Internet

AdBlock Plus legalny według niemieckiego sądu

przeczytasz w 1 min.

„Ludzie muszą mieć możliwość kontrolowania tego, co jest wyświetlane na ich ekranach”.

AdBlock Plus

AdBlock Plus to narzędzie, któremu nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. Dodajmy jednak gwoli ścisłości, że pozwala ono użytkownikom włączyć automatyczne ukrywanie reklam na stronach internetowych. Według niemieckich magazynów Die Zeit i Handelsblatt rozwiązanie to w nielegalny sposób ogranicza ich zdolność do zarabiania pieniędzy (jako że wydawcy internetowi czerpią korzyści właśnie z wyświetlanych reklam) i dlatego też postanowiły one pozwać jego twórców. Sąd w Hamburgu, po czterech miesiącach, uznał jednak, że AdBlock Plus jest w pełni legalnym produktem.

AdBlock Plus dostępny jest jako rozszerzenie do większości przeglądarek internetowych. Jest on w stanie ukryć wszystkie reklamy, w tym te publikowane na filmikach czy też w sieciach społecznościowych. Usługa jest bezpłatna, a reklamodawcy mogą dostać się do „listy wyjątków” poprzez umowę z twórcami rozszerzenia – warunek: reklamy nie mogą być irytujące lub inwazyjne.

We wpisie na blogu Project Manager rozszerzenia Adblock Plus, Ben Williams, napisał: „wyrok sądu w Hamburgu jest ważny, ponieważ stanowi precedens, który może pomóc nam uniknąć dodatkowych procesów sądowych i kosztów ponoszonych w obronie tego, co czujemy. Tym jest oczywiste prawo konsumenta. Ludzie muszą mieć możliwość kontrolowania tego, co jest wyświetlane na ich ekranach – dajemy im to, pozwalając na blokowanie irytujących reklam i ochronę prywatności”.

Wyrok sądu w Hamburgu spowodował ponoć, że większa liczba reklamodawców wyraziła chęć współpracy z AdBlock Plus. – „Rozwińmy nowe formy reklamy, które są nieinwazyjne, przydatne i mile widziane przez użytkowników. Odkryjmy nowe sposoby na robienie lepszych reklam. Stwórzmy bardziej zrównoważony internetowy ekosystem”. Wszystko brzmi pięknie, ale… pokonane w sądzie redakcje nie zamierzają odpuścić. Wciąż uważają, że AdBlock Plus stosuje nielegalne i antykonkurencyjne praktyki.

Źródło: The Independent, AdBlock Plus

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PIRAT_PL
  10
  Gdyby te reklamy nie były tak nachalne to i AdBlock nie musiałby powstawać a nie tak jak np. w Firefox na samym oknie głównym wali reklamami, to żeby nie klikać to AdBlock i można ze spokojem przeglądać sieć.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   AdBlock plus to bardzo dobre narzędzie. Popieram ich oby więcej takich rzeczy! by tych zasranych reklam nie było !! Nie Żyje AdBlock Plus !!!!!!
   • avatar
    raffal81
    1
    Nie mam nic przeciwko małym reklamom, ale kiedy jest więcej reklam niż treści na stronie, to sorki ale właściciele stron internetowych sami sobie na siebie bata kręcą. Często gęsto nie idzie po ludzku znaleźć samej treści która nas interesuję, masakra jakaś ;)
    • avatar
     Himoto
     1
     Takie małe ale : [benchmarka też się to tyczy]
     -Ograniczcie ilość reklam tak by nie przeszkadzały w czytaniu treści dla których wchodzę na dany portal
     -Nie używanie nachalnych reklam typu samo odtwarzające się kilkunastu sekundowe filmiki youtube
     -Nie wprowadzanie reklam typu "wyskakujące okienka"

     i ludzie wyłączą adblocka w diabły na danej stronie, bo mała reklama nie przeszkadza lecz gdy przez reklamy strona która powinna się uruchomić w 1-5 sekund uruchamia się prawie pół minuty to sorry memory ale ja dla takich stron adblocka nie wyłączam.

     Przytoczyłem tu naszego kochanego benchmarka bo od czasu do czasu wchodzę tu bez adblocka i zalewa mnie krew właśnie z powodu reklam zwalniających ładowanie się stron. Na szczęście chyba coś się zmieniło bo dziś akurat nie widzę zbyt dużo reklam u was choć mam wyłączonego adblocka :) Dlatego od dziś w ramach dobrej woli zostawiam u was wyłączonego adblocka :) Zobaczymy jak długo będziecie trzymać stronę niezawaloną toną reklam :)

     Stara zasada mniej [nachalnych reklam], a więcej zarobicie x)

     A co do adblocka to czas chyba go zmienić na coś innego bo już za dużo przepuszcza tych nachalnych reklam nawet jak jest ustawiony na full block.
     • avatar
      Gameone
      -2
      Wow, tylko w Niemczech o takie coś do sadu się idzie...
      • avatar
       Mizuiro
       0
       Właściciele stron którzy to są tak "poszkodowani" tym że ludzie blokują reklamy argumentują to tym że my te treści oglądamy ZA DARMO. Ale chyba nie wiedzą że za coś płaci się 30-100 zł/mc. Jak tak bardzo chcą to niech przegłosują jakiś podatek od reklam i wliczą go w cenę rachunku za usługę dostarczania internetu. Płacę za treść i mam sam prawo decydować co oglądać a czego nie (czyli reklamy).
       • avatar
        szymon1051
        0
        Tu macie https://easylist-downloads.adblockplus.org/exceptionrules.txt listę stron na których adblock plus nie blokuje reklam. Można to wyłączyć jak ktoś nie nawiedzi wszystkich reklam.
        Tu jakie reklamy są dopuszczalne i jak się dostać na listę (na dole strony) https://adblockplus.org/en/acceptable-ads .