUS.Takie są fakty.

    Skomentuj Historia edycji

  7. zielony888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-20 22:20

    Dlatego nie warto kupować coś za nowości. OLED jeszcze jest przeceniony, wcale nie jest to tak droga matryca w produkcji, by cena detaliczna miała jakieś uzasadnienie. Nie rozumiem też dlaczego ktoś pisze, że przyzwoity OLED do koszt 14 K - Philips 55POS9002 kosztował trochę więcej niż 7 tys i jest bardzo przyzwoitym OLEDem. A matryca OLED zmienia się ewentualnie wraz z nowym rokiem - tak naprawdę w telewizorze i za 7 i za 14 tys jest to ta sama technologia.