Procesory

AMD FX-8150

opublikowano przez Marcin Jaskólski w dniu 2011-10-12

Oto i czołowy przedstawiciel platformy Scorpius, czyli topowy model AMD FX-8150. Ze względu na wsteczną kompatybilność z poprzednią wersją podstaki, jest on do złudzenia podobny do procesorów Phenom II/Athlon II - jedynie napisy na nim informują, że mamy do czynienia z nowym układem.

 AMD FX-8150

Nazwa AMD FX-8150
Liczba modułów/rdzeni 4/8
Bazowa częstotliwość zegara 3,6 GHz
Taktowanie rdzeni w trybie Turbo Core 3,9 GHz
Taktowanie rdzeni w trybie Max Turbo 4,2 GHz
Nazwa kodowa Bulldozer
Taktowanie NB 2,2 GHz
Podstawka AM3+
Litografia 32-nm
L1 Data Cache 128 KB pamięci (16 KB na rdzeń)
L1 Instruction Cache 256 KB pamięci (64 KB na moduł)
Pamięć podręczna L2 8 MB pamięci (2MB na moduł)
Pamięć podręczna L3 8 MB współdzielonej pamięci
Kontroler RAM dwukanałowy, do 1866 MHz
Instrukcje procesora SSE 4.1, 4.2, AES, AVX, XOP, FMA4
Cena 245 USD / 959 zł
Max TDP 125 W
Odblokowany mnożnik Tak

 

Procesory Bulldozer, w odróżnieniu od AMD Llano i Intel Sandy Bridge nie mają zintegrowanej grafiki. Firma AMD uznała, że dla wydajnych procesorów jest to dodatek całkowicie zbędny. Słusznie czy niesłusznie, przynajmniej nie mamy tu do czynienia z sytuacją jak w przypadku Core drugiej generacji, gdzie przez zintegrowane grafiki panuje lekkie zamieszanie - ze względu na brak wparcia przez wszystkie chipsety oraz to, że najmocniejsze modele grafik są zainstalowane w odblokowanych modelach K.

 

 AMD FX-8150 cpu-z

W trybie oszczędzania energii taktowanie AMD-FX 8150 spada do 1,4 GHz, natomiast maksymalne taktowanie w trybie Max Turbo wynosi 4,2 GHz (połowa modułów jest wtedy wyłączana).

 

AMD FX-8150 cpu-z

Informacje na temat podręcznej pamięci procesora (L1, L2 i L3) robią wrażenie. Bulldozer równie bezproblemowo obsługuje pamięci taktowane 1866 MHz. - wystarczy wybrać odpowiednią opcję w UEFI.

 

AMD FX-8150 overdrive

Widok z programu AMD OverDrive po prostu cieszy oko. Po raz pierwszy użytkownicy domowi mogą oglądać 8 rdzeni w akcji na komputerze opartym na procesorze AMD. Wszystko to robi naprawdę mocne wrażenie, ale wciąż pozostaje jedno, podstawowe pytanie - jak nowa architektura sprawdza się w praktyce?

Podkręcanie

Firma AMD jeszcze przed premierą nie omieszkała pochwalić się rekordem częstotliwości uzyskanym na nowych procesorach. My jednak nie chcemy bić rekordów - chcemy sprawdzić z jakim taktowaniem procesor będzie stabilnie pracował bez wyłączania rdzeni i wynalazków w rodzaju ciekłego helu.

W sprzedaży mają się znaleźć topowe procesory FX wyposażone w chłodzenie wodne, jednak my skorzystaliśmy ze standardowej opcji chłodzenia powietrzem. 4,8 GHz na wszystkich rdzeniach i z wyłączonym trybem Turbo Core nie stanowiło większego problemu. Gorzej było ze stabilnością - z tym walczą producenci płyt głównych, wprowadzając kolejne ulepszenia do oprogramowania płyt. 100% stabilność udało nam się uzyskać dopiero przy 4,5 GHz (wszystkie rdzenie) i przy takich też ustawieniach przeprowadziliśmy testy OC. Należy jednak pamiętać, że korzystaliśmy z wczesnych wersji BIOS/UEFI (inna sprawa, że nie powinny one być już wczesne ;-)).