Na topie

Temperatura procesora: programy do sprawdzania i monitorowania podzespołów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Kategoria: Oprogramowanie Producenci: intel AMD

Sprawdź czy temperatura twojego procesora jest odpowiednia

Nawet niedoświadczeni użytkownicy pewnie nie raz spotykali się z określeniem temperatura procesora, mimo wszystko nie każdy wie jak ją monitorować, jaki powinna mieć poziom, a także jakiej granicy nie powinno się przekraczać. Te zagadnienia poruszymy właśnie dzisiaj, szczególnie, że temperatura na zewnątrz rośnie, a za tym także w domach i biurach jest coraz bardziej gorąco.

Temperatura procesora z całą pewnością jest bardzo ważną kwestią, o której przynajmniej podstawową wiedzę nawet przeciętny użytkownik komputera powinien opanować. Temperatura osiągana przez poszczególne elementy komputera, nie ważne czy procesora, karty graficznej czy innego elementu, ma bezpośrednie przełożenie na jego żywotność jak też na stabilność.

AA

Im temperatura wyższa tym wzrasta ryzyko przegrzania podzespołów, dlatego należy ją monitorować nie dopuszczając do przekroczenia zalecanych norm i starając się aby pozostawała jak najniższa. Trudno jednak uzyskać niską temperaturę, gdy powietrze, którym chłodzone są najczęściej podzespoły w komputerze, ma coraz wyższą temperaturę.

temperatura procesora cpu

Zanim przejdziemy do kwestii omawianych temperatur procesora, powinniśmy uzbroić się w narzędzia umożliwiające odczytanie właściwej temperatury.

Jednym z podstawowych, a zarazem najbardziej miarodajnym sposobem sprawdzenia temperatury procesora - o ile nie dysponujemy specjalnym miernikiem temperatury, będzie BIOS płyty głównej, w którym to znajdziemy podstawowe informacje odnośnie osiąganej przez nasz procesor temperatury oraz prędkości pracy układu chłodzenia.

BIOS jednak nie dostarcza informacji podczas pracy komputera w obciążeniu, dlatego też w takich sytuacjach należy skorzystać z przeznaczonych do tego celu aplikacji.

Jedną z podstawowych, a zarazem najprostszych w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników jest aplikacja CoreTemp. Jest ona dostępna w wersja 32- jaki i 64-bitowej przeznaczonych dla systemów Windows.

CoreTemp pobierz temperatura procesora core temp download
Kliknij obrazek aby pobrać aplikację CoreTemp

Aby skorzystać z dobrodziejstw tego niewielkiego programu wystarczy pobrać plik, a następnie go uruchomić - aplikacja nie wymaga instalacji. Jeżeli nasz procesor jest na liście obsługiwanych, ujrzymy podobne okno jak to poniżej. 

temperatura procesora program coretemp

Jak więc widzimy na przykładowym obrazku, program CoreTemp dostarczył nam podstawowych informacji o naszym procesorze, a także temperaturę dwóch rdzeni. Mamy wiec aktualną temperaturę pierwszego rdzenia (core 0) - 40 C, drugiego (core 1) - 41 C, a także minimalną osiągniętą przez nasz procesor temperaturę, maksymalną oraz stopień jego obciążenia. Cenną opcją jest także "Tj. Max" czyli temperatura krytyczna wyznaczona dla posiadanego przez nas CPU przez producenta.

temperatura procesora speedfan

Podobnie dzieje się w przypadku aplikacji SpeedFan, również nie wymaga ona instalacji. W jej oknie głównym możemy odczytać prędkość obrotową poszczególnych wentylatorów, napięcia zasilające nasz PC, czy też temperaturę dysku twardego oraz procesora.

SpeedFan pobierz temperatura procesora speedfan download
Kliknij aby pobrać aplikację SpeedFan

Oprócz dwóch wymienionych aplikacji możemy skorzystać z wielu innych, również darmowych, a zaliczyć do nich, a przede wszystkim polecić można jeszcze: AIDA oraz HWMonitor, za pomocą których sprawdzimy aktualną temperaturę naszego procesora, chipsetu, karty graficznej a także dysków.

