Jakie gogle wirtualnej rzeczywistości? | TOP 5 gogli VR Komputery

Jakie gogle wirtualnej rzeczywistości? | TOP 5 gogli VR

opublikowano przez Marcin Jaskólski w dniu 2018-12-04

Jakie gogle wirtualnej rzeczywistości wybrać? Przedstawiamy 5 najlepszych modeli przeznaczonych zarówno do komputerów, konsol jak i smartfonów.

Przedstawiamy zestawienie najlepszych gogli wirtualnej rzeczywistości. Znajdziecie tu najdroższe i najbardziej zaawansowane gogle podłączane do komputera, konsoli jak i konstrukcje wykorzystujące smartfony oraz samodzielne gogle, które nie wymagają ani smartfona, ani podłączenia do komputera.

Technologia VR jest już z nami od jakiegoś czasu, jednak wciąż nie jest tak popularna jak byśmy tego chcieli. Tym niemniej producenci wciąż prezentują nowe wersje swoich gogli, a lista gier ze wsparciem VR wciąż rośnie - aby się o tym przekonać wystarczy zajrzeć do sklepu Oculus. Powoli pojawiają się również wersje VR znanych hitów, takich jak Doom, Fallout 4, Skyrim, czy L.A. Noire: The VR Case Files. Ich jakość może nie jest jeszcze taka jak byśmy sobie tego wymarzyli, ale ważne, że producenci ważniejszych tytułów w końcu zwracają swoją uwagę w kierunku wirtualnej rzeczywiści.

Na rynku pojawiły się już pierwsze samodzielne gogle VR, a mowa tu o Oculus GO. Oferują one jakość nieco lepszą jakość niż gogle wymagające montażu smartfona, ale wciąż im daleko do takich topowych rozwiązań jak Oculus Rift, czy HTC Vive. Tym niemniej dobrze, że został uczyniony pierwszy krok, bowiem to właśnie plączące się kable najbardziej przeszkadzają w imersji z wirtualnym światem. Które z rozwiązań jest najbardziej przyszłościowe? Zapraszamy do naszego zestawienia!

Najlepsze gogle VR:

 

Oculus Rift

Akcesoria Mobilne
Ocena benchmark.pl

Ufundowane na Kickstaterze gogle Oculus Rift (podłączane do komputera) praktycznie przywróciły wirtualną rzeczywistość do łask i spowodowały wysyp innych konstrukcji. Oferują doskonałą jakość obrazu (rozdzielczość 2560 x 1200). Marka Oculus Rift jest obecnie własnością Facebooka, więc należy się spodziewać dalszego rozwoju tego projektu. Gogle oparte są na systemie Oculus, który jest wykorzystywany również w Samsung Gear VR.

Najważniejsze cechy:
  • Typ gogli VR do komputera PC

HTC Vive Pro

Aplikacje mobilne
Ocena benchmark.pl

HTC Vive w jeszcze lepszym wydaniu, czyli wersja Pro. Gogle zostały jeszcze ulepszone, a za jakość pobytu w VR odpowiadają dwa ekrany AMOLED o łącznej rozdzielczości 2880 x 1600 pikseli. Oczywiście zadbano o komfortowe odświeżanie 90 Hz i szeroki kąt widzenia (110 stopni).  Dzięki wbudowaniu kamery można łączyć elementy świata wirtualnego i rzeczywistego (mixed reality). W zestawie z goglami otrzymamy również mikrofon i słuchawki.

Oculus Go (32 GB)

Akcesoria do telefonów
Ocena benchmark.pl

Oto pierwszy krok w kierunku spełnienia marzeń fanów VR - samodzielne gogle bez konieczności podłączania kablami do komputera, czy też instalacji wewnątrz smartfona. Wszystko to sprawia, że są bardzo wygodne w użyciu, ale oczywiście ich moc jest ograniczona przez podzespoły, które zwykle znajdują zastosowanie w smartfonach. GO oczywiście wykorzystuje system Oculus, ale dostępnych jest na nie więcej produkcji niż w przypadku Samsung Gear VR. W zestawie z goglami otrzymujemy również kontroler.

Samsung Gear VR z kontrolerem

Akcesoria do telefonów
Ocena benchmark.pl

Najnowsza wersja gogli Samsung Gear VR to kilka mniejszych usprawnień (np. powiększone pole widzenia) oraz kontroler ruchowy, co przenosi zabawę w VR na zupełnie inny poziom. Wersja z kontrolerem jest 100 zł droższa od poprzedniej, ale naprawdę warto się nią zainteresować. Gogle są przeznaczone dla smartfonów Galaxy Note9, S9, S9+, Note8, S8, S8+, S7, S7 edge, Note5, S6 edge+, S6, S6 edge, A8 Star, A8 i A8+. Note 9 jest kompatybilny jedynie z wersją SM-R325NZVC.

Najważniejsze cechy:
  • Typ gogli VR do smartfonów

Sony Playstation VR

Akcesoria do konsol
Ocena benchmark.pl

Konsolowcy też mają swoje VR. Sony Playstation VR to naprawdę niezła propozycja dla posiadaczy konsoli Playstation 4 i Playstation 4 Pro. Gogle Playstation VR charakteryzują się 5,7-calowym wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 1920 x 1080.  Ich cena nie jest specjalnie wygórowana, chociaż trzeba również zainwestować w kontrolery i kamerkę. Sony dobrze wspiera swoje gogle i można na nich zagrać w takie hity jak Resident Evil VII.

Najważniejsze cechy:
  • Typ gogli VR do konsoli Sony Playstation 4

Jakie gogle wybrać?

Jeśli chcecie zakosztować wirtualnej rzeczywistości na konsoli wybór jest właściwie tylko jeden, czyli gogle Sony do Playstation 4 (Pro). Użytkownicy Xboxa One (X) na razie muszą obejść się ze smakiem. Na gogle PSVR znajdziecie sporo ciekawych tytułów. W przypadku smartfonów bezkonkurencyjne są gogle Samsunga - głównie dzięki wsparciu systemu Oculus - ale niestety działają one tylko z flagowcami Samsunga. Jeśli chodzi o gogle do komputera mamy do dyspozycji dwie konkurencyjne konstrukcje o zbliżonych możliwościach - czyli Oculus Rift i HTC Vive. Pierwsze samodzielne gogle, czyli Oculus GO oferują jakość zbliżoną do produktu Samsunga.

Może Cię zainteresować: