10 najlepszych darmowych programów antywirusowych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Program antywirusowy to dziś obowiązkowa ochrona każdego PC. Nie każdy z nich wymaga opłaty. Przedstawiamy 10 najlepszych darmowych programów antywirusowych.

 • 10 najlepszych darmowych programów antywirusowych | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Programy antywirusowe zapewniają ochronę naszych komputerów przed licznymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. Darmowe, wcale nie oznaczają gorsze. Oto nasz wybór 10 najlepszych darmowych programów antywirusowych.


 1.  

  avast! Free Antivirus 2015

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska


  Ten cieszący się zdecydowanie największym zainteresowaniem program zajmuje bardzo wysoką pozycję w testach renomowanego, niezależnego laboratorium AV-Test Gmbh. Wszystko to dzięki niezłej skuteczności w wykrywaniu szkodliwego oprogramowania, również w czasie rzeczywistym. Oczywiście darmowa wersja avasta! nadal oferuje cały pakiet niezwykle przydatnych mechanizmów pokroju skanowania komputera podczas bootowania, automatycznej kontroli danych pobieranych przez sieć P2P i komunikatory internetowe czy analizy stron i zawartych w nich skryptów. Wielu użytkowników ceni sobie również narzędzie umożliwiające szybkie czyszczenie przeglądarki ze zbędnych pasków narzędziowych. Sporą nowością w tej wersji programu jest opcja inteligentnego skanu oraz moduł odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieci domowej. Odpowiada on między innymi za kontrolę podatności posiadanego routera na ataki. Wygląd interfejsu zbyt wiele za to się nie zmienił ograniczając się do modyfikacji kolorystycznych. Co najważniejsze jednak nadal pozostaje przejrzysty i intuicyjny w obsłudze.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 2.  

  ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall 2015

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7/ 8
  Wersja językowa:
  angielska


  Choć program ten ustępuje popularnością poprzednikowi, ma nad nim jedną ogromną przewagę. Oprócz modułu antywirusowego w pakiecie otrzymujemy tu bowiem także rozbudowany firewall. Pośród darmowych rozwiązań jest to sporym ewenementem, szczególnie że obejmuje ona nie tylko ochronę przed atakami z Internetu, ale i monitorowanie zachowania wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji pod kątem ewentualnych prób ominięcia zabezpieczeń. Warta zaznaczenia jest tutaj również opcja Stealth Mode, dzięki której chroniony komputer staje się niewidoczny dla innych użytkowników sieci, w tym i hakerów. Dzięki zaś wyjątkowo skutecznemu modułowi Anti-Phishing program bardzo dobrze chroni nas przed fałszywymi wiadomościami e-mail. Jedyną drobną niedogodnością może być brak polskiej wersji językowej.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 3.  

  Ad-Aware Free Antivirus+

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska


  Ad-Aware przez dłuższy czas kojarzony był z programem przeznaczonym do usuwania różnego rodzaju internetowych szpiegów. Obecnie jego możliwości są już jednak zdecydowanie większe. Najlepszym tego dowodem jest najnowsza wersja aplikacji, w której obok skanera antywirusowego chroniącego komputer przed rootkitami, keyloggerami czy innym złośliwym oprogramowaniem, znalazł się również moduł zabezpieczający system podczas przeglądania Internetu. Korzysta on ze stale uaktualnianej bazy zgłoszonych, niebezpiecznych stron WWW. Dodatkową ochronę zapewnia funkcja Malware Sandbox Emulator. Dzięki niej podejrzane pliki uruchamiane są w odizolowanym środowisku i dopiero po ich szczegółowej analizie i potwierdzeniu wiarygodności dopuszczane są do pracy w normalnym trybie. Inną ciekawą opcją jest Download Protection, które kontroluje z kolei pobierane z sieci pliki skanując je przed zapisaniem na dysku. Nie zabrakło tu oczywiście trybu dla graczy. Po jego aktywacji i uruchomieniu gry program nie będzie wyświetlał powiadomień, dzięki czemu w trakcie zabawy na ekranie monitora nie pojawią się niepożądane komunikaty.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 4.  

  Comodo AntiVirus

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  Windows XP/ Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska


  Duża skuteczność i rozbudowanie czynią z tego darmowego antywirusa propozycję wartą rozważenia. Szczególnie po ostatnich zmianach, za sprawą których nie tylko poprawiono czytelność interfejsu, ale i znacznie udoskonalono moduły ochronne. Wreszcie zautomatyzowano „piaskownicę” opierając jej działanie na chmurze reputacji. Dzięki temu program sam tworzy reguły dotyczące podejrzanych plików, które są uruchamiane w odizolowanym środowisku. Zmniejsza to znacząco ryzyko infekcji blokując wirusy i różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Użytkownicy tego antywirusa chwalą sobie również jego niewielki wpływ na wydajność komputera, cichy tryb dla graczy oraz możliwość korzystania z niego nawet w firmie. .

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 5.  

  Avira Free Antivirus 2015

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  angielska


  Ten najpopularniejszy obok produktu avast! darmowy program antywirusowy ceniony jest głównie ze względu na bardzo dużą skuteczność. Zawdzięcza to przede wszystkim częstym i automatycznym aktualizacjom bazy sygnatur wirusów oraz wsparciu chmury obliczeniowej. Ta ostania przynosi również odciążenie systemu, dzięki czemu skanowanie w tle jest niemal niezauważalne. Ciekawostką tegorocznego wydania jest moduł Avira Free SocialShield pełniący rolę mechanizmu kontroli rodzicielskiej. Pozwala kontrolować poczynania dzieci w bardzo popularnych obecnie serwisach społecznościowych – m.in. Facebook, Twitter, czy Google+. Co prawda bezpłatna wersja nadal nie posiada skanera poczty e-mail, ale wszystkie przychodzące wiadomości i tak są sprawdzane podczas odczytu i zapisu na dysku. Tegoroczna odsłona nie zmieniła się również pod względem wizualnym. Interfejs graficzny nie jest może zbyt atrakcyjny, ale prostoty obsługi odmówić mu nie sposób.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 6.  

