Na topie

Jaki aparat kompaktowy do 1000 zł? TOP 10

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

Zastanawiasz się jaki dobry aparat kompaktowy do 1000 zł kupić? Czy tylko aparat z dużym zoomem jest sensownym wyborem? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania i zestawienie najciekawszych aparatów w tym przedziale cenowym.

  • Jaki aparat kompaktowy do 1000 zł? TOP 10 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Zestawienie polecanych aparatów do 1000 złotych, w obliczu coraz przystępniejszych cenowo telefonów z dobrym aparatem (ostatni rok to kolejny skok tych urządzeń na przysłowiową kasę za sprawą coraz lepszych osiągów nawet w segmencie poniżej 1000 zł), siłą rzeczy musi bazować na modelach nie najnowszych.

Mamy szanse znaleźć w tym zakresie cenowym ciekawe propozycje na rynku sprzętów używanych (tutaj warto przyjrzeć się starszym modelom lustrzanek), są też ciekawe sklepowe propozycje bezlusterkowców, które wyszły już ze sprzedaży, ale gdzieś jeszcze zalegają na półkach sklepowych, ale to okazje pojawiające się sporadycznie. Poza tym zakup nawet tańszego niż tysiąc złotych korpusu aparatu systemowego nie kończy zadania. Konieczny jest obiektyw, przydadzą się inne akcesoria i już na wstępie przekroczymy zamierzony pułap.

Canon EOS M10
Korpus bezlusterkowca w cenie około 1000 zł to nadal tylko korpus

Dlatego polecany aparat fotograficzny w segmencie cenowym do 1000 złotych coraz częściej będzie aparatem do fotografii natychmiastowej dla każdego. Typowe kompakty to wciąż te same modele, tutaj już wiele raczej się nie zmieni, a przynajmniej dopóki obecne nowości (można je policzyć na palcach jednej dłoni) nie zechcą stanieć. Jeśli chcecie się zamoczyć lub zabrudzić, to polecane wodoodporne aparaty znajdziecie w jeszcze innym zestawieniu.

Jaki dobry aparat kompaktowy wybrać? Oto polecane modele:

W czym dobry i tani aparat będzie lepszy od smartfona?

To istotne pytanie i ale z roku na rok coraz trudniej uzasadnić pozytywną dla kompaktu odpowiedź. Smartfony fotograficzne dysponują już w swoich najlepszych wersjach teleobiektywami i sprawnym zoomem hybrydowym, który czyni z nich rywala dla niewielkich kompaktów z zoomem. Zdolność do fotografowania w słabym oświetleniu już dawno wysforowała smartfony na pierwsze miejsce. Ale pamiętajmy, zakres cenowy poniżej 1000 zł nie daje nam takiej swobody w wyborze fotosmartfona wyróżniającego się opisanymi powyżej zaletami. Poza tym kompakt wciąż ma zoom optyczny regulowany płynnie i nie ucieka się do sztuczek z przetwarzaniem obrazu. Są też aparaty natychmiastowe, a to kompletnie inne doświadczenie niż fotografia smartfonowa, choć z cyfrowej perspektywy też można uznać ją za natychmiastową.

Panasonic TZ70

Trzeba też pamiętać, że smartfon fotograficzny, nawet najlepszy, to nadal smartfon. Sprzęt, w którym nade wszystko przedkładana jest wygoda trzymania w dłoni w konfiguracji do pracy w pionie w ekranem dotykowym. A także wygoda transportu i przechowywania w najciaśniejszych zakamarkach odzieży. Takie podejście nie musi pasować każdemu. 

Niemniej, osoba, która korzysta wyłącznie z automatyki aparatu, chce mieć natychmiast zdjęcia, na statyw patrzy się z odrazą, nie przykłada wagi do posługiwania się zoomem czy kontrolą ekspozycji, w kompakcie do 1000 złotych nie znajdzie wiele ciekawego jeśli ma pod ręką fotosmartfon.

Lecz wystarczy odrobina więcej zaangażowania, które każe nam skupić się wyłącznie na fotografowaniu (bez rozpraszających uwagę powiadomień), by do tematu podejść w odmienny sposób. I to właśnie aparaty dla amatora, z niewielkimi nawet, ale ambicjami, proponujemy w poniższym zestawieniu. Te ambicje mogą też polegać na oczekiwaniu zgoła innego doświadczenia podczas fotografowania, bardziej nastawionego na zabawę, a wtedy zamiast cyfrówki może przydać się coś analogowego. Jak widzicie pytanie smartfon czy kompakt nadal pozostaje otwarte.

