Najlepsze darmowe programy do czyszczenia systemu Windows Oprogramowanie

Najlepsze darmowe programy do czyszczenia systemu Windows

opublikowano przez Mateusz Tomczak w dniu 2018-01-08

Regularne czyszczenie systemu Windows ze zbędnych elementów to wbrew pozorom zabieg niezwykle istotny. Jakim programem się do tego posłużyć?

Świadomy użytkownik wie, jak ważne jest należyte dbanie o system operacyjny. Dotyczy to nie tylko ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, ale także kontroli pozostałości po pracy. Nagromadzenie zbędnych plików czy niepotrzebnych wpisów w rejestrze potrafi dość znacznie, niekorzystnie oczywiście, wpływać na działanie systemu.

Spodziewać można się nie tylko spadku wydajności, ale także coraz częściej występujących błędów. Uniknięcie tych mało przyjemnych sytuacji jest jednak proste. Wystarczy systematycznie przeprowadzać dokładne „sprzątanie”. Oto kilka najlepszych, naszym zdaniem, darmowych programów do czyszczenia systemu.

Najlepsze darmowe programy do czyszczenia systemu Windows


 1.  

  CCleaner

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Wielkość pliku:
  5,55 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  polska

  CCleaner


  CCleaner to bezapelacyjnie najpopularniejszy program do czyszczenia systemu Windows, a jednocześnie ten, który może pochwalić się bardzo systematycznymi aktualizacjami. Wystarczy zresztą w tym miejscu wspomnieć, że ostatnia z nich pojawiła się na początku grudnia. Prócz poprawy stabilności działania programu wprowadziła przede wszystkim efektywniejszą współpracę z przeglądarkami Google Chrome i Microsoft Edge.

  Ciągły rozwój sprawia, że CCleaner nie tylko działa tak jak powinien, ale jednocześnie powoduje, że jest to narzędzie bardzo rozbudowane. Prócz szybkiego czyszczenia przeglądarek internetowych, plików tymczasowych czy zrzutów pamięci, program pozwala też na błyskawiczne opróżnienie kosza i schowka systemowego, a wciąż jest to tylko wierzchołek jego możliwości. Mamy tutaj do dyspozycji także opcje pozwalające zarządzać programami uruchamianymi przy bootowaniu systemu oraz narzędzie umożliwiacie czyszczenie rejestru. Z poziomu programu można także przeglądać i usuwać wszystkie programy zainstalowane w systemie. Najmniejszych zastrzeżeń nie budzi przy tym interfejs. CCleaner to program, z którego obsługą poradzi sobie każdy.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 2.  

  Wise Disk Cleaner

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Wielkość pliku:
  3,5 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  polska

  Wise Disk Cleaner


  Wise Disk Cleaner może pochwalić się stosunkowo rozbudowanym skanerem, który skutecznie przeszukuje system pod kątem niepotrzebnych elementów. Najważniejszą zaletą programu jest jednak świetna szybkość działania. Liczyć można na usuwanie elementów związanych bezpośrednio z systemem, danych z przeglądarki internetowej oraz śladów pozostawione przez użytkownika podczas pracy. Skanowanie przeprowadzić można w trybie prostym lub zaawansowanym. Przewidziano również opcję odpowiadającą za defragmentację dysku oraz możliwość ustawienia harmonogramu czyszczenia.

  Warto dodać, że uzupełnieniem programu jest bliźniaczy Wise Registry Cleaner, który odpowiada już za czyszczenie rejestru. W obydwu przypadkach spodziewać można się prostego interfejsu.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 3.  

  Glary Utilities

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Wielkość pliku:
  16,4 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 2000 / XP / 2003 / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  polska

  Glary Utilities


  Glary Utilities uchodzi za jednego z głównych konkurentów CCleaner. Wprawdzie wciąż ustępuje mu popularnością, ale co do porównywania funkcjonalności można już dyskutować zdecydowanie dłużej. Glary Utilities również zalicza się bowiem do najbardziej rozbudowanych narzędzi pomagających w czyszczeniu i optymalizacji systemu. Ważne jest również to, że producent nie zapomina o aktualizacjach, ostatnia miała miejsce zaledwie kilkanaście dni temu.

  Wśród szeregu oddawanych do dyspozycji opcji mamy tu do czynienia z możliwością czyszczenia rejestru i defragmentacji oraz rozbudowanym asystentem usuwania z dysku zbędnych elementów. Poza tym liczyć można także na menedżery: pamięci, procesów i programów startowych. Dzięki Glary Utilities zarządzać można nawet menu kontekstowym i sterownikami, usuwać programy zainstalowane na komputerze i korzystać z kilku opcji dbających o prywatność.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 4.  

  Clean Master

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Wielkość pliku:
  21,4 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / 2003 / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  angielska

  Clean Master


  Clean Master to propozycja kojarząca się z mobilnym systemem Google Android, ale od pewnego czasu dostępna jest także na komputerach, gdzie zresztą systematycznie się rozwija, ostatnia aktualizacja pojawiła się w październiku. Interfejs jest tutaj bardzo przejrzysty, początkowo dość odważna kolorystyka została już stonowana. To jednak tylko detale, najważniejsze bowiem, że funkcjonalność programu jest naprawdę spora.

  Zdaniem producenta, Clean Master jest w stanie rozpoznać pliki pochodzące z ponad 1000 aplikacji. Trudno dokładnie to zweryfikować, niemniej faktem jest, że bardzo skutecznie radzi sobie z wyszukiwaniem i usuwaniem niepotrzebnych plików, także tych związanych z przeglądarkami internetowymi i pamięcią podręczną. Nie zabrakło miejsca dla narzędzia do czyszczenia rejestru.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 5.  

  System Ninja

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Wielkość pliku:
  2,3 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  polska

  System Ninja


  System Ninja z pozoru jawić może się jako propozycja o najmniejszych możliwościach, przynajmniej na tle innych zaproponowanych przez nas programów do czyszczenia systemu. Bardzo prosty i nieszczególnie przyciągający wzrok interfejs jest tu jednak mylący, ponieważ efektywność stoi na bardzo wysokim poziomie.

  Głównym elementem System Ninja jest rzecz jasna skaner pozwalający na wyszukiwanie niepotrzebnych plików i wypada zaznaczyć, że charakteryzuje się on bardzo dużą skutecznością, niekiedy wykrywa nawet elementy, które pominięte zostały przez inne tego typu oprogramowanie. Przydatne są także narzędzia pozwalające na konfigurację programów startujących razem z systemem oraz usuwanie programów na nim zainstalowanych. Producent przewidział także menedżer procesów, opcję pozwalającą na uzyskanie dokładnych informacji o każdym komponencie komputera oraz narzędzie do generowania sum kontrolnych.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum

 

Może Cię zainteresować: