Lustrzanki

Polecane aparaty do 3000 zł z 2015 roku

opublikowano przez Karol Żebruń w dniu 2019-08-19

Jaki aparat do 3000 zł? Lustrzanka, a może zaawansowany aparat kompaktowy. Kiedyś granica pomiędzy kompaktami a lustrzankami była bardzo wyraźna i to nie tylko pod względem ceny. Kreśliła ją jakość uzyskiwanego obrazu i sprawność aparatu w trudnych oświetleniowo warunkach.

Obecnie nadal aparaty systemowe są synonimem najwyższej jakości obrazu w danej klasie cenowej, ale wliczamy do tego grupy już nie tylko lustrzanki, ale i bezlusterkowce. Z kolei kompakty uległy podziałowi na dwie grupy. Zaawansowane modele z matrycami 1” i większymi, mają znacznie większe aspiracje niż zanikająca znaczeniowo grupa klasycznych kompaktów z niewielkimi sensorami.

Choć różnice pomiędzy kompaktem z 1” matrycą, a bezlusterkowcem APS-C są widoczne jak na dłoni, to wcale nie jest błędem wrzucenie tych aparatów do jednej kategorii - aparatów w cenie do 3 tysięcy złotych, które polecamy w tej odsłonie cyklu TOP 10.

Różne wymagania użytkowników dotyczące przeznaczenia zdjęć, ergonomii urządzenia, sprawiają, że zaawansowany kompakt, czy niewielki bezlusterkowiec, mogą być lepszym rozwiązaniem w pewnych sytuacjach niż mniej poręczna lustrzanka. A poza tym, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu talentów i technik fotografowania, nawet zaawansowany kompakt pozwoli uzyskać bardzo ciekawe efekty i da radość fotografowania.

Zdjęcie zaawansowany kompakt
Takie zdjęcie da się wykonać zaawansowanym kompaktem (edytowany plik RAW) - równie ważny co aparat jest tutaj dobór scenerii i odpowiednie ustawienia ekspozycji (fot: Karol Żebruń)

W grudniowym przeglądzie aparatów do 3 tysięcy znalazły się świetne kompakty Canona z serii Powershot GxX, bardzo dobre bezlusterkowce Fujifilm i Olympusa, a także świetna lustrzanka Nikon D5500, która spokojnie poradzi sobie nawet podczas dalekich wakacyjnych wojaży. Znalazły się tu również nieco starsze modele, jak Sony Cyber-shot RX100 III, który, choć zastąpiony przez IV generację, nadal jest świetną propozycją, znacznie tańszą od obecnie królującego następcy.

Oczywiście jak zawsze, w przypadku produktów systemowych należy brać pod uwagę, że podana cena jest dolnym pułapem wydatków, które mogą nas czekać  - to koszt zakupu bądź samego korpusu, bądź zestawu z podstawowym obiektywem.

Canon Powershot G5X

Aparaty kompaktowe
Ocena benchmark.pl

Najnowszy z Canonów z serii zaawansowanych kompaktów z sensorem 1”, Powershot G5X może na początku zniechęcać wyglądem  - bardzo kanciasty, dziwne pokrętło kontrolne na przedniej ściance. Szybko jednak polubimy tę stylistykę retro-aparatu, wysoką jakość wykonania i ergonomię, gdy zobaczymy jak dobrze radzi sobie ten kompakt w różnych sytuacjach i to także przy wysokiej jak na kompakt czułości ISO 1600-3200. Oczywiście jest to nadal kompakt, lecz z bardzo dużym potencjałem, a umiejętny użytkownik oprogramowania do edycji RAW na pewno zrobi ze zdjęć w tym formacie odpowiedni użytek. Aparat wyposażono w jasny obiektyw 24-100 mm f/1,8-2,8 i 20 Mpix sensor, a do kadrowania możemy użyć dobrej jakości wizjera elektronicznego OLED (rozdzielczość 2,36 mln punktów) lub uchylno-obrotowy ekran LCD.