Jaki aparat kompaktowy do 500 zł

Fujifilm Instax mini 9

Wśród aparatów najtańszych, w obliczu wszechobecnych smartfonów o co najmniej przyzwoitej jakości obrazu w segmencie cenowym poniżej 1000 złotych, trudno polecać typowe cyfrówki. Dlatego też pierwsze trzy propozycje to aparaty do fotografii natychmiastowej czyli czegoś, czego nie potrafią smartfony. Fujifilm Instax mini 9 to całkowicie analogowy aparat, który naświetla papiery światłoczułe o rozmiarze obrazu 46 x 62 mm. Aparat dysponuje obiektywem o ogniskowej odpowiadającej 60 mm, a zamiast menu mamy kilka ustawień wybieranych poprzez obrót pierścienia na obiektywie. Wbudowana lampa działa w pełni automatycznie. Zasilanie zapewniają tradycyjne paluszki.

Najważniejsze cechy

Czas otwarcia migawki
1/60 s

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Fujifilm Instax Square SQ6

To droższy wariant natychmiastowego aparatu Fujifilm, również w pełni analogowy, wyróżniający się obsługą papierów z kwadratową powierzchnią obrazu. Dzięki temu uzyskujemy zdjęcia analogiczne do klasyki jaką kilkadziesiąt lat temu zaproponował Polaroid. Aparat w komplecie dysponuje nasadkami na wbudowaną lampę błyskową, co pozwala uzyskać ciekawe kolorystyczne efekty na zdjęciach. Konstrukcja jest solidniejsza niż w przypadku mini 9, a zamiast zwykłego pokrętła, mamy przyciski do zmiany trybu fotografowania. Jest też samowyzwalacz, a lampę możemy wyłączyć. Aparat zasilany jest poprzez dwie baterie typu CR2.

Najważniejsze cechy

Czas otwarcia migawki
1/6 - 1/400 s

Pełna specyfikacja

92%

Ocena benchmark.pl

Nikon Coolpix A10

Od tak tanich jak proponowany Nikon aparatów trudno wymagać w zasadzie czegokolwiek poza tym, by pełniły rolę sprzętu odciągającego nas od smartfona. A raczej od tych czynności, które w smartfonie nie są związane z fotografowaniem. Zdjęcia z tego aparatu mogą być nawet słabsze niż z mobilnych urządzeń z podobnej półki cenowej, ale dostajemy tu zoom optyczny, który daje większą swobodę fotografowania niż pojedyncza ogniskowa. Nikon Coolpix A10 wyposażono w obiektyw o zakresie ogniskowych 26-130 mm czyli podobnym jak ten dostępny w wielokrotnie droższym fotosmartfonie Huawei P30 Pro. Ale już dużo ciemniejszy (f/3,2-6,5), co jest konsekwencją ceny aparatu. Aparat jest automatem z możliwością wyboru programów fotografowania.

Najważniejsze cechy

Zoom optyczny (max)
5x
Zoom cyfrowy (max)
brak
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max)
1600

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Polaroid One Step 2

Klasyka fotografii natychmiastowej w nowym wydaniu. Aparat podobny do legendarnego OneStep, ale z jedną istotną zmianą - lampę błyskową mamy zainstalowaną na stałe, nie musimy korzystać z dodatkowego niewygodnego akcesorium. Aparat zapewnia typowe dla klasycznych Polaroidów doświadczenie fotografowania - naświetlony papier wysuwa się do przodu, a rejestracja obrazu odbywa się analogowo. Zastosowano w nim obiektyw o ogniskowej odpowiadającej 40 mm.

Najważniejsze cechy

Zoom optyczny (max)
1x

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Sony Cyber-shot W830

Tani aparat dla początkującego adepta fotografii, który ponownie trafił do naszego rankingu. Znajdziemy tu kawałek starej technologii CCD (w wersji dla kompaktów), ale też sporą rozdzielczość 20 Mpix, która nadrabia inne niedociągnięcia i owocuje bardzo dobrymi jak na cenę tego aparatu zdjęciami. Aparat dysponuje 8-krotnym zoomem optycznym (25 - 200 mm) w obiektywie ze stabilizacją obrazu i jest prawdziwie kieszonkowych rozmiarów. Waży 120 gramów z akumulatorem i kartą pamięci - aparat akceptuje standard MS oraz popularne nośniki SD.

Najważniejsze cechy

Matryca
20,1 Mpix
Zoom optyczny (max)
8x
Zoom cyfrowy (max)
64x
Karta pamięci
SD, Memory Stick
Czas otwarcia migawki
2 - 1/1600 s
Czułość ISO (max)
32000

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Dobre aparaty do 1000 zł

Canon IXUS 285HS

Stary, bo z początku 2016 roku, ale wciąż wart polecenia kompakt wyróżniający się w swojej klasie cenowej. Propozycja warta rozważenia dla osoby szukającej łatwego w obsłudze, eleganckiego minikompaktu o nienajgorszej jakości zdjęć w dobrym świetle przy szerokim zakresie ogniskowych. Mamy tu 20 Mpix sensor i stabilizowany optycznie obiektyw 25 - 300 mm (zoom 12x), a także wbudowane funkcje połączeniowe Wi-Fi.

