Na topie

Jak wyłączyć touchpad

Autor:
redakcja

więcej artykułów ze strefy:
Laptopy

Kategoria: Laptopy

Touchpad przeszkadza podczas pisania na klawiaturze? W krótkim poradniku wyjaśniamy jak go wyłączyć.

A A

Touchpad od lat jest w laptopach domyślnym urządzeniem wskazującym. Jako że jest na stałe wbudowany w komputer przenośny, dobrze spisuje się w czasie, w którym nie mamy dostępu do myszy. Niezależnie od tego, czy uważasz touchpad za coś przydatnego, czy nie, bywają chwile, gdy staje się on dokuczliwy.

Kiedy piszemy na klawiaturze laptopa, często zdarza się, że przez przypadek dotkniemy powierzchni dotykowej touchpada i poruszymy kursorem po ekranie. To irytujące, zwłaszcza gdy akurat zaznaczymy fragment tekstu i go usuniemy przez wciśnięcie jakiegoś klawisza, albo zminimalizujemy okienko edytora tekstu.

Jak wyłączyć touchpad w laptopie

Jest kilka sposobów na to, jak wyłączyć touchpad w laptopie. Pierwszy i najprostszy dotyczy samego sprzętu. Producenci nowoczesnych laptopów coraz częściej umieszczają sprzętowe przełączniki, które pozwalają włączać i wyłączyć touchpad w dowolnej chwili. Takie przyciski znajdują się często tuż obok płytki dotykowej, albo są to kombinacje klawiaturowe (np. jednoczesne wciśnięcie klawiszy [Fn] + [F6]), które są skrótem pozwalającym na dezaktywowanie "gładzika". Sprawdź w dokumentacji dołączonej do laptopa, czy twój komputer oferuje taką możliwość.

jak wyłączyć touchpad
Sprzętowy przycisk do wyłączania touchpada


Druga metoda sprowadza się do oprogramowania. Niektóre laptopy mają preinstalowane aplikacje, które pozwalają na konfigurację touchpada - w tym umożliwiają jego włączanie/wyłączanie. Zobacz czy w zasobniku systemowym nie kryje się ikonka z touchpadem, którą mógłbyś uruchomić i w rezultacie wyłączyć touchpada.

ikonka touchpad w laptopie
Ikonka w zasobniku

Jeżeli producent twojego laptopa nie dołączył odpowiedniego narzędzia, nie ma powodu do obaw. W przypadku Windows 7, kliknij menu Start i przejdź do "Panel sterowania". Tam odnajdź skrót o nazwie "Mysz".

mysz w panelu sterowania - touchpad

Wyświetli się nowe okienko o nazwie "Właściwości: Mysz". Udaj się do zakładki "Ustawienia urządzenia" lub kliknij zakładkę o nazwie samego touchpada/jego sterowniki. Tam powinien być przycisk "Wyłącz". Wystarczy go kliknąć i zatwierdzić zmiany przyciskiem "OK".

jak wyłączyć touchpada w laptopie

Oczywiście zanim wyłączysz touchpada, upewnij się, że podłączyłeś do laptopa myszkę. :-) Dodatkowo trzeba wiedzieć, że wyłączenie touchpada z Panelu sterowania możliwe jest, gdy wcześniej producent zainstalował do niego sterowniki. Jeżeli nie masz zainstalowanych sterowników, pobierz i zainstaluj je ze strony producenta swojego laptopa, a dopiero potem wyłącz touchpada.

Artykuł jest krótkim, jednozadaniowym poradnikiem, który wyjaśnia "Jak wyłączyć touchpad". Na łamach benchmark.pl będą pojawiać się podobne porady z serii How-To.

Odsłon: 338912 Skomentuj artykuł
Komentarze

42

Udostępnij
 1. GLI75
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-04-10 08:55

  Najlepsza jest opcja:
  "Wyłącz wewnętrzne urządzenie wskazujące z chwilą podłączenie zewnętrznego urządzenia wskazującego USB."
  http://vader.joemonster.org/upload/qtz/780093e5de72451_2012_04_10.png

  Szkoda, że na obrazku nie widać tego. Być może "zewnętrzne urządzanie wskazujące USB" nie było w danej chwili podłączone. Przynajmniej dla STP v6.1 jest taka opcja... :>

  Skomentuj

  1. Piotr Romański
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-04-10 09:34

   Wszystko zależy od oprogramowania i urządzenia wskazującego. W przypadku Synaptics jak widać są różne możliwości. W Alps i Elan będzie jeszcze inaczej. Jednak oprogramowanie Synapticsa jest bardziej popularne niż wspomniane przeze mnie Alps (występuje często w Acerach) i Elan (niektóre Asusy).

