Na topie

Playerunknown’s Battlegrounds – jak zabijać, aby nie zostać zabitym

Autor:
Martyna Szweda

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Jeśli jesteś jednym z tych graczy, którzy dopiero w dniu premiery kupili PUBG możesz czuć się trochę zagubiony wśród weteranów tej gry. Pomożemy Ci to zmienić.

 • Playerunknown’s Battlegrounds – jak zabijać, aby nie zostać zabitym | zdjęcie 1

90%

Ocena benchmark.pl

 

A A

Playerunknown’s battle… co?

PUBG (czyli właśnie Playerunknown’s Battlegrounds) nieoczekiwanie stało się prawdziwym hitem tego roku. Chyba nawet producenci nie spodziewali się tego, że gra będąca tak naprawdę rozbudowanym modem do innej produkcji odniesie taki sukces. Jeśli jakimś cudem jeszcze nie grałeś w tę grę, a masz ochotę spróbować swoich sił, to mamy dla Ciebie kilka porad  jak nie stracić życia w ciągu pierwszej minuty zabawy.

Obejrzyj recenzję gry PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS, najgorętszego tytułu ostatnich miesięcy.

PUBG to w dużym uproszczeniu scenariusz z książkowych „Igrzysk śmierci”. Wraz z kilkudziesięcioma innymi graczami zostajesz zrzucony na wyspę i walczysz o przetrwanie. Musisz więc jak najszybciej zebrać ekwipunek i na bieżąco modyfikować strategię gry, pamiętając o zmniejszającym się co jakiś czas obszarze mapy.

Wskazówka 1 – wybór miejsca zrzutu

Kluczową decyzję podejmujemy już podczas zrzutu na mapę. Samolot w każdym meczu rozpoczyna lot z innej strony terenu, dlatego wybór celu zrzutu musimy podejmować za każdym razem z innej perspektywy. 

Pamiętaj, że im szybciej zdecydujesz się na skok, tym szybciej będziesz na mapie, podczas gdy inni gracze lecą dalej. Oczywiście, wszystko zależy od przyjętej przez ciebie taktyki. Pamiętaj również o zmniejszającym się co pewien czas obszarze gry!

playerunknowns

Podczas wyboru miejsca lądowania mamy dwie podstawowe możliwości. Możemy zdecydować się na zrzut gdzieś na obrzeżach, na mało zaludnionym obszarze – wtedy prawdopodobnie będziemy mieli zdecydowanie bardziej ograniczone możliwości zdobycia dobrego sprzętu, za to ryzyko, że razem z nami to miejsce wybrał inny graczy jest minimalne. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na przygotowanie się do rozgrywki. 

Druga opcja to skok na bardziej zabudowany teren np. miasteczko, czy bazę wojskową – tam czeka na nas na pewno lepszy ekwipunek, ale także więcej osób z którymi przyjdzie nam konkurować już na początku rozgrywki. Wybór należy do nas.

Na chwilę obecną do wyboru mamy dwie mapy: Erangel i Miramar. Erangel jest fikcyjną wyspą na terytorium Ukrainy. Na obszarze gry mamy dodatkową „miniwyspę” na której znajduję się baza wojskowa. Dobrym miejscem do eliminacji przeciwników są tu więc dwa mosty wiodące z „miniwyspy” na „kontynent”.

Druga mapa, dodana po oficjalnej premierze, to Miramar. Tutaj mamy zdecydowanie bardziej pustynny klimat, ale nadal jest on bardzo zróżnicowany. Na tej mapie także mamy wysepkę przyłączoną mostami do kontynentu. Na wysepce tej leży więzienie,  które jest dobrym miejsce na zdobycie ekwipunku. Znowu stanowiska przy moście dają większe szanse na eliminację wrogów.

playerunknowns

Wskazówka 2  – pierwsze 30 sekund na mapie

Już podczas spadania warto przyspieszyć tę operację pochylając się maksymalnie do przodu. Nie ma sensu również otwierać spadochronu. Otworzy się on sam na odpowiedniej  wysokości. Jeżeli jest to możliwe, staraj się lądować na dachu budynku, zwłaszcza na bardziej zaludnionym terenie. 

Jeśli Ci się poszczęści i w wybranym przez Ciebie budynku będzie snajperka, albo chociaż kałach, to z dachu budynku, jest Ci łatwiej obserwować okolicę i eliminować konkurentów.