Jeśli szukasz sporo tańszej alternatywy dla bardzo drogiego Sony RX100 IV, która radzi sobie wcale nie gorzej, a na dodatek wyróżnia się świetną ergonomią, to Canon Powershot G5X wart jest rozważenia.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 20,2 Mpix
 • Zoom optyczny (max) 4,2x
 • Zoom cyfrowy (max) 4x
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/2000 s
 • Czułość ISO (max) 12800

Canon Powershot G7X

Aparaty kompaktowe
Ocena benchmark.pl

Canon Powershot G7X nie jest już najnowszym modelem, ale należy do aktualnej linii kompaktów Canon z sensorem 1”. Niewielkie rozmiary uniemożliwiły zainstalowanie wizjera, dlatego musimy polegać na dotykowym ekranie LCD. Ten jest na szczęście wysokiej klasy, a na dodatek można go odchylić w gorę do pozycji ułatwiającej wykonanie klasycznego selfie. Silną stroną aparatu jest tryb wideo 1080/60p, ale również zdjęcia należą do najlepszych w klasie. To w dużej mierze zasługa dobrego i jasnego obiektywu 24-100 mm f/1,8-2,8. Ze względu na parametry optyki i sensora, Canon Powershot G7X można uznać za alternatywę dla modelu G5X. Szczególnie atrakcyjną, jeśli wizjer elektroniczy czy obrotowy ekran nie jest kluczową cechą.

Gdy zależy Ci na miniaturowym kompakcie, ale o wyjątkowo dobrej w tej klasie jakości zdjęć, a brak wizjera Cię nie odstrasza, to pomyśl o Canon Powershot G7X.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 20,2 Mpix
 • Zoom optyczny (max) 4,2x
 • Zoom cyfrowy (max) 4x
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 250 - 1/2000 s
 • Czułość ISO (max) 12800

Fujifilm X-T10

Aparaty kompaktowe
Ocena benchmark.pl

Tańsza o niemal 2000 złotych (w przypadku korpusu aparatu), ale nadal bardzo ergonomiczna i funkcjonalna, wersja topowego bezlusterkowca Fujifilm X-T1. Aparat może pochwalić się bardzo sprawnie działającym hybrydowym układem AF, a w kadrowaniu pomocny jest dobrej klasy elektroniczny wizjer. Sterowanie Fujifilm X-T10 zadowoli zaawansowanych fotografów, szczególnie tych  darzących sentymentem klasyczne retro konstrukcje i zdjęcia prosto z aparatu (czyli JPEGi). Zamiast jednego pokrętła trybów i pokręteł sterujących mamy tu pokrętło regulacji czasu otwarcia migawki, a przesłonę zmieniamy za pomocą pierścienia na obiektywie. Mimo dość masywnej konstrukcji i wyprowadzenia na obudowę sporej liczby przycisków i pokręteł, X-T10 należy do najlżejszych na rynku bezlusterkowców  - z akumulatorem waży 381 gramów.

Szukasz tego co najlepsze w obozie Fujifilm, jednak masz nadzieję, że uda się nieco zaoszczędzić. Spróbuj sięgnąć po prostszą wersję topowego bezlusterkowca, aparat Fujifilm X-T10.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 16,3 Mpix
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) w zależności od obiektywu
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 6400

Nikon D5500

Lustrzanki
Ocena benchmark.pl

Nikon uczynił z aparatów D5xxx, serię lustrzanek, których posiadacze potrafią zawstydzić użytkowników znacznie droższych aparatów. A to wszystko za sprawą wyjątkowo dobry parametrów roboczych jak na średnio zaawansowane aparaty APS-C. Na bardzo dobrej jakości obrazu (w przypadku Nikona D5500 matryca ma rozdzielczość 24 Mpix) zalety się nie kończą. Nikon D5500 wyposażono w bardzo wydajny akumulator, wbudowane Wi-Fi (nie trzeba używać, ale lepiej mieć niż nie mieć), duży uchylno-obrotowy dotykowy ekran LCD, który może pełnić rolę touchpadu do wyboru punktu ostrości przy fotografowaniu przez wizjer optyczny. Czy można jednak czerpać z wyższych modeli lustrzanek bez pójścia na kompromis? W przypadku Nikona D5500 polega on na mniejszej liczbie opcji w menu (choć i tak jest ono mocno rozbudowane), a także wymagającym przyzwyczajenia się sposobie regulacji parametrów ekspozycji (charakterystyczne pokrętło regulacji obok pokrętła trybów). Jakość zdjęć jednak wynagradza te drobne niedogodności.

