Instalować antywirus czy nie? Czy Windows 10 go potrzebuje?
Oprogramowanie

Instalować antywirus czy nie? Czy Windows 10 go potrzebuje?

przeczytasz w 3 min.

Korzystając z najpopularniejszego systemu operacyjnego na PC - Windows 10, należy liczyć się z tym, że jest on również celem większości złośliwego oprogramowania. Czy oznacza to, że konieczna jest dodatkowa ochrona? Czy może wbudowany w system Defender wystarczy?

Czy Windows 10 wymaga programu antywirusowego?

Za czasów, gdy system Windows nie posiadał praktycznie żadnej ochrony antywirusowej, pierwszym, co należało zrobić po instalacji tegoż (najlepiej jeszcze przed podłączeniem modemu do kabla telefonicznego), była instalacja oprogramowania antywirusowego. Liczne rankingi oraz poradniki od zawsze pomagały wskazać najlepsze darmowe antywirusy.

- Dlaczego wiedźmini są odporni na infekcje?
  - Dzięki Windows Defender uzyskanemu na prawie niespodzianki - każdy go ma, a nikt się tego nie spodziewa!

Ostatecznie jednak (a dokładniej wraz z premierą Windows 7) Microsoft swój system wyposażył w narzędzie do walki ze złośliwym oprogramowaniem – mowa oczywiście o Windows Defender. Początkowo ten dodatek do systemu był praktycznie przez wszystkich wyśmiewany (dość słusznie zresztą), gdyż nie tylko nie za bardzo chronił użytkownika, lecz jeszcze utrudniał pracę faktycznie działającemu oprogramowaniu ochronnemu.

Antywirus meme 2

Wirusy na Windowsie? Lekko nie było

Przez pierwsze lata swojej obecności zyskał raczej złą sławę, nie tylko pośród użytkowników, ale również w branżowych testach, które bezlitośnie obnażały jego słabe strony - w szczególności bardzo niską skuteczność oraz problemy z błędnymi diagnozami zagrożeń (w miejscu gdzie ich nie było).

Antywirus meme 3

Z czasem jednak program dopracowano do takiego stopnia, że już w minionym roku okazał się być zwyczajnie lepszy od większości (również darmowych) odpowiedników! Co prawda nadal ciągnie się za nim zła reputacja zdobyta przez lata wśród użytkowników, jednakże testy z roku na rok wykazują, że realnie jest to już program godny zaufania.

Ranking Antywirusów

Twój sekretny obrońca – Windows Defender 4.18

Skąd można pobrać ten cały Windows Defender? Otóż jedną z jego podstawowych zalet jest to, że chroni nawet najbardziej nieświadomych użytkowników, gdyż instaluje się wraz z samym systemem! Nie trzeba robić absolutnie nic, aby z niego korzystać. Podobnie jego konserwacja nie wymaga naszej uwagi, ponieważ aktualizuje się automatycznie, choć oczywiście można to zmienić. Gdzie w systemie należy szukać Windows Defendera? Wystarczy w Menu Start wpisać „zabezpieczenia Windows” i otworzyć proponowany panel.

Windows Defender - panel sterowania

Antywirus i zapora sieciowa

Jak widać, pakiet zabezpieczeń wbudowany w system, to nie tylko antywirus, ale również zapora sieciowa, kontrola aplikacji oraz szereg innych funkcji zabezpieczeń (np. logowania). Aplikacja czuwa nawet nad ogólną kondycją naszego komputera. Sam panel obsługi ochrony przed wirusami prezentuje się następująco:

Windows Defender - antywirus

Ochrona przed wirusami i zagrożeniami w Windows 10

Najważniejszą z funkcji antywirusowych jest oczywiście samo skanowanie. System automatycznie w czasie naszej bezczynności (lub przy zbyt długim interwale od ostatniego skanowania, również w czasie, gdy komputera używamy) skanuje krytyczne obszary w poszukiwaniu zagrożeń. Widać tutaj także, iż szybkie skanowanie faktycznie jest szybkie (była to bolączka pierwszych wersji Windows Defendera, gdyż takie skanowanie potrafiło nawet na szybkim dysku zająć blisko godzinę).

Windows Defender - opcje skanowania

Klikając w opcje skanowania dostaniemy do wyboru jeszcze dodatkowe warianty tej czynności, włącznie ze skanowaniem bezpośrednio w czasie rozruchu systemu, co bywa jedyną skuteczną metodą pozbycia się niektórych typów zagrożeń. A co się stanie, jeżeli system znajdzie zagrożenie? Od razu przeniesie je do kwarantanny informując nas o tym komunikatem pojawiającym się w dolnym prawym narożniku ekranu. Po kliknięciu w ten komunikat, ukażą nam się szczegóły zdarzenia.

