UPS Eaton Ellipse Pro 1200 – 750W żywej energii
UPS

UPS Eaton Ellipse Pro 1200 – 750W żywej energii

przeczytasz w 3 min.

UPS Eaton Ellipse Pro 1200 to UPS o pokaźnym zapasie mocy. Dzięki funkcjom ECO i PLC może być tym czego będziecie szukać do domu.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

gniazda ECO,; zabezpieczenie linii danych,; gniazdo PLC,;

Minusy

mechanizm wymiany akumulatorów można poprawić

Z produktami firmy Eaton nie miałem do tej pory bliżej do czynienia. Owszem. Znam, widziałem, słyszałem. Co więcej - gdzieś tam z tyłu głowy plącze się opinia, że jest to dobra firma. Dobra oczywiście poprzez produkty, które są jej dziełem.

W niniejszym tekście, razem z Wami, będę miał okazję zapoznać się bliżej z jednym z jej urządzeń, a dokładniej z zasilaczem awaryjnym Ellipse Pro 1200.

Eaton Ellipe Pro 1200 - jaki jesteś?

Urządzenie otrzymujemy w pudełku, które wykonane zostało w typowy dla produktów tej klasy sposób. A więc w centralnym punkcie znalazło się zdjęcie urządzenia, zaś po bokach różnego rodzaju, piktogramy. Jeszcze bez rozpakowania urządzenia dowiemy się, że UPS posiada moc 1200VA (750W), jest typu Line Interactive, posiada funkcję oszczędzania energii pozwalającą zaoszczędzić do 20% energii, funkcję AVR, oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe zgodne z normą IEC 61643-1.

Eaton Ellipse Pro 1200VA pudełko

Po wyjęciu urządzenia ukazuje się nam dość niespotykany, jak na tą klasę urządzeń, kształt. UPS jest wąski i raczej wysoki. Na dodatek gniazda zasilające zostały umieszczone nie tylko z tyłu, ale również na górnej jego powierzchni. Tak jest w modelach 1200 i 1600. Modele niższe – 650 i 850 – posiadają gniazda tylko z tylu obudowy.  

Eaton Ellipse Pro 1200 od tyłu

Tył to cztery gniazda z podtrzymywaniem bateryjnym wśród których jedno oznaczone zostało jako „Master”. Powiązane jest ono z funkcją ECO (domyślnie wyłączoną), która polega na tym, że gdy np. komputer podłączony do tego gniazda zostanie wyłączony, to UPS odetnie zasilanie do dwóch gniazd oznaczonych „ECO Control” na górze obudowy. Producent sugeruje, aby podłączać do nich urządzenia pozostające w stanie czuwania (np. skaner, drukarka). Dzięki temu, nie musimy pamiętać o odłączaniu ich od prądu po zakończeniu pracy. Zasilacz zrobi to za nas.

Poza gniazdami zasilającymi, z tyłu obudowy umieszczone zostało także gniazdo USB do komunikacji z komputerem, dwa porty RJ-45 do zabezpieczenia linii danych oraz automatyczny bezpiecznik.

Eaton Ellipse Pro pod kątem

Góra obudowy to cztery gniazda z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym. Wśród nich dwa są oznaczone jako „Eco Control”, a ich działanie zostało przed chwilą opisane, natomiast jedno z nich nosi oznaczenie „PLC ready”…

Nie kojarzycie akronimu PLC?. Warto zopoznać się z artykułem na łamach benchmark.pl - Internet z gniazdka elektrycznego - technologia PLC

Technologia Line Interactive zastosowana w Ellipse Pro w życiu codziennym pewnie nie powodowałaby problemów w funkcjonowaniu adapterów PLC, ale już awaria prądu mogłaby ich działanie zakłócić. Dobrze, że producent o tym pomyślał.

Płaski kształt urządzenia to nie tylko "niespotkany" wygląd, ale też korzyści wynikające z tego, że urządzenie jest wąskie i dzięki temu może zostać ustawione w miejscach gdzie szersze modeleby się nie zmieściły. Ponadto – poprzez specjalną przejściówkę o nazwie „ELRACK”– możliwy jest jego montaż w rack (2U), czyniąc w ten sposób ukłon w stronę administratorów posiadających szafy rackowe.  

Eaton Elrack

Wracając do wyglądu - całe urządzenie wykonane zostało z plastiku. Na jego przodzie został umieszczony wyświetlacz LCD podobny do tego, który znajduje w APC Back-UPS Pro 900.

