Na topie

Jakość zdjęć i filmów, podsumowanie

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Smartfony

A A

Czy Samsung Galaxy S10+ ma dobry aparat?

 • aparat tylny (podstawowy, szerokokątny): 12 Mpx, f/1.5-f/2.4, 77 stopni, Dual Pixel AF
 • aparat tylny (ultraszerokokątny): 16 Mpx, f/2.2, 123 stopnie
 • aparat tylny (zoom optyczny 2x): 12 Mpx, f/2.4, 45 stopni, PDAF
 • aparat przedni: 10 Mpx f/1.9, 80 stopni, AF  + sensor głębi ostrości
 • filmy (tył): 4K Ultra HD 60 kl/s
 • filmy (przód): 4K Ultra HD 30 kl/s
 • stabilizacja optyczna: tak (aparaty tylne: podstawowy i zoom)
 • lampa LED: tak (z tyłu)

Galaxy S10 Plus - aparat

Samsung przyzwyczaił nas już do tego, że w swoich flagowych modelach Galaxy S (i Note) kładzie bardzo duży nacisk na jakość i funkcjonalność aparatów. To dobrze, bo zdecydowana większość osób, które decydują się na zakup tak kosztownego smartfona wymaga dobrej jakości zdjęć i filmów.

Galaxy S10+ ma trzy różne aparaty z tyłu oraz jeden z przodu. Drugim sensorem przednim nie można niezależnie robić zdjęć. Służy on jedynie do wykrywania głębi ostrości w trybie portretowym (Live Focus).

Zacznę od aparatów tylnych, które oferują powiększenie: 0,5x (ultraszerokokątny), 1x (podstawowy, szerokokątny) i 2x (teleobiektyw, zoom optyczny).

Oto jak w praktyce wygląda porównanie ich kadrów:


Samsung Galaxy S10+ obiektyw szerokokątny (podstawowy)


Samsung Galaxy S10+ obiektyw ultraszerokokątny


Samsung Galaxy S10+ zoom optyczny 2x

Pierwszą rzeczą, którą warto wyróżnić jest bardzo dobrze działający automatyczny HDR. Samsung już od kilku generacji smartfonów oferuje jedną z najlepszych funkcji HDR, co roku ją delikatnie usprawniając. Galaxy S10+ pod tym względem należy do czołówki najlepszych smartfonów na rynku.

Aparat podstawowy oferuje dobrą jakość zdjęć. Jeśli oglądamy je w małym rozmiarze z jakim zazwyczaj mamy do czynienia w serwisach społecznościowych typu Instagram czy Facebook, to można śmiało napisać, że jakość jest znakomita.

Jeśli jednak oglądamy zdjęcia w pełnym rozmiarze, to w wielu przypadkach można zauważyć niezbyt atrakcyjne efekty, jakie daje odszumianie oraz wyostrzanie. Spójrzcie na poniższe zdjęcia zieleni:


Samsung Galaxy S10+ obiektyw szerokokątny (podstawowy)


Samsung Galaxy S10+ obiektyw ultraszerokokątny


Samsung Galaxy S10+ zoom optyczny 2x

Przy powiększeniu 1:1 można zauważyć, że trawa i gałęzie drzew wyglądają trochę jak namalowane. Jest to efekt przetwarzania obrazu do postaci pliku JPG - w plikach RAW jest niewidoczny.

Efekt "malowania" nie jest aż tak widoczny w czasie fotografowania np. architektury. Kształty są proste, a powierzchnie gładkie - z tym algorytmy odszumiania i wyostrzania dają sobie świetnie radę.

RAW vs JPG - porównanie wycinków zdjęć


RAW - wycinek 1:1, obiektyw podstawowy


JPG - wycinek 1:1, obiektyw podstawowy

"Komu chce się robić zdjęcia w RAW'ach?". Te zdanie słyszałem setki razy, ale jeśli ktoś chce uzyskać lepszą szczegółowość zdjęć, mieć większą kontrolę nad kolorami i pominąć algorytmy odszumiające, wyostrzające oraz kompresujące, to warto rozważyć właśnie format RAW (DNG).

Samsung Galaxy S10+ dobry aparat

Obiektyw ultraszerokokątny z pewnością psię przydaje. Moim zdaniem o wiele częściej niż teleobiektyw. Jest idealny do fotografowania krajobrazów i bardzo użyteczny np. na wyjazdach w góry lub nad morze.

