APC Back-UPS Pro 900 – zasilacz awaryjny dla mocnej stacji roboczej
UPS

APC Back-UPS Pro 900 – zasilacz awaryjny dla mocnej stacji roboczej

przeczytasz w 3 min.

APC Back-UPS Pro 900 to zasilacz awaryjny o sporych możliwościach konfiguracyjnych dla użytkownika z mocną stacją roboczą.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

Moc z zapasem dla przeciętnego zestawu komputerowego,; Zabezpieczenia linii danych,; Sposób montażu baterii,; Duża ilość informacji dostępnych z poziomu wyświetlacza,; Funkcja gniazda głównego i zależnych od niego,

Minusy

Ciche buczenie gdy UPS jest wyłączony,; Spory pobór prądu.

Z użytkownikami jest jak z powiedzeniem dotyczącym administratorów - dzielą się oni na tych, którzy wykonują kopie zapasowe i na tych co będą je wykonywać. Parafrazując to powiedzenie można by napisać, że użytkownicy dzielą się na tych co używają zasilaczy awaryjnych, lub będą ich używać.

Oczywiście można powiedzieć, że jest to naciągane stwierdzenie wobec większości użytkowników, ale myślę, że tutaj obowiązuje zasada, że im bardziej komputer stanowi narzędzie pracy, tym chętniej jego właściciel będzie spoglądał w kierunku zasilaczy awaryjnych zabezpieczających jego pracę. Dziś w testach gości urządzenie firmy APC model Back-UPS Pro 900 (BR900GI).  

APC model Back-UPS Pro 900 - zasilacz awaryjny

W paczce z UPS-em APC Back-UPS Pro 900 otrzymujemy komplet akcesoriów potrzebnych do jego uruchomienia, tj:

  • bateria,
  • 2 x kable przyłączeniowe o wtyczkach iec320 c14 męski do żeński (potocznie kable do ups'a),
  • płyta z oprogramowaniem PowerShute Personal Edition w wersji 3.0.2
  • płyta z instrukcjami w kilku językach (w tym po Polsku),
  • instrukcję szybkiej instalacji,
  • kartę rejestracyjną,
  • przewodnik bezpieczeństwa.

Parametry wyjściowe urządzenia

Moc wyjściowa540W / 900VA
Napięcie wyjściowe230V
Częstotliwość na wyjściu (zsynchronizowana z siecią zasilającą)50 / 60 Hz, +/- 3Hz z regulacją w zakresie +/- 0,1
Częstotliwoś na wyjściu (niezsynchronizowana z siecią zasilającą)60Hz +/- 0,1% przy częstotliwości nominalnej 60Hz
50Hz +/- 0,1% przy 50Hz, znamionowo
TopologiaLine Interactive
Typ przebieguSchodkowa aproksymacja sinusoidy
Złącza wyjściowe4 x IEC 320 C13 (zasilanie zapasowe)
4 x IEC 320 C13 (tylko zabezpieczenie przeciwprzepięciowe)
Czas przełączania8ms średnio, maksymalnie 10ms

Akumulatory i czas podtrzymania

Typ akumulatoraBezobsługowy szczelny akumulator kwasowo - ołowiowy z elektrolitem w postaci żelu
Typowy czas ładowania8 godzin
Model akumulatoraAPCRBC 123
Pojemność akumulatora157VAh

Ochrona przed przepięciami i filtracja

Klasa energetyczna sprzętu przeciwprzepięciowego613 dżule
Ochrona linii danychLinia telefoniczna (złącze RJ-11)
Linia gigabit (złącze RJ-45)

Parametry fizyczne

Wymiary25 x 10 x 38,2cm
Waga10,72kg
Temperatura eksploatacji0 - 40°C

Pierwsze wrażenie po wyjęciu zasilacza z pudełka jest bardzo pozytywne. Całość jest dobrze spasowana i estetyczna. Zastosowany wyświetlacz jest czytelny i wyraźny. Może on wyświetlać informacje w trybie ciągłym, lub po wybudzeniu przyciskiem. Będąc administratorem z wielką ulgą przyjmuję, że kolejne generacje UPS-ów firmy APC zastępują sygnalizację diodową właśnie wyświetlaczami ciekłokrystalicznym.

