Karty graficzne

Afox zapowiada GeForce GT 530

przeczytasz w 2 min.

Chińska firma Afox, nie czekając na oficjalną premierę ze strony NVIDII, zaprezentowała kartę graficzną GeForce GT 530. Karta ta będzie porównywalna wydajnościowo do GeForce GT 440.

Pod koniec targów CeBIT pisaliśmy o GeForce GT 530, którego oficjalna premiera ma nastąpić prawdopodobnie w czerwcu bieżącego roku. Firma Afox postanowiła jednak nie czekać na NVIDIĘ i już teraz zapowiedziała wprowadzenie do oferty tej konstrukcji z dolnej półki. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy taki "wyskok" Afoksa. Firma wcześniej zapowiedziała Radeona HD 6750 - domyślnie przeznaczonego na rynek OEM.

Warto przeczytać:
Uważaj na płonącego GeForce GTX 590
 Układy NVIDIA dla zaawansowanych wizualizacji medycznych

Afox GT 530 różni się od karty z targów CeBIT tylko naklejkami, a więc można sądzić, że jest to referencyjny egzemplarz. Co ciekawe został on wyposażony nie w układ graficzny GF118,  tak jak podejrzewaliśmy, a w GF116 znany z GeForce GTX 550 Ti. Niestety jeszcze nie wiemy jak bardzo został on "przycięty". Znane są za to taktowania karty - 750 MHz dla GPU i 1333 MHz dla pamięci. Na pokładzie GT 530 znalazło się, w zależności od wersji, 1 GB lub 2 GB pamięci DDR3 o 128-bitowej magistrali. Pomimo dosyć wysokich taktowań, karta nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Wiemy jednak, że w układzie GF116 drzemie duży potencjał podkręcania, a więc można przypuszczać, że standardowe taktowania karty mogą być jeszcze bardziej podniesione przez innych producentów.

Jeżeli zaś chodzi o wydajność karty, to nie dysponując danymi na temat jednostek zawartych w układzie graficznym, nie można nic pewnego na ten temat powiedzieć. Biorąc jednak pod uwagę numerację karty, można się spodziewać czegoś pokroju GT 440. Za chłodzenie konstrukcji odpowiada aluminiowy radiator wraz z dosyć dużym, przezroczystym wentylatorem. Na śledziu umieszczono po jednym wyjściu DVI, HDMI i D-Sub. Jako że jest to konstrukcja z niższej półki cenowej, ze względu na brak złącza SLI nie można będzie połączyć w jednym komputerze dwóch tego typu kart.

Cena Afoksa GT 530 nie jest jeszcze znana, ale przypuszczamy, że będzie oscylować w okolicach 100 dolarów.
 

Źródło: hw-lab.com, afox
 

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Google Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Stork
  0
  Karta 2 giga, będzie się działo xD
  • avatar
   Lightning
   0
   Tania to ona raczej nie będzie skoro wykorzystuje GF116 (również na początku myślałem, że to GF118). Inna sprawa - osoby, które kupują tanie karty raczej nie znają się na OC (albo nie jest im potrzebne).
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nom, a ponoć nie miało być słabszych kart niż 550 ;)
    • avatar
     Patrick.
     0
     I kolejna karta dla komputerów z Media Marktu itp. : ) "Super rewelacyjna karta z 2GB pamięci !"
     • avatar
      Macieyerk
      0
      GT240 to jedyna dobra karta z serii GT 2xx i lepsza niż karty GT 4xx a GT440 miał być następcą, w jego cenie za niewielką dopłatą o wiele lepszy ATI HD5750.