Na topie

Najlepsze darmowe gry na Androida

Autor:
Jakub Jakubowicz

więcej artykułów ze strefy:
Gry Android

Oto dziesięć interesujących tytułów na smartfony i tablety, które przez ostatnie kilka miesięcy podbiły serca ich właścicieli. Dla każdego coś miłego!

 • Najlepsze darmowe gry na Androida | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Na dobrą grę zawsze znajdzie się trochę czasu. Tym bardziej, że mamy tutaj do czynienia z grami na androida, a smartfony zazwyczaj nosimy przy sobie. Jeszcze lepiej, gdy są to tytuły, za których pobranie nie trzeba płacić. Czy wśród nich znajdziecie coś dla siebie? A może macie własne propozycje? Zapraszamy do lektury i czekamy na Wasze rekomendacje.

 1. Plants vs. Zombies 2

  Pobierz grę z Google Play

   

  Życie roślinek wcale nie jest tak spokojne, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza, kiedy na rozciągający się przed domem trawnik zaczynają powoli wpełzać kolejne zombiaki. Brzmi absurdalnie? To dobrze! Taki właśnie surrealistyczny humor będzie nam towarzyszyć przez cały czas w Plants vs. Zombies 2!

  Bo trzeba zaznaczyć, że dowcip stanowi tutaj integralną część rozgrywki, która polega na strategicznym rozmieszczaniu roślinek w celu powstrzymania inwazji zombie. Każda mapa to bardziej lub mniej klasycznie wyglądający trawnik, a naszym zadaniem jest obsadzenie go florą tak, żeby ta ostatnia mogła zarzucić nadciągające trupy ziarenkami groszku, główkami kapusty i całą resztą ekologicznej amunicji.

  Jeżeli natomiast chodzi o fabułę, to mamy do czynienia z prawdziwą perełką groteski. Szalony wieśniak z rondlem na głowie postanawia nas zabrać w podróż przez tysiąclecia, ponieważ zjadł wyjątkowo smaczne taco i chciałby je zjeść po raz drugi. Niestety, sklecony w garażu wehikuł czasu okazuje się być spartaczony, w związku z czym najpierw musimy odwiedzić między innymi piramidy starożytnego Egiptu, średniowieczne zamki czy wody pirackich Karaibów. A wszędzie, gdzie się pojawimy, czekają nas oczywiście żywe trupy, którym czoła są w stanie stawić jedynie nasze rośliny!


 2. Fallout Shelter

  Pobierz grę z Google Play

   

  Rzadko kiedy zdarza się, żeby drobne produkty towarzyszące premierze długo wyczekiwanego hitu były czymś więcej, niż tylko marketingowymi bublami. Jednakże w przypadku Fallout Shelter sprawy mają się zupełnie inaczej. Jak się okazało, ta niewielka gra mobilna jest nie tylko świetnym tytułem, ale też kreatywnością miejscami prześciga swojego dużo starszego i silniejszego brata, jakim jest Fallout 4.

  Pomysł Fallout Shelter wydaje się banalnie prosty i aż dziw, że nikt wcześniej nie wpadł na to, żeby taką grę zaprojektować. Gracz zostaje obsadzony w roli nadzorcy jednej z postnuklearnych „krypt”. W związku z tym do jego obowiązków należy budowanie nowych pomieszczeń, dbanie o to, żeby nie brakło zasobów, takich jak woda, jedzenie czy prąd, a także ochrona mieszkańców przed najazdami intruzów z radioaktywnych pustkowi. A po co to wszystko? Cel jest tylko jeden – żeby ludziom żyło się lepiej. W zasadzie nie tyle ludziom, co malutkim ludzikom w niebieskich kombinezonach, które stanowią znak rozpoznawczy propagandy firmy Vault-Tech.

