Na topie

AVG edycja 2016 – rzut okiem na funkcjonalność i skuteczność

Autor:
Adrian Ścibor

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Co przynosi najnowszy AVG 2016? Jakie funkcjonalności i ustawienia. Co oferuje klientowi indywidualnemu. Jak wypada w testach.

 • AVG edycja 2016 – rzut okiem na funkcjonalność i skuteczność | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4

dobry

 

A A

Czy warto powierzyć ochronę swoich urządzeń firmie AVG?

Firma AVG od wielu lat oferuje swoim klientom programy do ochrony stacji roboczych i komputerów osobistych. Antywirusy skierowane do tej drugiej grupy osób jest w Polsce zdecydowanie bardziej popularne. I nie ma w tym nic odkrywczego. Tajemnicą poliszynela jest, jakoby w naszym kraju produkty biznesowe tworzone przez AVG Technologies wyraźnie nie dotrzymują kroku konkurencji. Jednak nie oznacza to, że są one niegodne polecania i nieskuteczne. Po prostu producent nie posiada w swoim portfolio wysoko wyspecjalizowanych produktów do monitorowania i zarządzania środowiskiem IT.

AVG doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dzięki temu koncentruje się na swojej niszy w sektorze MŚP i dostarcza podstawową, aczkolwiek solidną ochronę. Produkty AVG na pewno mają swoich zwolenników, co potwierdza ponad 200 milionów użytkowników, którzy korzystają z różnych programów AVG. A to przecież ponad dwa razy więcej niż specjalistyczne rozwiązania do ochrony stacji roboczych przed wirusami i spamem od np: Comodo.

Co AVG oferuje klientowi indywidualnemu?

Klienci indywidualni mają całkiem szeroką gammę aplikacji do wyboru. Począwszy od darmowego AVG AntiVirus Free, po płatny pakiet Internet Security oraz produkty do kompleksowej ochrony i zarządzania urządzeniami z różnymi systemami operacyjnymi. Mam tutaj na myśli AVG Zen, który w jednej konsoli może integrować AVG Protection, AVG Ultimate oraz AVG Performance. Jednak czy te aplikacje zostały ciepło przyjęte przez użytkowników?

AVG Protection, AVG Performance oraz AVG Ultimate zostały wprowadzone do portfolio producenta w ubiegłym roku. Na początku ich cena była bardzo wysoka i mało konkurencyjna. Obecnie sytuacja ma się dużo lepiej.

Z punktu widzenia użytkownika, który chce zabezpieczać tylko jeden komputer i smartfon, trudno powiedzieć, czy ich zakup jest opłacalny. Jednak sytuacja jest zupełnie inna, kiedy na głowie domorosłego administratora spoczywa odpowiedzialność ochrony co najmniej 3 urządzeń (Windows, Android lub Mac OS). Wtedy taki zakup staje się opłacalny, tym bardziej, że AVG Protection oraz AVG Ultimate obejmują nieograniczoną ilość urządzeń, która może być zabezpieczona w ramach jednego gospodarstwa domowego.

A to zdecydowanie dobre ustosunkowanie się do problemu zarządzania urządzeniami mobilnymi oraz laptopami. Bowiem kto powiedział, że konsumenci nie potrzebują przynajmniej podstawowej funkcjonalności konfigurowania i monitorowania ochrony? Takie podejście producenta AVG docenią profesjonalni użytkownicy, którzy z jednej strony mają zapotrzebowanie na wysoce konfigurowalnego antywirusa z ogromną liczbą ustawień każdego modułu ochronnego wraz z konsolą, lecz z drugiej, ochrona powinna być maksymalnie zautomatyzowana.

Duża funkcjonalność i liczba ustawień – to bardzo mocna strona programów AVG

Przeciętny użytkownik instalując AVG Internet Security właściwie może zapomnieć o zainstalowanym oprogramowaniu antywirusowym.
Podstawowe funkcje AVG Internet Security to:

 • skaner antywirusowy, który w czasie rzeczywistym sprawdza bezpieczeństwo plików zapisywanych i otwieranych,
   
 • sejf na dane, które są szyfrowane i przechowywane na dysku lokalnym,
   
 • skaner adresów URL (LinkScanner) oraz plików w momencie pobierania ich z serwerów www,
   
 • ochrona tożsamości – dodatkowy skaner programów i procesów, który weryfikuje ich bezpieczeństwo (posiada tryb interaktywny) w oparciu o białe listy,
   
 • skaner poczty e-mail oraz anty-spamu,
 • dwukierunkowy firewall
   

Natomiast najmocniejsza strona AVG to ilość ustawień, które mogą być dostosowane niemal do każdego profesjonalnego użytkownika. Jeżeli możemy tak powiedzieć - o ile oprogramowanie AVG Internet Security jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla przeciętnego Kowalskiego – to dopiero w rękach osoby, która wie co robi, AVG ujawnia swoją prawdziwą naturę. Wystarczy zajrzeć do ustawień, by się o tym przekonać.

