Gry

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn

z dnia 2011-08-11
Daniel Poręba | Redaktor serwisu benchmark.pl
113 komentarze Dyskutuj z nami

WoW i Tibia są ci znane? A co powiesz na ponad 20 innych gier MMO? Zobacz co polecamy.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 1

Ostatnimi czasy liczba gier MMO rośnie w szaleńczym tempie. Jeszcze 10 lat temu ich popularność była relatywnie niska. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a liczba gier z tego gatunku przekracza 200 pozycji. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ dynamicznego rozwoju internetu oraz struktur telekomunikacyjnych.

Sektor tego typu rozrywki rozrósł się do niewyobrażalnych rozmiarów. Na rynku istnieją firmy specjalizujące się w poszczególnych gatunkach (jak np. fantasy), typach (gry przeglądarkowe), modelach finansowych, czy też koncentrujące swoje wysiłki na poszczególnych rejonach świata.

Co mamy do wyboru z punktu widzenia gracza? Ogromne zróżnicowanie i multum dostępnch pozycji. Do zestawienia początkowo chcieliśmy wybrać 20 najważniejszych i najlepszych gier, zarówno darmowych, jak i płatnych. Okazało się, że zmieszczenie się w dwudziestce jest niewykonalne bez pominięcia niektórych ważnych produkcji. Dodaliśmy więc kilka pozycji, choć i tak nie obyło się bez cięć.

W galerii znajdziecie naszym zdaniem najciekawsze propozycje, opatrzone krótkim komentarzem opisującym unikalne cechy produkcji, bądź wyjaśniające dlaczego w dany tytuł warto zagrać. Czy w zestawieniu znajduje się wasza ulubiona gra? Przekonajcie się sami.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 2

Wydawca: Sony Online Entertainment
System płatności: abonament

Stosunkowo nowy projekt autorstwa Sony Online Entertainment. Z tak potężną licencją w kieszeni połowę sukcesu Sony miało już zapewnioną. Pozostała druga połowa i... z przykrością trzeba stwierdzić, że gra jest co najwyżej dobra. Połączenie akcji z MMO nie każdemu przypadnie do gustu i część graczy może być srogo zawiedzona.

Tytuł ukazał się na pecety i PS3. Z żalem muszę donieść, że wersja konsolowa znacznie odbiega na minus od swojego komputerowego odpowiednika. Razi mała płynność i zwolnienia animacji oraz długie czasy wczytywania. Do testów możemy polecić wyłącznie wersję pecetową.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 3

Wydawca: Jagex Game Studio
System płatności: darmowa/abonament

Pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę po uruchomieniu Runescape jest wybór bohatera.  Nie da się wybrać rasy i dostępny jest jedynie człowiek. Całe szczęście, że możliwości personalizacji protagonisty są spore. Gra jest darmowa, lecz niektóre serwery zarezerwowane są wyłącznie dla płacącej części użytkowników. W przeglądarkach graczy połączonych z darmowymi serwerami pojawia się baner reklamowy, lecz nie jest to duża niedogodność.

Gra ma już swoje lata i nie wygląda atrakcyjnie, nawet w wypuszczonej w 2008 roku wersji HD  (będącej skrótem od High Detail a nie High Definition).

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 4

Wydawca: Activision Blizzard
System płatności: abonament

Najlepiej oceniany i najpopularniejszy MMORPG na rynku. W WoW grają miliony graczy na całym świecie. Co zadecydowało o tak wielkiej popularności? Dopracowana rozgrywka z małą ilością błędów, masa zadań i questów, ale przede wszystkim niespotykana dotąd na tak dużą skalę społecznościowa strona. To ostatnie przyczyniło się również do masowych uzależnień prowadzacych do rodzinnych dramatów, a w skrajnych przypadkach śmierci.

Trzeba pochwalić Blizzarda za regularne udostępnianie łatek, a także nieustanne powiększanie zawartości gry za sprawą wydawanych co jakiś czas dodatków. Szacuje się, że obecnie baza użytkowników przekracza 12 milionów abonentów.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 5

Wydawca: Cipsoft
System płatności: darmowa

Tibii zajmuje szczególne miejsce w sercach rodzimych graczy. Polacy stanowią niemal 25% wszystkich graczy. To między innymi dzięki niej gwałtownie wzrosła popularność kawiarenek internetowych w naszym kraju w czasach, gdy domowy internet pozostawał w sferze marzeń niejednego użytkownika komputerów.

