Aparaty cyfrowe

120 megapikseli w lustrzance Canon

przeczytasz w 2 min.

Canon poinformował o opracowaniu matrycy CMOS o rozdzielczości 120 Mpix, którą możemy zmieścić w lustrzance. Sensor jest także bardzo szybki – odczyt obrazu w pełnej rozdzielczości możliwy jest z prędkością prawie 10 klatek na sekundę.

Technologia CMOS ma bardzo duży potencjał – wykorzystywana jest powszechnie przy produkcji układów elektronicznych, a także - co nas w tym przypadku interesuje najbardziej - do produkcji sensorów światłoczułych w aparatach cyfrowych.

Kolejne rekordy liczby megapikseli w matrycach nie robią już na nas wrażenia, a wręcz przeciwnie - wywołują niezadowolenie, gdyż nie wnoszą wiele do jakości tworzonego obrazu. Tym razem jednak nie sposób przejść obojętnie obok nowej matrycy Canon, która ma aż 120 megapikseli, co pozwala uzyskać obraz o rozdzielczości 13280 x 9184 pikseli (7,5 raza więcej niż matryca profesjonalnego Canon EOS-1D Mark IV i 5 razy więcej niż największa konsumencka matryca CMOS Canon stosowana w aparacie Canon EOS-5D Mark II). Takich zdjęć nie byłyby w stanie wyświetlić w pełnej rozdzielczości nawet karty AMD z serii HD6000, nie wspominając o monitorze.

Matryca Canon jest w stanie rejestrować filmy w rozdzielczości Full HD wykorzystując jeden z sześćdziesięciu fragmentów składających się na całą matrycę. Co więcej, możliwy jest odczyt obrazu w pełnej rozdzielczości 120 megapikseli przy prędkości 9,5 klatki na sekundę. To prawie 3 razy za mało, aby uzyskać w pełni płynny obraz, ale zmniejszając nieco rozdzielczość prawdopodobnie uda się wycisnąć z matrycy nawet 15 klatek na sekundę konieczne dla zapewnienia jako takiej płynności wideo.

 Warto przeczytać:
 

Zaprezentowany przez Canon sensor jest klasy APS-H, czyli ma rozmiar około 29,2 x 20,2 mm. Jest to nieco mniej niż pełna klatka, a jednocześnie nieco więcej niż rozmiar APS-C najpopularniejszy w lustrzankach dolnego segmentu. Warto podkreślić, że taka liczba pikseli wymusza dużą gęstość ich upakowania – odległości pomiędzy pojedynczymi pikselami w 120-megapikselowej matrycy Canon są porównywalne z odległościami pomiędzy pikselami w zaawansowanym kompakcie o matrycy 8 Mpix.

Od razu ciśnie się na język pytanie – a co z jakością obrazu? Trudno cokolwiek teraz powiedzieć, gdyż brak próbek możliwości nowego układu. Bardziej niż jakością obrazu należałoby się jednak martwić koniecznością zapewnienia ogromnej mocy obliczeniowej dla obróbki zdjęć o rozmiarze 100 MB jedno (zależnie od formatu i kompresji może to być więcej lub mniej). Tutaj na pewno pole do popisu będą miały karty graficzne, których „umiejętności” do obróbki dużych strumieni danych są niekwestionowane. Oczywiście na 120-megapikselowe matryce w cyfrówkach pewnie przyjdzie nam poczekać jeszcze długo - nie wiadomo także, czy produkt Canona znajdzie komercyjne zastosowanie, czy pozostanie jedynie demonstracją możliwości technologicznych.


Źródło: Canon

Polecamy artykuły:  
Klonujemy komputer - maszyny wirtualne 100 porad i sztuczek do Windows 7 Test 4 kart GeForce GTX 460

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pomidor
  0
  Będzie można policzyć włosy na głowie :)
  • avatar
   XeonX
   0
   raczej zastosowania naukowe niż komercyjne :)
   • avatar
    krzysiek
    0
    WOW. To jest coś. Brak fitra AA. Algorytmy z martyc bayerowskich mozna by zmienić by uzyskać wieszą dynamikę tonalną i mniejsze szumy, kosztem ostrości która w 1:1 bedzie i tak słaba (bo obiektywy nie dadzą rady).
    IMO winno dać naprawdę dobre efekty gdy bedzie sie resamplować taki wielki plik do "normalnych" rozmiarów…
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Już jutro w Twojej komórce :P

     A najlepszym aparatem byłoby... podłączenie pamięci USB do ludzkiego oka :)
     • avatar
      0
      Może do satelit to się nada :/
      • avatar
       Wenezo
       0
       rozdzielczosc i mpx to nie wszystko, moze byc 10mpx i foto fatalne, a jakosc sie liczy! i ta jakosc nawet na 1 mpx bedzie duzo lesza i lepsze szczegoly..
       • avatar
        michal_229
        0
        Omg... Jeśli to ma 14 bitów na kanał to RAW będzie zajmował ponad 610MB... Czym to obrabiać? xD
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         nie długo będzie TVN wyświetlane w UMHD - Ultra Mega High Definition 1720q 13280 x 9184 pikseli
         • avatar
          belker
          0
          co do 120MPx to przypuszczam że nie pojawi się to na rynku, chyba nie ma obiektywu o takiej rozdzielczości który potrafiłby wyciągnąć maximum z takiej matrycy, zwłaszcza że nie jest to pełna klatka...
          • avatar
           -NoN-
           0
           Nie jestem ekspertem, ale obiektywy powinny spokojnie dać radę. Zwłaszcza w centrum obrazu.