   Skomentuj

  2. jokastakasjana
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-02-16 00:35

   Takiś mądry ?

   To wytłumacz to lepiej .

   Skomentuj

 2. kitamo
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-04-10 12:49

  Juz nie moge sie doczekac poradnika jak wyłączyć WI-FI/Bluetooth

  Skomentuj

  1. Medykoo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-04-10 13:50

   Ja bym chciał zobaczyć "Jak wyłączyć komputer". Mi by się przydał ;D

   Skomentuj

   1. Endrju1
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2012-04-10 21:35

    W sumie jeszcze pamiętam jak w 7 podstawówki wprowadzili nam informatykę (a właściwie "informatykę") i przez pierwsze 2x45minut demonstrowano nam jak poprawnie włączyc i wyłączyć komputer :)
    Po powyższym artykule wnoszę, że na świecie nie ma już o czym pisać, skoro redaktorzy czepiają się takich tematów, bo wg mnie to na taki temat można co najwyżej 2 linijki gdzieś wkleić, a nie tworzyć poważny artykuł.

    Skomentuj

    1. Rafal_0
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-04-10 22:35

     Zdecydowanie się zgadzam z urzytkownikiem Endrju1, nie ma sensu pisać takich artykułów bo to zależy od oprogramowania i modelu, w niektórych laptopach jest klawisz żeby wyłaczć, w niektórych na samym tuchpadzie jest miejsce gdzie 2x trzeba kliknąć a na niektórych tylko programowo można wyłaczyć.

     Skomentuj

 3. wolfikx
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-04-10 22:42

  Czekam na poradnik jak wyłączyć komputer :P

  Skomentuj

 4. ste-fan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-04-10 23:46

  ...jak zamknąć okno/program ;)

  ...a tak na serio to jak się ścisza dźwięk;)

  ...dobra na serio: dużo ludzi szuka w necie takich poradników bo informatyki nie mieli w szkołach i nie mają się kogo spytać - kupili se laptopa a od nich instrukcja obsługi jest przydatna tylko w WC...

  Skomentuj

  1. majster-b
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-04-11 09:30

   Nie no, masz racje że dużo ludzi szuka. Ale czy benchmark to portal dla takich ludzi? Jestem z benchmarkiem od samego początku, kiedy wojo miał go jeszcze w domenie *.ceti.com.pl a nawet wcześniej. Wtedy to był portal dla entuzjastów.. a dziś?

   Coraz większy śmietnik tutaj się robi. Mimo tego że reklam wszędzie masa to same artykuły napisane są jak papka marketingowa. Poza tym wszystko zrobione jest tak aby generować maksymalną ilość odsłon kliknięć...

   Za parę lat to będzie portal z poradami jak wyłączyć komputer na 14 podstronach... dramat.

   Benchmark umiera..

   Skomentuj

 5. Grzegorz Kubera
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-04-11 11:06

  Ile razy to już umieraliśmy? 10? 20? :-)
  To jest poradnik dla początkujących, od dawna nie ma u nas wyłącznie treści dla entuzjastów. O entuzjastach jednak nieustannie pamiętamy - powstają przecież testy kart, procesorów itd. Jeżeli kogoś interesują np. karty graficzne, nie musi przecież czytać poradnika o wyłączaniu touchpada. Ludzie, trochę asertywności. ;-)

  Skomentuj

  1. aendrju
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-04-11 17:32

   umieracie z każdą metamorfozą a ile ich było? 10-20? w sumie to już zombieland się robi

   Skomentuj

   1. kod-na-czarne-smoki
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-06-06 19:06

    Jesteś w tym wieku, że już powinieneś wiedzieć, że na mniejszości nie da się zarobić dobrej kasy :)

    Skomentuj

 6. QraJr
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2012-04-11 14:55

  Jeżeli benchmark celuje teraz w użytkowników którzy potrzebują takich właśnie artykułów to za 2-3 lata będziemy tutaj mieli:

  -takie tam w obudowie
  -ja i mój radeonik
  -jak zainstalować gre


  Naprawdę trzeba się zastanowić w którym kierunku idzie "benchmark" bo czas pracy pana Grzegorza można wykorzystać zdecydowanie lepiej.