O wyjątkwości tytułu najlepiej niech świadczy fakt, że mimo upływu 14 lat od premiery, grafiki rodem z Amigi (a więc ery szesnastu bitów) i braku dzwięku i muzyki, Tibia wciąż przyciąga nowych fanów. Do tego stopnia, że wielu pada ofiarą uzależnienia, a sama gra zyskała dzięki temu bardzo złą sławę w mediach.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 6

Wydawca: Bigpoint
System płatności: darmowa/abonament

Debiutujący w tym roku Battlestar Galactica to bezpłatny, przeglądarkowy space sim oparty na popularnym serialu telewizyjnym. Fani powinni być wniebowzięci, pozostali powinni spróbować. Na plus zaliczyć można niezłą grafikę 3D, bardzo duże mozliwości konfiguracyjne poszczególnych części statku i całkiem przyjemne sterowanie. W trzy miesiące od premiery gra miała 2 miliony zarejestrowanych użytkowników.

W tym miejscu muszę zaznaczyć, że za darmo dostępna jest podstawowa wersja pozbawiona niektórych funkcji.  Warto zagrać w ten tytuł, bo oprócz płatnego Eve Online i odstraszającego archaiczną oprawą Dark Orbit to jedyna gra w temacie kosmicznych symulatorów.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 7

Wydawca: Linden Research
System płatności: darmowa/abonament

Na pewno słyszeliście o Second Life i jego alternatywnej rzeczywistości. Znacie też pewnie historie graczy, którzy dorobili sie całkiem pokaźnych majątków na handlu nieruchomościami i prawdziwych urzędów, firm i instytucji mających swoje avatary w świecie Second Life.

Jeśli jeszcze nie zakosztowaliście uroków Drugiego Życia, nic straconego! Dla wszystkich mających za dużo wolnego czasu autorzy oddali do dyspozycji darmowy, nieograniczony czasowo trial. Zabawa w pełnej wersji to wydatek rzędu dziesięciu dolarów na miesiąc.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 8

Wydawca: CCP Games
System płatności: abonament

W ciągu 9 lat od premiery, dzieło studia CCP Games praktycznie zmonopolizowało rynek kosmicznych MMORPG.  Przyczyniło się do tego kilka aspektów, lecz najważniejsze okazało się oddanie w ręce graczy kluczowych elementów kształtujących świat gry, takich jak np. ekonomia (korporacje, rynek, handel).

Wraz z ostatnią aktualizacją o nazwie Incarna wprowadzono kontrowersyjną decyzję zmuszającą graczy do zakupu wirtualnych ubrań po, powiedzmy sobie szczerze, mało atrakcyjnych cenach. Wielu graczy twierdzi, że jest to punkt zwrotny w historii gry i może poważnie zaważyć na jej dalszym losie.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 9

Wydawca: NCsoft
System płatności: darmowa (po zakupie gry)

Comiesięczny abonament potrafi skutecznie powstrzymać wielu graczy od decyzji o rozpoczęciu przygody z tym, czy tamtym MMORPG-iem. Obawy te zdaje się rozumieć ArenaNet, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom graczy z Guild Wars.

Ncsoft obrał ciekawy model biznesowy. Użytkownicy muszą wybrać, czy chcą skoncentrować się na rozgrywaniu kampanii, bądź od razu zacząć potyczki w trybie PvP. Po wybraniu tej drugiej opcji dostajemy postać z maksymalnym poziomem doświadczenia, nie jest mozliwe jednak wykorzystanie jej w kampanii PvE. W ten sposób za około 55 złotych możemy cieszyć się nieograniczoną zabawą w trybie PvP. Tyle samo przyjdzie zapłacić za podstawkę i każdy z trzech dodatków. Z wyjątkiem ostatniego (Eye Of The North) wszystkie dodatki nie wymagają posiadania gry lub pozostałych dodatków.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 10

Wydawca: Funcom/Eidos
System płatności: darmowa/abonament

Tą grą powinni zainteresować się przede wszystkim esteci, przedkładający grafikę ponad inne aspekty rozgrywki. Silnik na którym działa Age Of Conan to DreamWorld. Obsługuje DirectX9 i 10, cykl dnia i nocy, duży zasięg wyświetlanego obrazu, generowane w czasie rzeczywistym cienie i  dynamiczne oświetlenie. Podsumowując, jest to jeden z najładniej wyglądających MMORPG, jaki jest na rynku.

Kolejnym wabikiem jest universum Cemeri oraz postać Conana Barbarzyńcy. Najważniejsze lokacje i bohaterowie zaostali odwzorowani i umiejscowieni w tym mrocznym, brutalnym tytule. Zastosowany system combosów ma swoich zwolenników i przeciwników, najlepiej wypróbować go samemu.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 11

Wydawca: Frogster Interactive
System płatności: darmowa/mikrotransakcje

Debiut studia Runewaker Entertainment okazał się czymś więcej niż udaną produkcją. W ciągu zaledwie dwóch i pół roku dzieło tajwańskiego studia zdołało zgromadzić ponad 4 miliony aktywnych kont. Liczby nie kłamią i RoM jest jednym z tytułów z najszybciej powiększającą się bazą użytkowników.  To pozycja z gatunku free to play, jednak za przedmioty dostępne w sklepie trzeba płacić diamentami, które należy zaś nabyć za realne pieniądze. Dla uatrakcyjnienia rozgrywki lochy generowane są losowo.