Po odczytaniu wartości temperatury procesora przyszedł czas na sprawdzenie czy jest prawidłowa. Najprostszą metodą na sprawdzanie czy nasz procesor ma odpowiednią temperaturę jest porównanie wyników z informacjami dostarczanymi przez producenta. Zarówno Intel, AMD jak i VIA publikują takie informacje na swoich stronach dla konkretnego modelu procesora.

temperatura procesora cpu chipsetu bios

Należy pamiętać, iż nie ma jednej uniwersalnej dopuszczalnej temperatury dla wszystkich modeli procesorów, dla jednego będzie to 68 °C, a dla innego zaś 80 °C, dlatego zawsze starajmy się sprawdzać temperatury na stronach producentów.

Wpływ na to ma wymiar technologiczny w jakim dany układ został wykonany, jakość kawałka wafla krzemowego z którego został wykonany czy też liczba zmieszczonych tranzystorów.

Ogólnie przyjętą zasadą dla procesorów stacjonarnych jest aby nie przekraczać w stresie (przy dużym obciążeniu - intensywne obliczenia lub podczas grania) temperatury 70 °C, zaś w  przypadku laptopów 80 °C.

Nie jest to regułą i powinniśmy o tym pamiętać. Dla porównania wśród starych procesorów jak leciwe Pentium III - IV i Athlon XP temperatury powinny nie przekraczać 80-90 °C, zaś już w przypadku nowszych konstrukcji powinniśmy zachować co najmniej o 10 - 20 °C niższą temperaturę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaka powinna być właściwa dopuszczalna temperatura w trakcie obciążenia procesora.

temperatura procesora core temp zbyt wysoka przykłady
Przykład zbyt wysokiej temperatury

Jednak trzeba przyjąć, że jej dolna granica nie jest wyznaczona, a to oznacza - im chłodniej, tym lepiej. Dbajmy więc, aby temperatury notowane przez CPU były jak najniższe. Poniżej przygotowaliśmy małe zestawienie najpopularniejszych serii procesorów i ich dopuszczalnych temperatur.


Producent Model Typ Max. Temp.
Intel Core i7-3770K Desktop ~72 °C
Intel Core i5-3570K Desktop  76 °C
Intel Core i7-3930K Desktop  66,8 °C
Intel Core i5-2550K Desktop  72,6 °C
Intel Core i3-2130 Desktop  69,1 °C
Intel Core i7-980 Desktop  68,8 °C
Intel Core i5-650 Desktop  72,6 °C
Intel Core i3-560 Desktop  72,6 °C
Intel Core2D E8600 Desktop  72,4 °C
Intel Core i5-2540M Mobile  100 °C
Intel Core i3-2370M Mobile  85 °C PGA
Intel Atom Z560 Mobile  90 °C
AMD FX-8150 Desktop  61 °C
AMD FX-4170 Desktop  61,1 °C
AMD FX-6100 Desktop  70 °C
AMD Phenom II X6 1100T Desktop  62 °C
AMD Phenom II X6 1035T Desktop  71 °C
AMD Phenom II X4 975 Desktop  62 °C
AMD Phenom II X4 955 Desktop  62 °C
AMD Phenom II X3 720 Desktop  73 °C
AMD Phenom II X2 550 Desktop  70 °C
AMD Athlon II X2 240 Desktop  74 °C
AMD Phenom I 9950 Desktop  61 °C
AMD Athlon X2 6400+ Desktop  55-63 °C

Kiedy już znamy maksymalną dopuszczalną wartość temperatury, to pozostaje nam prawidłowo dbać o utrzymaniu jej w normie. W tym celu należy pamiętać o regularnym czyszczeniu z kurzu radiatorów i wentylatorów czy też zapewnieniu odpowiedniego chłodzenia za pomocą wydajnych zestawów chłodzących.

