Lenovo Moto Z - modułowy smartfon może być dobry
Smartfony

Lenovo Moto Z - modułowy smartfon może być dobry

przeczytasz w 3 min.

Lenovo Moto Z to smartfon o niezwykle smukłej obudowie i mocnej specyfikacji. Wyróżnia go jednak coś innego - obsługa Moto Mods.

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5
Plusy

czysty, płynny Android w wersji 7.0; wysoka wydajność procesora i układu graficznego; bardzo szczegółowy wyświetlacz AMOLED; dobra jakość zdjęć; rejestrowanie wideo 4K; dobry czytnik linii papilarnych; możliwość korzystania z dwóch kart SIM; atrakcyjna stylistyka (metal i szkło); wsparcie dodatkowych modułów Moto Mods; bardzo smukła obudowa...

Minusy

... i mocno wystający obiektyw głównego aparatu;

Lenovo Moto Z – recenzja

Rok 2016 przyniósł nieco ożywienia w temacie modułowych smartfonów. Wprawdzie do koncepcji (zwłaszcza tej pierwotnej) Project Ara jeszcze daleko, ale coś wyraźnie drgnęło, między innymi dzięki Lenovo i serii Moto Z. Przyglądamy się jej z dużą uwagą, tym razem przyszła pora na flagowy model Moto Z. Obsługa modułów brzmi zachęcająco. Jak wypadają one w praktyce oraz, co najważniejsze, co do zaoferowania ma samo urządzenie?

Lenovo Moto Z test i recenzja

Niezwykle smukła obudowa

Nie ulega wątpliwości, że mówić trzeba tutaj o sporej konstrukcji. Moto Z wyposażono w 5,5-calowy ekran i skoro jego temat został wywołany to warto się na chwilę zatrzymać. Producent zdecydował się skorzystać z panelu AMOLED (pokryty Gorilla Glass 3) i postawić na rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli. Trudno mieć co do jakości obrazu jakiekolwiek zastrzeżenia. Kolory odwzorowane są bardzo dobrze, szczegółowość perfekcyjna nawet przy najmniejszych czcionkach na stronach internetowych.

Wymiary urządzenia wynoszą 153.3 x 75.3 mm, a więc więcej od sporej części konkurentów. Ramki nie należą do najcieńszych, zwłaszcza dolna, na której zdecydowano się umieścić nietypowy, kwadratowy czytnik linii papilarnych oraz napis „moto”. Nie wypada mieć pretensji do producenta o oznaczanie swojego produktu, ale w tym przypadku był z tym wyjątkowo hojny, ponieważ ten sam napis wylądował z tyłu, gdzie dodatkowo znalazło się też charakterystyczne logo z literką „M”.

Moto Z czytnik linii papilarnych

Moto Z grubość

Obudowa, jak na propozycję z górnej półki przystało, wykonana została z metalu. Jednocześnie nie sposób pominąć jej grubości - zaledwie 5.2 mm. Moto Z to jeden z najsmuklejszych smartfonów na rynku, być może z tego też powodu zabrakło miejsca dla złącza słuchawkowego (w zestawie znajduje się odpowiednia przejściówka). Zastosowano jedynie port USB typu C, który umieszczono na dolnej krawędzi.

Na górnej ulokowano natomiast szufladkę na kartę SIM i kartę pamięci micro SD lub 2x SIM. Lewa krawędź nie oferuje żadnej funkcjonalności, a prawa to tradycyjnie 3 przyciski - zwiększania i zmniejszania głośności oraz zasilania. Wszystkie są tej samej wielkości, ostatni z wymienionych ma jednak nieregularną fakturę.

Moto Z slot SIM

Moto Z złącze USB

Moto Z przyciski

Moto Z aparat

Moduły

Przy tak smukłej obudowie nie udało się niestety zmieścić w niej całego obiektywu głównego aparatu, który jest bardzo zauważalnie wystający. Nie to okazuje się jednak w kontekście tylnego panelu najważniejsze, a magnetyczne złącze, dzięki któremu do smartfona przyczepiane są moduły Moto Mods.

Rozwiązanie okazuje się niezwykle praktyczne, każdy moduł przyłączyć można dosłownie w sekundę, tak samo zdjąć. Mimo tego trzymają się na tyle mocno, że w trakcie testów nie zdarzyło się, aby którykolwiek sam się odczepił.

Moto Z obudowa tył

A było co sprawdzać. Najbardziej podstawowe moduły to Moto Style Shell, a więc nic innego jak wymienne obudowy przypominające drewno, pokryte skórą lub tkaniną. Jakość wykonania każdego z nich oceniam bardzo wysoko, najczęściej korzystałem z ostatniego.

Dlaczego? Chyba tylko z takiego powodu, że wcześniej się z czymś podobnym, w przeciwieństwie chociażby do skóry, nie spotkałem. Każdy Moto Style Shell pozwala na pewnych chwyt, nie ślizga się w dłoni i zwiesza grubość smartfona tylko delikatnie - tworzy równą powierzchnię z wystającym normalnie aparatem.

Moto Style Shell

Zdecydowanie większy (około 13 mm grubości) jest już JBL SoundBoost - głośnik z niewielką nóżką. Dysponuje on mocą 6W (2x 3W), a jakość dźwięku (dochodzącego do 80 dB) wypada przy tym zadowalająco, pozytywnie zaskakuje wyraźny bas. Zintegrowana bateria ma tu pojemność 1000 mAh pozwalając na około 8-9 godzin pracy, przy 50-60% głośności.