Począwszy od zaawansowanej konfiguracji antywirusa, wykrywania programów potencjalnie niepożądanych (mówiąc wprost – śmieciowych aplikacji – opcja ta jest domyślnie wyłączona, więc zalecam jej włączenie), po szczegółowe skanowanie, które jawi się sprawdzaniem systemu w poszukiwaniu podatności, starych wirusów, których sygnatury nie są już przechowywane lokalnie oraz exploitów, a także ochrony przed bardzo trudnymi do wykrycia i usunięcia rootkitami.

AVG z jednej strony jest aplikacją wysoce automatyzującą proces ochrony komputera, z drugiej na całe szczęście producent pozostawił konfigurację poszczególnych składników.

Ostatnie miesiące pokazały, że polskie społeczeństwo – małe firmy, przedsiębiorstwa oraz użytkownicy indywidualni bardzo często stają się celem przestępców, którzy do dystrybucji szkodliwego kodu wykorzystują sztuczki oparte o inżynierię społeczną i wiadomości typu spam. To właśnie najczęściej wykorzystywany wektor do ataków i rozprzestrzeniania wirusów. AVG Internet Security i na tej płaszczyźnie chroni swoich klientów stosując do rozpoznawania spamu algorytm Bayesa oraz silnik Spamcatcher, który może być dodatkowo wsparty zdefiniowanymi przez użytkownika serwerami RBL.

Ustawienia skanera poczty już na samym początku powinny być zmodyfikowane i skonfigurowane dla protokołu IMAP / POP3 - dla poczty przychodzącej oraz SMTP dla wychodzącej. Jeśli użytkownik do odbioru i wysyłania poczty e-mail wykorzystuje klienta pocztowego, powinien zaznaczyć opcje wyżej zaznaczone na czerwono. Archiwa, które są chronione hasłem, dokumenty, pliki zawierające makra, pliki z ukrytymi rozszerzeniami – to w nich najczęściej przejawiają się wirusy, trojany, krypto-ransomware.

Jak AVG Internet Security wypada w testach?

Aplikacje antywirusowe AVG w ostatnim czasie nie wypadają dobrze w testach. Jednak test testowi nie jest równy. Ich zadaniem jest nakierowanie klienta na wybór docelowego oprogramowania, którym jest zainteresowany; podpowiedzieć, jakie cechy antywirusa są mocne, a na co należy zwrócić uwagę i czy ewentualnie uzupełnić te braki dodatkowymi narzędziami, takimi jak TCPViewer lub CrowdInspect.

Należy też wiedzieć, że niema lwszystkie testy są przeprowadzane na ustawieniach domyślnych antywirusa. W przypadku AVG, aby ochrona była bardziej skuteczna, należy indywidualnie podrasować ustawienia składników.

1. Tradycyjnie spójrzmy na testy AV-Comparatives, które publikowane są co miesiąc. Badanie pod nazwą Real-World Protection Test ma za zadanie odwzorować sytuację, kiedy użytkownik otwiera strony internetowe ze złośliwą zawartością. Do testu wykorzystywane są próbki dostarczane od producentów, jak i te zgromadzone przez AV-C. W grudniu 2015 pewna ilość zagrożeń została przepuszczona, ale to nadal wynik ponad 99 procent skuteczności.


W grudniu skuteczność programy była na poziomie 99,3 procent.

2. W ostatnio przeprowadzonym teście przez niemiecki lab AV-Test, AVG Internet Security całkiem dobrze poradziło sobie z usuwaniem infekcji z już zainfekowanego komputera. W badaniu tym nie korzystano z maszyn wirtualnych, bowiem niektóre próbki malware wykrywają, czy są uruchamiane w środowisku testowym, dlatego AV-Test wykorzystał rzeczywiste maszyny do sprawdzenia faktycznej skuteczności dezynfekcji systemu operacyjnego.

3. A wydajność? Programy AVG od zawsze dosyć łagodnie obchodziły się z komputerami, jednak nigdy nie w taki sposób, jak chociażby Webroot lub kilka wersji temu ESET. Niemniej jednak nigdy nie potrzebowały dużego apetytu na CPU i RAM. Co ciekawe, w ostatnim teście wydajnościowym opublikowanym w październiku 2015 roku i przeprowadzonym przez AV-Comparatives, AVG Internet Security zdobył najlepszy certyfikat Advanced+ w teście sprawdzającym wpływ antywirusa na działania systemu.

AVG Internet Security – warto?

Jak najbardziej. Zwykli użytkownicy docenią antywirusa typu „zainstaluj i zapomnij”, niemniej jednak, ustawienia domyślne powinny zostać zmodyfikowane - przynajmniej o wykrywanie aplikacji potencjalnie niepożądanych dla silnika antywirusowego oraz skanera WWW.