Runes of Magic dostępne jest w naszym rodzimym języku, a swego czasu można było kupić wersję pudełkową, która ukazała się na rynku za sprawą Techlandu.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 12

Wydawca: Atari
System płatności: darmowa/abonament

Ekipa stojąca za City Of Heroes i City Of Villians postanowiła zakończyć współpracę z południowokoreańskim Ncsoftem. Wiadomo było, że następna produkcja będzie również traktować o superbohaterach. Studio stworzyło nowy, dostosowany do dzisiejszych wymogów silnik o nazwie Cryptic Engine.

W kwestii rozgrywki Champions Online prezentuje niemal zręcznościowy system walki, w którym zręczne palce są tak samo ważne jak taktyka. Autorzy zrezygnowali z umieszczenia elemntów uzbrojenia, nie istnieje też podział postaci na klasy. Pod koniec stycznia tego roku Cryptic Studios zniosło abonament, czyniąc grę darmową (z ograniczoną funkcjonalnością).

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 13

Wydawca: Trion Worlds
System płatności: abonament

Jedną z najczęściej krytykowanych cech gier typu MMORPG jest grinding, a więc żmudne powtarzanie w kółko tych samych czynności w celu uzyskania wyższego poziomu. Ciekawym przypadkiem jest Rift – produkcja, w której jest tyle do zrobienia, że zjawisko grindingu zmniejszono do minimum.

Rift reklamowany jest jako w pełni funkcjonalna i dopracowana gra. W rzeczy samej tak właśnie jest. Gierka jest naprawdę dopracowana, choć jak można było się spodziewać - drobne błędy były nie do uniknięcia. Są to jednak drobnostki i nie jawią się dużą skazą na tym diamencie. Za jakość trzeba płacić i to niestety dość sporo, bo 15 dolarów za miesiąc.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 14

Wydawca: Audiovisual Enterprises
System płatności: abonament

Tym, co odróżnia Darkfall od innych przedstawicieli gatunku jest system rozwoju i brak klas postaci. W grze nie uświadczymy klasycznych poziomów i aby polepszyć umiejętności postaci należy po prostu wykonywać interesującą nas czynność lub atak. Przykładowo, jeśli w walce używać będziemy topora, po pewnym czasie obrażenia nim zadane będą wyraźnie większe niż pozostałych broni.

Kolejną cechą wyróżniającą dzieło Aventurine na tle konkurencji jest wielkość obszaru gry. Świat zwany Agon jest ogromny i nie jest przyjaznym miejscem. W grze przyjęto model Open PvP, a więc nie ma stref bezpieczeństwa.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 15

Wydawca: Mythic Entertainment
System płatności: abonament

Tytuł z długą i siwą brodą. Mimo zastosowania silnika Gamebryo, grafika w grze odbiega od dzisiejszych standardów i co niektórych może odrzucać. Grafika to jak wiadomo nie wszystko, szczególnie w grach tego typu.

Czas nie stoi w miejscu i rozwiązania uważane kiedyś za nowatorskie, ewoluowały bądź wkroczyły na nowe tory. Głównie za sprawą konkurencji, DaoC zaczął systematycznie tracić graczy opłacających subskrybcję. Z ponad ćwierć miliona zarejestrowanych kont pod koniec 2003 roku, na dzień dzisiejszy liczba ta zmalała do pięciu tysięcy.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 16

Wydawca: NCsoft
System płatności: abonament

Jedna z niewielu gier jakie napędza silnik CryEngine. Nowatorskie podejście do rozgrywki łączące elementy PvP i PvE w jedną całość (rozwiązanie nazwane przez twórców PvPvE) zapewniło tytułowi dużą popularność i spore grono fanów.

Dodatkową umiejętnością postaci w Aion jest latanie. Co prawda tylko w wyznaczonych strefach i przez krótki czas (ok. 60 sekund, chyba że postać wypije magiczny eliksir lub założy specjalną zbroję).

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 17

Wydawca: MindArk
System płatności: darmowa/mikrotransakcje

Ta gra to jedyne w swoim rodzaju połączenie MMORPG z FPS-em. W dniu premiery grę napędzał silnik Gamebryo. Obecnie Entropia korzysta z dobrodziejstw CryEngine 2 i zdaniem wielu graczy jest najładniej wyglądającym MMORPG-iem na rynku.