  Skomentuj

  1. Grzegorz Kubera
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2012-04-11 15:22

   Idziemy w dobrym kierunku: mamy treść i dla entuzjastów, i dla użytkowników początkujących. Nie trzeba popadać w skrajności, można przecież publikować teksty i zaawansowane, i dla początkujących. Prosiłbym tylko, jeśli oczywiście mogę, o wyrozumiałość ze strony entuzjastów - nie wszystkie teksty będą i są dla entuzjastów, część będzie dla początkujących i tej części oczywiście nie trzeba czytać i komentować, że "benchmark umiera". ;-)

   Skomentuj

   1. majster-b
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-04-11 16:32

    Wyrozumiałości jest bardzo dużo. Ale litości! Czy musicie nas karmić taką papką? Ja wiem że nie muszę tego czytać i muszę przyznać że nie czytam. Dla mnie coraz mniej jest na benchmarku dobrych artykułów do czytania. W każdym tekście reklamy (przykład: tekst o tuszach HP - litości), w każdym jakieś próby wywołania dodatkowych odsłon i inne zabiegi.

    Prawda jest taka, że wymieniacie grupę docelową z entuzjastów na początkujących. My to widzimy, szkoda tylko że Wy nie chcecie tego zobaczyć. Widać za mało jest odsłon i kliknięć generowanych przez samych entuzjastów. Benchmarkiem rządzi kasa i reklama. To bardzo kole w oczy wszystkich którzy pamiętają stare dobre czasy. Amen.

    Skomentuj

    1. Grzegorz Kubera
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-04-12 08:31

     majster-b, masz treść za darmo, za którą nie płacisz ani grosza, a jeszcze piszesz, że "rządzi nami kasa i reklama". No litości. Może mamy wyłączyć wszelkie reklamy i zmienić nazwę na "serwis charytatywny"? To chyba oczywiste, że musimy zarabiać, aby się utrzymać i funkcjonować. Myślisz, że kasę na serwis dostajemy od św. mikołaja? Że też czasem trzeba wam takie oczywistości wypisywać...

     Skomentuj

     1. majster-b
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-04-20 13:11

      Szanowny Kolego,

      Ja wiem, że jeśli macie zarabiać to muszą być reklamy. Problem w tym, że na benchmarku większość artykułów jest reklamą lub są tak skonstrowane aby non stop odświeżać stronę i generować statystyki odsłon, by jak wiadomo oglądać reklamy.

      "masz treść za darmo, za którą nie płacisz ani grosza, a jeszcze piszesz, że "rządzi nami kasa i reklama". No litości. Może mamy wyłączyć wszelkie reklamy i zmienić nazwę na "serwis charytatywny"?"

      Merytorycznych tekstów jest tylko kilka %, więc chyba łachy za dużej nam nie robicie. Generalnie doszło do totalnego wypaczenia bo zaczyna to wyglądać jak w telewizji - 15 min filmu/30 min reklam. Poza tym nie ukrywajmy faktu że teraz teksty powstają po to aby sprzedawać reklamy a nie odwrotnie jak kiedyś...

      żal...

      Skomentuj

   2. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-04-12 09:49

    Problem w tym ze jak widac pod tym artykulem zaden poczatkujacy sie nie podpisal, i watpie by ktos marnowal czas na to by czytac cos co jest pod klawiszem F1 w windowsie, lub w instrukcji obslugii komputera.

    Pierwsza zasada przy pisaniu tego typu tekstow brzmi - nie szkodzic.