Na koniec jeszcze kilka słów o testach. Czy testy powinny być wyznacznikiem dobrego antywirusa? Na co zwracać uwagę analizując wyniki? Przede wszystkim na kompleksowość. Jeśli nie robi tego konkretne laboratorium, warto przyjrzeć się co najmniej kilku testom, gdzie sprawdzana jest ochrona przed nieznanym malware 0-day - a więc takim, które nie jest znane producentowi – lub jest, ale dział bezpieczeństwa nic z tym nie robi.
Liczba generowanych fałszywych alarmów - nawet najskuteczniejszy antywirus nie może przecież blokować bezpiecznych i niezainfekowanych stron internetowych oraz aplikacji. Skuteczność dezynfekcji już zarażonego systemu oraz wydajność.

Nie bez znaczenia są też opinie użytkowników, popularność, cena, wsparcie producenta, język polski, licencja typu multi-device. Czynników, które decydują o wyborze oprogramowania antywirusowego jest sporo i każdy użytkownik ma inne preferencje.

Na koniec ciekawostka. AVG w ramach projektu bug bounty oferuje za znalezione luki w programach AVG AntiVirus FREE i AVG Internet Security od 50 do 1000 dolarów. Za znalezione podatności, które doprowadzą do zdalnego wykonania kodu, podniesienia uprawnień lub ataku DoS na aplikację, a także ominięcie auto-ochrony AVG, producent proponuje do 1000 dolarów w zależności od powagi problemu. Szczegóły dostępne są  na stronie bugcrowd.com/avgtechnologies

Odsłon: 10232 Skomentuj artykuł
Komentarze

11

Udostępnij
 1. victorator
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2016-03-07 15:07

  Seriously... Kto w dzisiejszych czasach używa antywirusa?

  Skomentuj

  1. KMyL13
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-03-07 15:58

   Ja?

   A tak osobiście, to nie polecam AVG Free- miałem go kiedyś i dzięki niemu pierwszy raz w życiu uruchamiałem kompa w trybie awaryjnym, tylko po to aby się go pozbyć. Na dodatek zamulał.

   Skomentuj

  2. Niveal
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-03-07 16:04

   A dlaczego nie używać AV? Podaj kilka argumentów bo ciekawy jestem.

   Skomentuj

  3. Geralt
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-03-07 16:25

   Dziwne. Ja od zawsze używam antywirusa, a od dawna dodatkowo jeszcze firewall i nie wiem czemu w obecnych czasach nie powinno się go używać ;)? Chyba wrecz przeciwnie, bo kiedyś były wolniejsze komputery i je bardziej zamulało niż obecnie :).

   A wracając do tematu to jaki antywirus polecacie. Nie ukrywam, ze oprocz skuteczności i nie zawodności zależy mi na tym żeby nie obciążał za duzo systemu . Np. dawno temu używałem norton antywius, ale jak zaczął za bardzo zamulać to zacząłem aż do dzisiaj używać ESET, który traktowałem jako dobry kompromis miedzy wydajnością i efektywnością działania. Ale w artykule powyżej jest sugerowane, że też juz stał się 'mułem' więc zastanawiam się co dzisiaj jest polecane:)... AVG? Chociaż znalazłem nawet tutaj niezbyt przychylną opinię o nim, więc który w końcu :)?

   Dodam, że jako firewalla używam Kerio, chociaż tez nowsze wersje zaczęły mnie trochę drażnić :)...

   Skomentuj

   1. mutissj
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-03-07 19:52

    Najnowszy ESET v9 przeszedł sporo zmian i momentami zamula, polecam używać wersje poprzednią v8 działa szybko i stabilnie.

    Skomentuj

 2. kokosnh
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-03-07 19:38

  panda jest wysoko, sam mam eset-a na licencji

  Skomentuj

 3. lelum
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-03-08 00:30

  a ja kupuje tam gdzie promocja, kompa mam mocnego i żaden z dotychczasowych mi nie zamulał. Aktualnie zakupiłem G DATA INTERNET SECURITY

  Skomentuj

 4. czapelka21
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2016-03-08 07:06

  Po miesiącu pełnej darmowej ochrony weszła wersja FREE i wszystkie opcje stały się NIEAKTYWNE. W nic nie idzie kliknąć. Niech się bujają z takim syfem. Pozostało go tylko odinstalować a najlepiej kupić.Wracam do darmowego avasta bo z nim takich jaj nie było.

  Skomentuj

 5. agnus
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-03-08 07:31

  Od wielu lat używam AVG Free. Zero problemów z wirusami, działa bez wpływu na wydajność kompów. przyjemny interfejs, robi to co do niego należy.

  Nie widzę sensu kupowania softu do domu.

  Skomentuj

 6. venom32
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2016-03-09 17:50

  Czy funkcja zbierania danych użytkowników została również usprawniona?

  http://www.benchmark.pl/aktualnosci/avg-z-nowa-kontrowersyjna-polityka-prywatnosci.html

  Skomentuj

  1. agnus
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-03-17 16:52

   Obudź się. To XXI wiek. Wszyscy zbierają info o wszystkich.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!