  Panda Free Antivirus

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska


  Program będący następcą dobrze znanego Panda Cloud Antivirus, korzysta ze sprawdzonej już technologii chmury, co czyni go nie tylko wyjątkowo lekkim dla systemu, ale i bardzo skutecznym w wykrywaniu złośliwego oprogramowania. Najlepszym tego dowodem może być obecność Pandy w testach niezależnego laboratorium AV-Test Gmbh. Mimo podstawowych funkcjonalności program wypada w nich lepiej niż spora cześć płatnych konkurentów. Użytkownicy liczyć mogą w tym przypadku na ochronę w czasie rzeczywistym, skanowanie na żądanie czy moduł kwarantanny. Poza tym, za sprawą automatycznych aktualizacji (zarówno programu jak i jego bazy sygnatur) zawsze dysponujemy tu najnowszą wersją modułów ochronnych. Ostatnio producent pokusił się nawet o dodanie filtrowania stron internetowych i adresów URL, które odbywa się przy pomocy specjalnego paska narzędziowego dodawanego do przeglądarek.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 7.  

  AVG AntiVirus Free 2015

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska


  Jeden z darmowych programów antywirusowych, który cieszy się naprawdę dużą popularnością i dobrymi opiniami użytkowników. Główne funkcje, jakimi może się pochwalić to skaner antywirusowy, anty-rootkitowy i rezydentny, który umożliwia kontrolę zapisywanych plików. Użytkownicy korzystać mogą jednak także z modułu kwarantanny, skanera poczty e-mail oraz narzędzia Identity Protection, które chronić ma przed kradzieżami tożsamości. Dzięki funkcji LinkScanner program zapobiega też atakom, które mogłyby wystąpić w trakcie przeglądania stron internetowych - skanuje linki w poszukiwaniu czyhających tam na użytkowników zagrożeń. Producent cały czas stara się optymalizować swój produkt, dzięki czemu z roku na rok działa on płynniej i mniej obciąża system operacyjny.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 8.  

  FortiClient

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne


  Nieco mniej znana, ale z pewnością warta uwagi propozycja. FortiClient może pochwalić się tym, co w programach antywirusowych jest zdecydowanie najważniejsze – wysoką skutecznością. Ten z pozoru mało rozbudowany antywirus bardzo dobrze chroni komputer nie tylko przed wirusami, ale również przed wieloma innymi zagrożeniami. Nie mogło zabraknąć tutaj ochrony w czasie rzeczywistym oraz automatycznej aktualizacji bazy sygnatur. Program oferuje trzy tryby skanowania – szybki, pełny oraz dowolny, w którym to użytkownik sam wybiera elementy do sprawdzenia pod kątem niebezpiecznej zawartości. To czym program wyróżnia się na tle konkurentów są natomiast zaawansowane opcje kontroli rodzicielskiej. Przy odrobinie wysiłku pokusić można się o taką konfigurację, która zapewni dzieciom bezpieczne korzystanie z sieci.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 9.  

  360 Total Security Essential

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  angielska


  Nowość? Niezupełnie. To program, który do niedawna znany był jako 360 Internet Security. Wraz z nazwą zmieniono w tym przypadku kilka innych elementów, dzięki czemu otrzymaliśmy bardziej rozbudowaną i skuteczną ochronę przed wirusami i innymi szkodliwymi dla komputera treściami. Program korzysta obecnie z kilku zintegrowanych silników antywirusowych - 360 Cloud Scan Engine, 360 QVMII AI Engine, Avira Engine i Bitdefender Engine. Zapewnia przez to skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym, a także dokładne skanowanie treści znajdujących się na dysku. Znaleźć można tutaj również moduł „piaskownicy”, dzięki któremu w odizolowanym od systemu środowisku uruchomiane są aplikacje potencjalnie dla niego niebezpieczne. W stosunku do wersji podstawowej (360 Total Security) zauważalny jest tu brak narzędzi do optymalizacji komputera, które nie wszystkim są jednak potrzebne. Ich brak sprawia natomiast, że program jest „lżejszy” dla systemu.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum


 10.  

  Immunet Protect

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  angielska


  Podobnie jak Panda Security Free Antivirus, program korzysta z technologii pracy w chmurze, dzięki czemu nie trzeba martwić się o aktualizacje bazy sygnatur. Wart podkreślenia jest fakt, iż wykorzystano tutaj bardzo praktyczne narzędzie Collective Immunity. Dzięki niemu szkodliwa zawartość znaleziona u jednego użytkownika programu automatycznie trafia do bazy wirusów i tym samym nie stanowi już zagrożenia dla innych. Dużym atutem Immunet Protect jest także bardzo małe zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe, przez co działa on doskonale nawet na słabszych komputerach. Interfejs jest na tyle prosty, że z jego obsługą poradzą sobie także mniej zaawansowani użytkownicy i to pomimo tego, że mamy tu do czynienia z angielską wersją językową. Co ciekawe, Immunet Protect może być zainstalowany obok innego programu antywirusowego, uzupełniając go, a nie wchodząc z nim w konflikt.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum

Mogą Cię również zainteresować:

Odsłon: 473773
Komentarze

32

Udostępnij