Internet

500 000$ by chronić Wikipedię przed reklamami

przeczytasz w 1 min.

500 000$ na rzecz Wikipedii

Na łamach Wikipedii pojawił się osobisty apel Jimmy'ego Walesa, założyciela portalu. Amerykanin zwrócił się z prośbą do internautów, by wsparli jego projekt "dowolną darowizną pieniężną". Zebrana kwota zostanie przeznaczona na utrzymanie i rozwój Wikipedii.

Jeśli owa kwota okaże się odpowiednio wysoka, w serwisie nie pojawią się reklamy. Jak podkreśla Wales: "komercja jest dobra, a reklamy nie są niczym złym. Ale Wikipedia to nie jest miejsce dla nich".

Swój portal nazywa "świątynią dla umysłu". Większość użytkowników decydujących się na przekazanie datku wpłaca niewielką, symboliczną sumę. Nieco większą kwotą postanowiło podzielić się małżeństwo, Sergey Brin - współtwórca wyszukiwarki Google oraz jego żona Anne Wojcicki.

Jimmy Wales

Para przekazała 500 000$ by doprowadzić do stanu w którym nawet najmniejsza reklama nie zagości w portalu.

"Oto jak działa Wikipedia: ludzie korzystają z niej, lubią ją, dlatego pomagają za nią płacić, by wciąż była dostępna dla nich i dla wszystkich innych z całego świata. Jestem bardzo wdzięczna Sergey'owi Brinowi i Anne Wojcicki za wspieranie tego co robimy" - skomentowała darowiznę Sue Gardner, dyrektor wykonawczy Fundacji Wikimedia.

Wikipedia

Zdaniem założyciela portalu "gdyby każda osoba czytająca ten apel przekazała pięć dolarów, moglibyśmy już dzisiaj zakończyć zbiórkę".

Prawdopodobnie nie każdy z ponad 450 milionów użytkowników strony zdecyduje się na przekazanie pieniędzy. Jednakże bez wątpienia ta niebagatelna kwota przybliży Walesa do zamknięcia całej akcji.

To nie pierwszy raz kiedy temat zamieszczania reklam jest poruszany w kontekście najpopularniejszej wirtualnej encyklopedii. Jednakże jak do tej pory za każdym razem Jimmy Wales zdobywał fundusze na uchronienie swojego serwisu od kolorowych banerów. Czy uda mu się i tym razem, okaże się w najbliższym czasie.
 

Więcej o Wikipedii:

Źródło: eWeek, Wikipedia

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -16
  No, jest szansa, że chory pomysł Wikipedii padnie, a ludziska znów zaczną korzystać ze słowników i encyklopedii. Ruszą swe szanowne cztery litery do biblioteki by czegoś się dowiedzieć, a nie z lenistwa klikać w Wikipedię i asekurować się przypisem "źródło: Wikipedia".
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To się okaże w najbliższym czasie...ja do wikipedii nic nie mam,ale też jej nie uwielbiam.
   • avatar
    Michur
    0
    Anne Wojcicki? jakieś polskie korzenie?
    • avatar
     jarekzon
     0
     Chyba się jednak pojawią.
     • avatar
      henry230
      0
      Ja czekam tylko na wypłatę i jakąś tam gotówkę wyśle :)Bo często czytam na wiki i nie mam zamiaru się wkurzać reklamami,a po za tym dużo mi pomogła w szkole wiec chce się po prostu odwdzięczyć :)spoko stronka:)
      • avatar
       henry230
       0
       Gdybyśmy my użytkownicy z Benchmarka dali po 1 zł to uzbierała by się nie mala sumka:)
       • avatar
        Bull_Byk
        0
        Jakby mozna bylo wykonac przelew. Nie mam i nie bede mial karty kredytowej zeby doinwestowac projekt.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Dam symbolicznego piątaka. Dla idei.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A ja na PIT-37 przekazałem 1% dla Wikipedii. Bo to zacny był pomysł, żeby stworzyć taki projekt.