Najważniejsze cechy

Matryca
20,2 Mpix
Zoom optyczny (max)
12x
Zoom cyfrowy (max)
4x
Karta pamięci
SD
Czas otwarcia migawki
15 - 1/2000 s
Czułość ISO (max)
3200

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Panasonic Lumix TZ80

Przedstawiciel kategorii niewielkich superzoomów, który nieznacznie przekracza przyjęty przez nas pułap cenowy, ale to aparat wart uwagi. Droższy trochę od TZ70, ale doposażony w lepszy niż poprzednik AF, dotykowy ekran i funkcje zapożyczone z dużo wyżej pozycjonowanych aparatów. Aparat dla turysty, który chce mieć pod ręką jak najbardziej uniwersalny aparat (niekoniecznie z superjasnym obiektywem, o co zresztą w tym segmencie cenowym trudno) i który lubi fotografować z daleka. W aparacie znalazł się 18 Mpix sensor połączony z obiektywem o 30-krotnym zoomie (24 - 720 mm). Tym co wyróżnia ten aparat to wbudowany wizjer elektroniczny - niewielki, ale o przyzwoitej rozdzielczości. Przyda się, gdy chcemy odizolować się od otoczenia.

Najważniejsze cechy

Matryca
18,1 Mpix
Zoom optyczny (max)
30x
Zoom cyfrowy (max)
4x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Efektywna rozdzielczość zdjęć
4896 x 3672 px
Czas otwarcia migawki
4 - 1/2000 s
Czułość ISO (max)
6400

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Sony Cyber-shot HX60

Jeśli nie Panasonic, to może Sony i ponownie ze starszej gwardii, gdyż ceny tych aparatów mocno się już nie zmieniają w miarę upływu czasu. Ten niewielki 20 Mpix superzoom ma identyczny zakres ogniskowych (24 - 720 mm) w obiektywie, podobnej jakości zdjęcia i wyposażony jest w stopkę dla zewnętrznej lampy błyskowej (wbudowana jest typu pop-up). Jeśli koniecznie chcecie profesjonalnie doświetlić scenę, to konieczność. Zwolennicy manipulowania przy ekspozycji docenią nie tylko pełen zestaw programów priorytetowych i manualny, ale też dedykowane pokrętło dla korekty ekspozycji mieszczące się pod kciukiem.

Najważniejsze cechy

Matryca
20,4 Mpix
Zoom optyczny (max)
30x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max)
12800

Pełna specyfikacja

86%

Ocena benchmark.pl

Sony Cyber-shot WX350

W prostych kompaktach Sony radzi (a raczej radziło, bo to starszy model) sobie bardzo dobrze. Dobrze pasuje do powiedzenia „jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”. Ten aparat to nie jest RX100, choć ma podobny wygląd, ale daje się polubić. Za bardzo wydajny akumulator (co nie jest standardem w klasie malutkich kompaktów), sprawną pracę 18 Mpix sensora i stabilizowanego optycznie obiektywu z 20-krotnym zoomem (25 - 500 mm). Chciałoby się tutaj zaproponować coś nowszego, ale Sony nie widzi by w tej klasie aparatów dało się wiele nowego pokazać.

Najważniejsze cechy

Matryca
18,2 Mpix
Zoom optyczny (max)
20x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC, Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pro-HG Duo, Memory Stick Pro
Czas otwarcia migawki
4 - 1/1600 s
Czułość ISO (max)
12800

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Nikon Coolpix W150

Następca modelu W100, który kosztuje około 600 złotych, dlatego można spodziewać się że będzie to aparat podobnie wyceniony. Nikon Coolpix W150 to cyfrówka, która dzięki wzmocnionej i wodoodpornej konstrukcji (odporność na zabrudzenie, upadek z wysokości ponad metra i zanurzenie do 10 metrów) doskonale sprawdzi się jako aparat, który możemy spokojnie dać do ręki dziecku, a w razie potrzeb samodzielnie użyć w ekstremalnych sytuacjach, w których strata aparatu byłaby boleśniejsza niż same wspomnienia. Aparat wyposażono w obiektyw zoom 30-90 mm o jasności f/3,3-5,9, ekran podglądu o przekątnej 2,7 cala i łatwe w obsłudze menu wyposażone w funkcje przyjazne dzieciom.

Najważniejsze cechy

Matryca
13,2 Mpix
Zoom optyczny (max)
3x
Zoom cyfrowy (max)
4x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Efektywna rozdzielczość zdjęć
4160 x 3120 px
Czułość ISO (max)
1600

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Zobacz również:

Odsłon: 6836
Komentarze

2

Udostępnij