Mój sprzęt

 • Nazwa zestawu: Stacjonarny
 • Typ zestawu: komputer stacjonarny
 • Procesor: Intel Core i7 3770K 3,5 GHz
 • Karta graficzna: nVidia GeForce 400 GTX 460
 • Płyta główna: chipset Intel Z77
 • Pamięć RAM: DDR-3 1600 | 32GB
 • Dysk twardy: Seagate Barracuda ES | 3 x 320 GB (RAID5)
 • Dodatkowe informacje: Gdzie dokonano zakupu: Większość części w Komputronik Jakich aplikacji używam: Windows 7 64bit Home Premium, VMWare Workstation 7, Photoshop CS3/4

 • Nazwa zestawu: HP dv3660ew
 • Typ zestawu: komputer stacjonarny
 • Procesor: Intel Core2 Duo Mobile P8600 2,4 GHz
 • Karta graficzna: nVidia GeForce 9 9300M GS
 • Płyta główna: chipset Intel laptop PM45
 • Pamięć RAM: DDR-2 800 8 GB
 • Dysk twardy: Seagate Momentus 7200.4
 • Dodatkowe informacje:

Komentarze

 • Płyta główna MSI P67A-GD65(B3)

  Ocena komentarza: 0
  Ja wcześniej używałem P35 (od Gigabyte'a) i o ile RAID0/1 miał podobną wydajność jak Striker, to w mojej ocenie RAID5 na nVidii jest wolniejszy (zapewne przez gorszy mechanizm obliczania sum kontrolnych).
  A za informacje o pamięci dziękuję. Sam mam Corsary XMS3-1600 DHX więc pewnie pozostanie mi 1333 po przesiadce. Ale dzięki Tobie mogę sobie lepiej skalkulować zysk.

  40

 • Płyta główna MSI P67A-GD65(B3)

  Ocena komentarza: 0
  Super recenzja. Jestem ciekawy jak wygląda kontroler Intela przy macierzy RAID5. W Striker II sytuacja wygląda strasznie kiepsko.
  Czy możesz podać dokładnie model posiadanych pamięci?

  40

 • W co się grało w młodzieńczych latach - gry dla konesera

  Ocena komentarza: 0
  Ja zamiast w Crazy Cars grałem w kolejne części Lotusa na przemian z Settlersami (na Amidze). Później jeszcze kolejne części Goblinsów i czasem platformówki typu Super Frog :)

  125

 • Ile zarabiają informatycy w Polsce?

  Ocena komentarza: 0
  Ja od ponad roku nie pracuje w dużej firmie (moja zatrudnia 15 osób), ale utrzymuje się powyżej średniej. A co do umiejętności - mam z pracy w IBM nabytą wiedzę z serwera danych DB2. Poza tym sporo pracuję w narzędziach ETL firm IBM i Informatica.
  Patrząc na oferty pracy to mogę powiedzieć, iż na chwilę obecną nie mam co narzekać. Wiele firm szuka w tej chwili projektantów ETL do pracy w Polsce (np. w Poznaniu) i za granicą (Niemcy, kraje Skandynawskie).
  Co do innych profesji - ostatnio kolega mówił mi, że 5500zł jest w stanie zaoferować studentom w ramach umowy o dzieło, jeśli są nieźli w programowaniu na platformie .NET czy w przygotowaniu aplikacji na urządzenia mobilne (iPhone, Android, etc).

  66

 • 100 lat IBM - historia w skrócie

  Ocena komentarza: 0
  200 lat :)

  "Jako dodatek, dla osób, które bieglej władają językiem Szekspira, 30-minutowa impresja wideo, z której dowiemy się jak to jest być człowiekiem związanym z IBM."
  Pamiętam ten filmik ze szkolenia dla nowych pracowników :) Ale jak jest być człowiekiem związanym z IBM, można się przekonać pracując dla tej korporacji. Dla mnie osobiście prawdziwe jest hasło "Możesz odejść z IBM ale IBMerem pozostajesz na całe życie"

  25

 • Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex

  Ocena komentarza: 0
  A ja się zastanawiam komu to będzie służyć? Ile osób będzie korzystać z 6 monitorów. W ich cenie (mówię o dobrych monitorach) można kupić projektor, który da równie wiele frajdy.

  44

 • Klonujemy komputer - maszyny wirtualne

  Ocena komentarza: 0
  "Oboje ubolewamy nad VMware Serverem ale niestety świat idzie na przód...jednak nawet taki Workstation ma olbrzymi potencjał, a przecież niewiele zachodu kosztuje konwersja maszyny z VMWorkstation do ESXi."

