Na topie

Najlepsze aparaty do fotografowania pod wodą i ze wzmocnioną konstrukcją

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

Kategoria: Aparaty cyfrowe Tematyka: Jaki aparat Najlepsze produkty Producenci: Canon Fujifilm Nikon Olympus Ricoh

Lubicie spędzać aktywnie czas nawet po wakacjach z aparatem w dłoni. Oto 7 modeli, które wytrzymają najtrudniejsze warunki, pod wodą, w górach i słońcu.

  • Najlepsze aparaty do fotografowania pod wodą i ze wzmocnioną konstrukcją | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, nawet po wakacjach, i jednocześnie dokumentować swoje dokonania, mamy dla Was najnowsze zestawienie najlepszych i najciekawszych aparatów cyfrowych dla miłośników akcji i nurkowania. Są to zarówno aparaty fotograficzne, jaki i kamery z funkcją aparatu, którym nie straszna wilgoć, a nawet kąpiel na dużej głębokości (bez dodatkowej obudowy), piach, mróz czy upadek - wytrzymają naprawdę wiele. 

Niektóre z modeli oferują również funkcje wspomagające podróżników. W zestawieniu umieściliśmy przede wszystkim aparaty nowe, ale są też starsze modele, które oferują unikalne możliwości, a jak na razie nie dostały zastępstwa, nawet od konkurencji. Poniższe cyfrówki można kupić w Polsce w rozsądnej cenie, czyli takiej, którą będzie w stanie zarezerwować w domowym budżecie większość z nas. Dlatego najnowsza Leica X-U znalazła się poza zestawieniem mimo ciekawych możliwości - po prostu mało kto będzie w stanie wydać bagatela 14 tys. złotych na aparat kompaktowy. 

Leica X-U

Do naszego Top trafiły aparaty Nikon, Olympus, Ricoh i Fujifilm, bo tylko te firmy pracują nad ciekawymi i aktualnymi rozwiązaniami. Część z nich to de facto kamery sportowe, ale ze względu na fotograficzne dziedzictwo, zasługują na miejsce w zestawieniu.

Canon nie pokazał już od dawna nic interesującego, także Sony skupia się na typowych kamerach lub smartfonach, a zeszłorocznego (najnowszego) twardziela Panasonic FT6 nie można znaleźć w ofertach sklepów. 

Jaki aparat cyfrowy o wzmacnianej obudowie? Oto polecane modele:

Ricoh WG-M2

Ricoh WG-M2 to kamera sportowa z ultraszerokokątnym obiektywem, którym może objąć aż 204-stopniowe pole widzenia, a więc sporą część otoczenia. Do tego może pracować pod wodą na głębokości do 20 metrów (przez 2 godziny). Poprawne kolory na filmach czy zdjęciach podowodnych ma zapewnić dedykowany balans bieli. Lekka i wytrzymała obudowa jest nie tylko wodo- i pyłoszczelna, lecz również odporna na wstrząsy (zniesie upadek z 2 metrów) oraz mróz do -  10 stopni Celsjusza. Kamera nagrywa filmy 4K/30p, przy czym przepływność wideo może wynieść do 100Mbps. Płynność nagrań wspomagana jest przez funkcję stabilizacji obrazu Move Shake Reduction (w trybie węższego 151-stopniowego pola widzenia). Nie zabrakło funkcji Time Lapse (zdjęć poklatkowych), ani efektów specjalnych. Podgląd obrazu zapewnia niewielki 1,5-calowy ekran LCD, znajdujący się u góry obudowy. Wbudowane Wi-Fi pozwala nie tylko na przesłanie filmów i zdjęć do urządzeń mobilnych, ale również sterowanie kamerą poprzez smartfon czy tablet. Do kamery Ricoh WG-M2 można dokupić dodatkowe akcesoria do montażu w różnych warunkach.