Eaton Ellipse Pro 1200 wyświetlacz

Może on informować użytkownika o:

  • poziomie naładowania wewnętrznej baterii,
  • mocy pobieranej przez podłączone urządzenia (zarówno w watach, VA, poprzez graficzny pasek jak i w procentach),
  • możliwym czasie podtrzymywania podłączonych urządzeń wg aktualnego poziomu pobierania mocy,
  • parametrach zasilania wejściowego i wyjściowego (napięcie i częstotliwość).

Informacje wyświetlane na ekraniku UPS-a Eaton Ellipse Pro 1200

Pod nim miejsce znalazła niewielka kratka wentylacyjna. Taką samą odnajdziemy na górze urządzenia, jednak tam został za nią schowany niewielki wiatraczek. Włącza się on przy mocniejszym obciążeniu UPS-a oraz w momencie przejścia na pracę z baterii.

Sterowanie urządzenia poprzez przedni panel ograniczone zostało do dwóch przycisków: zasilającego i przełączającego informacje na wyświetlaczu. Przyciskiem służącym do zmiany wyświetlanych wartości można także ustawić kilka poniższych parametrów urządzenia:

  • napięcie wyjściowe,
  • tolerancja napięcia wejściowego (standardowa: 165-264V i niska: 150-284V),
  • tryb ECO,
  • włączenie lub wyłączenie alarmu.

Spód urządzenia zawiera w sobie dość dobrze zakamuflowaną klapkę, pod którą umieszczony został moduł akumulatora składający się w testowanym egzemplarzu z dwóch baterii Leoch DJW12-7.0EL. Ich wymiana wymaga odkręcenia trzech śrubek: dwóch na klapce od spodu i jednej z boku urządzenia. Śrubki, ani też sama klapka nie są wyraźnie oznaczone, co osobie niezaznajomionej z mechanizmem może powodować pewne problemy przy pierwszym podejściu.

Moduł baterii w Eaton Ellipse Pro 1200

Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Na dodatek boczna śrubka jest jedną z kilku przytrzymujących boczną obudowę, więc trudno – bez zaglądania w instrukcję – domyślić się, że odpowiada także za klapkę od baterii. Bateria z resztą okablowania urządzenia łączona jest przy pomocy plastikowej kostki. Jest to sposób znany z większości zasilaczy.

Mechanizm wymiany akumulatora przypomina rozwiązania znane z domowych UPS-ów firmy APC, jednak tam jest to rozwiązane trochę prościej. Po prostu wysuwa się klapkę (nie ma śrubek), wymienia moduł baterii na zasadzie wysunąć stary i wsunąć w jego miejsce nowy, a na koniec znowu zasuwa się klapkę w obudowie. Bez odkręcania śrubek, czy łączenia kabli. Coś w stylu wymiany baterii w telefonach komórkowych.

Natomiast zdecydowanym plusem rozwiązania Eaton'a jest to, że możemy zamontować tam baterie inne niż zalecane przez producenta - pod warunkiem, aby nie były gorsze parametrami - co może mieć duże znaczenie. 

Informacje techniczne Eaton Ellipse Pro 1200

TopologiaLine- interactive (AVR z busterem i faderem)
Rodzaj montażuStelażowo / wieżowy
Moc znamionowa (VA/W)1200VA / 750W
Oszczędzanie energiiTak, oszczędność energii do 20% (automatyczne wyłączenie urządzeń peryferyjnych pracujących w stanie gotowości)
Wymiary275mm x 82mm x 390mm (wys. x szer. x gł.)
Masa9.9kg
Złącze wejścioweIEC-320-C14
Zakres napięcia wejściowego165 V - 285 V (regulowane w zakresie 150 V - 285 V)
Napięcia wyjściowe230 V (regulowane do 220 V - 230 V - 240 V)
SinusoidaAproksymowana (schodkowa)
Gniazda wyjściowe
  • 4 x z podtrzymaniem bateryjnym (w tym jedno "Master")
  • 4 x z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym (w tym 2 x "ECO" i 1 x "PLC ready") zgodnym z normą EC 61643-1
Zarządzanie akumulatoramiAutomatyczny test baterii akumulatorów, ochrona przed głębokim rozładowaniem, funkcja ‘zimnego startu’, wymienialne baterie