Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

ASUS Z97 Sabertooth Mark 1 to topowy przedstawiciel płyt głównych z linii The Ultimate Force, które zostały zaprojektowane z myślą o pracy w trudnych warunkach, gdzie tradycyjne konstrukcje mogłyby sobie nie poradzić. Producent wyposażył go w komponenty o podwyższonej wytrzymałości, a także osłony wspomagające chłodzenie i przy okazji zmniejszające narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Przy okazji nadają one też efektownego wyglądu i… mogą powodować problemy z montażem rozbudowanych chłodzeń na procesorze. Wydajność chłodzenia mogą poprawić opcjonalne wentylatory, ale jeden z nich zaraz po uruchomieniu komputera generuje uciążliwy hałas.

Płyta sprawdzi się podczas budowy wydajnej konfiguracji na bazie procesora Intel Haswell/Haswell Refesh lub Broadwell. Dla pamięci przeznaczono cztery banki z obsługą modułów DDR3-2666, natomiast dla dysków sześć gniazd SATA 6 Gb/s i jedno SATA Express. Szkoda, że zabrakło nowego M.2 dla nowoczesnych dysków SSD. Karty rozszerzeń można montować w trzech złączach PCI-Express 2.0 x1, jednym PCI-Express 2.0 x16 i dwóch PCI-Express 3.0 x16 – można zatem połączyć kilka kart graficznych w CrossFireX lub SLI. Na tylnym panelu udostępniono podstawowy komplet złączy.

Całość działa pod obsługą odświeżonego UEFI, który oferuje tryby dostosowane zarówno do początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Dostępnych opcji jest dużo, a zostały one uszeregowane we w miarę intuicyjny sposób. Nie zabrakło też funkcji automatycznego przyspieszania podzespołów komputera. Na uwagę zasługuje aplikacja Thermal Sensor 2, dzięki której można monitorować i zarządzać chłodzeniem komputera.

Na naszym rynku płyta Z97 Sabertooth Mark 1 kosztuje około 850 złotych. Wprawdzie nie jest to mała kwota, ale jeżeli poszukujecie nowej płyty i Waszym priorytetem jest niezawodność podzespołów, a nie dodatki ułatwiające ekstremalne podkręcanie, funkcje dla wymagających graczy, czy efektowny wygląd, to z pewnością warto wziąć tę propozycję pod uwagę. Tym bardziej, że producent udziela na modele z linii TUF (i od niedawna też ROG) aż 5-letniej gwarancji. Klienci z mniej zasobnym budżetem mogą zastanowić się nad wersją Z97 Sabertooth Mark 2, która nie ma osłon TUF Thermal Armor i Fortifier oraz oferuje nieco gorszą funkcjonalność, ale za to jest o 100 - 150 złotych tańsza.

 Opinia redakcji
 plusy:
obsługa procesorów Intel Haswell, Haswell Refresh i Broadwell
wysoka jakość zastosowanych komponentów
osłony TUF Thermal Armor i Fortifier
efektowne wzornictwo
odnowiony Click BIOS 4
nowe UEFI z ulepszonym trybem EZ Mode
funkcja BIOS USB Flashback
bogate wyposażenie
5 lat gwarancji
 minusy:
brak gniazda M.2
osłona TUF Thermal Armor może utrudniać montaż rozbudowanych chłodzeń na procesorze
dodatkowe wentylatory generują niepotrzebny hałas (zwłaszcza tylny)
trochę zbyt wysoka cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok 850 zł

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kruk200
    4
    Nowy Z97 i bez gniazda m.2? To trochę mija się z celem... Poza tym te armory jakoś nie przemawiają do mnie. I tak PC będzie w jakiejś obudowie czyli te wzmocnienia i inne pierdoły nie są zbyt potrzebne. Poza tym cena trochę wysoka. No 700zł i była by wręcz atrakcyjna.
    • avatar
      Dudi4Fr
      4
      Mobo ciekawe i dobrze zaprojektowane. Z tego co się doczytałem to ten wentylatorek na tyle kreci się tak szybko podczas rozruchu ponieważ kreci się w druga stronę żeby pozbyć sie całego kuzu z pod tej zbroi.

      Ciekawi mnie tylko czy Intel dołączył oprogramowanie żeby można się przełączać miedzy zewnętrzną i wbudowana grafa. Z tego co widziałem na Z87 była taka opcja, fakt ze ekran trzeba było podpiąć na 2 kable ale pomysł i tak bardzo dobry, coś jak Nvidia Optimus w lapkach.
      • avatar
        Konto usunięte
        3
        A może tylny? Słownik się kłania!
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          A ja się pytam po kiego ch..ja wsadzili ten Thermal Armor od dołu płyty głównej??? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wkręcane kołki, na których trzyma się mobo są troche niższe ale może bedzie ok... W każdym razie dla mnie ta pseudo osłona od dołu; widoczna od chwili wyjęcia płyty z pudełka do zamontowania w obudowie jest całkowicie nie potrzebna.

          ...vs .50 cal u ratedRR i tak nie pomoże...
          • avatar
            Konto usunięte
            3
            Za ok. 620zł można kupić asrock z97 extreme 6, która jest o niebo lepiej wyposażona, ma 3 lata gwarancji ale nikomu chyba poprzedniej generacji taka płyta nie padła... To nie jest msi, hahaha ;)
            • avatar
              Rebal
              -1
              Po okresie gwarancyjnym i tak ją szlag trafi a więcej niż 3% fps'ów nie da więc... posłucham szczerej i konstruktywnej argumentacji - dlaczego miałbym kupić tą płytę główna a nie np. asrocka za pół ceny ?

              Jeśli mam wysłuchiwać zalet bo ma aż 5 lat gwarancji to sobie darujcie bo to wziąłem już pod uwagę.
              • avatar
                Oldboy
                -12
                Ladnie wyglada to bogate malolaty kupia i bedziesz szpan w piaskownicy
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -14
                  Dziękuję postoję, za to można kupić i7.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    A gdzie tempy? Jak już płyta ma wentylatorki, warto byłoby przetestować, czy one coś dają.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Płyta dla każdego - wystarczająca ilość portów i ciekawe UEFI