Procesory

5-watowa wersja AMD Ontario dla tabletów

przeczytasz w 1 min.

Dotarliśmy do informacji, z których wynika, że w Singapurze AMD zaprezentowało energooszczędne układy APU Ontario w zmodyfikowanej wersji o zmniejszonym prawie dwukrotnie poborze energii.

Warto przeczytać:
Microsoft prosi Intela o Atomy z 16 rdzeniami

Rozwój urządzeń mobilnych w ostatnim czasie sprawił że pozycja układów opartych o architekturę ARM stałą się silniejsza niż kiedykolwiek. Intel i AMD nieco zaspały i teraz próbują jakoś walczyć na polu zdominowanym przez ARM. Intel już zapowiedział swoje układy o niskim poborze mocy skierowane do tabletów. Również i AMD chce zyskać część tego rynku. Co ciekawe, producent ten właściwie już dysponuje taką konstrukcją. To "odnowiony" układ Ontario.

Dla przypomnienia - układy APU Fusion miały być z założenia energooszczędnymi układami. Standardowy dwurdzeniowy Ontario (C-50) ma współczynnik TDP równy 9W. Dla tabletów to jednak nadal sporo. Inżynierowie AMD postanowili więc znacząco go „odchudzić”, pozbawiając tych elementów, które nie są istotne w przypadku tabletów. Częstotliwość taktowania zegara pozostała niezmienna i nadal jest to 1 GHz. Zmiany zaszły w kontrolerze pamięci, który obsługuje teraz pamięci o ograniczonym zakresie taktowań i pojemności. Ponadto zrezygnowano z części wbudowanych kontrolerów, pozostawiając po jednym z każdego typu (USB, wideo, itd...). Zachowano jednak pełną obsługę technologii DirectX 11.

Te zabiegi pozwoliły osiągnąć pobór mocy układu na poziomie 5W. Odświeżone Ontario zostały zaprezentowane podczas pracy w 10 calowym tablecie Acera. Wszystko wskazuje zatem, że to właśnie w urządzeniach tej firmy pojawią się jako pierwsze "nowe-stare" układy AMD.

Czekamy na pierwsze oficjalne dane i informacje o dacie premiery pierwszych urządzeń z "okrojonymi" układami Ontario.
 

Źródło: Endgadget

Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Czekam na zegarki z procesorami czterordzeniowymi, mające rzutnik led 3d, i mające czas pracy 30 dni :/
  Świecie dokąd zmierzasz!
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Przy założeniu że to właśnie grafen będzie następcą, bo coś IBM ostatnio przebąkiwał, że grafen nie zastąpi krzemu w 100%
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Prędzej wejdzie komputer kwantowy niz grafem xD

    A na poważnie jeszcze dużo wody upłynie w Wiśle zanim porzucą krzem. Po co dawać nowa technologie skoro z tej można zdzierać pieniądze i dawkować stopniowo przyrost mocy obliczeniowej?
    • avatar
     jacy4
     0
     Wszystko co ważne usunęli a directxa 11 zostawili. Już widzę jak wszyscy grają w metro na tablecie z takim procesorem -.-