Oprogramowanie

Adobe Air: koniec wsparcia dla systemów Linux

przeczytasz w 1 min.

Jeżeli korzystacie z systemów z rodziny Linux, możecie zacząć żegnać się ze środowiskiem Air. Firma Adobe zapowiedziała, że wersja 2.7 będzie ostatnią oficjalną, która pojawi się na "pingwinich" systemach operacyjnych.

Zespoły do tej pory odpowiadające za środowisko Adobe Air dla systemów Linux zasilą zespoły tworzące Air dla systemów mobilnych iOS, AndroidwebOS. Producent uznał, że rynki te są dla niego ważniejsze i bardziej dochodowe, co częściowo tłumaczy jego decyzję.

Adobe Air

Zastanawia nas tylko, co zrobią teraz producenci oprogramowania wykorzystującego środowisko Adobe Air. Chodzi tu nie tylko o niszowe aplikacje, ale tak popularne programy jak ipla. Ciekawe, czy zdecydują się oni działać na ostatnim Air, czy przeniosą się na inne środowisko, które będzie uaktualniane?
 

Więcej o oprogramowaniu:

Źródło: Engadget

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  HTML5.
  Pora pokazać Adobe, że czas jego rządów absolutnych MUSI się skończyć.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nigdy nie pałałem miłością do programów Adobe i wolę używać produktów konkurencji. Ta decyzja firmy pokazuje tylko że miałem słuszność i utwierdza mnie w moich przekonaniach :-)
   • avatar
    Damian Szymański
    0
    Tak jak widać na wykresie z AIR w Linuksie korzystało mnie niż 1% użytkowników. Więc raczej mało kto będzie za nim płakał. Kolejne kwestia, w przypadku załóżmy aplikacji jak Ipla lub e-Deklaracje, to producent wraz z wersja aplikacji będzie mógł dołączyć również zmodyfikowane przez siebie środowisko AIR tak aby spełniało wymogi swojej aplikacji. Kolejna sprawa, będą się pojawiały porty AIR z innych OSów np. z Androida. Idąc dalej zawsze można skorzystać z Open Sourcowego środowiska AIR, które jest dalej rozwijane.
    Tyle w tym temacie.
    • avatar
     strzelec52
     0
     Dobrze... I tak nigdy z niego nie korzystałem.
     • avatar
      19arek93
      0
      Android to nie Linux? ...
      • avatar
       novee
       0
       Złe posunięcie ze strony Adobe.
       • avatar
        scooby
        0
        Merytoryka newsa na poziomie szkoly podstawowej, gdyz oczywiscie ciezko bylo dodac ze wraz z ta decyzja Adobe udostepnilo zestaw narzedzi do portowania Adobe Air na Linuxa.
        • avatar
         kerios83
         0
         "Merytoryka newsa na poziomie szkoly podstawowej" jak wiekszosc newsow na tych "fachowych" portalach. Kto placi ten wymaga :)
         • avatar
          Seadog
          0
          na litość...

          http://sjp.pwn.pl/szukaj/wspiera%C4%87
          • avatar
           Askvoll
           0
           Objawiła się prawda oczywista - z linuxa nie ma kasy i nie opłaca się łożyć na niego tylko dla samego faktu, że jesteśmy cool i trendy. Linux tworzony heroicznym wysiłkiem pasjonatów lubiany jest głównie dlatego, że jest DARMOWY, a jako symbol buntu przeciw globalnym korporacjom typu M$, czy Apple stał się sztandarem niezależności i wolności. Problem w tym, że przez lata linux nie osiągnął popularności pozwalającej programistom z małych firm żyć godnie z pisania na tą platformę. I co z tego, że 80% serwerów stawianych jest na linuxie skoro większość to po prostu wariant oszczędnościowy. Smutna prawda to perspektywiczność innych systemów, które nie mają tak długiej siwej brody (iOS, WebOS), są gorsze i prymitywniejsze z założenia... ale ich użytkownicy będą tygodniowo kupować kilka aplikacji po 1$ w takim AppStore. Ile to już było prób promocji linuxa? W ilu urządzeniach go znajdujemy? Ile rządów zadeklarowało przejście na systemu opensource-owe, by się z tego po latach wycofać? Dlaczego? Co z nim jest nie tak, skoro jest taki super? Dla mnie odpowiedź jest prosta (choć przyjmę inne argumenty) - ten system nie daje zarobić, co potwierdza ten news.