APC model Back-UPS Pro 900

Nie ma bowiem nic gorszego niż piszczący i mrugający diodami, na styl generatora liczb losowych, UPS. Wtedy próba diagnostyki takiego urządzenia wymaga sporo samozaparcia i odpowiedniej dawki nerwów w zapasie.

Z wyświetlacza BR900GI możemy uzyskać bardzo wiele informacji o stanie urządzenia, jak też o jego konfiguracji. Przełącza się pomiędzy nimi używając przycisku na obudowie – pierwszego z prawej. Środkowy to przycisk uruchamiania urządzenia, natomiast pierwszy z lewej odpowiada za wyciszanie sygnałów alarmowych.  

APC model Back-UPS Pro 900 - wyświetlacz

Przyciski są gumowane i o sporym skoku, dzięki czemu raczej wykluczone jest ich przypadkowe naciśnięcie. Dodatkowo przycisk zasilania jest we wgłębieniu, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Powracając do opisu wyświetlacza - część z prezentowanych informacji jest wspólna (górna część wyświetlacza) i z nich dowiemy się na przykład czy urządzenie pracuje z baterii lub z zasilania sieciowego (widoczny na poniższych zdjęciach symbol wtyczki) lub czy włączona jest funkcja oszczędzania energii (symbol listka). Funkcja ta zostanie przybliżona w dalszej części tekstu, natomiast w tym miejscu wspomnę tylko, że polega ona na podzieleniu gniazd zasilających na główne i kontrolowane od niego. Przy wyłączeniu odbiornika korzystającego z gniazda głównego, UPS odcina zasilanie do gniazd kontrolowanych.

Kolejną wspólną informacją jest aktualne obciążenie UPSa symbolizowane paskiem i stan naładowania baterii. Również symbol głośnika jest widoczny niezależnie od przełączania szczegółowych informacji, którymi są:

  1. Szacowany czas podtrzymania podłączonych urządzeń,

  2. Częstotliwość napięcia wyjściowego,

  3. Napięcie wyjściowe,

  4. Napięcie wejściowe.

  5. Informacja o ilości zdarzeń wymuszających interwencję urządzenia (np. brak zasilania). Dokładny powód zadziałania urządzenia można sprawdzić poprzez aplikację PowerChute.

  6. Obciążenie urządzenia w procentach, będące uzupełnieniem paska obciążenia z górnej części ekranu.

  7. Informacja o poborze mocy przez podłączone urządzenia.   

Informacje na ekranie APC BR900GI

Jak widać na powyższych zdjęciach napięcie wejściowe i wyjściowe są takie same – 237V. Wynika to z faktu, że UPS jest typu line–interactive to znaczy, że przepuszcza przechodzące przez niego zasilanie bez ingerencji chyba, że nastąpi jego brak lub wystąpi przekroczenie innych parametrów (np. zbyt wysokie napięcie), które wymuszą jego interwencję.

APC model Back-UPS Pro 900 - spód

Przygotowując BR900GI do uruchomienia należy podłączyć baterię, która na czas transportu jest rozłączona. Do tej pory spotykałem się z rozwiązaniami wymagającymi podłączenia dwóch przewodów łączących UPS z baterią. Gdy zdjąłem dolną pokrywę BR900GI spotkała mnie niespodzianka. Nie było żadnych kabli. Była za to duża czerwona naklejka na akumulatorze z informacją po angielsku, że akumulator należy obrócić.  

APC model Back-UPS Pro 900 - bateria na czas trnasportu

Bez zbędnego zastanawiania (bo podobno myślenie szkodzi :) wykonałem polecenie.

APC model Back-UPS Pro 900 - bateria

Okazało się, że gdy naklejka czerwona jest na górze, gniazdo łączące baterię z resztą UPSa jest skierowane na zewnątrz. Natomiast odwrócenie baterii (zielona naklejka na górze) powoduje skierowanie złącza do środka, dzięki czemu wsunięcie akumulatora do komory UPSa powoduje połączenie obwodu. Ot. Prosto i sprytnie.

APC model Back-UPS Pro 900 - podłączenie baterii

Przy jednym UPS-ie może nie jest to coś nad czym warto się pochylać, ale gdy przykładowy administrator będzie miał takich urządzeń kilkanaście / kilkadziesiąt, to z pewnością doceni ten sposób wymiany akumulatora.

APC model Back-UPS Pro 900 - bateria na czas trnasportu