Warto jednak pamiętać, że maleńki obiektyw o tak szerokim kącie widzenia (123 stopnie) jest narażony na zauważalne wady optyczne. Rzućcie okiem na poniższe wycinki:


środek kadru, obiektyw ultraszerokokątny


bok kadru, obiektyw ultraszerokokątny

Jak widać środek zdjęcia z "najszerszego" obiektywu jest w miarę ostry, ale bok jest już mocno rozmazany. Widać solidną aberrację optyczną i nie do końca skorygowaną aberrację chromatyczną. Pisząc krótko: zdjęcia są nieostre na brzegach. Zdjęcia z tego aparatu są efektowne w mniejszym rozmiarze, więc doskonale nadają się do wrzucania na social media. Teleobiektyw w Galaxy S10+ przydaje się rzadziej, ale spisuje się wystarczająco dobrze.

Galaxy S10+ nie ma oddzielnego trybu nocnego. Smartfon automatycznie rozpoznaje słabe warunki oświetleniowe i po pierwsze otwiera przesłonę z f/2.4 na f/1.5 wpuszczając tym samym więcej światła do sensora (ale obniżając lekko ostrość obrazu).

Zdjęcia w nocy można robić bez statywu, trzymając telefon w dłoni, ale nie działa to równie dobrze jak w topowych smartfonach Huawei, takich jak Mate 20 Pro czy P20 Pro. Niedawno testowałem też Xiaomi Mi Mix 3 i mam wrażenie, że w Samsungu łatwiej o poruszenie/rozmazanie zdjęcia nocnego niż w specjalnym trybie nocnym w Xiaomi.


wieczór - tryb automatyczny


wieczór - tryb ręczny

Przejdźmy zatem do aparatu przedniego. Jak już wspomniałem mamy tutaj dwa sensory, ale tylko jeden z nich można realnie wykorzystać do robienia zdjęć. Drugi pełni funkcję sensora głębi ostrości w trybie portretowym.

Szeroki i wąski kadr z przodu?

Ciekawostką jest to, że po włączeniu aparatu przedniego możemy wybrać węższe selfie jednoosobowe lub szersze wieloosobowe. Skąd ta różnica w szerokości kadru? Otóż nie wynika ona z dwóch różnych obiektywów przednich, lecz z jednego. Samsung wykonał to w najprostszy sposób, zwyczajnie przycinając obraz z tego samego aparatu.

Tak to wygląda w wersji szerszej, nieprzyciętej (10 Mpx):

... a tak w wersji przyciętej (6,5 Mpx):

Efekty bokeh

Przednim aparatem można wykonać zdjęcia portretowe z rozmazanym tłem, czyli tak zwanym efektem bokeh. Oczywiście efekt ten można zmieniać zarówno przed, jak i po wykonaniu zdjęcia.

W dodatku poza klasycznym rozmyciem tła można też zastosować rozmycie koliste, promieniste lub usuwanie kolorów z drugiego planu. Tak to wygląda w praktyce:

Większość tych efektów wygląda całkiem w porządku, ale zastanawia mnie jedna kwestia. Po co zastosowano większą dziurę z przodu, by upchnąć drugi sensor głębi ostrości, skoro te same efekty oferuje również standardowy Galaxy S10, z mniejszą i ładniejszą okrągłą dziurą i pojedynczym aparatem? Oczywiście w S10 efekty te są programowe, a w S10+ sprzętowo-programowe, ale czy różnica jest aż tak duża by dopłacać? Nie jestem pewny.

Samsung Galaxy S10+ może nagrywać filmy 4K w 60 kl/s ze stabilizacją optyczną. Ponadto jest też dodatkowa stabilizacja cyfrowa, ale ona działa tylko w 30 kl/s (4K lub Full HD). To samo dotyczy trybu nagrywania filmów HDR10+ i opcji przełączania się pomiędzy kamerami w czasie nagrywania filmów - wszystko tylko w 30 kl/s. Szczegółowość i płynność nagrań 4K 60 kl/s jest bardzo dobra w jasny dzień, ale oczywiście wraz z zapadaniem zmierzchu obraz będzie prezentował się coraz gorzej (szumy / kompresja).

Ważną zaletą dla osób często nagrywających filmy przednią kamerą będzie to, że również tutaj włączyć można wideo 4K. Co prawda w 30 kl/s, ale to i tak spory krok do przodu.

Co sądzę o Galaxy S10+?