Najciekawszy jednak jest system gospodarki opartej na wewnętrznej walucie (PED – Project Entropia Dollars) o niezmiennym kursie. Jeden PED wart jest 0,10$, czyli dziesięć centów. Oznacza to ni mniej ni więcej, że w grze obraca się prawdziwymi pieniędzmi. EU dwukrotnie znalazła sie w Księdze Rekordów Guinessa w 2004 i 2009 roku, bijąc rekord w kategorii najdroższego przedmiotu sprzedanego w wirtualnym świecie.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 18

Wydawca: NCsoft
System płatności: abonament

Tytuł ten zainicjował tematykę superbohaterów w grach MMORPG. Do dziś jest największą, najbardziej rozbudowaną i oferującą największą zawartość grą tego typu. CoH zapoczątkował też wysyp innych tytułów, aby wspomnieć tylko Champions Online, Urban Rivals czy Super Hero Squad Online.

Gracze opłacający abonament City Of Heroes mogą również korzystać z samodzielnego dodatku City Of Villians bez dodatkowych opłat. Dla chętnych do wypróbowania dostępny jest 14-dniowy trial.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 19

Wydawca: SquareEnix
System płatności: abonament

Produkcja studia Square-Enix jest pierwszą grą MMORPG, w krórą jednocześnie potyczki mogą toczyć posiadacze komputerów i konsol. Choć potyczki to nieco niefortunne określenie, gdyż w FF XI nie znajdziemy klasycznych walk, a gracze nie mogą wzajemnie się atakować bez uprzedniej akceptacji obu stron.

W tym mocno inspirowanym pierszym Everquestem tytule, Square zawarło miks kilku nietypowych rozwiązań z bogatym universum najważniejszej ze swoich marek. Połączenie to sprawiło, że miliony graczy zdecydowało się uiszczać miesięczny abonament. W 2006 roku produkcja zagościła na konsoli Microsoftu. Co ciekawe, posiadacze Xboksa 360 nie muszą mieć konta Gold, aby móc pykać w grę. Jest to jedyny taki przypadek na tej konsoli. Naturalnie, tak jak pozostali zobligowani są do opłacania subskrypcji.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 20

Wydawca: NCsoft
System płatności: abonament

Następna produkcja ze stajni Ncsoft, obok Blizzard czołowego producenta gier MMORPG na świecie, jest kontynuacją popularnego Lineage.

Tytuł ten często zbiera negatywne opinie ze względu na silny grinding, powtarzalne zadania i małe możliwości zmiany wyglądu postaci. Sytuacji nie ratuje również oprawa, za którą odpowiedzialny jest Unreal Engine 2. Lineage 2 jest jedną z tych gier, gdzie grafika nie zestarzała się z godnością i dzisiaj może nieco odstraszać.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 21

Wydawca: Turbine, Inc
System płatności: darmowa/abonament/mikrotransakcje

Prawdziwa gratka dla fanów Władcy Pierścieni. Od października zeszłego roku w LOTRO można grać za darmo z opcją wykupu subskrypcji poszerzającej funkcjonalność gry (choć część da się odblokować także w darmowej wersji, poprzez odwiedzenie sklepu).

Lord Of The Rings Online zapisał się na kartach historii elektronicznej rozgrywki jako jedna z najlepiej ocenianych (także przez fanów) gier z gatunku MMORPG, zdobywając przy okazji szereg nagród, w tym tytuł MMO roku 2007 przyznany przez GameSpy.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 22

Wydawca: Electronic Arts
System płatności: darmowa/abonament (RvR)

Stworzony przez Mythic Entertainment Warhammer to gra, w której każdy fan gatunku znajdzie coś dla siebie. Dostępne są tryby PvE, PvP i RvR. Autorom należą się brawa za małą ilość błędów w samej grze, jak i niemal bezproblemowe działanie serwerów od samego startu projektu.

Warhammer Online to naprawdę solidna pozycja i niewiele jej można zarzucić. Grafika nie powala, a sama rozgrywka nie wnosi tak naprawdę nic nowego do gatunku, co nie zmiena faktu, że jest to kawał dobrej, rzemieślniczej roboty.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 23

Wydawca: Sony Online Entertainment
System płatności: darmowa/abonament/mikrotransakcje

Kolejna cegiełka od Sony we wkład w rozwój gatunku. Mimo „dwójki” w tytule, drugi Everquest nie jest oficjalnie kontynuacją, lecz jak określają to sami twórcy „równoległym światem”i rzeczywiście - serwery obu części pozostają aktywne do dziś.