Najważniejsze cechy

Matryca
8 Mpix
Rozdzielczość nagrań wideo
1080p 60 kl./s, 2160p 30 kl/s, 720p 120 kl./s
Stabilizacja obrazu
tak
Karta pamięci
microSD, microSDHC, microSDXC
Wymiary
77,8 x 34,1 x 57,4 mm
Waga
136 g

Pełna specyfikacja

84%

Ocena benchmark.pl

Nikon 1 AW1

Choć ten model ma już niemal 3 lata i prawdopodobnie pozostanie jedyny w swoim rodzaju, trudno go ominąć w zestawieniu najlepszych podwodnych aparatów. A to dlatego, że jako jedyny dostępny na naszym rynku oferuje względnie dużą 1-calową matrycę i wymienną optykę w rozsądnej cenie (w zestawie z równie wodoszczelnym obiektywem kupimy go za ok. 2800 złotych).  Obudowa Nikona 1 AW1 została zabezpieczona za pomocą licznych gumowych uszczelek i pozwala na fotografowanie czy filmowanie pod wodą na głębokości do 15 metrów przez 60 minut. Oczywiście aparat jest nie tylko wodo- i pyłoszczelny, ale również wytrzymały na wstrząsy i niskie temperatury. Producent wyposażył go także w takie funkcje jak GPS (wspiera także sygnał GLONASS), kompas elektroniczny, wysokościomierz i ciśnieniomierz. Siłą aparatu jest również szybki hybrydowy autofokus. Do aparatu dostępne są równie zabezpieczone obiektywy: 1 NIKKOR AW 11-27,5mm f/3,5-5,6 oraz 1 NIKKOR AW 10mm f/2,8.

Najważniejsze cechy

Matryca
14,2 Mpix
Zoom optyczny (max)
w zależności od obiektywu
Zoom cyfrowy (max)
w zależności od obiektywu
Czas otwarcia migawki
30 - 1/16000 s
Czułość ISO (max)
6400

Pełna specyfikacja

94%

Ocena benchmark.pl

Olympus TG tracker

TG Tracker to połączenie malutkiej sportowej kamery i aparatu Olympus TOUGH. Urządzenie, wyposażone w niewielki odchylany ekran LCD, 7,2 Mpix matrycę CMOS oraz procesor obrazu TruePic VII oferuje 3 tryby pracy: filmowy, fotograficzny i tryb filmów poklatkowych (time-lapse). Kamera Olympusa nagrywa filmy 4K z prędkością 30 kl./s, Full HD 60 kl./s, a w HD 720p także z prędkością 120 i 240 kl./s. O płynność nagrań dba 5-osiowa stabilizacja obrazu. Urządzenie wyposażono w jasny ultra szerokokątny obiektyw o polu widzenia 204° -  w razie potrzeby można je zwęzić do 160 stopni. Fotografowanie czy filmowanie w trudnych warunkach wspomaga lampa LED o jasności 60 lumenów. Na pokładzie znajdziemy moduł Wi-Fi (umożliwia m.in. zdalne sterowanie kamerą) i GPS, a także sensor, które umożliwiają rejestrację przyspieszenia, wysokości, głębokości, temperatury oraz kierunku ruchu. TG Tracker może pracować pod wodą do głębokości 30 metrów, w niskiej temperaturze do -10 stopni, spokojnie przetrwa upadek z wysokości 1,1 metra i nacisk 100 kg.

Najważniejsze cechy

Matryca
8 Mpix
Rozdzielczość nagrań wideo
1080p 60 kl./s, 2160p 30 kl/s
Stabilizacja obrazu
tak
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Wymiary
35.0 x 56.5 x 93.2 mm
Waga
180 g

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Olympus TG-4

Mimo iż na rynku w tym roku pojawił się nowszy model, Olympus TG-870, zdecydowaliśmy się umieścić w  zestawieniu starszy aparat, goszczący już w TOP z 2015 roku. Powodem jest tryb zapisu RAW i jaśniejszy obiektyw. TG-4 oferuje 4-krotny optyczny zoom (25-100mm) i 16 Mpis na matrycy CMOS. Aparat pozwala na fotografowanie pod wodą na głębokości do 15 metrów. Jest też odporny na upadki z wysokości 2,1 metra, na zgniatanie ciężarem 100 kg, mrozoodorny do -10°C, a także niewrażliwy na kurz czy pył. Ma wbudowany manometr, programowalne pokrętło trybów i cztery różne tryby makro (Mikroskop, Kontrola Mikroskopowa, Bracketing Ostrości i Fokus Stacking). Znajdziemy w nim również funkcję Podwodny HDR, funkcję Live Composite oraz Autofokus Obszaru, który pozwala na kontrolę ostrości w określonym obszarze ujęcia. Aparat Olympusa umożliwia zamocowanie optycznych konwerterów oraz innych akcesoriów, na przykład lampy pierścieniowej.