W skrócie: jestem pewny, że gdybym takiego miał, to cieszyłbym się jak dziecko. W ogólnym rozliczeniu jest to piękny, szybki i nowoczesny smartfon, z którego na co dzień korzysta się niesłychanie przyjemnie.

Poza znakomitym, dużym, bardzo jasnym i szczegółowym wyświetlaczem AMOLED z cienkimi ramkami największe wrażenie zrobiła na mnie szybkość działania. Telefon ma superszybką łączność Wi-Fi, aktywny dual SIM, NFC, Bluetooth 5.0 i Androida 9.0 z nowym, znacznie usprawnionym interfejsem One UI. Nie zabrakło też klasycznego wyjścia słuchawkowego 3,5 mm oraz wodoszczelnej konstrukcji.

Galaxy S10+ opinia, ocena

Nieco bardziej mieszane uczucia mam w stosunku do aparatów. Wciąż uważam, że są one dobre, ale większe postępy widać pod względem funkcjonalności, niż jakości zdjęć. Poza tym podwójny przedni aparat moim zdaniem nie ma większego sensu, skoro podobne efekty oferuje standardowy S10, z pojedynczym aparatem (i mniejszą "dziurą").

Jeśli komuś zależy na bardzo dużym wyświetlaczu i większym akumulatorze, to faktycznie z trzech nowych "es dziesiątek" wersja Plus jest najlepszą. Ja jednak szczerze zastanawiałbym się czy w praktyce nie wolałbym kupić Galaxy S10e, który wciąż jest świetnym smartfonem, ze znakomitym wyświetlaczem i dobrym aparatem, a przy tym znacznie poręczniejszą obudową i niższą ceną.

Dajcie znać co Wy sądzicie o Galaxy S10+. Warto go wybrać, czy może lepiej skupić się na zwykłym S10 lub tańszym S10e? Czekamy na Wasze komentarze. Udanego dnia!

Ocena końcowa:

 • duży, jasny i szczegółowy wyświetlacz AMOLED z HDR10+
 • imponująca jakość filmów HDR
 • bardzo cienkie ramki, bez notcha, ale z dziurą
 • ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych pod powierzchnią wyświetlacza
 • szybie działanie systemu
 • nagrywanie filmów 4K kamerą przednią i tylną
 • dość dobra jakość zdjęć z aparatu głównego
 • bezprzewodowe ładowanie akumulatora i współdzielenie energii
 • wystarczający czas pracy na baterii
 • wodoszczelna obudowa (IP68)
 • wysoka wydajność i dużo pamięci
 • klasyczne wyjście słuchawkowe 3,5 mm
 • bardzo dobra jakość dźwięku na słuchawkach
 • aktywny dual SIM (hybrydowy)
 • NFC, Wi-Fi ax, Bluetooth 5.0
   
 • słaba jakość na brzegach kadru obiektywu superszerokokątnego
 • odrobinę zbyt wolne działanie czytnika linii papilarnych
 • zbyt wysoko umieszczony przycisk zasilania / blokady
 • przeciętna jakość dźwięku z głośników
 • Bixby wciąż nie rozumie komend w języku polskim

Super ProduktSuper WydajnośćSuper Jakość

96%

Odsłon: 18525 Skomentuj artykuł
Komentarze

32

Udostępnij

Smartfony w marketplace

 1. Agresor
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2019-03-08 15:05

  Smartfon jakich sporo na rynku, brak efektu "WoW". Jak dla mnie wart nie więcej niż ~3000zł, za wersję 8/128.

  Skomentuj

  1. jarekzon
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-03-09 20:38

   Ceny są chore, ale co powinien mieć, żeby był efekt Wow ? Nie wiem co według ciebie mu brakuje. Podręcznej obieraczki do buraków ?

   Skomentuj

   1. napciu
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-03-11 10:01

    Ceny są chore, ale ceny wszystkiego powoli zaczynają być chore. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że niektóre gry na konsole potrafią kosztować 0,5K PLN, a na PC 0,25K PLN, to cena rzędu 4,4K PLN za flagowca relatywnie nie jest aż tak wysoka. Co jednak nie zmienia faktu, że w wartościach bezwzględnych to powoli zaczyna być już obłęd. O relacji ceny tego telefonu do siły nabywczej przeciętnego wynagrodzenia w Polsce nie wspomnę.

    Skomentuj

    1. Smuga
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2019-03-12 09:17

     W życiu nie widziałem tak bezsensownego zapisu liczbowego jak 0.25K... to już 250 zł jest tak trudno napisać? Niektórzy mają takiego hopla na punkcje "K", że nie potrafią bez niego żyć.

