Philips 328P6AUBREB - świetna jakość obrazu i HDR (no prawie)
Monitory

Philips 328P6AUBREB - świetna jakość obrazu i HDR (no prawie)

przeczytasz w 2 min.

Test monitora Philips 328P6AUBREB z 31,5-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości QHD (2560x1440 pikseli) z matową matrycą IPS o doskonałym odwzorowaniu kolorów (100% palety RGB i 99% AdobeRGB), ergonomiczną podstawą i złączem USB 3.1 typu C. Monitor obsługuje także HDR.

Ocena benchmark.pl
  • 4,4/5
Plusy

doskonała jakość obrazu; precyzyjne odwzorowanie kolorów; szeroka ergonomia; duża liczba złączy, w tym USB 3.1 typ C

Minusy

mocno ograniczony efekt HDR; niewygodna obsługa dotykowych przycisków OSD

Duża konkurencja na rynku sprawia, że producenci monitorów prześcigają się w szukaniu nowych rozwiązań, technologii i funkcji, które mają nakłonić do zakupu konkretnego modelu. Widać to szczególnie w segmencie urządzeń gamingowych, ale i "cywilne" modele biorą udział w tym wyścigu.

Philips 328P6AUBREB to na pierwszy rzut oka w miarę tradycyjny monitor, tyle że o dużej przekątnej - 31,5 cala i niezłej rozdzielczości QHD (2560x1440 pikseli). Ale przecież w sklepach znajdziemy mnóstwo analogicznych modeli. Co w nim więc takiego szczególnego? Znajdziemy tutaj bogaty zestaw złączy, wśród których jest USB 3.1 typu C, powoli stające się standardem. Poza tym mamy jeszcze wysokiej jakości matrycę IPS o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów (99 procent palety Adobe RGB).

Producent podkreśla jednak jeszcze jedną rzecz - obecność technologii HDR, która stała się w ostatnim czasie prawdziwym hitem na rynku telewizorów, a jak na razie wciąż jest rzadkością w monitorach. Do tego monitor jest całkiem rozsądnie wyceniony - sugerowana cena to 2099 zł. Czy w takim razie mamy hit? Przekonajmy się.

Specyfikacja Philips 328P6AUBREB:

ModelPhilips 328P6AUBREB
Przekątna ekranu31,5''
Rozdzielczość2560 x 1440 px
Proporcje ekranu16:9
Czas reakcji4 ms
Częstotliwość odświeżania60
Rodzaj matrycyIPS
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieW-LED
Jasność i kontrast450 cd/m2, 1200:1 (statyczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178º/178º
Złącza1x DisplayPort 1.2, 1x HDMI 2.0, 1x USB 3.1 typ C, RJ45
Złącza audiosłuchawkowe, głośniki stereo 2x 3W
Złącza danych2x USB 3.0 (downstream), 1x USB 3.1 typ C
Dodatkowe funkcjonalnościVESA 100x100, SmartControl, SmartImage, HDR
Regulacja pozycji ekranunachylenie przód tył w zakresie -5 / 20 stopni, regulacja wysokości 180 mm, obrót w poziomie -170 / 170 stopni
Zasilaczzewnętrzny
Akcesoria w zestawieprzewody: zasilający, audio, D-Sub, DisplayPort, HDMI, USB-C do USB-C, USB-C do USB-A, skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa
Wymiary742 x 657 x 270 mm
Waga9,7 kg
Sugerowana cena2099 zł

Ergonomia i złącza

Monitor prezentuje się dobrze. Jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń, podobnie jak zastosowane materiały. Obudowa jest solidna i dobrze spasowana. Nie da się jednak nie zauważyć szerokich ramek wokół ekranu, które mierzą ok. 2 cm. To sporo w moich oczach obniża estetykę urządzenia, zwłaszcza, że zewsząd widoczny jest trend do minimalizowania tego elementu. Z drugiej strony rozumiem potrzebę utrzymania stabilności całej konstrukcji i lepszej ochrony wyświetlacza, o co przy tak dużej przekątnej jest trudniej.

Philips 328P6AUBREB przód

Nie mam natomiast absolutnie żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o ergonomię monitora. Pozycję ekranu można regulować w dowolny sposób, Wyświetlacz można odchylać do przodu i tyłu w zakresie -5 / 20 stopni, obracać w poziomie, a także regulować jego wysokość (180 mm).

Philips 328P6AUBREB bok

Co ważne, Philips wyposażył monitor także w funkcję pivot, czyli możliwość obrócenia go do pionu, co może być przydatne w pracy.

Philips 328P6AUBREB pivot

Monitor można zainstalować na dedykowanym uchwycie. W tym celu należy skorzystać z systemu montażowaego VESA 100x100, po uprzednim zdjęciu ramienia podstawki.

Philips 328P6AUBREB tył

Wszystkie złącza są umieszczone w tylnej części obudowy i skierowane w dół. Do dyspozycji mamy HDMI, Display Port, D-Sub, a także USB 3.1 typu C. Zwłaszcza ten ostatni zasługuje na chwilę uwagi, ponieważ umożliwia on zarówno przesyłanie danych jak i obrazu. Pozwala to na wykorzystanie monitora jako swoistej stacji dokującej, do której można podłączyć urządzenia peryferyjne, czy dysk zewnętrzny. Za jego pomocą można też naładować np. smartfona, czy laptopa.

Philips 328P6AUBREB złącza

Oprócz tego mamy jeszcze dwa porty USB 3.0, gniazdo sieciowe RJ45 i słuchawkowe.

Philips 328P6AUBREB podstawka

Podstawa monitora jest standardowa, dobrze wykonana i przede wszystkim zapewnia stabilność urządzenia. Tak jak wspomniałem wcześniej, pozwala na obracanie ekranu w poziomie.

Obsługa menu OSD

Dotykowe przyciski do obsługi menu monitora umieszczone są w standardowym miejscu, na dolnej ramce ekranu, po prawej stronie. Osobiście nie jestem wielkim fanem takiego rozwiązania, znacznie lepiej sprawdzają się fizyczne przyciski. Testowany monitor jest niestety potwierdzeniem tej opinii. Przyciski nie zawsze reagują tak jak można tego oczekiwać, co jest szczególnie odczuwalne przy regulacji jasności, czy innych parametrów. Czasem kilkakrotne naciśnięcie odczytywane jest prawidłowo i zmienia ustawienie o żądaną wartość, a czasem monitor odczytuje szybkie naciśnięcia jako jedno dłuższe przytrzymanie przycisku i zmienia parametr o kilkanaście jednostek. Podobnie zresztą jest przy poruszaniu się po menu. Wprawdzie na codzień nie korzysta się zbyt często z ustawień monitora, ale nie zmienia to faktu, że jest irytujące.

Philips 328P6AUBREB przyciski menu

Jeśli chodzi o samo menu, to do dyspozycji mamy cztery przyciski oraz przycisk zasilania. Jeśli menu nie jest włączone, to pierwszy z nich (patrząc od lewej) uruchamia SmartImage (różne profile obrazu), kolejny pozwala na wybór źródła obrazu, trzeci reguluje jasność wyświetlacza, a ostatni otwiera menu główne.

Philips 328P6AUBREB menu główne

W nim znajdziemy standardowe opcje pozwalające na regulację poszczególnych parametrów. Układ menu jest przejrzysty i intuicjjny, więc nie ma żadnych trudności z odszukaniem potrzebnej opcji.

Na kolejnych stronach prezentujemy szczegółowe wyniki testów obrazu prezentowanego monitora.