    Takie działania mogą byc bardzo szkodliwe. Na codzien pracuje w serwisie komputerowym i takich magikow z wylaczonym touchpadami to mam po kilka sztuk tygodniowo, dzieki temu niby "poradnikowi" jak znam zycie to jeszcze ich przybedzie, bo ile to laikow wylaczy sobie tablet zanim zorientuje sie ze nie ma myszki podlaczonej albo przy okazji wylaczy cos jeszcze. A tak to przypadkiem ktos wdusil Fn+F6 i telefonicznie mozna mu wytlumaczyc jak wlaczyc touchpad again. Poza tym od dawna nie widzialem laptopa ktory by nie posiadal przycisku lub kombinacji przyciskow do wylaczenia touchpada. Moge uslyszec jaki to model nie posiada bo az ciekawosc mnie zzera.

    Jak ktos jest amatorem to nie ma sensu karmic go papka ktora mozne narobic sporo szkody, dla ludzi ktorzy maja kiepskie rozeznanie z komputerem sa gotowe rozwiazania a nie grzebanie w managerze urzadzen bo to az prosi sie o kontuzje.

    "Benchmark to jeden z najstarszych i największych serwisów technologicznych w Polsce. Redakcja mieści się w Poznaniu, niemniej współpracujemy z dziennikarzami i entuzjastami komputerów z całego kraju."
    Co raz to mniej widze tej wspolpracy z entuzjastami komputerow. Co raz wiecej plotek i artykulow zapchaj- dziura.

    Skomentuj

    1. jokastakasjana
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-02-16 00:33

     Problem w tym że chyba nie umiesz czytać komentarzy ,

     Pozdrawiam początkująca .

     Skomentuj

   3. jokastakasjana
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-02-16 00:37

    Dzięki , podawajcie również informacje dla takich laiczek jak ja .

    Skomentuj

 7. aendrju
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-04-11 17:27

  dopisujcie się pod spodem z pomysłami zrobimy artykuł w komentarzu
  10+ sposobów jak odpalić laptopa za pomocą przycisku power:

  Skomentuj

  1. aendrju
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-04-11 17:27

   otwierasz i naciskasz power

   Skomentuj

  2. aendrju
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-04-11 17:28

   prosisz kogoś o odpalenie laptopa

   Skomentuj

  3. aendrju
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-04-11 17:28

   w nocy szukasz po omacku

   Skomentuj

   1. aquadigger
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-04-11 20:46

    walenie łopatą aż do skutku

    Skomentuj

    1. majster-b
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-04-12 07:47

     można strzelić w stronę przycisku z railgun'a

     Skomentuj

     1. jokastakasjana
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-02-16 00:40

      A co to jest ?

      Skomentuj

 8. wroblos122
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-04-12 08:18

  Poradnik normalnie pierwsza klasa :)
  Niedługo może jeszcze zrobisz jak klikać podwójnie myszką

  Skomentuj

 9. Brudka
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-04-12 14:19

  He he he

  No to za ciosem :D

  Jak zrobić kupę ?
  Jak się podetrzeć ?
  Jak zasznurować buta ?
  Jak włączyć wtyczkę do gniazdka 230V ?
  Jak puścić bąka ?
  Jak od sikać się pod krzakiem ?
  Jak zrobić sobie herbatę (opcja z cukrem lub bez) ?
  Jak (tu wpisz cokolwiek) ?

  Polecam, to tematy na kilka miesięcy, a jakie będzie zainteresowanie w komentarzach.

  Przykładowo o stolcu można zrobić pogadankę na cały tydzień a i zapewne można by się w temacie doktoryzować ;)

  Benchmarku i Sabo - nie idźcie tą drogą !!! ;)

  Skomentuj

  1. Brudka
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2012-04-12 14:20

   Aaaaaa...

   I nie gryźcie mebli w pokoju redakcyjnym ! ;)

   Skomentuj

  2. jokastakasjana
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-02-16 00:30

   Sądząc z podawanych przez ciebie tematów , chyba jesteś nawet nielegalną blondynką , nie dochodząc już nawet płci .

   Skomentuj

 10. henry230
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-04-13 12:44

  Powiem po krótko macie racje ze coraz więcej słabych artykułów,ale co się dziwicie?
  jak wasz poziom jest jeszcze niższy?Przykład
  He he he

  No to za ciosem :D

  Jak zrobić kupę ?
  Jak się podetrzeć ?
  Jak zasznurować buta ?
  Jak włączyć wtyczkę do gniazdka 230V ?
  Jak puścić bąka ?
  Jak od sikać się pod krzakiem ?
  Jak zrobić sobie herbatę (opcja z cukrem lub bez) ?
  Jak (tu wpisz cokolwiek) ?
  przecież to aż boli jak się na takie coś patrzy ile ty masz lat 3?
  Po co piszesz o kupie?,bąku?jak chcesz zrobić wrażenie i by cie benchmark wysłuchał to nie pisz takich tekstów tylko napisz tak jak pisałeś np jak włączyć wtyczkę do gniazdka 230V ? to już przynajmniej na jakimś poziomie i ma sens przekazu.
  Ale rozumiem wasza frustracje sam sprzedaje sprzęt i czasem naprawiam ,i sporo miałem klientów którzy mówili np ze drukarka uszkodzona bo nie drukuje ,a włożył pan prawidłowo tusz pytam się a on tak no to ja wkładam ten tusz i co działa,ale w życiu nie pomyślałbym o recenzji (jak włożyć prawidłowo tusz )tak to wygląda ze touchpadem od tego panowie jest forum by pisać o takich pierdółkach

  Skomentuj

 11. henry230
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-04-13 12:46

  P.s gdzie ta edycja?która miała być już rok temu?

  Skomentuj

 12. henry230
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-04-13 12:48

  Ja rozumiem ze to wasz portal i wy nim kierujecie ale prosiłbym zacznijcie słuchać użytkownik i ich prośby oczywiście te mądre taką jest właśnie edycja.Pozdrawiam
  Aha oczywiście macie i super recki:)

  Skomentuj

 13. Kowal99
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-04-13 17:52

  Ale po co tochpada wyłączać ?

  Skomentuj

 14. jacob000
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-04-14 22:10

  nigdy nie wyłączyłem touchpada w lapie, nawet podczas pisania na klawiaturze nie miałem sytuacji aby coś mi on przeszkadzał w pracy a pisze na klawiaturze bardzo dużo. Zresztą w synapticu jest opcja wykrywania nieumyślnego dotykania touchpada nadgarstkiem.

  Co do samego pomysłu na artykuł to kurde no nie popadajmy w skrajność. W internecie jest masa stron z takimi poradnikami a portal który chce łączyć entuzjastów i początkujących nie ma racji bytu bo jednak jeśli coś jest do wszystkiego to jest z definicji do dupy.

  Skomentuj

 15. krzysiek88
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-04-26 13:36

  też nigdy nie miałem potrzeby wyłączania touchpada ;)

  Skomentuj

 16. FleshRider
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-07-29 20:02

  Nie lepiej byłoby wylaczyc go klawiatura ? ;D

  Skomentuj

 17. nextmax
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-10-22 15:08

  Super, dzięki, nie zauważyłem tego na klawiaturze, a mnie już trafia przy pisaniu maili, zawsze najadę na tego touchpada paluchem i problem - gdzieś ucieka kursor+klik+inne miejsce pisania, a potem rozczytywanie się co usunąć, wyciąć i zostawić.
  w ASUS Aspire 5733 [FN]+[F7].


  Pozdrawiam

  Skomentuj

 18. jokastakasjana
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-16 00:26

  Co to ma być ???

  Banda snobów przemądrzałych o wygórowanym ego ?
  Zapomniał wół jak cielęciem ?

  Dziękuję stronie benchmark za pomoc w wyłączeniu tej kurw... touchpada :-) :-) :-)

  Jestem początkująca więc będę się do benchmarka zwracać bardzo często o pomoc , pozdrawiam pomocników . A wy zakichani komentatorzy cmoknijcie się w cztery litery .

  Skomentuj

 19. dziad_mroz
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-05-12 21:49

  Super fajnie, ale w moim komputerze żaden ze wspomnianych sposobów nie działa. Ani skrót klawiszowy, nie mam okienka touchpad na pasku, ani w panelu sterowania nie mam możliwości wyłączenia (pod myszą mam tylko mysz, żadnego touchpada). Gdzie więc znajdę ten cholerny przycisk?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!