     Skomentuj

     1. Karister
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-03-12 10:57

      Przy okazji, powinno być "k", a nie "K".

      Skomentuj

 2. BrumBrumBrum
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2019-03-08 16:23

  ooo, to ma gniazdo jack! o ja nie mogę. co im się stało?

  co do ceny, bez przesady. to jest nadal tylko smartfon, w dodatku za 4 kafle. co z tego że jest super hiper, skoro i tak będziemy z niego korzystać identycznie w takim samym komforcie jak to co mamy teraz w kieszeni za 1 kafla ?

  i to jest właśnie ból d* producenta.

  Skomentuj

  1. awesome1337
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-03-09 02:53

   >będziemy z niego korzystać identycznie w takim samym komforcie jak to co mamy teraz w kieszeni za 1 kafla ?


   no nie będziemy

   Skomentuj

  2. ahael
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2019-03-09 06:26

   No nie bardzo.. Pomijając siedzenie w wannie i słuchanie muzyki to wskoczenie do morza i zrobienie fajnych fotek dziecku ect. Pamiętaj, że to flagowiec od Samsung. Masz tutaj Guard, prezenty, odkup, promocje i wiele innych jak ubezpieczenie. Wszystko w aplikacji Members za kliknięcie. Dedykowana infolinia wszytko wyjaśni ect. Suma sumarum można zyskać za to spory zwrot zakupu (50%+) co daje już wrażenie, że jednak nie wydało się sporo.

   @Tomasz : do poprawki "godzina o 40 minut", a najlepsze "psię" :)

   Skomentuj

   1. owatanka
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-03-09 15:42

    W lazience dzwiek tak niesie ze nie trzeba sluchawek ani nie trzeba sie kompac ze smartfonem przywiazanym do ucha , mozna smialo go polozyc w miejscu gdzie nie bedzie siegal poziom wody nawet podczas powodzi.

    Niekoniecznie jadac nad moze mam ochote trzymac smartfona w slipach bo ani to wygodne ani praktyczne a dzieciaki z kolei nie lubia zbyt dlugo przebywac w jednym miejscu wiec wiekszosc zdjec robi sie z partyzanta.

    Reszta zalet to nie zalety a wyciaganie kasy od klienta za urzadzenie ktore padnie po gwarancji lub krotko po.

    Skomentuj

   1. Smuga
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-03-12 09:21

    Nie no, to że ktoś nosi telefon za tysiaka nie koniecznie znaczy, że to biedak - może ma to po prostu gdzieś. Gorzej jeśli bredzi takie farmazony jak on - wtedy oznacza, że jest ignorantem (i tu już możliwe, że przez cienki portfel - albo po prostu jest przygłupi). Samochodu też pewnie nie kupi nigdy za więcej niż 10 tysięcy bo i po co, przecież do biedronki tak samo dojedzie nim jak i Lexusem za 20x tyle.

    Skomentuj

 3. patalajka22
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-09 12:00

  GPU 150000 w Antutu czyli można powiedzieć że w końcu snapdragony się zrównały z Tegrą X1 z 2015 roku.

  Skomentuj

  1. Goro1990
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-09 13:14

   To ciekawe, układ ten osiąga wynik ogólny na poziomie 154k pkt w Antutu 7 a Ty twierdzisz że sam układ Gpu ma 150k.

   Skomentuj

  2. Tomasz Słowik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-11 11:29

   Chwila, moment. Tutejszy test dotyczy wersji z Exynosem, która przegrywa w testach GPU ze Snapdragonem 845. A jeśli piszesz o tym 855 tak po prostu, to Tegra prawdopodobnie wymaga dobrego chłodzenia, bo pojawia się jedynie w dużych urządzeniach. Z resztą, starsze Tegry pojawiały się w telefonach i to były piekarniki. Ewentualnie Nvidia liczy sobie chore pieniądze za ten chip.

   Skomentuj

 4. pawluto
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-09 13:33

  Jestem na Nie. Zwala z nóg zwłaszcza cena a nic szczególnego w tym smartfonie nie widzę.
  Takie zdjęcia to ja robię Canonem z przed 10 lat za połowę tej ceny - identyczne...
  Postęp że mieści się to teraz w kieszeni ?

  Skomentuj

 5. Detrioux
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-09 14:17

  Ja czekam na coś z wysokiej półki od HTC

  Skomentuj

 6. st4lk3r
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-09 15:59

  'w praktyce kłuci się'.
  Dokładnie, KŁÓCI...

