Zasilacze

Oddał zasilacz na gwarancję. Nowy model spalił dyski w komputerze

przeczytasz w 2 min.

Zasilacz to jeden z najważniejszych elementów w komputerze i to od niego w głównej mierze zależy bezawaryjność zestawu. Boleśnie przekonał się o tym jeden z użytkowników platformy Reddit – przez niedopatrzenie producenta, nowy zasilacz spalił dyski podłączone do komputera.

Wybór dobrego, bezawaryjnego zasilacza nie jest łatwym zadaniem, ale nawet markowe jednostki nie gwarantują bezproblemowego działania komputera – ważne jest też odpowiednie podłączenie przewodów zasilających.

Nowy zasilacz spalił dyski w komputerze

Użytkownik sgircys opisał przypadek wadliwego zasilacza EVGA SuperNOVA GQ 1000W, który został oddany na gwarancję z powodu piszczących cewek. Producent polecił klientowi zachować wszystkie akcesoria dodawane do zasilacza (w tym odpinane przewody zasilające), ponieważ przy wymianie sprzętu mogłyby zostać zatrzymane w serwisie. Ostatecznie też zdecydowano się wymienić zasilacz na nową sztukę.

sgircys podłączył nowy zasilacz do komputera, ale sprzęt nie chciał się uruchomić. Użytkownik usłyszał charakterystyczne kliknięcie, które wskazywało na zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego (OCP). Teoretycznie pomogło odpięcie wszystkich urządzeń podłączonych wtyczkami SATA. W praktyce pozbył się wszystkich podłączonych dysków.

sgircys skontaktował się z firmą EVGA w sprawie wyjaśnienia sytuacji. Przedstawiciel producenta poinformował go, że „w pewnym momencie układ pinów tych zasilaczy uległ zmianie”, co wskazywałoby na powód, dlaczego komputer z nowym zasilaczem nie chce działać. Przedstawiciel wysłał także nowe kable, które miały być już kompatybilne z wysłanym zasilaczem.

Komputer z nowymi kablami uruchomił się bez problemu… ale tylko pozornie. sgircys zauważył, że komputer w ogóle nie rozpoznaje dysków. Wszystkie nośniki zostały uszkodzone, a użytkownik stracił 22 TB danych.

Niedopatrzenie producenta?

Jak nietrudno się domyślić, uszkodzenie dysków najpewniej było spowodowane nieodpowiednim podłączeniem zasilania – zmiana w układzie pinów mogła doprowadzić do podania zbyt wysokiego napięcia i w rezultacie spalenia elektroniki.

sgircys wskazuje, że problem pojawił się przez niedopatrzenie producenta – ten na początku zalecił zachowanie starych kabli, a później nie poinformował go o zmianach w konstrukcji zasilacza (i konieczności zmiany przewodów).

Jak się zakończy sprawa? Tego nie wiadomo. sgircys najpewniej będzie musiał zakupić nowe dyski z własnej kieszeni. Większym problemem mogą jednak być utracone dane.

Jak myślicie, kto ponosi winę za uszkodzenie sprzętu?

Źródło: Tom;s Hardware, Reddit

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kokosnh
    6
    Dobra rada, nigdy nie używaj starych kabli modularnych, zawsze używaj tych co przyszły z zasilaczem, inaczej duża szansa na spalenie dysków, lub innych komponentów.
    Zadziwiająco dużo ludzi, nie zdaje sobie sprawy, że wtyki przy zasilaczu i kable, nie są objęte w ATX (i są różne, nawet niekiedy przy tym samym modelu a innej mocy). W ATX masz tylko powiedziane, jakie napięcia masz mieć na końcu (co jest przy zasilaczu, czy na kablu, to wolna amerykanka).
    • avatar
      OBoloG
      5
      A dawniej i przy niektórych modelach dzisiaj tych słabszych wszystkie przewody wychodziły z zasilacza i nie byłoby problemu. Tutaj zawinił producent powinien mieć jeden standard przy wszystkich swoich zasilaczach - jaki ma cel przy różnych modelach tak mieszać pinami +3.3, 5 i 12 V?:lol
      • avatar
        Mario.1984.
        5
        Producent kazał mu zostawić stare kable i brak poinformowania o zmianach - winny nie jest klient .
        • avatar
          eninede
          2
          Jakim cudem układ pinów "uległ zmianie"? Przecież układ (rozmieszczenie) pinów wynika z standardu danego zasilacza (ATX, ITX itp.) i jest niezależnie od producenta i obowiązkiem jest by był taki sam w każdej płycie głównej. Czy to jakis clickbite?
          • avatar
            maluszek88
            1
            Kiedys byl
            TAGAN 1300W Power Supply, PipeRock Series PSU, BZ1300
            Zresztą mialy rozna moc. Prosze sobie zobaczyc wtyczki od strony zasilacza na zdjeciu google lub ebay. To bylo idealne i pewne. Zaluje ze inni nie poszli tym sladem
            • avatar
              KMN123
              1
              Niedopatrzenie producenta. Mieli stary zasilacz, wysłali nowy bez informacji o zmianie pinów na wyprowadzeniach. No cóż, znak czasu. Zastanawiam się jednak dlaczego taki renomowany producent jak EVGA nie wysłał kompletnie nowego zasilacza wraz z kablami? Zdarzało mi się reklamować wadliwy sprzęt i zawsze dostawałem komplet. Nie były to co prawda zasilacze ale mimo wszystko. Niewykluczone też, że użytkownik jednak dostał komplet tylko nie chciał wymieniać kabli i wtedy sytuacja robi sie mocno wątpliwa.
              • avatar
                Aquagen
                -9
                Zasilacz tylko 1000W? Cooler Master X Mighty zapewnia 2800W i aż 4 gniazda/wtyczki 12VHPWR - przygotowane w sam raz na nadchodzącego Blackwella
                • avatar
                  pawluto
                  0
                  To raczej serwis zawinił - słabo ich przeszkolili...
                  Producemt powinien pokryć koszty zepsutych dysków.
                  • avatar
                    GejzerJara
                    0
                    @Paweł Maziarz "Jak myślicie kto ....." i tak dalej.

                    Co za bzdurne pytanie. Dodatkowo EVGA skoro zmienili układ pinów, powinni też zmienić wtyczki/gniazda od strony zasilania. Pewnie podali +12V na linie +5V i tyle, bo zaczęli odstawiać jakieś idiotyzmy w kablach. Zresztą to nie pierwszy taki przypadek, ale ten dla dysków skończył się tragicznie. 22TB, ciekawe czy to dyski mechaniczne czy SSD, bo jeśli mechaniczne, to można by dokupić jeszcze jeden taki, i przekładać elektronikę od dysku do dysku w celu odzysku danych.

                    Inna sprawa to producenci dysków, którzy raczej nie stosują zabezpieczeń ponad napięciowych, pomimo tego że zasilanie elektroniki jest brane z linii +5V, ale same chipy to co najwyżej +3.3V lub mniej. Linią +12V zasilany jest jedynie silnik napędzający talerze, oraz serwo mechanizm głowic. oczywiście z pośrednictwem dedykowanych do tego chipów.

                    Zaraz ktoś pewnie skrytykuje, że przecież to złączka zasilania SATA, czyli kabel też SATA stosowany w HDD. Ale dyski SSD też są robione w "formacie" SATA :) SSD to niekoniecznie musi być od razu NVME w formacie M.2 , choć takie rozwiązanie w przypadku SATA jest najlepsze.
                    • avatar
                      Szloma
                      0
                      Właśnie tak spaliłem 4 dyski, myśląc że stare kable pasują.