Najważniejsze cechy

Matryca
16 Mpix
Zoom optyczny (max)
4x
Zoom cyfrowy (max)
4x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Efektywna rozdzielczość zdjęć
4608 x 3456 px
Czułość ISO (max)
6400

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Ricoh WG-5 GPS

Wzmacniany kompakt Ricoha wyróżnia się wzornictwem - ma dość nietypowy kształt, zestaw diod i dodatkowy wyświetlacz z przodu pokazujący informacje pomiarowe. Na pokładzie WG-5 GPS znajdziemy wbudowany cyfrowy kompas i sensor ciśnienia, które rejestrują ciśnienie, wysokość i głębokość pod wodą, a także kierunek. Kompakt dysponuje również modułem GPS, który automatycznie rejestruje dane geolokalizacyjne i umieszcza je w plikach zdjęć. Dzięki temu możemy m.in. odtworzyć trasę wycieczki.  Aparat może pracować pod wodą na głębokości do 14 metrów przez całe 2 godziny, jest odporny na wstrząsy, na upadek z wysokości 2,2 metra oraz na nacisk o wadze 100kg, a także na mróz do -10°C. Producent wyposażył go w jasny szerokokątny obiektyw od 25mm z 4x zoomem optycznym oraz 16 Mpix sensor BSI CMOS z systemem stabilizacji SR. Ricoh WG-5 GPS rejestruje filmy Full HD. W trybie makro (mikroskopu cyfrowego) można wykonać zdjęcia z odległości 1 cm. W fotografowaniu z bliska mają wspomóc wspomniane wcześniej diody otaczające obiektyw  - pozwolą one jednolicie oświetlić fotografowany obiekt. Minusem jest brak Wi-Fi.

Najważniejsze cechy

Matryca
16 Mpix
Zoom optyczny (max)
4x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max)
6400

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Fujifilm XP90

FinePix XP90 to kolejny sportowy aparat w naszym zestawieniu. Model ten może pracować pod wodą na głębokości do 15 metrów (przez 2 godziny), wytrzyma upadek z wysokości 1,75 m, a także mróz do -10°C. Jest oczywiście również pyłoszczelny. Producent wyposażył aparat w mechanizm podwójnej blokady otwarcia komory baterii. Wbudowany moduł Wi-Fi pozwala na łatwe udostępnianie zdjęć i na sterowanie funkcjami aparatu poprzez smartfon czy tablet. XP90 wyposażono w obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym oraz optyczną stabilizację obrazu. Wewnątrz korpusu znajdziemy również 16,4-megapikselową matrycę BSI CMOS. XP90 rejestruje filmy Full HD 60p, a w trybie seryjnym wykonuje zdjęcia z prędkością 10 kl./s lub 60 kl./s przy rozdzielczości obniżonej do 2 Mpix. Inne ciekawe funkcje to zdjęcia poklatkowe (z interwałem czasowym) oraz Time-Lapse Video, 11 kreatywnych filtrów oraz tryb HDR i Motion Panorama 360°. Obraz możemy kontrolować na wyposażonym w antyrefleksyjne powłoki 3-calowym monitorze LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów.

Najważniejsze cechy

Matryca
16 Mpix
Zoom optyczny (max)
5x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Czułość ISO (max)
3200

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Nikon Coolpix AW130

Nikon Coolpix AW130 gości w naszym zestawieniu po raz drugi. A to dlatego, że wciąż jest jednym z lepszych aparatów do podwodnej zabawy, a także jako towarzysz aktywnych osób. Tym aparatem zrobimy podwodą sesję na głębokości nawet 30 metrów (przez 60 minut). Oprócz wodo- i pyłoszczelności,  AW130 zapewnia odporność na niską temperaturę do -10 stopni Celsjusza i upadek z 2 metrowej wysokości. Na wyposażeniu znajdziemy Wi-Fi z NFC, GPS (obsługuje również GLONASS), a także funkcje elektronicznego kompasu, wysokościomierza i głębokościomierza. Aparat rejestruje swoją pozycję, ma wbudowane mapy świata i funkcję pokazywania interesujących miejsc. Obiektyw 24-120mm wyposażono w optyczną redukcję drgań. Nikon Coolpix AW130 kosztuje obecnie ok. 1200 zł i jest dostępny m.in. w maskującym kolorze moro.

Najważniejsze cechy

Matryca
16 Mpix
Zoom optyczny (max)
5x
Zoom cyfrowy (max)
4x
Karta pamięci
SD, SDHC, SDXC
Efektywna rozdzielczość zdjęć
4608 x 3456 px
Czułość ISO (max)
6400

Pełna specyfikacja

86%

Ocena benchmark.pl

Odsłon: 39092
Komentarze

0

Udostępnij