Nie zawsze prawdą jest, że w okresie zimowym o chłodzenie CPU troszczyć się nie trzeba. Gdyż to wówczas często na skutek działającego systemu ogrzewania pomieszczenia temperatura procesora może wzrosnąć na skutek wysokiej temp. otoczenia - szczególnie gdy komputer stoi blisko kaloryfera.

Analogicznie w lecie, chociaż wydawać by się mogło, że wówczas najczęściej dochodzi do przegrzania CPU, to jednak ustawienie komputera w chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu może mieć skutki lepsze niż niejedno drogie chłodzenie, ale stojący w nasłonecznionym miejscu sprzęt może nagrzewać się ponad miarę.

temperatura procesora chłodzenie cooler silentium
W przypadku zbyt wysokiej temperatury zastanówmy się nad wymianą chłodzenia

O ile w desktopowych procesorach sytuacja jest nieco bardziej klarowna, gdyż zarówno zmierzenie właściwej temperatury jak i ewentualne jej obniżenie w przypadku gdyby okazała się zbyt wysoka jest nieco prostsze, problem pojawia się w komputerach przenośnych.

W laptopach i innych podobnych urządzeniach w odróżnieniu od tradycyjnych komputerów montaż nowego wydajniejszego coolera może być utrudniony lub całkowicie uniemożliwiony, w takich przypadkach warto rozważyć chociażby zakup podstawki chłodzącej pod notebooka.

temperatura procesora ogień laptop

Pamiętajmy więc o kontrolowaniu prawidłowej temperatury procesora, niezależne od pór roku czy zastosowanego chłodzenia. Dokonujmy częstego czyszczenia i w razie konieczności wymiany chłodzenia na wydajniejsze, gdyż zbyt wysoka temperatura CPU może zmniejszyć jego żywotność, doprowadzić do przegrzania czy nawet do uszkodzenia.

Zapraszamy także do naszego ostatniego testu coolerów firmy be quiet Dark Rock 2 i Dark Rock PRO 2.

Jakie inne aplikacje do monitorowania polecilibyście naszym czytelnikom?


Więcej o porządkach w komputerze:

Źródło: Inf. własna

Odsłon: 389320 Skomentuj newsa
Komentarze

32

Udostępnij
 1. Benny
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2012-05-02 08:45

  A HWMonitor ? Też dobry, nie ? :)

  Skomentuj

  1. Benny
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2012-05-02 08:46

   Upss :D Proszę o usunnięcie komentarza ;)

   Skomentuj

  2. KOXsu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-03 02:31

   dobry dobry sam go używam:)

   Skomentuj

 2. Kluz_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 08:50

  O co chodzi z tym pierwszym linkiem pod którym można pobrać program?
  WOT nie chce wpuścić mnie na ich stronę, bo twierdzi, że nie jest godna zaufania, a po pobraniu programu NoD wykrywa tam wirusa ;).

  Skomentuj

  1. Maciej Lewczuk
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-02 09:38

   Podmieniliśmy link na inny - sprawdź teraz czy nadal będziesz miał problemy. Na naszych maszynach nie wykrywało zagrożeń, ale dmuchamy na zimne.

   Skomentuj

   1. mcteam
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-02 11:21

    Dalej to samo wykrywa wirusa i zrywa połączenie ze stroną

    Skomentuj

    1. Maciej Lewczuk
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2012-05-02 13:12

     Sprawdziłem te linki na kilku kompach i przy różnych programach - nie zarejestrowałem żadnego komunikatu, o jakim wspomniałeś...

     Skomentuj

 3. arkadeusz
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-05-02 08:57

  CoreTemp poinstalował trochę a wywalic go z komputera jeszcze wiekszy ambaras.Nie polecam.

  Skomentuj

  1. Xenny
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-02 09:03

   CoreTemp można pobrać w wersji Portable ze strony producenta.

   Skomentuj

 4. andrzej855
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-05-02 09:11

  "podsespołów"?

