Na topie

Jaki aparat kompaktowy do 1000 zł? TOP 10

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

Zastanawiasz się jaki dobry aparat kompaktowy do 1000 zł kupić? Czy tylko aparat z dużym zoomem jest sensownym wyborem? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania i zestawienie najciekawszych aparatów w tym przedziale cenowym.

  • Jaki aparat kompaktowy do 1000 zł? TOP 10 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Zestawienie polecanych aparatów do 1000 złotych, w obliczu coraz przystępniejszych cenowo telefonów z dobrym aparatem (zarówno nowych jak i tych, które miały okazję stanieć od momentu premiery), siłą rzeczy musi bazować na modelach nie najnowszych.

Mamy szanse znaleźć w tym zakresie cenowym ciekawe propozycje na rynku sprzętów używanych (tutaj warto przyjrzeć się starszym modelom lustrzanek), są też ciekawe sklepowe propozycje bezlusterkowców, które wyszły już ze sprzedaży, ale gdzieś jeszcze zalegają na półkach sklepowych (jak Panasonic GF5 czy Canon EOS M), ale to okazje pojawiające się sporadycznie. Poza tym zakup nawet tańszego niż tysiąc złotych korpusu aparatu systemowego nie kończy zadania. Konieczny jest obiektyw, przydadzą się inne akcesoria i tak dość szybko przekroczymy zamierzony pułap.

Canon EOS M10
Korpus bezlusterkowca w cenie około 1000 zł to nadal tylko korpus

Dlatego polecany aparat fotograficzny w segmencie cenowym do 1000 złotych to przede wszystkim aparat dla amatora, który określimy mianem dobry aparat kompaktowy. Jeśli chcecie się zamoczyć lub zabrudzić, to polecane wodoodporne aparaty znajdziecie w jeszcze innym zestawieniu.

Jaki dobry aparat kompaktowy wybrać? Oto polecane modele:

W czym dobry i tani aparat będzie lepszy od smartfona?

To istotne pytanie i ciągle jeszcze mamy szanse udzielić na nie odpowiedź pozytywną dla tej pierwszej klasy urządzeń. Bo kto wie, jakie efekty przyniosą postępujące prace nad oprogramowaniem wykorzystującym dane z dwóch sensorów i dwóch obiektywów o różnej ogniskowej, dla sprzętowej realizacji zoomu cyfrowo-optycznego. Dziś efektom takich rozwiązań nieraz daleko do doskonałości, jaką prezentowały kilka lat temu pękate smartfony pełniące rolę aparatu z dużym zoomem, ale jesteśmy być może w przededniu poważnych zmian.

Tymczasem dobry i tani aparat, to aparat, który zapewni nam przyzwoitą jakość obrazu - porównywalną z jakością z najlepszych fotograficznych smartfonów, a jednocześnie przegoni je pod względem jakości zbliżeń. Bo aparat z dużym zoomem optycznym to nadal domena popularnych cyfrówek.

Panasonic TZ70

Smartfon fotograficzny, nawet najlepszy, to nadal smartfon. Sprzęt, w którym nade wszystko przedkładana jest wygoda trzymania w dłoni w konfiguracji do pracy w pionie w ekranem dotykowym. A także wygoda transportu i przechowywania w najciaśniejszych zakamarkach odzieży. Takie podejście nie musi pasować każdemu, a wśród tanich aparatów do 1000 złotych możemy znaleźć konstrukcje nawiązujące ergonomią do aparatów systemowych. A także bardzo kompaktowe aparaty, które lepiej trzyma się w dłoni niż smartfon przy podczas dłuższego fotografowania i lepiej obsługuje ich funkcje fotograficzne. Tych z kolei jest też trochę więcej niż w zaawansowanym aparacie smartfonowym.

Niemniej, osoba, która korzysta wyłącznie z automatyki aparatu, chce mieć natychmiast zdjęcia, na statyw patrzy się z odrazą, nie przykłada wagi do posługiwania się zoomem czy kontrolą ekspozycji, w kompakcie do 1000 złotych nie znajdzie wiele ciekawego jeśli ma pod ręką fotosmartfon.

Lecz wystarczy odrobina więcej zaangażowania, które każe nam skupić się wyłącznie na fotografowaniu (bez rozpraszających uwagę powiadomień), by do tematu podejść w odmienny sposób. I to właśnie aparaty dla amatora, z niewielkimi nawet, ale ambicjami, proponujemy w poniższym zestawieniu. Te ambicje mogą też polegać na oczekiwaniu zgoła innego doświadczenia podczas fotografowania, bardziej nastawionego na zabawę, a wtedy zamiast cyfrówki może przydać się coś analogowego. Jak widzicie pytanie smartfon czy kompakt nadal pozostaje otwarte.

