Na topie

Parę słów tytułem końca i podsumowania

Autor:
Daniel Sajdyk

więcej artykułów ze strefy:
Akcesoria

A A

Dotychczasowe funkcje pewnie pozwoliły się Wam zorientować, że jest to urządzenie, które swoje zastosowanie znajdzie w środowiskach zarządzanych przez więcej niż jednego administratora „od wszystkiego” – jak to często w rodzimych realiach bywa. A skoro tak, to warto by było skorzystać z możliwości definiowania dostępu.

Eaton PDU G3 umożliwia tworzenie kont z podziałem na użytkowników i administracyjnych i zwykłych, a również im, w zależności od potrzeb, przydzielenie dostępu na poziomie:

 • Brak dostępu,
 • Tylko odczyt,
 • Odczyt / zapis.

A gdyby tego typu konfiguracja była dla kogoś niewystarczająca to można zdefiniować, czy ma to być użytkownik lokalny czy zdalny.

Przy definiowaniu użytkowników zdalnych można się oprzeć o serwer LDAP lub RADIUS.

Zakładka LDAP

Dla przypomnienia napiszę, że protokół NTP wykorzystywany jest w komunikacji z serwerami czasu, dzięki czemu urządzenia z niego korzystające mają możliwość synchronizowania swoich zegarów z wiarygodnymi źródłami czasu. Biorąc pod uwagę, że dla każdego gniazda można zdefiniować harmonogram włączania i wyłączania, kwestia prawidłowego czasu nabiera dodatkowego znaczenia w sytuacji gdy ustawi się harmonogramy czasowe dość blisko do siebie pasujące.

Podsumowanie

Listwa Eaton ePDU zrobiła na mnie wrażenie i to pomimo ceny, która jak dla "zwykłego śmiertelnika" może się wydawać bardzo wysoka, zaś jest standardem przy tego typu urządzeniach. 

Ale powracając do samych funkcjonalności - to co zostało przedstawione powyżej to raptem jedna z możliwych konfiguracji, które producent udostępnia swoim klientom. Nieszczęśliwe (z mojego punktu widzenia) testowany model nie był wyposażony w żadne bezpieczniki, co ja uważam za rzecz niezbędną przy tego typu produktach. Na szczęście w sprzedaży są dostępne wersje także i z bezpiecznikami.

Eaton PDU G3 - ocena

Wykonanie urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Zarówno w sferze użytych materiałów, jak też ich poszczególnego spasowania. Nawet niewielkie dźwigienki blokujące wtyczki przy gniazdach wykonane są z należytą precyzją i starannością. Działają płynnie, w sposób wyczuwalny blokując włożone wtyczki. Sygnalizacja diodowa informująca o udostępnianiu zasilania przed gniazdo, w połączeniu z panelem sterowania wyposażonym w wyświetlacz LCD umożliwią sterowanie w awaryjnych przypadkach. Z kolei zarządzanie poprzez stronę www z umożliwieniem tworzenia kont użytkowników oraz definiowaniem różnych poziomów dostępu będzie czymś co każdy administrator przywita z błogim uśmiechem na twarzy. Nie ma bowiem nic gorszego niż ruszać się zza biurka i gimnastykować pomiędzy kablami w szafie serwerowej. Toż tego typu praktyki grożą schudnięciem!

Eaton PDU G3 - ocena:

 • wysoka funkcjonalność,
 • wysoka jakość wykonania,
 • wysoka cena

Dobry produkt

Odsłon: 11554 Skomentuj artykuł
Komentarze

5

Udostępnij
 1. ElFi_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-29 10:57

  Trochę lepszy UPS ma taką samą funkcjonalność a do tego zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, nadprądowe i....bezpieczniki. Aż chce się zapytać: co w tym urządzeniu jest, że kosztuje kilka tysięcy złotych? Pytanie jest jak najbardziej zasadne bo w taki czy inny sposób za te kosmicznie wycenione urządzenia zapłacimy my - klienci (wykupując jakiekolwiek usługi internetowe dokładamy się do takich absurdów).

  Skomentuj

  1. pwoznicki
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-29 14:13

   Przecież to nie jest listwa dla idioty. W biznesowym zastosowaniu i tak przed taką swoi UPS i to nie taki za 300-500zł a za kilka tysięcy np APC5000VA i mocniejsze. A takie już mają wszelkie zabezpieczenia.
   Wiec na jakiego grzyba w takiej listwie zabezpieczenie przepięciowe?
   Co do braku bezpiecznika na każdym wyjściu to faktycznie można uznać za wadę tym bardziej za listwę kosztującą kilka tysięcy zł.

   Skomentuj Historia edycji

   1. ElFi_
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-29 15:17

    W takim razie po co ta listwa powiela funkcjonalność UPSa skoro on i tak przed nią stoi?

    Skomentuj

    1. pwoznicki
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-06-30 09:36

     Jak komuś potrzebny pełny monitoring obciążenia na portach to taka listwa jest dla niego zbawieniem.
     W UPS-ach nie widziałem takiej funkcji. Ogólne całkowite obciążenie tak, ale na konkretnych portach to już nie.
     Do tego zdalne włączenie wyłączenie portu, co akurat jest przydatne. Przez kilka lat zdarzyło mi się 1-2razy kiedy to jeden z serwerów się zawiesił, a z taką listwą bez problemu go zresetujesz.

     Skomentuj

 2. jojoro
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-29 17:52

  Nie widzę sensu używania takiej listwy podłączonej do ups. UPS wyższej klasy używane w serwerowniach zapewniają to wszystko co ma taka listwa + zabezpieczenia i oczywiście podtrzymują zasilanie w przypadku braku prądu.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!