Na topie

TP-LINK M5350 - przenośny hotspot WiFi

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Sieci

Dzięki temu małemu urządzeniu możemy udostępniać bezprzewodowo Internet mobilny w dowolnym miejscu.

 • TP-LINK M5350 - przenośny hotspot WiFi | zdjęcie 1
 • TP-LINK M5350 - przenośny hotspot WiFi | zdjęcie 2
 • TP-LINK M5350 - przenośny hotspot WiFi | zdjęcie 3

0%

Ocena benchmark.pl

 

Plusy

mały rozmiar oraz waga, czytelny ekran OLED, prostota obsługi, stabilny transfer, duża siła zasięgu również wewnątrz budynków, obsługa standardu HSPA+, dość pojemna bateria

Minusy

brak obsługi połączenia przewodowego

A A

Dostęp do sieci wyłącznie w domu czy pracy to już przeszłość. Dzięki rozwojowi technologicznemu obserwujemy zwiększenie dostępności łączności mobilnej oraz spadek cen za tę usługę. Oprócz możliwości korzystania z Internetu w smartfonie, bardzo często zapewniamy dostęp do sieci innym urządzeniom, na przykład laptopom. Wykorzystywanie telefonu w roli hotspota ma jednak dwie podstawowe wady: pierwsza to znaczne przyspieszenie rozładowania baterii, a także zużycie transferu, którego limit przy umowie abonamentowej na połączenia głosowe wynosi z reguły zaledwie 1-2 GB. Jest to rozwiązanie raczej okazjonalne, a do codziennej pracy zdecydowanie lepiej sprawdzi się zewnętrzny modem 3G z portem USB, choć w tym przypadku podłączymy tylko jedno urządzenie klienckie.

Rozwiązaniem kompromisowym będzie przenośny modem 3G z własną baterią, w którym możemy umieścić kartę SIM z wykupionym pakietem Internetu mobilnego. Dzięki wbudowanemu modułowi WiFi do tego typu przenośnego hotspota możemy podłączyć jednocześnie nawet 10 urządzeń. Przykładowy model to TP-LINK M5350 wyposażony w wyświetlacz OLED, dzięki któremu dowiemy się o: nawiązaniu połączenia, sile sygnału, ilości podłączonych komputerów oraz zużyciu pakietu. Poniżej umieszczono włącznik, a na krawędzi port micro USB służący do ładowania baterii. W środku pod baterią znajdziemy slot na pełnowymiarową kartę SIM oraz micro SD. Po umieszczeniu wewnątrz TP-LINK M5350 karty pamięci, urządzenie może pełnić rolę przenośnego nośnika flash.

TP-LINK M5350

Obudowa wykonana jest z czarnego tworzywa o chropowatej strukturze z połyskującymi elementami na spodzie. Modem waży zaledwie 93 g, a jego kompaktowy rozmiar pozwoli umieścić urządzenie w dowolnej torbie na laptopa bądź etui do tabletu – poniżej podstawowa specyfikacja.

Specyfikacja

Tryb pracy: hotspot
Antena: wewnętrzna
Liczba anten: 1
Standard sieci WiFi: 802.11b, 802.11g, 802.11n
Częstotliwość pracy: 2,4 GHz
Szyfrowanie: WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Filtrowanie adresów MAC: tak
Typ sieci: HSPA, HSPA+, UMTS, EDGE, GPRS, GSM
Bateria (pojemność): 2000 mAh
Czytnik kart: tak
Złącza: micro USB 2.0
Wymiary: 19,8 x 94 x 56,7 mm
Waga: 93 g

Obsługa i funkcjonalność

Jak skonfigurować modem TP-LINK M5350? Wystarczy wsunąć kartę SIM do slotu, włożyć baterię, uruchomić i gotowe – urządzenie automatycznie rozpozna APN operatora, połączy się z Internetem i będzie go udostępniać za pośrednictwem sieci WiFi z domyślnymi parametrami. Opcjonalnie możemy wybrać tryb manualny, w którym każdorazowo będziemy musieli nawiązać połączenie ręcznie. Nazwa sieci oraz hasło znajdziemy pod tylną klapką.

M5350 - sieć WiFi

M5350 - połączenie WiFi

Większość użytkowników na tym poprzestanie, jednak bardziej zaawansowani mogą zalogować się do panelu zarządzania i zmienić dodatkowe ustawienia.

TP-LINK M5350 - logowanie

Możemy skorzystać z prostego kreatora lub przejść bezpośrednio do żądanych parametrów.

TP-LINK M5350 - kreator

TP-LINK M5350 - kreator2

TP-LINK M5350 - kreator3

W zakładce Wireless możemy między innymi zmienić nazwę sieci, ukryć SSID, wybrać kanał i standard radiowej łączności WiFi, a także określić typ szyfrowania i hasło. W celu zwiększenia bezpieczeństwa powinniśmy skorzystać z filtrowania adresów MAC, wpisując adresy wyłącznie znanych urządzeń w odpowiednie pola.