Everquest 2 kładzie głównie nacisk na tryb PvE, koncentrując się na przeznaczonych dla niego zadaniach. Ilość questów wynosi ponad siedem tysięcy i z każdą kolejną aktualizacją pojawiają sie nowe. Rozszerzeń i dodatków jak do tej pory ukazało się równo dziesięć, a kolejny o nazwie „Age Of Discovery” planowany jest na listopad.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 24

Wydawca: FunCom
System płatności: abonament/mikrotransakcje

Dzieło norweskiego Funcom jest największą grą MMORPG o tematyce sci-fi. Zasłynęło też ogromną ilością problemów technicznych. Wkrótce po premierze gra była praktycznie niegrywalna. Z czasem zespół po kolei eliminował problemy i błędy, jednak niesmak pozostał.

W 2010 podjęto odważną decyzję o umożliwieniu kształtowania zawartości gry społeczności graczy. Jak do tej pory stworzone przez użytkowników mapy planet i ikonki inwentarza znalazły się w kliencie. AO to chyba jedyna produkcja oficjalnie wspierająca zawartość tworzoną przez graczy.

Najlepsze darmowe i płatne gry MMO - RPG, online, nawet dla dziewczyn | zdjecie 25

Rynek gier MMORPG jest ogromny, a i tak nie widać objawów jego nasycenia. W dalszym ciągu pojawiają się nowe marki, a liczba firm chcących wkroczyć w ten oszar stale rośnie. Pozytywna strona tego scenariusza jest taka, że aby nowy produkt mógł się wybić, musi być atrakcyjny względem konkurencji. Polepszać się będzie więc jakość samej rozgrywki, a także jakość obsługi. Względem poprzednich lat zaobserwować można tendencję do wprowadzania na rynek gier bardziej dopracowanych, stabilnych i wolnych od technicznych usterek. Tego wymagją prawa rynku, a na konkurencyjności korzystamy my wszyscy – gracze.

Dzięki wielu metodom finansowania swoich produkcji, coraz częściej możemy wejść do gry nie wydając ani grosza. W okresie ostatnich 2 - 3 lat trend wzrostowy notują produkcje zmieniające system płatności z subskrypcji na darmowy bądź mikrotransakcje, zwiększając tym samym zainteresowanie graczy.

Jaki jest wasz ulubiony system płatności? Abonament, oglądanie banerów lub reklam w grze, a może mikrotransakcje? I jakie gry najbardziej polecacie?

marketplace

Komentarze

113
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Na każdym musi być półnaga, laska aby napędzić gimnazjalistów i nie tylko:D
  Zaloguj się
 • avatar
  przy takich grach najgorsze jest oderwanie się od monitora
 • avatar
  Mogliscie dać więcej darmowych MMO. Przecież pełno tego jest ;)
 • avatar
  Tibia... to ja podziękuje temu poradnikowi... skoro dla piszącego tibia jest jednym z najlepszych mmo... Mam pytanie ile lat ma piszący ? I po czym wnioskuje ze ta gra jest dobra ? po tym że mnóstwo DEBILI, IDIOTÓW i GŁUPICH dziec w nią gra ? Sorry za takie słowa ale ja nikogo nie obrażam tylko stwierdzam FAKT ! Każdego kogo znałem i grał w tę grę więcej niż 1 godzinę pasował do tego opisu...
  Więc proszę mi odpowiedzieć co w tej grze urzekło autora i dlaczego i komu ją poleca.
  Zaloguj się
 • avatar
  gdzie metin2 :O :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja bym polecił Blade & Soul. Gra jeszcze nie wyszła ale w sierpniu czyli lada dzień ma wystartować koreańska CBT2.
 • avatar
  HAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHA PADŁEM TERAZ TOTALNIE...
  "Lineage 2 jest jedną z tych gier, gdzie grafika nie zestarzała się z godnością i dzisiaj może nieco odstraszać."
  No naprawdę może ten kto to pisał by sprawdził jaką grę sprawdza bo chyba grał w pierwszą część...(zresztą zastanawiam się czy twórca tego artykułu w ogóle grał w te gry...)
  Ta gra to 1 z najlepiej wyglądających MMO zwłaszcza z tego rankingu !
  A to zdanie to chyba 5 w jednym;
  "Następna produkcja ze stajni Ncsoft, obok Blizzard czołowego producenta gier MMORPG na świecie, jest kontynuacją popularnego Lineage."
  obok blizzar[a]...
  czołowego producenta gier mmorpg yyy... GIER ? oni mają 1 grę MMO