Ale nie zawsze uda Ci się spaść tam, gdzie tego oczekujesz. W takich sytuacjach nie biegnij jednak na siłę do wybranego przez Ciebie wcześniej budynku – najpierw przeszukaj najbliżej Ciebie położoną okolicę, aby mieć jakiekolwiek uzbrojenie. Dopiero z bronią w ręku przemieszczaj się do wybranych przez siebie miejsc i nie zapominaj, że prawdopodobnie nie jesteś jedynym chętnym na kryjące się tam „skarby”!

playerunknowns

Wskazówka nr 3 – zachowaj ciszę

Uważaj na to jak się zachowujesz. W tej grze przypadkowe wybicie szyby od razu informuje rywali o Twoim położeniu. Słychać cię również podczas przemieszczania się, dlatego, jeśli to możliwe, w miejscach o wysokim ryzyku napotkania przeciwnika staraj się skradać. 

Korzystając z pojazdu również musisz pamiętać o tym, że będziesz doskonale widoczny i słyszalny w promieniu kilometra. To samo tyczy się łodzi. Zachowaj więc wyjątkową ostrożność. No i oczywiście miej oczy dookoła głowy. Gracze mogą czaić się dosłownie wszędzie.

playerunknowns

Wskazówka nr 4 – odpowiedni sprzęt

Jeśli chcesz wyruszyć na prawdziwe igrzyska śmierci musisz mieć przynajmniej średniej klasy ekwipunek. Mam tu na myśli kask, kamizelkę  i plecak drugiego poziomu, karabin (a najlepiej karabin + snajperkę), naboje to wybranej broni i  apteczkę, albo chociaż bandaże. 

Zdobycie takiego sprzętu wcale nie będzie łatwe, więc póki jesteś „goły i wesoły” nie rzucaj się na oślep przed siebie, tylko bezpiecznie przemykaj pomiędzy budynkami. 

W grze dostępne są również granaty. Używaj ich z rozwagą – powodują hałas. Pamiętaj, że wykorzystywana przez nas broń może być ulepszana na wiele sposobów – możemy zakładać lunety, powiększać magazynki, czy korzystać z tłumików. Przy każdorazowym zdobyciu, lub wymianie broni na inny egzemplarz nie zapominaj o jej przeładowaniu!

playerunknowns

Wskazówka nr 5 – łupy

Przy zbieraniu sprzętu nie podnoś każdego przedmiotu pojedynczo. Wciśnięcie klawisza [Tab] pokazuję Ci elementy leżące na ziemi spośród których możesz wybrać to co jest Ci najbardziej potrzebne. Nie ma sensu zbierać ciuchów – to tylko dodatek kosmetyczny, zabierający nasz czas.

Pamiętaj też o zmniejszającej się wytrzymałości kasków, czy kamizelek – jeśli mamy taką możliwość, warto jest wymienić je po strzelaninie na nowe.

Zobacz gameplay z PUBG. Razem z Martyną możesz prześledzić wszystkie tryby rozgrywki.

Wskazówka nr 6 – Nie jesteś nieśmiertelny

W grze nie ma respawn’ów. Mamy tylko jedno życie, więc nie ma co wystawiać się na bezsensowne ataki. Jeśli już zostaniemy zranieni musimy użyć bandaży, apteczki, lub zestawu medycznego. Bandaże przywracają nam 10 pkt życia (ale nigdy powyżej 75%), apteczka zaś regeneruje nasz poziom od razu do 75% procent. Zestaw medyczny jest pod tym względem najlepszy, bo przywraca nam pełen pasek zdrowia, ale kosztuje nas to 8 sekund bezruchu.

Na mapie można znaleźć również boostery, czyli energetyki, środki przeciwbólowe i adrenalinę (wypada tylko ze skrzynek lotniczych). Boostery dodają nam nad paskiem życia pasek wzmocnienia podzielony na 3 części. 

