Kamera Foscam C1 – poszukiwanie nowej drogi Monitoring IP

Kamera Foscam C1 – poszukiwanie nowej drogi

opublikowano przez Daniel Sajdyk w dniu 2015-06-15

Foscam C1 to kamera IP wyróżniająca się wyglądem, szerokokątnym obiektywem oraz trybem „Soft AP”. Reprezentuje nowe podejście producenta do tego typu produktów.

marketplace
Ocena benchmark.pl
Plusy

Dobrej jakości i estetyczne wykonanie; Bogate opcje konfiguracji; Szerokie pole widzenia; Możliwość zarządzania z wielu platform (www, aplikacja desktopowa, aplikacja mobilna, rejestrator IP); Łatwe udostępnianie urządzenia w sieci Internet.

Minusy

Brak PoE; Podstawowa funkcjonalność punktu dostępowego

Kamery IP coraz częściej goszczą w naszych domach i firmach. Można zadać sobie pytanie - po co i dlaczego?

Można nimi nadzorować w sposób ciągły mieszkanie, dom, firmę lub bawiące się dzieci. Ewentualnie mogą pełnić rolę awaryjną jak np. pasy bezpieczeństwa i rejestratory w samochodach, czyli „na wszelki wypadek”. Wtedy kupujemy urządzenie z myślą, że być może kiedyś będziemy oczekiwać od niego pomocy (dowodów) w wyjaśnianiu zdarzeń, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć w dniu zakupu.

Dominującą część z nich stanowią urządzenia o podobnej budowie, określającej poniekąd ich funkcjonalność. W przypadku kamer wewnętrznych firma Foscam stosowała zawsze podobną budowę. Była to obracana w poziomie kopułka głowicy z elementem soczewki poruszającym się do góry i do dołu (np. Foscam FI9821P).

Taki sposób budowy jest typowy również dla innych firm, ponieważ zapewnia bardzo szerokie pole widzenia, okupione jednak koniecznością obrotu głowicy. Tym razem firma postanowiła przeprowadzić eksperyment i wydać na rynek kamerę o nieco innej koncepcji. Z nieruchomą głowicą i wyposażoną w szerokokątny obiektyw. Całość przypomina na pierwszy rzut oka zwykłą – może troszkę większą - webcamerę podłączaną przez USB. Czy takie podejście się sprawdzi?

Kamera przychodzi do nas w estetycznym opakowaniu, podobnym do tych, które znamy z telefonów komórkowych.

Zsunięcie wierzchniej warstwy opakowania ujawnia białe pudełko z logo firmy. Po jego otworzeniu wita nas idealny porządek. Nic się bez potrzeby nie plącze i nie przemieszcza. Kamera jest w centralnym miejscu, zwrócona obiektywem do góry, natomiast akcesoria zostały umieszczone w białych pudełeczkach po obu jej stronach.

Widać, że producent postawił na „formę”, a jak będzie z „treścią”? Czy urządzenie wyjdzie obronną ręką z odwiecznego pytania „czy funkcjonalność dorównuje estetyce?”

W pudełeczkach umieszczonych w opakowaniu znajdziemy dodatkowo:

  • Płytę z oprogramowaniem,
  • Zasilacz USB 1A,
  • Kabel USB,
  • Skróconą instrukcję instalacji,
  • Kartę gwarancyjną.

Pierwsze wrażenie po wyjęciu urządzenia z pudełka dorównuje temu, które sprawiło samo opakowanie. Kamera jest co prawda z plastiku, ale trzymając ją w dłoniach nie odnosi się wrażenia braku jakości. Jest estetycznie i solidnie.

Przedni panel wykonano na połysk, natomiast reszta to matowe, dobrze spasowane tworzywo.

Z przodu kamery, w centralnym miejscu, umieszczono obiektyw wokół którego umiejscowiono diody IR. Nad nim swoje miejsce znalazł element PIR (pasywny czujnik podczerwieni, wykorzystywany też w czujkach ruchu jakie znamy np. ze sklepów, czy banków), zaś na dole – pod logiem firmy – niewielki otwór za którym schowano mikrofon. Z jego lewej strony umieszczono diodę zasilania (pomarańczowy kolor), a po prawej, diodę sieci pełniącą też rolę diody stanu (niebieski kolor). Są one schowane za półprzeźroczystym plastikiem i do czasu ich zadziałania nie są widoczne.

Dioda Stan Oznaczenie
Zasilania Wyłączona Brak zasilania
Ciągłe światło Zasilanie podłączone
Mruga co 0,4s Po naciśnięciu przycisku WPS / Reset dioda mruga w podany sposób kilka sekund do momentu resetu urządzenia
Sieci / stanu Wyłączona Brak połączenia WiFi
Ciągłe światło Połączony kabel Ethernet
Mruga co 1s Połączenie bezprzewodowe
Mruga co 0,4s Łączenie WPS
Mruga co 0,2s Tryb EZLink włączony
Mruga co 0,1s Tryb SoftAP włączony

Diody wskazujące stan są bardzo przydatne przy konfigurowaniu urządzenia w początkowym etapie. Potem mogłyby przeszkadzać, więc producent udostępnił opcję ich wyłączenia z poziomu menu.

Fizyczny „panel sterowania” urządzeniem umieszczono z tyłu. Znalazło się tam miejsce na złącze Ethernet ukryte za gumową zaślepką, złącze micro USB (wyłącznie do zasilania) oraz przyciski „WPS/Reset” i „Soft AP”. Pod spodem głowicy umieszczono wejście na karty microSD.

Sama kamera zamontowana jest na stopce z ramieniem regulowanym w dwóch miejscach przy pomocy metalowych śrub (plastikowe jest tylko pokrętło). Podstawkę także wykonano z dwóch części, które można rozdzielić w celu zamontowania całości na ścianie czy suficie.

Szkoda, że producent nie pomyślał o poprowadzeniu kabla zasilającego poprzez ramię do stopki, tak aby nie był on widoczny. Wprawdzie to tylko kwestia estetyki, ale przy takim urządzeniu byłoby to miłe uzupełnienie całokształtu.

Sensor 1/4" CMOS
Rozdzielczość 1280*720
Ilość klatek 25fps(VGA)
23fps(720P)
Filtr IR-CUT
Obiektyw f:2.8mm, F:2.4
Kąt widzenia obiektywu 100°
Zasięg widzenia w ciemności 8m
Ethernet
WPS
Sieć bezprzewodowa IEEE 802.11b/g/n 150 Mbps
Szyfrowanie WiFi WEP, WPA, WPA2
P2P
Zewnętrzne złączna I/O Brak
PoE Brak
Złącze kart micro SD
Kodowanie wideo H.264
Motion Detection
E-mail/FTP Alarm
Scheduled Recording
UPnP
Built-in DDNS Server
Browser Supported IE8 i nowsze; Firefox; Chrome; Safari.
OS Supported Windows, MAC, Android, iOS
Infrared Mode Automatic or manual
User Accounts Three levels user role
Dwukierunkowe audio
Wymiary (mm) 70 x 70 x 120
Waga 170g
Pobór energii <3W
Temperatury użytkowania -10°C ~ 50°C
Wilgotność użytkowania 20% ~ 85% bez kondensacji
Certyfikaty CE, FCC, RoHS
Gwarancja Dwuletnia ograniczona
PIR

W dalszej części recenzji uruchomimy kamerę oraz spróbujemy ją wstępnie skonfigurować.