  Tak w ogóle radził bym usunąć ten artykuł i dać go do napisania komuś innemu ;/
  Zaloguj się
 • avatar
  Czemu tu nie ma Dragon Ball Online? Jedna z najlepszych gier za darmo
 • avatar
  Jedyne gry MMO RPG w które "jest szansa" że zagram to Diablo III i path of exile
 • avatar
  Z tych wszystkich MMO najdłużej trzyma mnie lineage 2 :) Gram od 2006 i nie nudzi mnie to mimo ze znam gre na wylot :)
  Zaloguj się
 • avatar
  nie bardzo wiem,co zamieszczone filmiki maja przedstawiac...od kiedy w normalnej rozgrywce spotykamy to,co jest w trailerach??
  @Sasi:masz racje!gram w L2 juz kilka lat i jakos grafika do tej pory nie odstrasza..
  @autor:grinding odstrasza??kogo??zmiana wygladu postaci?w jakim celu??widac ze zwyczajnie nie wiesz o czym piszesz i nigdy w L2 nie grales..poza tym jak pisalem,trza bylo dolaczyc jakis filmik z oblezenia czy cos w tym stylu a nie trailer...tej pokazanej sceny NIGDZIE nie zobaczysz w grze,choc szkoda bo jest ladna.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja bym polecił z darmowych jeszcze CABAL Online grałem kilka lat.
  Zaloguj się
 • avatar
  Gram prawie rok w Ruses of Magic. Najlepsze MMO polecam
 • avatar
  Gram w WoWa ale zauważam że sporo ludzi odeszło na rzecz RIFT :D Ja tam nie mam zamiaru :D
 • avatar
  Ten screen z WoWa jest niesmaczny. :P
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja polecę przeglądarkowe mmo The Pride of Taern.
 • avatar
  "grafiki rodem z Amigi (a więc ery szesnastu bitów)"

  Nie bardzo wiem, czego mialo dotyczyc to zdanie, bo Amiga miala wiele modeli - w tym generalnie 2 rodziny chipsetow graficznych plus 24-bit karty graficzne - a w ramach dostepnych wowczas rozdzielczosci mozna bylo uzyskac 1,3 miliona pikseli na raz, z czego kolorow 262k w trybie HAM8 z palety 24-bit.

  Tak wiec nie bardzo wiem, czego te 16 bitow mialoby dotyczyc - bo moze albo ilosci kolorow, albo kolorow z dostepnej palety 16-bit. Jesli to pierwsze, to zdanie byloby chybione ze wzgledu, ze 2^16=65k i nie znam takiej karty grafiki poza Mac'iem, ktora mialaby taki tryb graficzny. Jesli chodzi o palete - to era Amigi zdecydowanie lezy w palecie 24-bit, mowa o drugiej serii chipsetow oraz w szczegolnosci kartach graficznych do niej, wiec wrzucenie Amigi do wora "ery kart EGA/VGA" jest nie na miejscu.

  Pewnie autorze chciales zaszalec, ale nie wyszlo, bo trzeba bylo powiedziec po prostu o malej rozdzielczosci i specyficznej grafice z tamtego klimatu. Tyle.

  Nawiasem mowiac, era to bylo 8-bitowa, jako ze wowczas najpopularniejsze tryby graficzne (i najszybsze zarazem) operowaly w 256 kolorach.
  Zaloguj się
 • avatar
  Niech benchmark da ankietę, żebyśmy zrankingowali te gry lepiej.
 • avatar
  Czy gra ktoś w Runescape płatnie? Jeśli da się jeszcze przekazać przedmioty, to mogę oddać cały swój majątek. Nie gram od ponad 2 lat, ale konto działa.
  Zaloguj się
 • avatar
  Gdzie Neocron, z którego rozwiązania czerpie wiele innych MMO, gdzie Vendetta Online, mały ale bogaty klient space sim, gdzie Ultima Online, chyba nie muszę mówić dlaczego, gdzie Mu Online, które w końcu zaczyna odżywać po latach stagnacji, gdzie World of Tanks, jedyny chyba poza Blitz 1941 mmo z czołgami, gdzie Metin, przez którego polska młodzież zatraciła moralność i etykę, gdzie Fallout Online 2238, cały czas rozwijające się mmo na bazie F2, gdzie...