  Skomentuj

  1. Maciej Lewczuk
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-02 09:25

   Tak, tych też ;D

   Skomentuj

 5. kubusniskotonowy
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-05-02 09:21

  speedfan okłamuje temperatury , najlepszym programem jak dal mnie jest hwmonitor lub oczywiscie bios

  Skomentuj

 6. 1wilq
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 09:53

  hyh.. procek w moim laptopie przy grze w Crysisa 2 rozgrzewa się do 90 stopni..(Tj 105 stopni wiec zapas jeszcze jest) w trybie Turbo (o/c 20%) chłodzenie nie jest zakurzone.. mógłbym się jedynie chyba pokusić o zmianę pasty.. po 4 latach chyba należałoby nie?

  Skomentuj

 7. d4w1dl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 10:18

  AMD Phenom II X4 955 Desktop 62 °C
  tak mało? mi czasami dochodzi do 65 :/

  Skomentuj

  1. maker
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-02 13:22

   Radze w takim razie zainwestowac w lepsze chlodzenie lub przynajmniej zmiane pasty bo przy aktualnych temperaturach zazynasz swojego procka nie mowiac juz o podgrzewaniu dodatkowo sekcji zasilania plyty, wczesniej czy pozniej jeden z tych elementow dostanie po tylku.

   Skomentuj

  2. major
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-02 21:37

   Nigdy mój tyle nie miał. Mam AC freezer extreme i w stresie (4x100%) zimą 48-49, latem max 51 st.C. Maker dobrze radzi.

   Skomentuj

 8. Marandil
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-05-02 11:03

  "...chłodzenia. Dokujmy częstego czyszczenia..."
  Dokonujemy

  I RealTemp od siebie mógłbym, można w nim monitorować również grafę, albo ustawić alarm na krytyczne temperatury.

  Skomentuj

 9. dziadol
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 11:22

  A jak oceniacie program EesyTune6 dla płyt GigaByte? Działa u was on w ogóle? Mam wrażenie, że temperatury są zakłamane... Jaki program używacie w przypadku Radeona 5770 od GigaByte? W GPU-Z pokazują mi się cztery temperatury, wie ktoś która za co odpowiada??

  Skomentuj

 10. Galnospoke
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 12:00

  Cale 2 programy (a wlasiciwe jeden, bo SpeedFun podaje dane z Ksiezyca)? Ho, ho, to sie autor napracowal.

  Skomentuj

 11. tarrok111
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 12:24

  Oprócz Coretemp Są jakieś inne programy obsługujące logitech GamePanel??szukałem i nie mogę znaleść.

  Z góry dzekuję za pomoc

  Skomentuj

 12. Luke_Z28
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 13:02

  Przykro mi, ale napisanie tego artykułu wymagało jednak trochę więcej wiedzy niż zaprezentował autor. Temperatura którą podaje przeciętny BIOS to coś zupełnie innego niż odczyt z CoreTemp.
  W większości

  Skomentuj

  1. Luke_Z28
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-02 13:17

   ups.. ucięło mi wypowiedź, więc dokończę... W większości przypadków mamy odczyt z dwóch źródeł, czujnik na płycie i wbudowany w procesor. Temp. w BIOS pochodzi z płyty, CoreTemp to czujnik w cpu, a SpeedFan może odczytać oba wskazania. O ile wskazania z płyty są przeważnie zbliżone do prawdy, to odczyty z cpu bardzo często mają niewiele wspólnego z prawdą. Nie wiem jak z Intelem ale w AMD temp. z cpu może być za niska nawet o 10st. i więcej. No bo jak to możliwe, że cpu ma 8st. przy 19st. otoczenia, co już zdarzało mi się zaobserwować. A odnośnie SpeedFan, to działa całkiem dobrze, tylko trzeba odpowiednio skonfigurować czujniki.

   Skomentuj

   1. major
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-02 21:42

    No dobra. To jak zmierzyć w biosie temperaturę w stresie, skoro do niego dostęp mam przy starcie?

