Systemy operacyjne

Wersje Pro

z dnia 2012-11-29

Windows 8 Pro - dla wymagających

Windows 8
Windows Pro przeznaczony jest dla większych firm korzystających z dużych sieci komputerowych.

Znajdziemy w tym systemie wszystkie aplikacje, jakie są obecne w Windows 8, ale wersja profesjonalna przeznaczona jest dla pracowników dużych firm, którzy w pracy intensywnie wykorzystują sieci firmowe.

Podstawowa różnica w stosunku do wcześniej omawianych wersji systemu to właśnie rozbudowane możliwości sieciowe, w tym możliwość korzystania z domen sieciowych, obsługa komputera przez pulpit zdalny, a także pełne wykorzystanie technologii BitLocker do szyfrowania danych. Należy też pamiętać, że niektóre wersje programów przeznaczonych dla profesjonalistów działają tylko z Windows w  wersji Pro. W Windows 8 Pro nie znajdziemy też pakietu Office 2013 RT dla Użytkowników  Domowych i Uczniów.

Starsze wersje systemów Windows można uaktualnić do wersji 8 Pro poprzez pobranie specjalnego asystenta, który dostępny jest na stronie Microsoft. Po pobraniu należy następnie uruchomić asystenta i postępować według wskazówek.

Windows 8 Pro Pack - coś dla tygrysków

Windows 8

W internecie pojawiły się informacje o pakiecie Windows 8 Pro Pack. Nie jest to jednak samodzielny system. To tylko uaktualnienie, które zmienia Windows 8 w Windows 8 Pro. Żeby je zainstalować musimy już mieć komputer z systemem Windows 8.

Windows 8 Media Center Pack

Pod nazwą Media Center Pack kryje się dodatek uzupełniający system Windows 8 Pro o program Media Center. Na komputerach wyposażonych w  tuner telewizyjny umożliwia on oglądanie programów telewizyjnych oraz ich nagrywanie.

Do 31 stycznia 2013 można ten dodatek zainstalować również na komputerach wyposażonych w system Windows 8, czyli w wersję domową nowego systemu. Po zainstalowaniu pakietu Windows 8 Media Ceneter Pack zamieniamy posiadany system w wersję Pro z dodatkiem Media Center.

Chcąc pobrać pakiet Media Center należy na stronie podać adres mailowy, na który powinna przyjść wiadomość z kluczem instalacyjnym. Może to potrwać 1-2 godziny, ale może też się okazać, że trzeba czekać do 72 godzin. Jeżeli nie otrzymamy jej po tym czasie, warto wówczas sprawdzić w  skrzynce mailowej, czy nie trafiła ona do spamu.

Windows 8 N i 8 Pro N

Ze względu na wymagania stawiane przez Unię Europejską będziemy mogli nabyć system Windows 8 oraz Windows 8 Pro i Pro Pack w wersji N. Są one pozbawione odtwarzacza multimedialnego Windows Media Player, ale to wiąże się dodatkowo z brakiem kilku innych aplikacji przeznaczonych do odtwarzania plików  multimedialnych. Nie ma więc również programu Aparat, Muzyka i Wideo, nie możemy też odtwarzać płyt CD z muzyką oraz płyt DVD z filmami, oraz z dźwiękiem. Nie jest też możliwe przesyłanie strumieniowe muzyki, ani wykonywanie zdjęć i  nagrywanie filmów przez kamerę internetową. Niezbędne jest zainstalowanie dodatkowych programów, które mogą oczywiście pochodzić od Microsoftu, ale możemy też skorzystać z oferty innych producentów.

Zestawienie porównawcze edycji Windows 8

Funkcje i programy Windows 8 RT Windows 8 Windows 8N Windows 8 Pro Windows 8 Pro N
Poczta, Kalendarz, Wiadomości, Zdjęcia i SkyDrive
Media Player, Aparat, Muzyka, Wideo    
Odtwarzanie Audio CD i DVD Video      
Internet Explorer 10
Office Home & Student 2013 RT Preview.        
Windows Defender, Update, Zapora Windows.
BitLocker,    
Pulpit zdalny      
Przyłączanie do domeny.      
Możliwa rozbudowa o Media Center      
Kompatybilność ze starszymi Windows  

 

Polecamy:
Praca z aplikacjami w Windows 8 Charm Bar: co trzeba o nim wiedzieć Skróty klawiaturowe w Windows 8
Praca z aplikacjami w Windows 8 Charm Bar: co trzeba o nim wiedzieć
Skróty klawiaturowe w Windows 8

 

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tu nie można odtwarzać muzyki i filmów, tam płyt DVD i audio CD. Media Center - śmiem twierdzić bajer dla maniaków domowych multimediów - dostępne tylko w wersjach "pro" kierowanych głównie do firm. Jakieś cyrki z brakiem zdalnego pulpitu poza "pro" - oprócz zablokowania zabawy w domowych sieciach być może utrudnieniem w korzystaniu ze zdalnych usług typu GeekBuddy od Comodo.

  Jeśli ten kociokwik faktycznie jest autorstwa Steve'a Sinofskiego - sam bym go wywalił na zbity pysk.
  Zaloguj się
 • avatar
  " Której wersji potrzebujesz ? " - Żadnej, nie chce tego syfu, wolę poprzednie wersje Windows. Powinno być takie coś w ankiecie ;]
 • avatar
  Brak wsparcia dla dla urządzeń zewnętrznych nie "certyfikowanych" przez MS to przesada. MS mi powie jaką cyfrówkę mam sobie kupić - ja dziękuję.
 • avatar
  Chyba sobie jaja robicie z kolejnym takim artykułem!!!
  Na prawdę nie macie lepszych tematów???
  Ostatnio poziom na benchmarku bardzo spadł, ciekawe jak wam ruch spada???
  Uważajcie, żebyście nie skończyli jak webhosting
  Sam zauważyłem, że coraz rzadziej zaglądam na portal, bo nie ma co czytać, samo W8, lub artykuły sponsorowane. Już dawno nie pojawiło się nic naprawdę ciekawego na głównej.
  Zaloguj się
 • avatar
  "Dużą zaletą systemów Windows RT jest brak problemów z obsługą sprzętu, na jakim są zainstalowane. Po prostu przeznaczone dla nich komputery są certyfikowane przez Microsoft, (...)

  Może się też okazać, że do komputera z Windows RT nie będzie można podłączyć wykorzystywanego dotychczas sprzętu albo niektórych nowych urządzeń. "

  Nie ma problemów, ale chyba, ale właściwie to są. Cudowne. Tu się MS nic nie zmienia :-)
 • avatar
  Co tak wszyscy napadli na ten biedny Win 8. Mam go trochę i jak narazie bardzo chwalę.
 • avatar
  "Starsze wersje systemów Windows można uaktualnić do wersji 8 za 129 zł poprzez pobranie specjalnego asystenta, który dostępny jest na stronie Microsoft. Po pobraniu asystenta należy go uruchomić i postępować według wskazówek." - informacja niepoprawna, kupując takie uaktualnienie dostaje się Windows 8 Pro - http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows/buy?ocid=GA8_O_WOL_DIS_ShopHP_FPP_Light
 • avatar
  Wydawało mi się, że porównania systemów na "profesjonalnym portalu komputerowym" powinny być poprzedzone jakimiś, chociaż małymi, testami typu wydajność, parametry od strony zaplecza systemu, itp.
  A tu widzę jakiś marketingowy zlepek informacji, przeznaczony do publikacji gdzieś w nowinkach technologicznych na jakimś onecie czy innym wp.