Jak zdalnie namierzyć zgubiony smartfon i uniknąć przykrych konsekwencji? Technologie i Firma

Jak zdalnie namierzyć zgubiony smartfon i uniknąć przykrych konsekwencji?

opublikowano przez Dawid Kosiński w dniu 2015-08-25

Jak namierzyć smartfon? Z cyklu "Wyjścia awaryjne": Radzimy jak zlokalizować zgubiony smartfon.

W biurze lub w domu, wystarczy poprosić kogoś aby zadzwonił na nasz telefon, abyśmy po sygnale dzwonka zlokalizowali gdzie się ukrył. Gdy go nie usłyszymy, zaczyna się robić nerwowo, zwłaszcza jeśli na naszym urządzeniu posiadamy poufne dane.

Dla wielu z nas zaginięcie smartfona może się wiązać z poważnymi stratami i wcale nie chodzi tutaj o sam sprzęt. Nowy, dobry smartfon to koszt rzędu kilkuset złotych, a nawet złotówki w przypadku wyższych ofert abonamentowych. Innymi słowy, jeśli stracimy swój telefon, możemy we względnie przystępnej cenie znaleźć dla niego zamiennik i znowu cieszyć się z pełni możliwości nowoczesnego sprzętu mobilnego. W przypadku utraty smartfona, znacznie cenniejsze są zatem zapisane na nim dane, których czasem możemy zwyczajnie nie odzyskać.

Na wszelki wypadek

Pierwszym i najważniejszym krokiem w stronę bezpieczeństwa jest ustanowienie silnego hasła lub PIN oraz zaszyfrowanie pamięci. O tym piszemy w oddzielnym artykule. Nie pomoże nam to jednak w zlokalizowaniu sprzętu, ale wyraźnie wpłynie na bezpieczeństwo przechowywanych w nim danych. O bezpieczeństwo informacji trzeba dbać, choć nie zawsze w przypadkach utraty smartfona mamy do czynienia z kradzieżą.

Czasem swojego telefonu możemy pozbyć się przez najzwyklejsze w świecie roztargnienie. W takim przypadku, możliwość jego zlokalizowania ma nieprzecenioną wartość.

Zdarza się, że smartfon wypada nam z kieszeni na parkingu w czasie wsiadania do samochodu lub podczas jazdy na rowerze i leży tam, dopóki ktoś się nim nie zainteresuje. Wówczas nasz sprzęt może trafić do kogoś, kto skontaktuje się z nami i zechce zwrócić nam naszą zgubę. Można liczyć na dobrą wolę ewentualnego znalazcy, ale warto zabezpieczyć swój telefon oraz zadbać o to, by w łatwy sposób możliwe było jego zlokalizowanie.

Funkcję pozwalającą na zlokalizowanie zagubionego urządzenia znajdziemy we wszystkich najpopularniejszych systemach mobilnych, takich jak Android, iOS oraz Windows Phone. Różnią się one, rzecz jasna, pewnymi detalami czy wygodą obsługi oraz interfejsem, ale oferują podobne funkcjonalności.

ShyLock system namierzania telefonów komórkowych wykorzystujący informacje pozyskane od operatorów GSM, ale bez ich wiedzy. Usługę oferuje Verint.

Jak to zadziała?

Zasada działania jest bardzo prosta, ale musimy spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze powinniśmy mieć ciągle włączoną łączność komórkową (najlepiej 3G/4G dla szybszej transmisji, ale często wystarczy nawet zwykły EDGE). Cały czas włączony musi być też odbiornik GPS, a w systemie musimy zezwolić na śledzenie smartfona.

W smartfonach z systemem Android wchodzimy w aplikację Ustawienia Google, a następnie wybieramy pozycję „Bezpieczeństwo” i zaznaczamy opcję „Zlokalizuj zdalnie to urządzenie”. Ponadto jeśli zależy nam na możliwości zdalnego wymazania wszystkich plików z pamięci, to zaznaczamy dodatkowo opcję „Zezwalaj na zdalną blokadę i wymazywanie”. Takie kasowanie jest nieodwracalne, dlatego wykonujcie je tylko wtedy, gdy chcecie mieć absolutną pewność, że ważne pliki nie zostaną wykradzione z pamięci.

jak namierzyć smartfon Android

Aplikacja pozwalająca na lokalizowanie urządzeń z systemem Android.

Od tej chwili możesz ustalić położenie swojego smartfona z dokładnością nawet do kilku lub kilkunastu metrów. Wystarczy zalogować się w przeglądarce internetowej komputera na to samo konto, które jest głównym profilem na smartfonie. W przypadku systemu Android powinniśmy wejść na stronę google.com/android/ devicemanager. Tutaj zlokalizujemy poszukiwane urządzenie i będziemy mogli włączyć na nim dzwonek, zablokować je, a w ostateczności również wymazać dane. Jeśli masz iPhone`a zlokalizujesz go na stronie icloud.com, a urządzenie z Windowsem na account.microsoft.com/devices.

jak namierzyć smartfon Android

System lokalizacji urządzeń z systemem Windows Phone.

Bądź świadomy ograniczeń

Pamiętaj o jednej ważnej kwestii. Lokalizowanie smartfona w podany powyżej sposób jest proste, ale ma swoje wady. Jeśli na przykład potencjalny złodziej wyjmie z niego baterię lub kartę SIM, zlokalizowanie sprzętu w powyższy sposób nie będzie możliwe. Podobnie w chwili, gdy smartfon nie złapie sygnału GPS lub gdy nie ma aktywnej transmisji danych. Jeśli chcesz być niemal pewny, że dane nie zostaną odczytane lepiej zaszyfruj pamięć. Sama lokalizacja i zdalne kasowanie nie wystarczą.

Ile to kosztuje? Sama usługa lokalizacji nie jest dodatkowo płatna. Koszty mogą być naliczone jedynie za transmisję danych przez sieć komórkową i wówczas zależne są od operatora i jego stawek. Tym jednak również nie powinniśmy się martwić, gdyż olbrzymia większość ofert abonamentowych zawiera w sobie różnego rozmiaru pakiety danych, dzięki czemu połączenia z siecią są wliczone w miesięczne zobowiązanie.

 
marketplace

Komentarze

0
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!