Ciekawostki

Alert RCB - co to jest?

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Do kolejnych Polaków dociera Alert RCB. Co to jest i czy takie wiadomości będziemy otrzymywać regularnie? Odpowiadamy.

Być może już dostaliście, a jeśli nie, to w każdej chwili możecie otrzymać na swoje telefony Alert RCB. Co to takiego?

Co to jest Alert RCB?

Alert RCB to nic innego jak komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wiadomości tego typu są wysyłane w postaci SMS-ów do abonentów z określonego terytorium i stanowią ostrzeżenia przed burzami, gradem, ulewnym deszczem, silnym wiatrem, powodziami, wyciekami niebezpiecznych substancji czy też przeprowadzanymi akcjami antyterrorystycznymi.

Alert RCB screen

Taki SMS zawiera podstawowe informacje o rodzaju zagrożenia oraz wskazówkę na temat tego, jak uchronić się przed jego skutkami. Jego przygotowaniem zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które następnie przesyła wiadomość do operatorów telekomunikacyjnych, a ci rozsyłają je do swoich klientów, opierając się na ich obecności w pobliżu tej lub innej stacji bazowej. 

Założenia są następujące: Alert RCB to zwięzłe i konkretne ostrzeżenie, docierające do każdej osoby, której dotyczy jakieś nieprzeciętne zagrożenie. Nie jest wymagane pobieranie jakichkolwiek aplikacji czy wyrażanie chęci otrzymywania takich wiadomości. Aktualnie trwają testy tego programu, który jeszcze przed końcem roku ma funkcjonować w pełni.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Warto zobaczyć również:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bardzo przydatne. Takie ostrzeżenia zawsze powinny być rozsyłane bez aplikacji. To jest kwestia zbyt istotna i poważna, by zastanawiać się czy ktoś ma apkę, czy nie.
  6
 • avatar
  HelmuD
  Bardzo dobry pomysł.
  2
 • avatar
  Pioyer
  to juz jest od dawna w sumie, pierwszy sms dostalem juz 23.09.18
  2
 • avatar
  voxcordi
  Otrzymałem takie już dwukrotnie. Zagrożenie burzowe w Gdańsku. Bardzo przydatne.
  1
 • avatar
  Kenjiro
  RCB jest przydatne, ale w praktyce potrafił wysyłać wielokrotne powiadomienia dla sąsiedniego województwa, przez co osoby mogły znieczulić się na zgłoszenia.
  Aby system zatrybił w pełni, musi być dopracowany w najmniejszych szczegółach, na co liczę, bo zamysł jest przedni.
  1
 • avatar
  lasq09
  Od połowy maja dostałem 3 wiadomości, 2 kompletnie nietrafione - nawet się nie zapowiadało na burzę i wiatr, inne prognozy też nic takiego nie przewidywały. Pierwsza wiadomość była "prawdziwa" ale to była zwykła burza jak co roku o tej porze a ostrzeżenie jak przed globalnym kataklizmem.
 • avatar
  Prezes Internetu
  Bardzo dobry pomysł. Ostrzeżenia dostałem już kilka razy, z reguły dość trafne. Czekam na moment, w którym zaczną do tego dodawać reklamy w stylu "A skoro ulewa to przyda ci się parasol firmy DOOPOHRON. Tytanowej konstrukcji nie straszne porywy wiatru!"