Zakładka DHCP pozwala określi pulę adresów IP nadawanych przez serwer DHCP, a także opcjonalnie wybrać serwer DNS.

System Tools to miejsce w którym możemy zapisać kopię ustawień do pliku, zmienić hasło administratora oraz przywrócić ustawienia fabryczne modemu.

Pozostaje pytanie jak TP-LINK M5350 sprawdza się w praktyce? Osiem godzin pracy biurowej podczas której pobrano około 300 MB danych pochłonęło nieco ponad 60% baterii. To raczej dobry wynik - zakładając, że w podróży korzystamy z laptopa kilka godzin dziennie, wbudowana w urządzenie bateria powinna wystarczyć na 3-4 dni pracujące. Transfer również wygląda obiecująco – 10 Mb/s zmierzone wewnątrz budynku będzie wystarczające zarówno do prac biurowych jak i odtwarzania większości multimediów streamowanych z sieci. Pamiętajmy jednak, że kluczowe znaczenie przy tego typu pomiarach ma zasięg sieci danego operatora komórkowego.

TP-LINK M5350 - speedtest

Oprócz bezprzewodowego dostępu do mobilnego Internetu, modem M5350 może pełnić rolę czytnika kart pamięci micro SD. Jeśli po podłączeniu urządzenia do komputera pojawi się komunikat o braku sterowników, powinniśmy wskazać ścieżkę do wewnętrznej pamięci, na której znajdziemy sterowniki do 32 i 64-bitowej wersji systemu.

Niestety urządzenie nie udostępnia Internetu za pośrednictwem połączenia przewodowego, przez co w przypadku komputerów bez modułu WiFi nie uzyskamy dostępu do sieci.

Podsumowanie

TP-LINK M5350 cechuje się ciekawą stylistyką i dobrą jakością wykonania. Zastosowane tworzywo sprawia wrażenie wytrzymałego, choć połyskujące elementy są dość podatne na zarysowania. Niewielka waga i rozmiar ułatwiają zabranie urządzenia w dowolną podróż. Czytelny wyświetlacz zapewnia stały dostęp do: podstawowych parametrów połączenia, statystyk przesyłu danych oraz informacji o ilości podłączonych urządzeń. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego uzyskamy dostęp do podstawowych ustawień APN, sieci bezprzewodowej oraz samego urządzenia. Bateria o pojemności 2000 mAh zapewni około 12 godzin pracy modemu przy umiarkowanej intensywności korzystania z sieci.

Prędkość przesyłu danych zależna jest od zasięgu sieci komórkowej oraz ilości podłączonych urządzeń. Orientacyjnie przy jednym urządzeniu podłączonym do sieci osiągnęliśmy prędkość pobierania na poziomie 10 Mb/s wewnątrz budynku. Produkt dedykowany jest osobom często pracującym w terenie, którym zależy na stałym dostępie do Internetu.

  Opinia redakcji
  plusy:
mały rozmiar oraz waga
czytelny ekran OLED
prostota obsługi
stabilny transfer
duża siła zasięgu również wewnątrz budynków
obsługa standardu HSPA+
dość pojemna bateria
  minusy:
brak obsługi połączenia przewodowego
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok 299 zł
Dobry produkt - benchmark.pl
Odsłon: 22660 Skomentuj artykuł
Komentarze

15

Udostępnij

Sieci w marketplace

 1. patalajka22
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2014-04-12 09:53

  teraz takie cuś to jest w każdej nowszej komórce

  Skomentuj

  1. Piotr Potarzycki
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2014-04-12 13:08

   Czytałeś/aś pierwszy akapit? ;-)

   Skomentuj

  2. kamild1996
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-04-16 21:51

   Prosty scenariusz:
   Mam telefon z jednym wejściem na kartę SIM. Gdybym chciał skorzystać z darmowego internetu (np. Aero2), musiałbym przekładać kartę SIM, co jest nieporęczne (bo mam smartfona z kartą SIM pod baterią) i mi nie odpowiada gdyż chcę wciąż utrzymać kontakt ze znajomymi w tym czasie. Jak rozwiązać problem? Taki przenośny hotspot jest świetnym rozwiązaniem.

   Skomentuj

 2. barwniak
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-12 10:07

  36ms po HSPA?
  To chyba przed masztem na drabinie wozu strażackiego staliście :)

  Skomentuj

  1. peper
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2014-04-12 10:39

   niby czemu? w dużym mieście to normalka

   Skomentuj

   1. barwniak
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-12 15:34

    To nie zależy od miasta, tylko od odległości od nadajnika i jego obłożenia.
    Chyba testowali z górnych pięter wieżowca, na przeciw którego stał wieżowiec z anteną na dachu. Do tego była 3 w nocy.
    Na LTE, to idzie średnio dostać takie wyniki, ale na HSPA to rarytas, realnie 50-70ms.