  Rzeczywiście Workstation ma olbrzymi potencjał i można nim zastąpić VMWare Server (choć dokuczliwy może być brak automatycznego składania maszyn przy zamykaniu systemu hosta - choć oczywiście można napisać skrypt realizujący tę funkcję).
  Co do konwersji maszyny. Dla mnie w tym przypadku brak jest jednej funkcji (choć może jej się nie doszukałem) - konwersji maszyny w miejscu. Muszę używać laptopa z VMWare Workstation i to on po konwersji przerzuca mi dane na serwer.
  Tu koncepcje lepszą ma SCVMM, który z obrazu dysku VDMK robi mi VHD na serwerze.

  Zaś co do licencjonowania - tutaj się specjalnie nie potrafię wypowiedzieć. ESXi mam za darmo. Hyper-V wymaga zakupu Windows 2008. Oczywiście jest MSDN albo programy dla małych firm. Ale to i tak wydatek jakiś pieniędzy.

  36

 • Klonujemy komputer - maszyny wirtualne

  Ocena komentarza: 0
  @Ziben

  Masz rację. Hyper-V dostarcza mechanizmu eksportu i importu, który do klonowania wystarcza. Problem, że robi to w jednym tylko katalogu. Co więcej, niezależnie od metody zaleca się robienie sysprepa dla gości z systemem Windows.
  Dla mnie szkoda, że Hyper-V nie ma odpowiednika w Virtual PC (ten jest zgodny z Virtual Server 2005) oraz, że MS wyciął wsparcie dla niektórych systemów (np. Solaris).

  Z drugiej strony z produktów VMWare ceniłem sobie Server, który na wersji 2.0.2 skończył swój byt. ESXi jest dobrym startem do ESX i całej platformy WMWare, ale wymaga raczej dedykowanej platformy.

  A o Xen rzeczywiście potraktowałem po macoszemu. A przecież stoją za nim Citrix (EMC), Novell i Oracle.

  Więc zagadnień pozostaje jeszcze wiele do omówienia.

  36

 • Klonujemy komputer - maszyny wirtualne

  Ocena komentarza: 0
  Ok. Rzeczywiście i mi udało się pomylić pojęcie parawirtualizacji i wirtualizacji wspieranej sprzętowo. Aczkolwiek ta pierwsza rzeczywiście jest łączona z wykorzystaniem sprzętu ze względu na ominięcie konieczności modyfikowania źródeł systemu. Stąd mój błąd, ale jednak błąd.

  36

 • Klonujemy komputer - maszyny wirtualne

  Ocena komentarza: 0
  Ciekawy artykuł i daję zasłużoną piątkę (no może z minusem za małą literówkę). Brawa należą się również za oglądanie komentarzy użytkowników i odpowiadanie na pytania/wątpliwości.

  Rozumiem brak Hyper-V i ESXi w porównaniu. Są to rozwiązania typowo serwerowe i raczej w domu nikt nie będzie się nimi bawić. ESXi nie wymaga oczywiście iSCSI czy FC ale z drugiej strony nie obsługuje macierzy typu fake-RAID (więc można zapomnieć o wykorzystaniu RAIDów wbudowanych w płyty główne). Co do Hyper-V. Fajny ale wiele funkcjonalności (chociażby prostą metodę klonowania maszyny) uzyskujemy dopiero po zainstalowaniu (już płatnego) System Center Virtual Machine Managera. Osobiście brakuje mi w nim również kompatybilności z rozwiązaniami desktopowymi MS (np. Virtual PC).
  Co więcej w tym przypadku nie myliłbym parawirtualizacji, która jest niczym innym jak wykorzystaniem funkcji sprzętowych, jak wspomniane Intel VT, AMD-v, czy nie wspomniane Intel VT-d (Direct I/O) z wirtualizacją w innej warstwie - czyli z hypervisorem w jądrze systemu operacyjnego.

  Mam nadzieję, że autor pokusi się jeszcze o testy rozwiązań komercyjnych: VMWare Workstation i Parallels Desktop (te szczególnie popularne na MAC OS), a także wspominanych rozwiązań serwerowych.

  A co do podsumowania. Osobiście wykorzystuje wirtualizacje do pracy (na VMWare Workstation) i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie innego rozwiązania :)

  36

 • Polacy oszczędzają na kupnie gier

  Ocena komentarza: 0
  Rzeczywiście ceny gier na naszym rodzimym rynku potrafią przyprawić o zawrót głowy (np. drugiej części StarCrafta). Jednak obserwując zachowania ludzi można zauważyć, iż niezależnie od pensji i cen gier, wiele osób i tak danego produktu by nie kupiło.
  Swego czasu Microsoft zrobił promocje dla użytkowników domowych i Office był sprzedawany za 200 zł. Ale i słychać było narzekania wielu studentów że tego produktu nie ma na MSDNAA. Photoshop Elements za 400zł? Po co, skoro jest Photoshop w sieci. Nawet jeśli nie skorzystamy z 5% jego funkcjonalności.
  Analogicznie gry. Jest wiele tytułów wydawanych w złotych seriach, kolekcjach klasyki, itp. Ich ceny nie oscylują w granicach 100zł. Może nie są to najświeższe tytuły, ale owe kolekcje wydawane są coraz szybciej od daty premiery (nie są to jak kiedyś gry sprzed dwóch lat). No ale znów, my przecież musimy mieć to co najnowsze, bo jest dostępne w Internecie. Czemu więc nie skorzystać?