  W przeciwieństwie do pełnowymiarowego Fallouta mobilny Shelter korzysta z rysunkowej, karykaturalnej grafiki i chyba jeszcze częściej odwołuje się do tak charakterystycznego dla tej serii czarnego humoru. Innymi słowy jest to obowiązkowa „lektura” nie tylko dla fanów postapokaliptycznego RPG, ale przede wszystkim dla tych, którzy uwielbiają dbać o swoje własne wirtualne społeczności. 3. Rayman Adventures

  Pobierz grę z Google Play

   

  Kto nie zna Raymana? Chyba wszyscy kojarzą tego platformówkowego bohatera, który być może nie posiada różnych części swoich kończyn, ale za to cechuje się niezwykłym wigorem, odwagą i szlachetnością. Rayman Adventures to mobilna wersja przygód sympatycznego człowieczka z czupryną mogącą czasami udawać śmigło. Co ciekawe jednak, tym razem możemy też wcielić się w jego nieco szurniętą, ale nie mniej urokliwą, mocno zakręconą koleżankę, księżniczkę barbarzyńców – Barbarę.

  Jakie tym razem obowiązki spadną na głowę tej dwójce bohaterów? Otóż, piraci porwali jaja, z których wykluwają się gremlino-podobne stworki i w związku z tym bliżej nieokreślona gigantyczna roślina usycha. Zadaniem Raya staje się odnalezienie porwanych futrzaków oraz tchnięcie życia w dogorywającą roślinkę. Może nie jest to fabuła na miarę Władcy Pierścieni, ale kiedy dodać do tego całą resztę atrakcji, otrzymujemy świetną zręcznościową zabawę.

  Na szczególną uwagę zasługuje wspomniany już aspekt ratowania stworków, które następnie pomagają nam szukać sekretów na kolejnych mapach. Dodaje to całości rozgrywki pokemonowego smaczku i tym samym sprawia, że każdy zdobyty potworek niesie ze sobą kolejną dawkę frajdy. Jak gdyby tego było mało, ratowana przez nas roślina-gigant z każdą kolejną misją rośnie coraz wyżej. Naszym wynikiem możemy też dzielić się ze znajomymi i wspólnie porównywać, który z nas ma dłuższą łodygę. Hm... Freud coś by o tym powiedział! 4. Radiant Defense

  Pobierz grę z Google Play

   

  Stara prawda głosi, że kiedy nadciąga inwazja obcych, wszystkie chwyty są dozwolone, żeby ją zatrzymać. I na tym właśnie stwierdzeniu z grubsza oparto prosty, acz genialny koncept gry Radiant Defense. Hordy kreskówkowo wyglądających obcych wylatują z galaktycznych portali i kierują się wprost do centrum naszej bazy. Naszym zadaniem jest, oczywiście, wybicie ich do nogi!

  Szczęśliwie dla nas trajektoria ataku intruzów jest dosyć łatwo przewidywalna, a dodatkowo możemy ją zmieniać dzięki oddanym do naszej dyspozycji zaporom. A kiedy już skierujemy obcych tam, gdzie nam się podoba, możemy ustawić na ich drodze plujące ołowiem karabiny, futurystyczne lasery czy też spowalniające miny. Nastrój rozgrywki przypomina nieco szturm ksenomorfów na kwatery marines z filmu Obcy 2. Kiedy już ustawimy działa, a następnie przyzwiemy kosmitów, jedyne, co nam pozostaje, to trzymać kciuki i wierzyć w skuteczność zaplanowanej obrony.

  Krótko mówiąc, Radiant Defense to świetna produkcja science-fiction, która być może nie jest szczególnie skomplikowana, ale za to doskonale spełni swoją rolę, kiedy w grę wchodzi zabicie nie tyle obcych, co wypełnionego nudą czasu. 5. The Pirate: Caribbean Hunt

  Pobierz grę z Google Play

   

  Jak mawiają, nie ma takiej dziewczynki, która w pewnym momencie swojego życia nie chciałaby być księżniczką i nie ma takiego chłopczyka, który nie chciałby być piratem. Nic więc dziwnego, że duża część panów wciąż żyje tym infantylnym marzeniem, a co za tym idzie, ponad wszystko chce posiadać swój własny okręt naszpikowany działami.