Pierwszy poziom to leczenie w czasie, które regeneruje HP powyżej 75%. Drugi poziom daje nam bonusy do biegu, a trzeci powoduje mniejszy odrzut przy oddawaniu strzałów. Z systemem boostowania warto się dobrze zaznajomić, gdyż przez wielu początkujących graczy jest on pomijany, a może okazać się nieocenioną pomocą podczas rozgrywki.

playerunknowns

Wskazówka nr 7 – eliminacja przeciwników

Przyszedł czas na konfrontację z innymi graczami. Tutaj strategia zależy tak naprawdę tylko od Ciebie. Na początku warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach wynikających z mechanizmu PUBG:

 • Nie zastanawiaj się za długo, biegnij natychmiast po wylądowaniu do zabudowań i zbieraj wszystko co wpadnie Ci w ręce
 • Nie strzelaj na ślepo, nie wybijaj okien, każdy strzał zdradza twoje położenie
 • Zwracaj uwagę na drzwi w budynkach, jeśli są otwarte możemy spodziewać się w środku towarzystwa. Jeśli są zamknięte, wcale nie oznacza to, że budynek jest pusty – dźwięk otwieranych drzwi zdradza naszą obecność, a przeciwnik może tylko na to czekać!
 • Jeśli widzisz wymianę ognia między graczami spokojnie poczekaj aż się powybijają. Na koniec, kiedy zwycięzca będzie zbierał łupy, spokojnie go wyeliminuj. Miej na uwadze, że ktoś w taki sam sposób może załatwić i Ciebie.
 • Używaj kamery zza pleców. Daje dużo lepszą widoczność niż tryb FPP, a więc i przewagę nad konkurentami.
 • Używaj  lunety jako lornetki – pozwoli Ci dostrzec przeciwników z większej odległości.
 • W ogniu walki nie czekaj na przeładowanie broni, weź do ręki druga giwerę gotową do strzału. Liczy się czas!
 • Nigdy nie licz na to, że jesteś sam na danym obszarze!

To tylko krótki wstęp do tego jak zacząć swoją przygodę w Playerunknown’s Battlegrounds. Na oficjalnej stronie gry czeka na Ciebie masa porad, pomysłów i wypowiedzi innych graczy. Warto spróbować wszystkich trybów rozgrywki. Wiele frajdy daje też wspólna gra z przyjaciółmi. Daj znać, co Ty myślisz o tej nietuzinkowej produkcji. Baw się, eksperymentuj, próbuj, by na końcu móc krzyknąć:

„Winner, winner, chicken dinner!”

Odsłon: 8231 Skomentuj artykuł
Komentarze

24

Udostępnij
 1. X.X.X
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-01-05 12:47

  Gra jest fajna nawet ale nie ma co w niej robić na dłuższą metę .Fajnie że jest nawet realistyczna ale nie za bardzo jak arma , grafika też spoko ale brak mi w tej grze jakiegoś sklepu z przedmiotami a nie tych rypanych lootboxów.

  Skomentuj

 2. Anonim20
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-01-05 13:14

  Poprawka:
  Wskazówka nr 1
  Gra to jedno wielkie RNG przez swój skopany moduł sieciowy
  Nie dziękujcie ;)

  Skomentuj

 3. taki_jeden
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-01-05 13:17

  "Używaj kamery zza pleców. Daje dużo lepszą widoczność niż tryb FPP, a więc i przewagę nad konkurentami."

  Chyba coś tu jest nie tak. W grze wybierasz TPP albo FPP przed wejściem do rozgrywki. Więc co ma niby oznaczać "używaj kamery zza pleców"? W zależności jaki tryb wybierzesz to taki będzie przez cały "mecz" i wszyscy mają ten sam tryb. Więc to, że masz "większą" widoczność to zarówno zaleta jak i wada, bo inni też mają.

  Naprawdę tak trudno wymyślić lepszy opis Erangel? "Kontynent" i "mini wyspa"? A nie są to po prostu dwie wyspy połączone dwoma mostami? Wyspa z bazą wojskową wcale nie jest taka "mini".

  No i ostatnia kwestia - szansa na loot jest taka sama niezależnie od tego czy lądujesz w bazie wojskowej czy na odludziu. Równie dobrze można wyjść niedoposażonym z bazy jak i z Gatki. Po prostu w bardziej zaludnionym obszarze masz więcej miejsc do sprawdzenia. Ale wcale nie trzeba się porywać na największe skupiska zabudowań, bo to samo można znaleźć odwiedzając parę mniejszych.

  PS. Osobiście uważam, że leżenie na podłodze pod oknem i patrzenie w trybie TPP przez nie jest głupie. Jakiekolwiek ataki na obsadzone budynki w TPP z góry są na przegranej pozycji i przy ogarniętych graczach są bardzo trudne, a bez granatów powodzenie graniczy z cudem. Nie wiem jak to wygląda na nowej mapie, bo nie gram TPP jak tylko udostępnili FPP.