Moto Z głośnik

Incipio offGRID to już sama bateria 2220 mAh. Przy grubości około 6 mm moduł ten będzie dla wielu najbardziej praktyczny. Nie tylko można z niego korzystać zachowując dobrą ergonomię smartfona, a jednocześnie wydłużyć czas jego pracy o około 70-80%. O tym, na ile godzin się to przełoży przekonacie się po poznaniu osiągów baterii wbudowanej w urządzenie, o czym na następnej stronie recenzji.

Co istotne, Incipio offGRID nie może być ładowany oddzielnie, a jedynie wtedy gdy jest podłączony do smartfona. I jak łatwo się domyślić, priorytetowo traktowany jest akumulator w tym ostatnim.

Lenovo Moto Z Incipio offGRID

Bez bicia mogę się przyznać, że bardzo sceptycznie podchodziłem do Insta-Share. To moduł projektora (grubość około 11 mm), który okazuje się dysponować naprawdę sporymi możliwościami. Producent reklamuje, iż pozwala wyświetlić obraz o przekątnej nawet 70 cali i rzeczywiście jest to możliwe. Co niezwykle istotne, jakość wypada naprawdę dobrze, a mówimy o rozdzielczości 854x480 pikseli.

Moto Z projektor

Również Insta-Share posiada własną baterię - 1100 mAh na około 50 minut pracy, a także pokrętło do regulacji ostrości oraz przycisk zasilania. Przytrzymując ten ostatni uzyskujemy dostęp do nieco bardziej zaawansowanych opcji, chociaż nie ma ich wiele.

Moto Z projektor podłączonyMoto Z projektor ustawienia

Co warte jeszcze podkreślenia, podłączając każdy z modułów (nie licząc Moto Style Shell) w panelu ustawień ląduje ikona drugiej, wbudowanej w dany moduł baterii. Widać to na powyższym screenie, w ustawieniach pojawiają się też odpowiadające temu opcje.

Incipio offGRID Power Pack Incipio offGRID Power Pack ustawienia

Wady modułów Moto Mods? Widzę jedną, stanowią istotne wydatki: Style Shells – od 79 do 99 złotych, JBL SoundBoost – 449 złotych, Incipio offGRID Power Pack – 299 złotych, Insta-Share Projector – 1299 złotych. Na szczęście producent zapowiedział nie tak dawno, że będą one kompatybilne z przynajmniej 3 kolejnymi generacjami smartfonów Moto Z, może być to zatem uznane za inwestycję na kilka lat. Pojawiać będą się też kolejne moduły, na naszym rynku spodziewać trzeba się teraz fotograficznego Hasselblad True Zoom.

W tym miejscu wrócić można do naszego filmiku z rozpakowywania smartfona oraz towarzyszących mu akcesoriów. Tutaj z bliska przyjrzeć możecie się wszystkim omawianym wyżej modułom, ich mocowaniu do urządzenia oraz rozmiarom.


Czym cechuje się sam smartfon?

Chociaż moduły to cecha wyróżniająca Moto Z na tle zdecydowanej większości konkurentów, najważniejszy jest sam smartfon. Zapewne część osób sięgnie jedynie po niego i w związku z tym pora skupić się na tym, czym może się on pochwalić.

A jest tego sporo. Ekran został omówiony już wcześniej, na kolejnych stronach poznacie bliżej wydajność urządzenia, czas pracy na baterii, oprogramowanie, a także możliwości wbudowanych aparatów.

Specyfikacja i porównanie do konkurentów:

 
ModelLenovo Moto ZLG G5Samsung Galaxy S7 Edge
Cena2 999 złok. 2200 złok. 2990 zł
Wymiary (wy/sz/gł)153.3 x 75.3 x 5.2 mm149.4 x 73.9 x 7.7 mm150.9 x 72.6 x 7.7 mm
Waga136 g159 g157 g
System operacyjnyAndroid 7.0Android 7.0Android 6.0
Ekran» 5,5"
» 2560x1440 px
» AMOLED
» 5,3"
» 2560x1440 px
» IPS
» 5,5"
» 2560x1440 px
» Super AMOLED
Procesor» CPU: 2x 2.15 GHz, 2x 1.6 GHz
» 4 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 820
» GPU: Adreno 530
» CPU: 2x 2.15 GHz, 2x 1.6 GHz
» 4 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 820
» Adreno 530
» CPU: 4x 2.3 GHz + 4x 1.6 GHz
» 8 rdzeni
» Exynos 8890 Octa
» Mali-T880 MP12
Pamięć» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 32 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 32 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 32 GB
» Slot kart microSD
Bateria2600 mAh2800 mAh3600 mAh
Aparat / kamera» 13 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K UHD
» 16 Mpx + 8 Mpix (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K UHD
» 12 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K UHD
Internet» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Dual Sim (hybrydowy)
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Komunikacja i złącza» GPS
» Bluetooth 4.1
» NFC
» USB typu C
» GPS
» Bluetooth 4.2
» NFC
» USB typu C
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 4.2
» NFC
» micro USB
» słuchawkowe
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» żyroskop
» kompas cyfrowy
» skaner linii papilarnych
» obsługa modułów
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» barometr
» skaner linii papilarnych
» obsługa modułów
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» czujnik Halla
» barometr
» skaner linii papilarnych
» wodoszczelność IP68