  The Pirate: Caribbean Hunt pozwala nam doświadczyć tej fantazji na własnej skórze. Powiedzieć, że to gra mobilna – to nic nie powiedzieć! Mamy do czynienia z olbrzymim tytułem, który oferuje gigantyczny świat XVIII-wiecznych Karaibów, gdzie możemy nie tylko udać się w jednoosobową przygodę, ale też spotkać się wspólnie ze znajomymi, żeby w zgranym zespole przeprowadzić atak na konwój lub odbyć morską potyczkę.

  Co ciekawe, sterowanie okrętem w The Pirate: Caribbean Hunt wcale nie jest prostą zręcznościową zabawą. To symulator pełną gębą, bo nie tylko musimy wykazać się szybkością reakcji, ale też racjonalnym myśleniem, które pomoże nam ustawić odpowiednią ilość żagli pod takim a nie innym kątem do kierunku wiatru.

  To z pewnością pozycja godna polecenia wszystkim, którzy w grach mobilnych nie szukają li tylko krótkotrwałej rozrywki na czas przeciągającej się podróży tramwajem, ale oczekują pełnowymiarowych tytułów z krwi i kości, które zaimponują im tak złożonością mechaniki, rozmiarem świata, jak również warstwą wizualną. 6. Star Wars: Galaxy of Heroes

  Pobierz grę z Google Play

   

  Odkąd J.J. Abrams obwieścił, że zabiera nas ponownie do „odległej galaktyki”, nieprzerwanie trwa boom na Gwiezdne Wojny i wszystko, co z nimi związane. Nic więc dziwnego, że ta pełna Mocy gorączka nie ominęła także urządzeń mobilnych.

  Star Wars: Galaxy of Heroes to tytuł niecodzienny. Nie dlatego, że cechuje się jakąś szczególnie wyrafinowaną konstrukcją, ale raczej dlatego, że pozwala nam na spełnienie dziecięcych marzeń o stanięciu na czele oddziału naszych ulubionych bohaterów z uniwersum George’a Lucasa.

  Cała rozgrywka polega w zasadzie na tym, że oto nasz skład staje naprzeciwko wrogiej drużyny w turowym starciu na śmierć i życie. Nie tylko przychodzi nam tu dobierać zespół, którym pokierujemy, ale też rozwijać statystyki naszych bohaterów, a nawet ekwipować ich w jak najodpowiedniejsze gadżety.

  Co ciekawe, do naszej dyspozycji zostają oddane postaci tak pierwszoplanowe, jak i drugoplanowe, pochodzące zarówno z dotychczasowych dwóch trylogii, jak i również z animowanych seriali. Jest to naprawdę przyjemny ukłon w stronę wielbicieli całego uniwersum. Zwłaszcza, że modele bohaterów są wykonane na całkiem wysokim poziomie, a dodatkowo każdy z nich dysponuje swoimi unikalnymi zdolnościami i pełni indywidualną funkcję w przygotowywanym przez nas składzie. 7. World of Tanks Blitz

  Pobierz grę z Google Play

   

  Nazwy Wargaming nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ta międzynarodowa firma w ostatnich latach w mgnieniu oka zawładnęła sercami ogromnej rzeczy graczy dzięki swojemu brawurowemu tytułowi - World of Tanks. Sieciowy symulator czołgów szybkim uderzeniem pancernej pięści podbił esportową scenę i doczekał się niejednego naśladowcy.

  Nic więc dziwnego, że ta pancerna legenda otrzymała też swoją wersję mobilną. World of Tanks Blitz to w zasadzie kopia pecetowego pierwowzoru, ze specyficznym, dotykowym sterowaniem, nieco ograniczoną liczbą pojazdów, ale też z pakietem zupełnie nowych map.

  Co za tym idzie, prawdziwi pancerniacy nie będą już musieli tachać ze sobą laptopa, żeby o każdej porze dnia i nocy, a także w dowolnie wybranym miejscu, wskoczyć do wieżyczki swojego czołgu i potraktować salwą wirtualnego przeciwnika. 8. Tiny Thief

  Pobierz grę z Google Play

   

  Choć zawsze uczono nas, że nie ma nic szlachetniejszego, niż uczciwa praca, co i rusz kusiła nas gra, która promowała odmienny, cwaniacki styl życia. I bynajmniej nie chodzi tym razem o Grand Theft Auto, ale o symulator znacznie „mniejszych” przewinień.