  Skomentuj Historia edycji

  1. taki_jeden
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-01-05 13:51

   PS. Tak jak video recka przygotowana i cały tekst spisany na kartce papieru (z błędami wymienionymi powyżej), to gdy włączyłem ten godzinny "gameplay" to po 2 minutach mam dość. Serio nie ma nic ciekawszego do powiedzenia oczekując w lobby na samolot, choćby o samej grze, mechanice czy ekwipunku, pokazanie mapy tylko naśladować dźwięki z gry?!? Nie chce mi się szukać czy natknęłaś się na strefę bombardowania, żeby sprawdzić czy usłyszę od Ciebie: bum bum...

   Prezentacja gry dla 18+ zrobiona jak dla przedszkolaka.

   Edit: Zmusiłem się i obejrzałem kolejne 2 minuty... to jest tak złe... za co ty wypłatę dostajesz, bo chyba nie za jakość produkcji.

   Skomentuj Historia edycji

   1. Maciej Kulis
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-01-05 15:11

    A ja się z tobą nie zgadzam, nie jestem wielkim fanem gemplejow, ale nie lubię jak są przegadane. Jeśli oglądam to wiem co widzę i nie trzeba mi tego jeszcze dodatkowo tłumaczyć:) Jedyne co rzuciło mi się w oczy, to to, że format obrazu jest 21:9 co jest mało przyjemne w oglądaniu na YT.

    Skomentuj

    1. taki_jeden
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-01-05 16:11

     Przegadany gameplay...
     ooook...

     To faktycznie lepiej słuchać: "tup tup tup typie" albo nieudolnego pogwizdywania...

     Nie wszystko da się pokazać poprzez gameplay. Nawet w ciągu godziny nie jesteś w stanie pokazać różnych aspektów gry, ale można o nich wspomnieć słowem. Nie mówię, że ma cały czas być słowotok, ale to już lepiej zrezygnować z komentarza w całości niż odwzorowywać paszczą dźwięki z gry.

     Skomentuj

     1. Maciej Kulis
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-05 18:55

      Nie wiem czy dobrze zrozumiałem konwencję gemplejow prowadzonych przez Martynę, ale chyba chodzi o to, że to pierwsza godzina gry, a nie poradnik jak przejść daną grę.

      Skomentuj

     2. taki_jeden
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-06 03:58

      No cóż, jak dla mnie lepiej by było jakby się w ogóle nie odzywała i zamiast fundować onomatopeje w swoim wykonaniu, puścić w tle jakąś generyczną melodię. Komentarz jest infantylny mówiąc delikatnie i nie stanowi żadnej wartości dodanej. Gdyby to nagrywał jakiś przypadkowy dzieciak na tubę to luz, ale od benchmarka wymagam pewnego poziomu.

      I nawet jak robisz taki materiał, tak zwany "first look", to wcale nie oznacza, że jedyne na jaki komentarz Cię stać to naśladowania odgłosów tupania czy pogwizdywanie (choć w tym wypadku był to tylko nieudolny i drażniący świst powietrza). A to, że można zamiast tego urozmaicić materiał jakimś komentarzem, też nie oznacza tłumaczenia gry od podstaw i wykładania tajników rozgrywki na poziomie zawodowca. Nie wiem czy wiesz, ale są pośrednie możliwości.

      Skomentuj Historia edycji

   2. Tomasz Słowik
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-01-05 15:19

    W trybie TPP możesz przełączyć się na FPP, jeśli masz taką ochotę. Są też miejsca na mapie, które umożliwiają znalezienie ekwipunku military grade (np. strzelnica, baza wojskowa, ruiny na wzgórzu itp).

    Skomentuj

    1. taki_jeden
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2018-01-05 16:18

     Nawet jak włączysz FPP jak grasz na serwerze TPP to nie zrobisz tego w odwrotnym scenariuszu. Wypadałoby to doprecyzować.

     Ekwipunek military grade możesz znaleźć wszędzie. I wcale takie miejsca jak strzelnica czy ruiny Ci tego nie gwarantują (przyznam, że nie jestem tego pewien, ale mimo wszystko jest to RNG). Poza tym złożoność gry powoduje, że różnice w poziomie ekwipunku schodzą na dalszy plan.