Jeśli szukasz niezbyt drogiej dobrze wyposażonej lustrzanki, na wyjątkowy wyjazd, rozważ kupno Nikona D5500.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 24,2 Mpix
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) w zależności od obiektywu
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 25600

Olympus OM-D E-M10 II

Aparaty kompaktowe
Ocena benchmark.pl

Olympus ma ugruntowaną pozycję na rynku foto, szczególnie bezlusterkowców. Szeroka oferta optyki podobnie jak systemowych korpusów pozwala dobrać odpowiedni dla naszego budżetu zestaw. W rodzinie produktów OM-D, model E-M10 II jest najniżej pozycjonowanym korpusem. Jednakże różnice dotyczą przede wszystkim wyposażenia - mniejszego powiększenia wizjera OLED (mimo to ten element stanowi mocną stronę E-M10 II), nieco mniej wydajnej stabilizacji obrazu (lecz nadal jest ona wbudowana w korpus, działa w 5 osiach i ma skuteczność 4 EV), czy braku uszczelnień. Poza tym, OM-D E-M10 Mark II jest nadal bardzo szybko i sprawnie działającym bezlusterkowcem, który oferuje bardzo dobrą jakość zdjęć z 16 Mpix sensora 4/3 i ogromną liczbę funkcji w menu. Niektórym osobom może braknąć trybu o rozdzielczości 4K lecz nie jest cecha, która decyduje o wyborze takiego aparatu.

Jesteś miłośnikiem systemu Mikro Cztery Trzecie i szukasz rozsądnego cenowo aparatu, który zagwarantuje wysoką jakość zdjęć, to bez obaw możesz sięgnąć po Olympusa OM-D E-M10 II.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 16 Mpix
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) w zależności od obiektywu
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 60 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 25600

Sony Cyber-shot RX100 III

Aparaty kompaktowe
Ocena benchmark.pl

Sony od lat zachęcało nas do miniaturowych kompaktów serią W i WX, ale to dopiero kompakty RX100 (zwłaszcza po wprowadzeniu 3 generacji) zrealizowały zamierzenie koncernu. Są prawdopodobnie najlepsze kieszonkowe kompakty na rynku. Zasługują na to miano, między innymi za sprawą sensorów 1”, które są obecnie standardem dla kompaktów ze średnio-wysokiej półki, a także bardzo dobrego obiektywu Zeiss 24-70 mm f/1,8-2,8. Zdjęcia i filmy z Sony Cybershot RX100 III można określić podobnie jak twórczość z najnowszych smartfonów Samsung - nawet jeśli czasem nie obrazują idealnie, to zawsze zdjęcia i filmy są bardzo przyjemne dla oka i ogląda się je chętniej niż z innych aparatów. 

Marzy Ci się legendarny już Sony Cyber-shot RX100, ale cena najnowszej IV generacji jest stanowczo za wysoka. Zastanów się nad starszym o rok i sporo tańszym Sony Cyber-shot RX100 III, który też nie rozczaruje cię pod względem jakości obrazu i zaoferuje prawie tę samą ergonomię użytkowania.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 20,1 Mpix
 • Zoom optyczny (max) 2,9x
 • Zoom cyfrowy (max) 5,8x
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC, Memory Stick Duo
 • Efektywna rozdzielczość zdjęć 5472 x 3648 px
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/2000 s
 • Czułość ISO (max) 12800

Sony A6000

Lustrzanki
Ocena benchmark.pl

Sony A6000 (następca NEX-6) to wysłużony model, który debiutował prawie dwa lata temu. Jest przykładem dopracowanej konstrukcji, która mimo postępu technologicznego, nadal potrafi obronić się wysoką jakością obrazu foto i wideo. Ze względu na zaangażowanie się Sony w dużo droższe pełnoklatkowe bezlusterkowce A7, Sony A6000 jest obecnie jedyną (prócz A5100, który różni się przede wszystkim brakiem wizjera i stopki lampy) propozycją gdy szukamy bezlusterkowca Sony z sensorem APS-C.

Gdy szukasz bardzo sprawnie funkcjonującego bezlusterkowca z sensorem APS-C, nie przeraża Cię że jest to starszy model i jesteś nadto zwolennikiem systemu Sony E to bezlusterkowiec A6000 będzie dobrym rozwiązaniem.

Najważniejsze cechy:
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) 4x
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC, Memory Stick Pro-HG Duo
 • Efektywna rozdzielczość zdjęć 6000 x 4000 px
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 25600

Panasonic Lumix FZ1000

Aparaty kompaktowe
Ocena benchmark.pl

Dość duży sensor 1” daje rozsądną jakość obrazu. Gdy połączymy go z równie rozsądnym obiektywem superzoom 25-400 mm f/2,8-4,0, otrzymamy świetny uniwersalny aparat na każdą okazję. Panasonic Lumix FZ1000 mimo dość dużych rozmiarów jest bardzo wygodny w użyciu. Choć waży sporo, to w dłoni sprawia wrażenie znacznie lżejszego aparatu, co również dokłada się do pozytywnej opinii ergonomii. Aparat wyposażono w obowiązkowy w takiej kategorii sprzętu wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 miliona punktów. W oprogramowaniu aparatu znajdziemy wszystkie niezbędne nam funkcje. Aparat może pochwalić się bardzo dobrą jakością zdjęć o rozdzielczości 20 Mpix, ale również w dziedzinie wideo nie można mu wiele zarzucić  - mamy tu tryb wideo 4K, wideo FullHD przy 120 kl/s oraz funkcję Zebra.

