Procesory

Intel przesadził z ustawieniami. Użytkownicy zgłaszają problemy z procesorami

przeczytasz w 2 min.

Topowe procesory Intel Core 13. i 14. generacji mają problemy ze stabilnym działaniem. W sieci pojawia się coraz więcej zgłoszeń dotyczących awarii, a jedynym rozwiązaniem jest ręczna zmiana parametrów komputera.

Najnowsze generacje procesorów Intel pracują z mocno podbitymi taktowaniami, dzięki czemu oferują bardzo dobrą wydajność. Wysokie zegary zostały jednak okupione ogromnym poborem mocy i dużą ilością generowanego ciepła – widać to chociażby w topowych modelach Core i9-13900KCore i9-14900K.

Problemy mogą być poważniejsze. Wygląda na to, że producent przesadził z parametrami topowych modeli i sprzęt nie chce działać w pełni stabilnie. Nawet przy domyślnych parametrach.

Problemy z topowymi procesorami Intel

Sprawę opisuje serwis El Chapuzas Informatico, który powołuje się wpisy na forach internetowych oraz samodzielnie zebrane informacje.

Intel Core i9-14900K

O problemach zaczęło robić się głośno już w ubiegłym roku. W sieci zaczęły pojawiać się niepokojące wpisy użytkowników topowych procesorów Intela, którzy skarżyli się na błędy w grach na bazie silnika Unreal Engine 4 i Unreal Engine 5. Najczęściej objawiały się one zawieszeniem komputera lub niebieskim ekranem (tzw. Blue Screen).

Problemy dotyczyły jednostek 13. i 14. generacji. Co istotne, niestabilne działanie sprzętu pojawiało się nawet przy domyślnych parametrach (nie mówimy o podkręconych jednostkach).

Do tematu odniosła się firma Gearbox, która jest odpowiedzialna za grę Remnant 2 (to jeden z tytułów, w którym użytkownicy zgłaszali problemy). Deweloperzy zasugerowali przywrócić domyślne parametry procesora lub nawet obniżyć częstotliwość rdzeni poniżej domyślnej wartości.

Zidentyfikowaliśmy problem na niektórych procesorach Intel 13. generacji, w którym po uruchomieniu gra wyświetli komunikat o braku pamięci wideo lub pojawi się raport o awarii, odnoszący się do problemu z dekompresją shadera. Jeśli wystąpi ten problem, prawdopodobnie pojawi się on również w innych grach DX12.

Jeśli procesor jest podkręcony, spróbuj przywrócić jego domyślne ustawienia. Jeśli nie masz podkręconego procesora lub to nie zadziała, spróbuj zainstalować narzędzie Intel Extreme Tuning Utility:

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/17881/intel-extreme-tuning-utility-intel-xtu.html i obniżyć "Performance Core Ratio" z 55x do 54x.

Intel przesadził z parametrami

Niestabilna praca procesora przy domyślnych parametrach może wynikać ze zbyt wysokich zegarów i/lub zbyt niskiego napięcia zasilającego. Dokładna przyczyna problemów jeszcze nie jest znana, ale wiele na to wskazuje, że Intel po prostu przesadził z parametrami topowych modeli (czyżby zawiodła ślepa pogoń za osiągami?). Awarie najprawdopodobniej dotyczą tylko topowych modeli 13. i 14. generacji, które mają więcej rdzeni, cechują się większym zapotrzebowaniem na energię, ale też są bardziej wrażliwe na niestabilność.

Intel przesadził z parametrami?

Redakcja El Chapuzas Informatico przewiduje, że niestabilne działanie komputera może być spowodowane degradacją procesorów (być może występującą pod wpływem nierównomiernego docisku procesora w podstawce LGA 1700). Taki scenariusz może potwierdzać fakt, iż problemy pojawiają się dopiero po kilku miesiącach użytkowania sprzętu.

Jeśli diagnoza okazałaby się trafna, producent musiałby wymienić wadliwe egzemplarze procesorów. Mówimy jednak o doraźnym rozwiązaniu, bo w przyszłości problemy mogłyby wrócić (skoro domyślne wartości są zbyt wyżyłowane i tak naprawdę są niestabilne).

