Bezpieczeństwo

Atak na serwery Adobe: „123456” najczęstszym hasłem użytkowników

przeczytasz w 1 min.

Nie tylko firmy nie dbają o nasze bezpieczeństwo, ale także sami użytkownicy są bardzo przyjaźni cyberprzestępcom.

Hasła autoryzacja

Październikowy, udany atak na serwery Adobe to jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa naszych danych w sieci tego roku. Początkowo mówiło się o niecałych trzech milionach kont, z których cyberprzestępcom udało się skraść dane. Pod koniec ubiegłego miesiąca firma Adobe wydała komunikat, zgodnie z którym skala ataku była znacznie większa, a w ręce hakerów wpadły dane 38 milionów użytkowników. Co więcej, krążą pogłoski jakoby liczba ta była jeszcze większa – mówi się nawet o 150 milionach.

Atak ten pokazuje, jak bardzo narażone na kradzież są nasze dane trzymane w chmurze internetowej. Jak się jednak okazuje – nie tylko firmy nie dbają o nasze bezpieczeństwo, ale także sami użytkownicy są bardzo przyjaźni cyberprzestępcom. Wyciek przyniósł informacje dotyczące najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników haseł. Najpopularniejszym okazało się… „123456” – korzystało z niego 1,9 miliona użytkowników. Oznacza to więc, że decydował się na niego co setny użytkownik (a dokładnie 1,26 proc. całej bazy).

Niewiele mniejsze części użytkowników ustawiły sobie jako hasła – „123456789”, „password” oraz „adobe123”. W top 20 znalazły się również tak wymyślne i skomplikowane pozycje jak „1234567890”, „1234567”, „1234”, „123123” oraz „abc123”. Spośród mogących bardziej zaskakiwać warto wspomnieć o „iloveyou” oraz „qwerty” i „azerty” (pierwsze sześć znaków na klawiaturze we Francji i Belgii).

To nie pierwszy przypadek, gdy wykradzione dane pokazują, jak bardzo użytkownicy nie dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Każdy tego typu wyciek przynosi informacje, że najczęściej decydujemy się na proste hasła, będące nieskomplikowanymi ciągami następujących po sobie liczb lub liter. Czy to się kiedyś zmieni? Mamy taką nadzieję.

Źródło: ITProPortal

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kessarath
  33
  Szit. Teraz wszyscy znają moje hasło!
  • avatar
   Czaszka
   21
   Z internetem powinno być jak z prawem jazdy, najpierw nauka i egzamin!!!
   • avatar
    Konto usunięte
    19
    1234567 i nikt nie zgadnie :E
    • avatar
     Pejo_
     11
     A ja mam 654321
     • avatar
      AndreoKomp
      9
      To wcale nie takie łatwe hasła. Wiesz na jakiej cyfrze skończył autor haha :D
      • avatar
       MarTum
       9
       Małpa by wymyśliła i zapamiętała mocniejsze hasło. Niby ludzie, a jak debile ...
       • avatar
        Konto usunięte
        8
        Jeszcze kilka lat temu haseł loginów itd. miałem tylko kilka, dziś już pewnie ze trzydzieści, i co jakiś czas przybywa. Wiadomo że hasło ma być bezpieczne i nie może się powtarzać, ale przy takiej ich ilości czasem już zwyczajnie ogarnia zniechęcenie, gdy znowu trzeba coś wymyślić.
        • avatar
         Konto usunięte
         6
         password1234 - level hard, nie do złamania HA!
         • avatar
          Konto usunięte
          6
          A ja się zapytam - co daje najbardziej nawet wymyślne i skomplikowane hasło skoro hakerzy i tak się włamią bo serwer jest słabo bądź w ogóle nie zabezpieczony ???
          • avatar
           Zonczak
           5
           Akurat haseł nie trzymali w plain text .. to było zaszyfrowane .. ale podpowiedzi ludzi do haseł już trzymali plain textem -> stąd można ocenić jakie hasła mieli ludzie. Zresztą przy tak dużej bazie i szyfrowaniu całości jednym kluczem należy wyjść z założenia, że już ktoś to złamał i odczytał całość.Więcej info ( bardziej konkretnie ) : http://niebezpiecznik.pl/post/haslo-edwarda-snowdena-do-adobe-to/

           Generalnie mają szansę stać się największym wyciekiem danych ... ( przy okazji jeszcze kody źródłowe oprogramowania im wyciekły .. )
           • avatar
            Ethan
            4
            Pominę już fakt, że wspaniale świadczy o firmie Adobe fakt, że składują hasła otwartym tekstem. Brawo Adobe!
            • avatar
             Ethan
             1
             Jaki jest ustawiania mocnego hasła dla bezpłatnych usług, do których rejestracji jesteśmy często zmuszani?
             Kolejna rzecz. Od dawna wiadomo, że hasła to słaba metoda uwierzytelniania. Zdecydowanie lepsze są metody biometryczne lub oparte o architekturę klucza prywatnego.
             Hasło to po prostu przeżytek.
             • avatar
              Konto usunięte
              1
              Śmiejecie się z tego, a jakim hasłem była zabezpieczona druga co do ważności strona internetowa w Polsce- Kancelarii Premiera? Otóż zadziwiająco skomplikowanym hasłem admin1. Pozdrowienia.
              • avatar
               Konto usunięte
               1
               fajnie, ALE czy to jest reprezentatywna próbka? Połowa z kont pewnie była utworzona przy okazji bo adobe wymusiło jego założenie, by bezpłatnie coś tam pobrać, takie konta jednorazowe każdy z nas robił, login jednorazowy, proste hasło zeby nie zapomnieć aż do chwili, gdy klikniemy w link w jakimś jednorazowym koncie email. po 10 minutach nie pamiętamy że nawet mieliśmy tam konto...
               • avatar
                Konto usunięte
                -3
                W artykule jest błąd, a dokładnie w tym zdaniu:
                "Co więcej, krążą pogłoski jakoby liczba ta była jeszcze większa – mówi się nawet o 150 milionach."

                Z Adobe wyciekła baza, która zawierała dane 150 milionów kont. Sam Adobe przyznał się, że wyciekła baza zawierająca 38 milionów aktywnych kont.


                W artykule jest na to dowód. Jeżeli jedno hasło użyło 1,9 miliona użytkowników i jest to 1,26% całości to wszystkich użytkowników było 150 milionów. ;-)