    Skomentuj

 3. Lubiem placki
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2014-04-12 11:51

  Media Markt - tylko dla idiotów xd

  Skomentuj

 4. sparx6
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-12 14:20

  Istnieją jeszcze podobne urządzenia np. firmy HUAWEI, może jeszcze jakiejś (nie znam więcej).
  One będą lepsze, gorsze? Jak to w ogóle sprawdzić? Najważniejsze to odbieranie zasięgu.

  Offtop: Miałem smartfon Galaxy S, w domu (na wiosce) lub w pracy (miasto) zasięg mojego neta w T-Mobile (Heyah) w granicach 2-3,5 Mbps, teraz w nowym Galaxy S4 jak sprawdziłem wzrosło do 7-6 Mbps w porywach do 8 Mbps - spadłem z krzesła ze zdziwienia

  Skomentuj

 5. amb00
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-04-13 14:36

  "Wykorzystywanie telefonu w roli hotspota ma jednak dwie podstawowe wady: pierwsza to znaczne przyspieszenie rozładowania baterii, a także zużycie transferu, którego limit przy umowie abonamentowej na połączenia głosowe wynosi z reguły zaledwie 1-2 GB."

  1. Bardziej opłaca się zakup powerbanka do telefonu.
  2. Taryfy mogą dać więcej niż 1-2 GB, zresztą do takiego urządzenia też trzeba kupić kartę sim.

  Skomentuj

 6. iDaft
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-13 20:49

  Od kilku lat na rynku jest już podobne urządzenie - ZTE MF60. Sam używam i osiągi ma całkiem niezłe, kosztuje grosze i ma bardzo fajny panel - wystarczy w przeglądarkę wpisać ufi.home. Bez instalowania zbędnego syfu.

  Skomentuj

  1. kult5
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-04-14 07:26

   Obecnie na rynku wtórnym można kupić ZTE MF63. Od t-mobile nie posiadają sim lock

   Skomentuj

 7. Michudrum
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2014-04-14 10:37

  BRAWO benchmark.pl - macie refleks szachisty ;-) Posiadam ten routerek od lutego ;-) Ale i tak szacun że w ogóle o tym wspomnieliście.

  Oczywiście przy okazji "profesjonaliści" od pisania bzdur (notabene nie mających urządzenia nigdy w reku) muszą się wypowiedzieć, co za każdym razem bardzo mnie rozbawia, i z samego rańca mam "ubaw po pachy i to za darmola" :-)))

  Do rzeczy. Przez to że dużo jeżdżę samochodem po województwie (z siedzibą radia ojca dyrektora), oczywiście bez Yanosika się nie obędzie (przy okazji apka już nie raz uratowała mi życie). Wspomnę tylko, iż po kilkunastu latach siedzenia w Orange postanowiłem (tak jak 7 na 10 celebrytów ;-) przejść do Playa. Rachunek połowę niższy ale coś za coś. Play ma takie dziury w sieci (tym bardzie poza miastami), że musiałem poszukać alternatywy, gdyż używanie Yanosika przy tak rwącym necie mijało się z celem. Dlatego szukając inspiracji na allegro, przez przypadek trafiłem na router opisywany w tym newsie. Przez fakt, iż posiadam już parę urządzeń sieciowych TP-LINKa, długo się nie zastanawiając postanowiłem nabyć ów cudeńko, i muszę przyznać z ręką na sercu, że to bardzo dobrze zainwestowane 300zł.

  Aby nie uszkodzić tego cacka, routerek trzymam w etui po aparacie cyfrowym. Odkąd uzbroiłem go w Aero2, internet ani razu mi się nie wyłączył ani nie zawiesił. Oczywiście wypróbowałem też necik który mam w abonamencie (aż 1GB - ale zawsze coś), i również przyznać muszę, że urządzenie spisało się bardzo dobrze. Tylko wielka szkoda, że w Aero2 są teraz te badziewne kody captcha, które trzeba co godzinę wpisywać. Czasami jest to barrrrrdzo irytujące.

  Podsumowując moje wypociny. Z czystym sumieniem mogę polecić ten routerek TP-LINKa. Na koniec tylko napiszę że miałem okazję testować podobne urządzenie od Huaweia, i wynalazek chińczyków oferowany (w moim przypadku był to) T-Mobile wykazywał się znacznie gorszymi osiągami. Często rwał internet i dużo krócej pracował na baterii.

  Skomentuj

 8. m4rcin
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-04-16 08:21

  Plus, za obsługę HSPA+? Raczej minus za brak obsługi LTE.

  Skomentuj

 9. hhunter22
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-16 13:33

  jak dla mnie to cały ten tepelink to porażka.. miałem kilka sprzętów od nich, z każdym był problem z sterownikami, samoczynnym rozłączaniem łącza i inne takie dziwa.

  Skomentuj

 10. wismike
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-04-30 07:34

  Mam to urządzenie, używam w pracy i ani razu nie było z nim problemu. Ogólnie mogę powiedzieć że spełnia swoje zadanie w 100%. Prędkość wysyłania i odbierania jest wystarczająca dla większości zadań.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!