    Skomentuj

 13. maker
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 13:16

  Niestety nie ufam programom "third party". W przypadku mojej plyty glownej pokazywaly temperature procesora o 10 stopni wyzsza niz oprogramowanie Probe II Asusa.

  Skomentuj

 14. NextGen1987
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 13:42

  U mnie płyta główna zawsze pokazuję kilka stopni niższą temp. niż np. CoreTemp, może CoreTemp odczytuję temp. tylko rdzeni, a płyta gł. całego procesora?
  I dziwne, bo u mnie CoreTemp pokazuję maksymalną temp. dla AMD 1100T x6 - Tj.Max/70 stopni, a tu ''piszecie'', że maks. temp. dla w/w CPU to 62 stopnie... Komu tu wierzyć? ;-) Ale i tak staram się nie przekraczać 58-59 stopni.

  Udanego lata, tzn. majówki ;-P

  Skomentuj

  1. Damian Szymański
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-05-02 14:25

   Temp. w tabelce pochodzi ze strony producentów CPU.

   Skomentuj

 15. devilmaycry20
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-02 20:22

  Ja korzystam z Asus Al Suite 2 (posiadam i5 2500k), 100% prędkości wentylatora mam ustawione dla temperatury 50 stopni. Program sam sobie ustawia domyślnie przy pierwszej instalacji dla tego procesora 70 stopni ale ze mi akurat głos wentylatora nie przeszkadza to jest ustawiony tak jak napisałem wyżej. To samo robię z karta graficzna ale tutaj bawię się w ustawienie manualne wentylatora programem expertool 7.21. Gtx 560 Gainwarda nagrzewa się do 84-85 stopni co według mnie jest za dużą temperatura dlatego ustawiam szybkość wentylatorka na 75% i max temperatura to 60-70 stopni przy pełnym obciążeniu gpu (sprawdzane furmarkiem)

  Skomentuj

 16. eysmond
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-05-02 22:30

  A próbował ktoś z was kiedyś kopnąć procesor?

  Skomentuj

 17. bolo2511
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-03-23 14:50

  Witam , Panowie ja mam dziwny problem , nie wiem czy to problem czy poprostu zle wskazania programu ...

  i5 2500k 4600MHz - stabilnie

  ASRock Extreme 4 - dobra sekcja zasilania

  Podczas obciazenia w Intel Burn w CoreTemp mam do 98 stopni na rdzeniach wiedz sprawdzalem na kilku roznych programach jednoczesnie i na CPUID tez podobna temperatura na rdzeniach jak w CoreTemp , ale na Speed Fan , ktory nie pokazuje rdzeni , tylko ogolnie CPU nie przekraczam 70 stopni ... ? i teraz pytanie czy to normalne ? dodam ze dwa razy nakladana pasta , bo myslalem ze za pierwszym cos nie tak sie rozsmarowala , ale bylo idealnie wiedz po wyczyszczeniu nalozone drugi raz i rowno dopasowany radiator i jest tk samo ... radiator zmieniony na inny ( nie stock ) i zrobilem taki tescik , w ktorym podgrzewalem Intel Burnem procka na max ( test do konca ) i po zakonczeniu momentalnie szybko wylaczylem kompa zeby zobaczyc w biosie temperature i bylo niecale 40 stopni ... i w tym wypadku mysle ze jest ok ... ? bo przeciez procek nie wystygnie z prawie stu stopni do 35 w ciagu 10 - 15 sekund ... ? dodam ze radiator jest letni .

  Skomentuj

 18. bolo2511
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-03-23 15:02

  Dodam fotke


  http://pokazywarka.pl/ie93a3/

  Skomentuj

 19. bolo2511
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-03-23 15:31

  Tutaj w niezmienionej jakosci ( http://i50.tinypic.com/2ytthra.jpg

  Skomentuj

 20. bolo2511
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-02 23:11

  Problem rozwiązany ( napiecia na procku )

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!