     Skomentuj

     1. Tomasz Słowik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-05 17:47

      Po prostu szansa jest większa. Takiego Kara czy SKS trudniej dorwać w Pochnikach niż w bazie wojskowej. Oczywiście, zdarza się, ale z mniejszym prawdopodobieństwem.

      Tak, trybie FPP widoku nie da się zmienić, ale ty też nie rozpatrzyłeś obu opcji w swoim komentarzu ;) Ktoś może jednak używać FPP w trybie TPP i prawdopodobnie przed takim zachowaniem chciała ustrzec autorka artykułu.

      Skomentuj

 4. Blackshadow
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-01-05 14:00

  ktoś wytłumaczy fenomen tej gry?

  Skomentuj

  1. taki_jeden
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-01-05 16:27

   Po co ktoś ma Ci tłumaczyć? Jak nie jesteś zainteresowany po tym co zobaczyłeś, to powiedz mi jaki jest cel w jakimkolwiek tłumaczeniu? Co zmieni fakt, że mi się gra podoba ze względu na fajną rywalizację i z odpowiednią dozą losowości, która sprawia, że rozgrywka się nie nudzi. A jak do tego dołożysz zmagania zespołowe i wymyślanie różnych taktyk i dostosowywania się do zmieniających się warunków pola walki, to już w ogóle poezja. Do tego gra ma bardzo niski próg wejścia, bo nie jesteś obarczony od samego początku toną wiedzy, bez której ani rusz. Jedynie trzeba zaznajomić się z mechaniką strzelania i ekwipunkiem, aby umieć szybko z niego korzystać kiedy goni czas. Poza tym w zależności od tego co wolisz możesz potraktować tę grę jako szybki shooter skacząc na najchętniej wybierane miejscówki i strzelając się z innymi czym popadnie od pierwszych sekund po lądowaniu. Albo podejść bardziej taktycznie i postarać się przewidzieć ruchy innych. Możesz grę nawet wygrać nie oddając żadnego strzału. Kwestia cierpliwości i pomysłowości (no i trochę farta). I co czujesz się mądrzejszy? Wytłumaczone?

   Skomentuj Historia edycji

   1. Blackshadow
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-05 19:29

    Tak, właśnie tego mi było trzeba.

    Skomentuj

 5. Fuzzytru
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-01-05 15:29

  przypadła do gustu tak jak LoL -którego ja nie rozumiem

  Skomentuj

  1. Kuciapa
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-01-05 20:07

   mam już trochę wiosen, też nie rozumiałem tej gry ale pograłem i zrozumiałem . Fajnie się gra ze znajomymi i to że ty czegoś nie rozumiesz to chyba nie jest powód do wylewania tego w komentarzach. Bo sorka wygląda to jak byś był upośledzony...

   Skomentuj

 6. krishna22
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-01-05 20:08

  woda+krzaki= pierwsza 5 lub skały gdzieś coś nowa mapa xD

  Skomentuj

  1. taki_jeden
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-01-06 04:03

   Ale wiesz, że w tej grze nic poza pierwszym miejscem tak naprawdę się nie liczy i nie daje satysfakcji?

   Skomentuj

 7. pawluto
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-06 21:20

  Moglibyście napisać na jakiej konfiguracji kompa grała ta dziewczyna ?

  Skomentuj

  1. krzyh1222
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-01-07 18:20

   ZX Spectrum

   Skomentuj

   1. pawluto
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-07 18:47

    Ale z 16 kb czy 48 kb ??

    Skomentuj

 8. Kieresz
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-07 13:38

  Retardy z komentarzem "nie rozumiem fenomenu tej gry" za 3...2.....1......

  Skomentuj

  1. krzyh1222
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-01-07 18:25

   Fenomen tej gry to adrenalina, na początku. Potem ten sam powtarzający się schemat jest męczący.

   wygrywający nie dostaje 5000000 $ czy co tam ;-)

   nie można pojeździć ciężarówką lub traktorem, za każdym razem zbierasz to samo ...

   Skomentuj

 9. pawluto
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-07 18:49

  Da się w to zagrać mając 4 gb pamięci ram ?
  W wymaganiach jest że potrzeba 6 gb...

  A i pytanie techniczne...
  Jak to możliwe że na allegro jest wiele kluczy po 60 i 120 zł jak na stronie steam jest cena 72 zł ???
  Jaki to ma sens ?

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!