Gdy szukasz jak najlepszego kompomisu pomiędzy jakością a sporym zakresem ogniskowych  - FZ1000, mimo iż nie jest to tegoroczny model, nadal jest świetnym wyborem.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 20,1 Mpix
 • Zoom optyczny (max) 16x
 • Zoom cyfrowy (max) 4x
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Efektywna rozdzielczość zdjęć 5472 x 3648 px
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/16000 s
 • Czułość ISO (max) 25600

Panasonic Lumix LX100

Aparaty kompaktowe
Ocena benchmark.pl

Drugi w zestawieniu kompakt Panasonic to przeciwieństwo superzoomu. Jest niewielki, wręcz prawie kieszonkowych rozmiarów, a wbudowany obiektyw nie ma zbyt wielkiego zakresu ogniskowych  - jedynie 24-75 mm. Co zatem sprawia, że warto o nim myśleć? Sensor 12,7 Mpix o rozmiarze 4/3, czyli identycznym jak w bezlusterkowcach Panasonic i Olympus, a także duża jasność obiektywu f/1,7-2,8. Dzięki tym zaletom, ten niepozorny na pierwszy rzut oka kompakt, da świetnej jakości zdjęcia (najwięcej skorzystają tu eksperci od wywoływania plików RAW) i równie imponujące wideo w rozdzielczości 4K. Panasonic LX100 to propozycja dla ambitnych amatorów fotografii. Aparat wyposażono w sterowanie czasem i przysłoną przypominające to co stosuje Fujifilm - zamiast pokrętła trybów, mamy pokrętło czasu i pierścień przesłony wokół obiektywu. Duże wrażenie sprawia również wizjer elektroniczny, który mimo małych rozmiarów źrenicy, zapewnia wysokiej jakości podgląd (rozdzielczość obrazu 2764 tysiące punktów). Szkoda, że nie mamy tu odchylanego ekranu, ale to konsekwencja kompromisu jaki wymusiło połączenie niewielkich rozmiarów korpusu ze sporym ekranem LCD i wizjerem EVF.

Gdy lubisz dyscyplinę jaką wymusza niewielki zakres ogniskowych, ale zależy Ci na jakości obrazu i nie chcesz rezygnować z zabawy głębią ostrości, pomyśl o Panasonic Lumix LX100.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 12,8 Mpix
 • Zoom optyczny (max) 3,1x
 • Zoom cyfrowy (max) 4x
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 60 - 1/16000 s
 • Czułość ISO (max) 25600

Nikon Coolpix P900

Aparaty kompaktowe
Ocena benchmark.pl

A ten co tutaj robi? Tak można by skwitować obecność aparatu z sensorem 1/2,3” w gronie aparatów z dużo większymi matrycami. Jakością obrazka na pewno Nikon nie dorówna wcześniej opisanym aparatom, w tym FZ1000, choć przy niższych ISO często ważniejsze mogą być umiejętności. Ma za to pewną cechę, która czyni go wyjątkowym  - jest to ultrazoom z zakresem ogniskowych od 24 do 2000 mm przy jasności f/2,8-6,5. Tego typu aparatów znajdziemy trochę na półkach sklepowych, ale Nikon Coolpix P900 wypada w tej stawce najlepiej. Duża uniwersalność jaką daje obiektyw, sprawia, że jest to dobra propozycja dla  osoby, która marzy o bardzo długim tele, ale nigdy nie będzie w stanie skompletować takiego systemu. Tu w umiarkowanej cenie otrzymujemy aparat, którym zrobimy i zapierające dech w piersi zdjęcie Księżyca i podejrzymy zwierzęta. A szeroki kąt pomoże przy bardziej codziennej fotografii. Doskonale sprawująca się stabilizacja obrazu sprawia, że korzystanie z bardzo długich ogniskowych ma sens, choć statyw i tak jest najlepszym rozwiązaniem. Jedyne co można zarzucić to brak trybu RAW, ale to już indywidualna opinia.

Zadowala cię jakość zdjęć z kompaktów cyfrowych z niewielkimi sensorami, a kluczowy jest zakres zoomu, wybierz Nikona Coolpix P900.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 16 Mpix
 • Zoom optyczny (max) 83x
 • Zoom cyfrowy (max) 4x
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 15 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 1600

Mogą Cię również zainteresować:

marketplace

Komentarze

0
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!