Dobre aparaty do 1000 zł

Sony Cyber-shot WX350

W prostych kompaktach Sony radzi (a raczej radziło, bo to starszy model) sobie bardzo dobrze. Dobrze pasuje do powiedzienia „jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”. Ten aparat to nie jest RX100, choć ma podobny wygląd, ale daje się polubić. Za bardzo wydajny akumulator (co nie jest standardem w klasie malutkich kompaktów), sprawną pracę 18 Mpix sensora i stabilizowanego optycznie obiektywu z 20-krotnym zoomem (25 - 500 mm).

Najważniejsze cechy

Matryca
18,2 Mpix
Zoom optyczny (max)
20x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC, Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pro-HG Duo, Memory Stick Pro
Czas otwarcia migawki
4 - 1/1600 s
Czułość ISO (max)
12800

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Canon IXUS 285 HS

Seria kompaktów IXUS w początkach ery cyfrowej była synonimem świetnego stosunku jakość obrazu / rozmiar. Z czasem pojawiła się mocna konkurencja, ale IXUS 285 to nadal propozycja warta rozważenia dla osoby szukającej łatwego w obsłudze, eleganckiego minikompaktu o niezłej jakości zdjęć (szczególnie w dobrym świetle). Mamy tu 20 Mpix sensor i stabilizowany optycznie obiektyw 25 - 300 mm (zoom 12x), a także wbudowane funkcje połączeniowe Wi-Fi.

Najważniejsze cechy

Matryca
20,2 Mpix
Zoom optyczny (max)
12x
Zoom cyfrowy (max)
4x
Karta pamięci
SD
Czas otwarcia migawki
15 - 1/2000 s
Czułość ISO (max)
3200

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Panasonic Lumix TZ70

Przedstawiciel kategorii niewielkich superzoomów. Aparat przeznaczony dla turysty, który chce mieć pod ręką jak najbardziej uniwersalny aparat (niekoniecznie z superjasnym obiektywem, o co zresztą w tym segmencie cenowym trudno) i który lubi fotografować z daleka. W aparacie znalazł się 12 Mpix sensor połączony z obiektywem o 30-krotnym zoomie (24 - 720 mm). Tym co wyróżnia ten aparat to wbudowany wizjer elektroniczny - niewielki, ale o przyzwoitej rozdzielczości. Przyda się, gdy chcemy odizolować się od otoczenia.

Najważniejsze cechy

Wymiary
110.7 x 64.6 x 34.4 mm
Waga
243 g
Złącza
mini USB
Wyświetlacz (przekątna)
3 cale/cali
Wizjer
tak
Ekran dotykowy
Nie
Czułość ISO (min)
80
Czułość ISO (max)
6400
Matryca
12,1 Mpix
Efektywna rozdzielczość zdjęć
4000 x 3000 px
Rozdzielczość nagrań wideo
720p 60 kl./s, 1080p 60 kl./s
Zoom optyczny (max)
30x
Zoom cyfrowy (max)
4x
Stabilizacja obrazu
tak
Czas otwarcia migawki
4 - 1/2000 s
Zdjęcia seryjne
10 kl/s
Autofokus
detekcja kontrastu
Lampa błyskowa
tak
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Format zdjęć i wideo
JPEG, RAW
Zasilanie
akumulator dedykowany
Inne cechy aparatu
Wi-Fi, NFC

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Sony Cyber-shot HX60

Jeśli nie Panasonic, to może Sony. Ten niewielki 20 Mpix superzoom ma identyczny zakres ogniskowych (24 - 720 mm) w obiektywie, podobnej jakości zdjęcia i wyposażony jest w stopkę dla zewnętrznej lampy błyskowej (wbudowana jest typu pop-up). Jeśli koniecznie chcecie profesjonalnie doświetlić scenę, to konieczność. Zwolennicy manipulowania przy ekspozycji docenią nie tylko pełen zestaw programów priorytetowych i manualny, ale też dedykowane pokrętło dla korekty ekspozycji mieszczące się pod kciukiem.

Najważniejsze cechy

Matryca
20,4 Mpix
Zoom optyczny (max)
30x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max)
12800

Pełna specyfikacja

86%

Ocena benchmark.pl

Nikon Coolpix B500

Znaleźć aparat klasy bridge w cenie poniżej 1000 zł nie jest łatwo, dlatego nasza propozycja jest na granicy. Te aparaty nie grzeszą też najwyższą możliwą w klasie jakością obrazu, lecz oferują coś innego. Ergonomię uchwytu zbliżoną do aparatu typu lustrzanka i wyskakująca lampę błyskową. A także sporym zakresem zoomu - w tym przypadku 16 Mpix sensor współpracuje ze stabilizowanym optycznie obiektywem o zakresie ogniskowych od 22,5 do 900 mm (z dźwignią zoomu na obiektywie). Brak wizjera optycznego rekompensuje dobry odchylany ekran LCD. Aparat zasilany jest 4 bateriami typu AA.