  Skomentuj

 7. jarekzon
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-09 18:20

  Kto wie jaki aparat jest w lewym górnym rogu ? Ja wiem :).

  Skomentuj

 8. asnex
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-09 18:52

  Halina...
  HALINA !

  Robimy 9 dziecioków i z 500 + bydzie S10+ !

  Skomentuj

  1. jarekzon
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-03-09 20:36

   Jesteś z Wąchocka :))) ?

   Skomentuj

 9. szakal2.0.
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-03-09 21:39

  W tym przedziale cenowym trudno znaleźć coś lepszego :)

  Skomentuj

 10. darioata
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2019-03-10 10:13

  Trzeba miec niezle nasrane we lbie aby wydac na telefon 4500 zl!
  Ja kupilem uzywany za 500 zl i nadaje sie do wszystkiego!

  Skomentuj Historia edycji

  1. st4lk3r
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-03-10 11:53

   Mówisz, że lubisz rzeczy po kimś? Lubisz tą świadomość, że ktoś przed Tobą chodził z tym telefonem do kibla, może nawet mu tam wpadł i w serwisie u Ukraińca rozebrali go i wysuszyli za stówkę? :)

   Skomentuj

  2. HomeAudio
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-03-10 19:16

   Zarabiasz 15k i kupujesz telefon za 500 zł? Sknera!

   Skomentuj

 11. pawelox01
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-03-10 15:24

  Poczekam, przemecze sie na swoim 5 letnim honor 6 i po wakacjach kupie takiego s10e za 2000zl i to bedzie jedna z najlepszych opcji w tej cenie

  Skomentuj

  1. Zwierzak
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-12 19:30

   Dopiero co sprzedałem "flagowca" sprzed 7 lat i kupiłem telefon za tylko 500 zł i .... jest super. Cieszy mnie fakt, że w Polsce mamy wielu bogatych ludzi, których stać na takie zabawki. W końcu jesteśmy bogatym narodem.

   Skomentuj

 12. Dudi4Fr
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-10 16:59

  Mam S10+ od 10 dni i muszę powiedzieć, że samsung naprawdę się postarał tym razem. Ciężko się do czegoś tak naprawdę przyczepić. Może do przycisku on/off który jest stanowczo za wysoko ale wystarczy zainstalować "One Hand Operation +" od Samsunga i wszystko jest cacy.

  Co do czytnika linij papilarnych, trzeba tylko zapamiętać gdzie się on znajduje pod ekranem, po kilku dniach odblokowuje telefon za pierwszym podejściem w 90% przypadków, a pewnie za 2-3 tygodnie zrobię to z zamkniętymi oczami.

  Skomentuj

 13. Diuran
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-10 23:57

  Poproszę recenzje Sony xperia 10 plus oraz xperia 1 jak tylko będzie dostepna.

  Skomentuj

 14. Tomasz Słowik
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-11 11:33

  Czy szkło pokrywające przednie obiektywy reaguje na dotyk nad nimi? Nigdzie nie udało mi się znaleźć tej informacji, a w grach używanych w trybie pełnoekranowym akurat tam znajdują się często przyciski.

  Skomentuj

   1. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-03-12 19:58

    Przetestowane na S10+: Tak, tic-tak wykrywa dotyk bez problemu.

    Skomentuj

 15. klosz007
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-03-11 23:24

  W sumie, gdy się odejmie zbędne bajery i ekstra możliwości fotograficzne to trochę taki OP6T tyle że 2000zł droższy. Mógłbym go nawet mieć o ile ktoś by mi go sprzedał za max 3000... Ale nie, zaraz, przecież aktualizacje do nowych wersji Androida będą trwać wieki. To zostaję jednak przy swoim OP6.

  Skomentuj

 16. Kropeczka
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-14 09:16

  Zdjęcia nocne, nocnymi nie są. Raczej popołudniowymi.

  Ja flagowca mogę kupić tylko ze względu na super aparat fotograficzny. A tu zdecydowanie NIE ma "Wow"

  Skomentuj

 17. KarolKar
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-29 15:06

  Hej. Super artykuł bardzo pomocny. Rozważałam zakup telefonu aczkolwiek po przeczytaniu art. mam pewne wątpliwości. Zależy mi na dobrym aparacie czy mógłbyś polecić mi telefon, który obecnie przebija owego "flagowca"?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)