Na topie

WIGtech - GPW uruchamia indeks dla spółek technologicznych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Już w drugiej połowie czerwca uruchomiony zostanie indeks WIGtech. Giełda Papierów Wartościowych ma nadzieję, że będzie to cenny punkt odniesienia.

 • WIGtech - GPW uruchamia indeks dla spółek technologicznych
A A

Spółki technologiczne otrzymają nowy indeks giełdowy. Giełda Papierów Wartościowych oficjalnie zapowiedziała, że w czerwcu uruchomiony zostanie WIGtech.

Indeks WIGtech obejmie notowane na Głównym Rynku spółki, które osiągają przychody z rozmaitych obszarów kwalifikujących się do zbioru zatytułowanego nowe technologie. To między innymi usługi IT i programowanie, telekomunikacja i Internet czy biotechnologia i medycyna, ale też gry wideo. 

GPW WIGtech wykres

GPW liczy na to, że WIGtech w przyszłości stanie się sensownym punktem odniesienia dla najróżniejszych instrumentów finansowych i instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych. – „Wierzymy, że nowy wskaźnik spotka się z zainteresowaniem ze strony inwestorów” – skomentowała Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

Indeks zostanie wprowadzony 24 czerwca i będzie nim objęta zmienna liczba spółek, których udział będzie obliczany zwyczajnie, a więc na bazie liczby akcji w wolnym obrocie. W oficjalnym komunikacie GPW dodała, że udział spółek o największym rozmiarze będzie ograniczony do 10 proc., wartości będą publikowane co minutę, a wartość bazowa zostanie ustalona na poziomie 10 000 punktów. 

„Nowy indeks to odpowiedź giełdy na trendy zachodzące w gospodarce, ale też na rynku kapitałowym. Spółki z sektorów nowoczesnych technologii odgrywają bowiem coraz większą rolę w gospodarce, ale także rośnie ich znaczenie na giełdzie. GPW umożliwia finansowanie rozwoju innowacyjnych spółek, bez których postęp technologiczny nie mógłby mieć miejsca” – dodała Izabela Olszewska.

Wstępny skład portfela indeksu WIGtech zostanie opublikowany 14 czerwca.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych, Rzeczpospolita

Odsłon: 9762 Skomentuj newsa
Komentarze

1

Udostępnij
 1. TicTac
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-06-01 18:47

  Nie ubliżając płci pięknej ale ten wykres pewnie robiła kobieta... bo jest użyte 5 barw z czego Ja chyba rozróżniam 2 ;)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!