  I wierzcie mi ten problem nie dotyczy tylko osób, które zarabiają 1500zł miesięcznie, ale i takich których pensje sięgają dobrych kilku tysięcy. Po prostu w mentalności wielu ludzi nie potrafi zapaść w pamięć hasło, że ściąganie oprogramowania, filmów czy muzyki to najzwyczajniej kradzież.

  62

 • Najlepsze bezpłatne programy na 2010 rok

  Ocena komentarza: 0
  Ja bym dodał 7zip'a oraz Unreal Commandera (ma dużo więcej funckjonalności niż FC). Ale i tak gratuluję artykułu.

  60

 • Pliki: Linux Sabayon 6 - darmowy system operacyjny

  Ocena komentarza: 0
  Bazuje na Gentoo, więcej można przeczytać na stronie [link]http://sabayon.org.pl/[/link]

  26

 • Dragon Age i Left 4 Dead 2 - optymalne karty graficzne

  Ocena komentarza: 0
  Przyłączam się do wypowiedzi wielu osób, iż tytuł jest niefortunny. Dla mnie artykuł ocenia wydajność nowych konfiguracji laptopów a nie poszczególnych kart graficznych.

  Myślę, że artykuł wniósłby znacznie więcej, gdyby autor pokusił się o testy na komputerze stacjonarnym z kartami różnego segmentu. I to zestawił z prezentowanymi laptopami.

  A co do kwestii laptop vs komputer stacjonarny. Osobiście laptopa cenię za jego mobilność oraz długą pracę na baterii. Posiadam model 13,3" bo jest lekki i mały, co pozwala zapomnieć, że mam go na plecach. A z drugiej strony dobra konfiguracja pozwala mi na wygodną pracę. Za jego cenę mogłem kupić model z matrycą 15-16", który pozwoliłby mi grać w gry.
  Jednak do tego mam komputer stacjonarny, który daje mi większą swobodę w konfiguracji (i zarazem dużo frajdy), oraz PS3 (rozwiązanie dla tych narzekających na rachunki za prąd).

  A jeśli ktoś chce kupić laptopa za 6.000 czy nawet 10.000zł to jest to jego wybór, do którego ma prawo. Czy to ze względu na własny rachunek ekonomiczny, czy to z powodów estetycznych (znam osoby, którym nie podobają się wielkie pudła pod biurkiem).

  97

 • TOP-100 najlepsze gry XX wieku cz.2

  Ocena komentarza: 0
  Barkuje teraz takich tytułów jak Gobliiins. W Lotusa też grało się godzinami jeszcze na Amidze i człowiek tras praktycznie nauczył się na pamięć. A MK i Street Fighter nic nie zastąpi :(

  112

 • Sony Walkman NW-A840 - z ekranem OLED

  Ocena komentarza: 0
  A ATRAC Advanced Lossless nie jest formatem bezstratnym?

  11

 • Sony Walkman NW-A840 - z ekranem OLED

  Ocena komentarza: 0
  Mając na uwadze jakość dźwięku obecnych modeli z serii A, można oczekiwać że w nowych modelach będzie ona bardzo wysoka.

  11

 • Sony VAIO NS31S - z bogatym wnętrzem i dodatkowym oprogramowaniem

  Ocena komentarza: 0
  Pytanie czy procesor też zwalnia po odłączeniu zasilacza

  5

 • Pytamy czytelników: komputer stacjonarny czy laptop?

  Ocena komentarza: 0
  Dla mnie obydwa. Desktop jest mi potrzebny do uruchamiania wielu środowisk wirtualnych i oprogramowania, w którym wydajność dysków ma znaczenie (np. bazy danych).
  Poza tym wydajne karty graficzne i procesor do gier :)

  Z drugiej strony laptop jako przenośne środowisko pracy. Dodatkowo oglądanie internetu, odbieranie poczty, czy słuchanie muzyki. Do tego wystarcza mi laptop z 13" ekranikiem. No i oczywiście przenośność.

  101

 • Przenośne dyski twarde z PINem: Aegis Padlock

  Ocena komentarza: 0
  Nie wiem czy oryginalny. Od dawna używam dysków Lenovo z takowym szyfrowaniem

  2

 • Młodzież o piractwie - ściąganie to nie kradzież?

  Ocena komentarza: 0
  Pytanie czego te badanie ma dowieść?