Najważniejsze cechy

Matryca
16 Mpix
Zoom optyczny (max)
40x
Zoom cyfrowy (max)
4x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Efektywna rozdzielczość zdjęć
4608 x 3456 px
Czułość ISO (max)
6400

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Polaroid One Step 2

Czujecie nostalgię do czasów analogowych i marki Polaroid? Jeśli tak, to jest to propozycja dla was. Przywrócony do życia w nowocześniejszej formie (z wbudowaną w korpus lampą błyskową) legendarny natychmiastowy aparat Polaroid One Step. Aparat należy używać podobnie jak niegdysiejsze konstrukcje Polaroida. Możliwości mamy tu niewiele (tylko jedna ogniskowa około 40 mm), a koszt eksploatacji jest dość spory, ale przecież w tym przypadku chodzi o doznania, a nie liczbę wykonanych zdjęć.

Najważniejsze cechy

Zoom optyczny (max)
1x

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Jaki aparat kompaktowy do 500 zł

Sony Cyber-shot W830

Tani aparat dla początkującego adepta fotografii. Znajdziemy tu kawałek starej technologii CCD (w wersji dla kompaktów), ale też sporą rozdzielczość 20 Mpix, która nadrabia inne niedociągnięcia i owocuje bardzo dobrymi jak na cenę tego aparatu zdjęciami. Aparat dysponuje 8-krotnym zoomem optycznym (25 - 200 mm) w obiektywie ze stabilizacją obrazu i jest prawdziwie kieszonkowych rozmiarów. Waży 120 gramów z akumulatorem i kartą pamięci - aparat akceptuje standard MS oraz popularne nośniki SD.

Najważniejsze cechy

Matryca
20,1 Mpix
Zoom optyczny (max)
8x
Zoom cyfrowy (max)
64x
Karta pamięci
SD, Memory Stick
Czas otwarcia migawki
2 - 1/1600 s
Czułość ISO (max)
32000

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Panasonic Lumix SZ10

Odpowiednik wyżej opisanego aparatu Sony, ale tym razem ze stajni Panasonic. Tym razem z sensorem 16 Mpix, ale za to 12-krotnym zoomem optycznym (24 - 288 mm) w obiektywie również ze stabilizacją obrazu. Podobnie jak Sony zapewnia niezłe zdjęcia w swoim obecnym segmencie cenowym i spora liczbę trybów tematycznych. Nie znajdziemy tutaj ustawień całkowicie manualnych, ale też przy tak małych rozmiarach trudno byłoby też wygodnie z takich ustawień korzystać. Dla miłośników selfie silną stroną SZ10 będzie odchylany ekran LCD.

Najważniejsze cechy

Matryca
16 Mpix
Zoom optyczny (max)
12x
Zoom cyfrowy (max)
24x
Karta pamięci
SD
Czas otwarcia migawki
8 - 1/2000 s
Czułość ISO (max)
6400

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Nikon Coolpix A100

Każda oszczędność ma swoją cenę, ale jeśli mimo to chcecie wydać jak najmniej na aparat cyfrowy to Nikon Coolpix A100 jest propozycją wartą uwagi (przy zachowaniu rozsądku). Zdjęcia z tego aparatu oglądane na pełnym ekranie, bez ich powiększania potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć. To również bardzo mały, kieszonkowy aparat, z sensorem 20 Mpix, stabilizacją obrazu w obiektywie z 5-krotnym zoomem (26 - 130 mm).

Najważniejsze cechy

Matryca
20,1 Mpix
Zoom optyczny (max)
5x
Zoom cyfrowy (max)
10x
Karta pamięci
SD
Czas otwarcia migawki
4 - 1/2000 s
Czułość ISO (max)
32000

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Fujifilm Instax mini

To w zasadzie nie jeden, ale cała klasa różniących się kolorem (w tym przypadku to bardzo ważne), formatem papieru i funkcjami, aparatów analogowych do fotografii natychmiastowej. Liczba opcji w tych aparatach jest ograniczona, najważniejsze są tutaj szybkie efekty w postaci zdjęć pojawiających się w kilkadziesiąt sekund na papierze światłoczułym. Najtańszy w całym zestawieniu Fujifilm Instax mini 8 to nie tylko urządzenie, ale też sposób pojmowania fotografii jak sposobu dla uchwycenia rzeczy ulotnych, ale samej w sobie też niepowtarzalnej.

Najważniejsze cechy

Zoom optyczny (max)
brak
Zoom cyfrowy (max)
brak
Karta pamięci
brak
Czas otwarcia migawki
1/60 s
Czułość ISO (max)
800

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Zobacz również:

 

Odsłon: 36013
Komentarze

1

Udostępnij