  Tiny Thief to opowieść o sympatycznym, zakapturzonym konusie, który w trudnych czasach średniowiecza próbuje zdobyć środki na życie podwędzając innym ich majątek. Samym wyglądem gra przypomina klasyczną platformówkę, jednakże w rzeczywistości rozgrywka jest pewną hybrydą gry skradankowej i logicznej. Możemy zatem wykorzystywać (nota bene – bardzo malownicze) dekoracje do tego, żeby w komiczny sposób eliminować kolejnych strażników, chować się przed nimi w beczkach, robić fikołki na stromych dachach, czy wreszcie znajdować coraz to wymyślniejsze sposoby na kradzież tego czy innego przedmiotu.

  Tiny Thief nie jest może produkcją szczególnie wyrafinowaną, jeśli chodzi o poziom złożoności, trudności czy też samą koncepcję, ale połączenie rozkosznej grafiki z olbrzymią grywalnością owocuje powstaniem prawdziwego mobilnego hitu. 9. Pocket Mortys

  Pobierz grę z Google Play

   

  Żartów na temat Pokemonów i ich franczyzy było co niemiara. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż rodzą się nowe i są one coraz zabawniejsze. Jednym z takich dowcipów jest gra Pocket Mortys, która bezpośrednio odwołuje się do konwencji ukutej przez Pokemony, nie tyle nawet będąc parodią tych ostatnich, co ich pastiszem.

  Nasza przygoda rozpoczyna się w momencie, kiedy chłopiec imieniem Morty przebywa w garażu, gdzie pracuje jego mentor i przyjaciel, siwy naukowiec Rick. Jak się okazuje, staruszkowi udało się odkryć, że istnieją równoległe wymiary, gdzie alternatywne Ricki odnajdują swoich Mortych i każą im walczyć przeciwko sobie. Jak akcja rozwija się dalej? Łatwo odgadnąć. Obaj panowie zostają wysłani do równoległych światów, gdzie odnajdują kolejne wcielenia Morty'ego i stawiają czoła mniej lub bardziej demonicznym Rickom.

  Poza tym, że sama mechanika gry nie jest szczególnie oryginalna i w dużej mierze przywodzi na myśl Pokemony, Pocket Mortys charakteryzuje się zawrotną wprost grywalnością, którą po części tłumaczy spora dawka humoru. Można powiedzieć, że ten tytuł to odpowiednik słynnego już Kijka Prawdy (South Park) na platformy mobilne. A co za tym idzie, można go śmiało polecić wszystkim fanom grubego dowcipu i cienkiej kreski. 10. Clash of Clans

  Pobierz grę z Google Play

   

  Spośród wielu gatunków gier, jakie przychodzi nam oglądać na platformy mobilne, jest jeden, który wydaje się być z założenia fatalnie dopasowany do malutkich telefonicznych ekranów. Mimo to jednak, odniósł spektakularny sukces. Chodzi, rzecz jasna, o gry strategiczne. A jeżeli już o nich mowa, to nie sposób pominąć Clash of Clans.

  Jest to produkcja szczególna, chociażby z tego względu, że do rozbudowy naszej osady oraz prowadzenia potyczek z innymi graczami dorzucono fascynujący system klanów. Jako że Clash of Clans to tytuł stricte społecznościowe, pierwsze skrzypce gra zrzeszanie się graczy w ugrupowania, które następnie świadczą dla siebie wsparcie militarne. Warto dodać, że przygotowano tu także kampanię dla pojedynczego gracza, ale stanowi ona tak istotny element jak tryb „single player” w serii Battlefield.

  Dla kogo więc powstał Clash of Clans i jakiej grupie graczy może przypaść do gustu? Przede wszystkim osobom, które spędzają z telefonem w dłoni więcej czasu, niż tylko tyle, ile potrzeba na wystrzelenie garści ptaków w zielone świnki. A także tym, którzy tak kochają strategię i konfrontowanie się z innymi graczami na polach bitew, że pragną to robić w każdym miejscu i o każdej porze.Odsłon: 117487
Komentarze

8

Udostępnij