Windows Defender - obsługa zagrożeń

Plik, który został poddany kwarantannie, można (na własne ryzyko) przywrócić (z wyjątkiem plików z listy krytycznie zagrażających działaniu systemu) lub definitywnie usunąć. Co ważne, Windows Defender skanuje wszystkie pliki, które wchodzą do naszego systemu, czy to podczas instalacji aplikacji, kopiowania danych z pendrive, czy podczas przeglądania Internetu. Ale to już w zasadzie dotyczy kolejnej ważnej funkcji – ochrony w czasie rzeczywistym.

Windows Defender - ochrona w czasie rzeczywistym

Częsta aktualizacja ochrony

Zarządzanie tą oraz kilkoma dodatkowymi funkcjami znajdziemy w menu ustawień ochrony przed wirusami i zagrożeniami. Tutaj też możemy wskazać ręcznie wykluczenia oraz zmienić ustawienia powiadomień. Kolejne na liście są aktualizacje i, tak jak już pisaliśmy, wykonują się automatycznie, choć można wymusić ręczne sprawdzenie.

Windows Defender - automatyczna aktualizacja

Łatwo zauważyć, że najistotniejszymi funkcjami Windows Defender nie ustępuje darmowym aplikacjom (płatnym zresztą też), a przy tym nie bombarduje nas co chwilę propozycją wykupienia subskrypcji lub pełnej licencji. Jeżeli jednak nie przekonuje Was takie pojedyncze zabezpieczenie, to mamy świetną wiadomość – Windows Defender już nie wchodzi w konflikt z innymi programami, a wręcz asymiluje się z nimi!

Windows Defender - panel sterowania

Instalować dodatkowy antywirus czy nie?

Zatem czy Windows 10 potrzebuje dodatkowego antywirusa? W naszej opinii, dla większości użytkowników domowych, nawet tych mniej świadomych, sam Windows Defender wystarczy. Nie tylko jest jedną z mniej obciążających komputer aplikacji tego typu, ale dodatkowo jest praktycznie całkowicie przezroczysty dla użytkownika (do tego stopnia, że większość posiadaczy systemu Windows nie wie, że z niego korzysta).

Windows Defender nie tylko dba o zdrowie naszego komputera, ale także o nasze nerwy, nie zasypując nas ofertami płatnej licencji

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którym zdarza się zgłębiać mroczniejsze zakątki Internetu, często z wykorzystaniem funkcji otwierania portów w zaporze NAT routera, możemy co najwyżej polecić doposażenie się w dodatkową zaporę (firewall). Z drugiej jednak strony, tacy użytkownicy zwykle też wiedzą, co robią i rzadziej padają ofiarą skutecznych infekcji.

Warto zobaczyć również:

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    zakius
    4
    windows go nie potrzebuje, a odpowiednio uzdolniony użytkownik zdoła wszystko zepsuć jakich by zabezpieczeń nie miał
    • avatar
      sergiq
      2
      Ja korzystam tylko z Windows defendera, i wystarcza w 100 procentach. Nie raz miałem problem z wirusami ale Windows Defender szybko je usuwa
      • avatar
        PawelQ
        1
        Po przejęciu AVG przez Avasta, ten pierwszy przestał być rozwijany, dochodzą tylko (wspólne) definicje.
        • avatar
          awesome1337
          0
          nawet dla tylko lekko ogarnietego użytkownika windows defender wystarczy
          • avatar
            Bialy
            0
            Ciekawe czym zajmują się redaktorzy w Benchmark?
            Nieważne czy artykuł jest sponsorowany lub czy autor skopiował zawartość z innych źródeł (choć brakuje wzmianki o sponsorowanym artykule lub/i linków do źródeł).
            Super się czyta o tym że więcej informacji znajdę na następnej stronie :)
            • avatar
              kombajn
              0
              W ankiecie brakuje opcji:
              "Nie, bo nie wierzę żeby za Windows Defendera odpowiadał bardziej kompetentny zespół programistów od ludzi którzy potrafią skopać każdą kolejną aktualizację Windowsa."
              Dlatego mam zainstalowane Comodo Internet Securyty i mam w nosie Windows Defendera
              • avatar
                demolone
                0
                Avast free na pierwszym miejscu??? Ten sam Avast który sprzedaje mnóstwo danych użytkowników firmom trzecim?? Najlepszy????
                A druga sprawa czy Defender nie pojawił się już w 7?
                • avatar
                  Sharimsejn
                  0
                  Nie wiem jak Win 10 Professional ale miałem jakiś czas rok temu Home po przesiadce niechętnie z Win7. Serio, nikt mi nie wmówi zalet Win 10 Home. To jest największy syf pośród systemów. Tego się nie dało wyłączyć, tamtego też nie, jakieś zabawy w połączenia taryfowe żeby ograniczyć aktualizacje. Defendera też 100% chyba się nie dało ot tak wyłączyć, krzyczał przy pobieraniu czystych plików gdzie wiedziałem czym one są i z jakiego źródła. Przez co trzeba było wchodzić w opcję i ręcznie dodawać każdy wyjątek. Do tego pamiętam stronkę, która pokazywała jak powyłączać wszystkie albo większość procesów lub programików śledzących i wysyłających informacje. Od początku do teraz cyklicznie wychodzi news tutaj czy innej stronie, że nowa aktualizacja poprawia większość starych błędów ale wywołuje nowe jak zapętlanie się restartu, system nie chce wstać, jakieś artefakty. Nie wiem jak wersja Professional ale liczę, że Home zdechnie jak najszybciej.
                  • avatar
                    Kirolen
                    0
                    Generalnie Windows 10 nie potrzebuje dodatkowego antywirusa. Jednak sprawa jest inna - jak ktoś zaczyna ściągać programy lub pliki z internetu. Mało świadomy użytkownik z wieloma takimi plikami zainstaluje dodatkowy syf. Sprawa jest tutaj oczywista - jeżeli ktoś korzysta tylko z internetu - to raczej nie potrzebuje. Świadomy użytkownik również raczej nie potrzebuje. Osoba, która jednak planuje coś pobierać to już potrzebuje coś pokroju Malwarebytes. Chociaż każdemu polecam - Malwarebytes najlepiej w wersji premium. Program praktycznie wszystko wyłapuje. Używam od 2-3 lat na wielu komputerach i jestem zadowolony :D
                    • avatar
                      nevermind
                      -1
                      Co to za strona z wynikami programów antywirusowych gdzie nie ma np ESETa. Chyba jakiś ranking sponsorowany niż realny test.
                      • avatar
                        develoop
                        -2
                        Serio ani słowa o „phishing” i „ransomware” ??? Czy te słowa Defenderowi są znane ?
                        • avatar
                          wiemar
                          -2
                          sam windows 10 jest nie dopracowany a co dopiero defender. u mnie zawsze po reinstalacji systemu jest wyłączany, tak samo jak konserwacja, telemetria i aktualizacje. komp nie muli i można pracować normalnie.
                          defender jest dobry dla starszych komputerów.
                          • avatar
                            macfan-pl
                            -2
                            Brak jakichkolwiek zastrzeżeń co do Defendera. REWELACJA
                            • avatar
                              Marucins
                              -2
                              Kaspersky Free
                              Po co te nerwy - https://www.kaspersky.pl/kaspersky-free
                              • avatar
                                Beldin
                                -4
                                "Początkowo ten dodatek do sytemu był praktycznie przez wszystkich wyśmiewany (dość słusznie z resztą) [...]" jedno zdanie i literówka plus błąd ortograficzny, wart przeczytać co się napisało zanim się to opublikuje, zresztą.
                                • avatar
                                  bullseye
                                  -7
                                  Od czasów Windows 2000 SP4 (tak, wtedy gdy królował XP, a którego używałem może z miesiąc łącznie) nie instalowałem żadnego dodatkowego zabezpieczenia niż to wbudowane w system.
                                  Po dzień dzisiejszy nie miałem żadnej przygody z wirusami (co jakiś czas skanuje Online).

                                  Więc wystarczy głowa na karku, a nie klikać każdego ClickBajta czy każdy link na FB, czy co lepsze, klikać w link na poczcie bo wygraliśmy Iphona za 1.5$ :D
                                  • avatar
                                    raffal81
                                    -7
                                    Najlepszy antiwirus to brak antywirusa i włączone trzeźwe myślenie ;)
                                    Te wszystkie AVASTY, AVG i tym podobne badziewia, robią tylko burdel w windowsie.
                                    Już nie nawet nie chce wspominać o tych laptopach z 2 czy 4 rdzeniowymi energooszczędnymi procesorami, gdzie nie radzą sobie z AVASTEM :D CPU 100% obciążenia :D
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Wszystkie te antywirusy można znaleźć na torentach w wersji płatnej skrakowanej więc jaki sens to instalować jak już złamane dawno.
                                      • avatar
                                        AnBabin
                                        0
                                        Zupełnie przypadkowo trafiłem na ten artykuł i zainteresowaniem przeczytałem.
                                        Przez wiele miesięcy byłem tylko pod ochroną Win-Defendera i nic się nie działo.
                                        Teraz też nic się nie stało poza tym, że bardzo szeroko otworzyły mi się oczy ze zdziwienia.
                                        Dlaczego?
                                        Wszystko jest tutaj w kolejności opisane.
                                        https://photos.app.goo.gl/GebtHua8qazzCsz3A