  Obiektywnie, bo nie każde mmo przypada mi do gustu, jest multum genialnych "pod pewnymi względami" gier których tu brakuje...
  Zaloguj się
 • avatar
  a ja polecam Rusty Hearts, to taka lepsza Lunia :)
  Gra jest na razie w fazie closed beta niby, ale każdy kto się zarejestruje dostanie kod (w zasadzie jeszcze dodatkowe 2 dla przyjaciół), więc nie ma problemu z dostępem. A gra się w to bardzo przyjemnie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja Goraco polecam Gre HELBREATH MEGA MIODZIO niestety narazie nie ma polskich serwerow on- Line :(
 • avatar
  zabraklo mi tutaj najlepszej gry 2d : Maple Story
 • avatar
  A ja wszystkim polecam wyjść zza firewalla :D Grafa fotorealistyczna, tylko szkoda, że nie ma respałnów :P
 • avatar
  Osobiście nie rozumiem negatywnych komentarzy nt Tibii. Jeśli część graczy to debile to dlaczego reszta to od razu również 'idioci' ? Jeśli ktoś nie czuje klimatu Tibii to bardzo mi przykro, bo kiedyś w nią grałem i dziwnym trafem miałem fajną ekipę i grało się dobrze.
 • avatar
  Zna ktos jakis polski serwer z Helbreath Zadnego znalezc nie moge pewnie niema Ale bylbym wdzieczny za niusa jak by ktos cos wiedzial :)
 • avatar
  Najlepszy i tak jest Vindictus. Silnik graficzny Source Enginge. Niestety gra tylko dla US i KR, co prawda można grać przez proxy, ale niedługo ma być w EU :)
 • avatar
  Dlaczego na wszystkich obrazkach znajdują się panie hojnie obdarzone przez grafika? Wydaje mi się, że ta reklama wprowadza w błąd ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  Osoba, która pisała ten artykuł, myli się, że Battlestar Galactica to jedyny tytuł z pokroju kosmicznych gier online. A Taikodom lub Black Prophercy to niby fantasy są?
 • avatar
  WoW i tak OWNI ALL ! :p gralem w L2 2-3 lata i teraz od okolo 1,5 toku w WoWa i dla mnie L2 to przedszkole naprawde :) Pozdrawiam :)!!
 • avatar
  Bardzo mnie ucieszył fakt wystąpienia w rankingu EVE Online, gra chyba w Polsce mało popularna, ale jest naprawdę niezła, polecam wszystkim spróbować triala
  Zaloguj się
 • avatar
  nie rozumiem jednego, jak tutaj może nie być wymienionego moim zdaniem najlepszego MMORPG jakim jest Ultima Online ? Ta gra jest fundamentem mmorpgów.
 • avatar
  Wiecie co straciłem trochę wiarę do benchmark.pl bo jeśli wam się podoba tibia i stawiacie ją na równi z World Of Warcraft to coś jest nie tak. Tibia jest kojarzona z "debilami","przygłupami" itd. Nie chce tym kogoś urazić, ale po wpisaniu w Google/YouTube tibia wyskakują filmy o "dzieciach neo". No sorry ale coś tu nie gra.
  Zaloguj się
 • avatar
  Znakiem rozpoznawczym MMO są chyba półnagie laski? Taki trend.. :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Od początku powstania grałem w Guild Wars, potem rok LOTRO i teraz WoW od Cataclismu. I przy nim zostaje.
  Pytanie do tego co to pisał: nie było innych wypasionych zdjęć pokazujących gre? Kim Ty jesteś?
  Zaloguj się
 • avatar
  Battlestar Galactica
  "Warto zagrać w ten tytuł, bo oprócz płatnego Eve Online i odstraszającego archaiczną oprawą Dark Orbit to jedyna gra w temacie kosmicznych symulatorów."
  Nie są to jedyne tytuły space opera, a nawet nie jedyne kosmiczne symulatory. Wystarczy wspomnieć Darkspace, Star Trek, Vendetta czy Black Market. Różne typy, ale wiąż w klimacie kosmosu.
  No i pozostają różnego rodzaju bety.

  EVE Online
  "W ciągu 9 lat od premiery (...)"
  Gra wystartowała w maju 2003, co oznacza, że ma nieco ponad 8 lat, a nie 9.
  Zaloguj się
 • avatar
  A i jeszcze jedno:
  "(...) wprowadzono kontrowersyjną decyzję zmuszającą graczy do zakupu wirtualnych ubrań (...)"
  Nikt nie zmusza graczy do zakupu, aczkolwiek ceny są "kontrowersyjne".
 • avatar
  Miałem napisać co nieco o tibi, ale widzę, że kolega Sasi. mnie wyręczył :P
  Guild Wars polecam świetna gierka. Grałem 10 dni, dalej nie chciało mi się keya kupować
  Brakuje mi tu Vindictusa, co prawda w europie wyjdzie pod koniec 2011, ale przydałoby się, żeby tu był.
 • avatar
  MMORPG
  marnowanie życia, czasu i pieniędzy
  Zaloguj się
 • avatar
  Tylko World Of Tanks :)
 • avatar
  Tibia byla kiedys naprawde fajna gra, ale z czasem zrujnowali ja totalnie.
 • avatar
  Jedyna gra, którą mogę od siebie polecić to EVE Online.