Co robić, jak żyć? Gearbox sugeruje obniżyć taktowania, co niestety wpłynie na gorszą wydajność sprzętu. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie napięcia zasilającego i/lub podbicie Load Line Calibration, ale będzie to skutkować jeszcze wyższym poborem mocy i większą ilością generowanego ciepła.

Aktualizacja 23.02.2024

Poprosiliśmy firmę Intel o komentarz w sprawie problemów z procesorami. Producent przesłał nam następujące oświadczenie:

„Firma Intel jest świadoma doniesień w związku z problemami związanymi z odblokowaną wersją procesorów 13. i 14. generacji, które wywoływane są niektórymi obciążającymi procesami. Współpracujemy z naszymi partnerami i prowadzimy analizę zgłoszonych problemów. Będziemy udostępniać aktualizacje tak szybko, jak to możliwe.”

Źródło: El Chapuzas Informatico, Intel

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KMN123
  8
  Zamiast grzejnika elektrycznego na silne mrozy zlóżę sobie PC-ta z Intelem i9 14900K lub nawet KS na pokładzie, który w szczytowym momencie testów osiągał TDP nawet 410 W. Średnio było to z kolei około 330 W. Przy dobrym chłodzeniu ogrzeję swój pokój grając w Cyberpunk 2077. Będzie ciepło i przyjemnie. Tylko nie wiem komu podrzucę rachunki za prąd... Może Intel je przejmie w ramach reklamy?
  • avatar
   zenek111
   4
   Użytkownicy z zgłaszający zastrzeżenia powinni skorzystac z literki "K" i podkręcić swoje procesory. To rozwiąże problemy
   • avatar
    ygdersil
    3
    Intel od pewnego czasu w procesorach to definicja słów problem.
    Kosmiczny pobór, kosmiczne temperatury, wyginanie się w socketach, trzeba wyłączać E cores w grach, bo niższa wydajność teraz to. Nie dałbym nawet złotówki
    • avatar
     Witalis
     1
     Masakra... Ja Swojego R9-5900X mam ograniczonego do max 80 Wat w 90% czasu i tak mi jego wydajność wystarcza a w bezczynności dochodzi do 18,5 Wat. Niestety Rachunki za energię to masakra, już w tym roku dochodzę w sumie do 1 zł brutto za 1 KWh a będzie gorzej :-(
     • avatar
      GejzerJara
      0
      oni nie przesadzili z zegarami, lecz zastosowali za mało ostre normy przy selekcji..... chciwcy.
      aha. lut czy glut?
      • avatar
       KMN123
       0
       Koszty związane z implementacją CPU od Intela stale rosną... Ażeby zbliżyć się do wykorzystania deklarowanych przez producenta parametrów trzeba zainwestować w bardzo wydajne chłodzenie CPU, zabezpieczać MB przed wyginaniem podstawki, czasami skalpować (utrata gwarancji) i odprowadzać ciepło bezpośrednio z chipa. Pogoń Intela za rankingami chyba przekroczyła już zdrowy rozsądek...
       Ta rodzina skończy tak samo jak P4 z ich "innowacyjnym" NetBurst...
       • avatar
        vacotivus
        -1
        Ta generacja Intela to wtopa, w najlepszym razie odcinanie kuponów od 12-tki.
        • avatar
         Wasek
         -1
         Dodajmy, że procesory 13 i 14 generacji mają słabe kontrolery pamięci, które nie wytrzymują profili XMP przy wyższych taktowaniach i można używać tylko 2 z 4 dostępnych slotów DIMM. Jest mnóstwo informacji na ten temat na necie. Sam osobiście mam 14700K i dwie kości 7200 MT/s, których prędkość musiałem obniżyć do 6800 MT/s, żeby było stabilnie. Jakbym dołożył jeszcze dwie kości to musiałbym obniżyć do maks. 6000 MT/s lub niżej, żeby działało stabilnie. To jest porażka. I to wszystko zależy od procesora jaki się trafi i tylko na płytach głównych z wyższej półki (ja mam ze średniej na Z790).
         Jestem ciekawy co Intel zaoferuje przy nowszej generacji, co poprawi i co znowu zwali.
         • avatar
          Premek1983
          -1
          Intel na szczęście się kończy