  24

 • Tryb XP w Windows 7 nie dla wszystkich notebooków Intela

  Ocena komentarza: 0
  Szkoda, że jeszcze niektóre firmy nie podają, iż nawet dla procesorów obsługujących wirtualizacje jest ona wyłączona.
  Przykładem są pierwsze laptopy z procesorem T5600 (u mnie akurat Toshiba A100-811)

  48

 • Biuro nowej generacji

  Ocena komentarza: 0
  A ja bym to wstawił do OpenSpace'ów :)

  10

 • Nowe odtwarzacze Blu-Ray od Philipsa

  Ocena komentarza: 0
  @Veske

  Bo to wymóg standardu BD 2.0

  3

 • GTS 240 to podkręcony 9800 GT?

  Ocena komentarza: 0
  Ale pomyśl jaka oszczędność dla Ciebie, że nowych nie musisz kupować ;)

  24

 • Nowe kłopoty konsoli Xbox 360 - komunikat E74

  Ocena komentarza: 0
  "Nie jesteśmy zmuszeni korzystać z gwarancji tylko możemy skorzystać z praw przysługujących nam na podstawie artykułu zacytowanego przeze mnie powyżej. Jest to tak zwana "rękojmia". I odpowiedzialny jest za nią sprzedawca. To właśnie sprzedawca na własny koszt powinien naprawić konsolę, zwrócić kasę lub wymienić na nowy model."

  W przypadku osób cywilnych w polskim prawie nie występuje pojęcie rękojmi. Można ubiegać się o postępowanie z tytułu niezgodności towaru z umową kupna-sprzedaży.

  56

 • Logitech SetPoint 4.70 w nowej wersji

  Ocena komentarza: 0
  Na forum Logitech już widzę, że są problemy pod Windows Vista. Więc zostaje przy sterownikach systemowych :(

  2

 • Logitech SetPoint 4.70 w nowej wersji

  Ocena komentarza: 0
  Ciekawe czy wersja pod BT jest wreszcie stabilna

  2

 • Jednoczesna praca na dwóch komputerach? Praktycznie możliwe!

  Ocena komentarza: 0
  To remote desktop już nie wystarcza?

  2

 • Core i7 podkręcony do 5510.09 MHz na platformie Asus

  Ocena komentarza: 0
  Ładny zestaw - i7 Extreme + Rampage II i do tego 3 x GF GTX280. Ciekawe czy dyski na SASie chodzą :)

  16

 • TOP-10 Monitory LCD, czyli nasze typy na udany zakup

  Ocena komentarza: 0
  Jak ktoś powiedział każdy chwali co kupił. Jednak w wielu porównaniach monitorów brak mi Lenovo. Ta firma w Polsce nie reklamuje się zbytnio na rynku detalicznym.
  Mało kto wie, że model 22" z matrycą S-PVA i rozdzielczością 1920x1200 kosztuje 1300zł. Nie ma może wejścia HDMI (ale i tak nie korzystamy jeszcze z dobrodziejstw HDMI 1.3 w kartach graficznych), nie ma 1:1 Pixel Mapping (ale to załatwiają sterowniki ATI i nVIDIA).

  Oczywiście NAJLEPSZYMI monitorami zawsze pozostają Eizo (te z matrycami S-PVA) i wyższe modele NECa (S-IPS). Z matryc TN pewnie brałbym LG ze względu na dobrą elektronikę.

  44

 • Vista x64 – czas na 64-bity w świecie Windows?

  Ocena komentarza: 0
  Warto jeszcze dodać jeden mały szczegół. Niestety część laptopów choć jest wyposażona w 64-bitowy procesor to niestety jednocześnie posiada układ 945, którego adresacja nie pozwala na pełne wykorzystanie 4GB pamięci.
  Wówczas choć zainstalujemy system w wersji 64-bitowej to podobnie jak w wersji 32-bit naszym oczom ukaże się 3,5 GB

  59

 • Gigabyte pokazuje najnowszą płytę na Intel X58

  Ocena komentarza: 0
  A co z układami nVidii, które montowane obok X58 miały dawać możliwość zaintalowania kart w trybie SLI.

  4

 • Larrabee – najazd Intela na rynek kart graficznych

  Ocena komentarza: 0
  Intel jak widać idzie w kierunku architektury oferowanej przez procesory Cell. Dobrym pomysłem jest na pewno wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań i implementacja jednostek x86. Kiedyś i740 był układem wartym uwagi, co będzie z kolejnym procesorem graficznym Intela - czas pokaże. My na pewno skorzystamy na konkurencji 3 graczy na rynku.

  10

 • Mass Effect: Bring Down the Sky już dostępne

  Ocena komentarza: 0
  Dobrze mieć edycję kolekcjonerską z załączoną wersją angielską

  2