  Uwaga, dzieci odpadają po 7 dniach. Ta gra jest dużo bardziej skomplikowana niż wow czy inne tibie dlatego gra się przyjemnie. Jest płatna i nie ma smarkaczy.
  Zaloguj się
 • avatar
  Evil_Genius popieram Eve online super gierka z wieloma opcjami i wbrew temu co piszą w artykule największą dramą nie jest kupowanie nowych ciuszków za real money

  http://www.youtube.com/watch?v=khraNKtSH0A
  Zaloguj się
 • avatar
  Też to zauważyłem, że na prawie każdym jest seksowna kobieta. Może chodzi im o zachęcanie do grania też lesbijki hehe.
  Zaloguj się
 • avatar
  "wprowadzono kontrowersyjną decyzję zmuszającą graczy do zakupu wirtualnych ubrań"

  Wow, mnie nikt do kupowania ubrań nie zmuszał... Do autora tekstu najwyraźniej przyszedł smutny pan z CCP, przystawił blaster to głowy i kazał kupować ubranka. :D

  Aż mi się przypomniało jak ktoś całkiem niedawno dupnął concussion bomby na x-dziesiąt graczy, bo powiedział że rozdaje itemy. :D

  Swoją drogą, nie raz dostałem coś fajnego (np. 10 statków :D) od innych graczy z kupą kasy, bo robili sobie dla jaj loterie. ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  a gdzie LoL czy HoN i inne? gry darmowe + mikropłatności(jak ktoś ma życzenie, bo można grać bez tego).

  League of Legends pobił wowa na Xfire i jest na 1 miejscu: http://www.xfire.com/games/lol/League_of_Legends/

  Zaloguj się
 • avatar
  Co do gier mmo, nie gralem w wiele ale gralem w jedna z najlepszych, czyli L2. Grafika ? jak na 7 letnia gre calkiem niezle sobie radzi graficznie i Ci co w nia graja potwierdza. Po drugie, gra nie jest prosta, Ci co grali na oficjalnych serverach wiedza o czym mowie. Fakt faktem, grind w L2 to samobojstwo. Co do wow, to jest mmo dla casuali, ludzi ktorzy nie maja zadnego pojecia o mmo i lataja sobie bic jakies lolmobki na mapie + carebear mode on. Rift z tego co czytalem to fail. Osobiscie czekam na TERA Online, wlasnie mecze u japoncow open bete, gra na full detal wyglada miodzio, wkoncu chodzi na unreal engine 3. Sprobojcie :) A do autora tekstu, o L2 nie wiesz nic......... (bez urazy :))
  Zaloguj się
 • avatar
  Eve to najbardziej hardkorowa gra ever.Smierć postaci może naprawdę zaboleć.WoW to przy tym zabawa dla przedszkolaków.Wielu graczy odpada już na etapie tutoriali :)
  Zaloguj się
 • avatar
  a gdzie League of Legends?
  Zaloguj się
 • avatar
  Do wszystkich minusujących, malkontentów i krzykaczy.

  Ta galeria (a nie artykuł) najciekawsze i najlepsze gry z gatunku mmo w telegraficznym skrócie. Jest to zresztą wyoślone we wstępie.

  Nie we wszystkie tytuły udało mi się zagrać a część, jak Lineage 2 grałem 1,5 roku temu. Z przyczyn, których nie mam ani siły ani ochoty przytaczać, nie byłbym w stanie pograć chociaż przez tydzień w każdą grę w galerii, a tego z wydźwięku komentarzy domagaliby się użytkownicy. Za nieścisłości przepraszam, ale wierzcie mi, nawet taka skromna galeria to ogrom włożonej pracy.

  Dlaczego też nie jestem zdziwiony, że wszyscy oprócz Regista namiętnie minusujący nie mają nawet odwagi ujawnić swojego nazwiska...

  Na koniec wyjaśnienie. Nie przebywam na co dzień w redakcji, nie mam dostępu do sprzętu całej reszty jaka się z tym faktem wiąże. Pozdrawiam i życzę trochę więcej luzu i dystansu.
 • avatar
  buuu nie ma Perfect World International :P
 • avatar
  Final Fantasy to najlepsze i tyle :P :P
 • avatar
  Gdzie jest World of Tanks?
 • avatar
  wszyscy lubimy grać ... jednak gdyby ktoś chciał spróbować czegoś więcej to zapraszam na: http://www.facebook.com/pages/Zostań-Testerem-Gier/238010279664194
 • avatar
  Najlepsze MMORPG to i tak Ultima Online. Lepszego systemu nie znajdziecie, a najlepszy polski darmowy shard stoi otworem: (..)