Na przykładzie platformy AMD sprawdzamy, jaki wpływ mają parametry pamięci RAM DDR3 w różnych zastosowaniach. Dowiedz się czy warto dopłacić i wybrać lepszą pamięć, czy jednak liczy się głównie pojemn
Każda osoba, która decyduje się na zakup komputera, staje przed problemem wyboru odpowiedniej pamięci operacyjnej. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli z różnym taktowaniem, pojemnością i czasami opóźnień (tzw. timingi). W przypadku platformy AMD można wybrać pojedynczą kość lub zestaw dwóch modułów (Dual Channel). Do płyt głównych z gniazdem AM3 można włożyć tylko pamięci DDR3. Najtańsze modele mają najczęściej taktowanie 1333 MHz z timingami 9-9-9-27 lub 8-8-824, najdroższe natomiast taktowane są zegarem 2000 MHz wzwyż i mają bardzo niskie timingi (np. 7-7-7-21).
Często też nie wiemy na jaką ilość pamięci się zdecydować. Czy warto dopłacać do tych droższych kości? Czy zysk wydajności komputera zrekompensuje wysoką cenę? Czy do większości zadań wystarczy 2 GB, 4 GB, czy lepiej zainwestować w 6 GB? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Aby ułatwić wybór odpowiednich modułów przeprowadziliśmy testy wydajności komputera w benchmarkach i kilku grach. Testy zostały podzielone na kilka kategorii:
- taktowanie
- timingi
- pojemność i ilość kanałów
Dzięki takiemu podziałowi w łatwy sposób będzie można wywnioskować, jakie parametry są istotne dla naszego komputera, a na które nie trzeba zwracać uwagi. Na koniec podany jest także średni procentowy zysk wydajności w stosunku do standardowych modułów pamięci.
Warto przeczytać: | ||
Test procesorów - wątki, rdzenie, czy zegar? | Test: 3 wydajne płyty pod Phenoma II X6 | Chłodzenie przy 4,0 GHz - woda vs powietrze |