Płyty główne

AMD szykuje ważną poprawkę dla płyt głównych AM4

przeczytasz w 1 min.

Kolejna aktualizacja mikrokodu na horyzoncie. AGESA 1.0.0.7 ma dodać wsparcie dla nowej generacji układów APU.

AMD nie spoczywa na laurach i ciągle pracuje nad usprawnieniami dla platformy AM4. Po aktualizacji mikrokodu do wersji AGESA 1.0.0.6, która wprowadziła poprawki przy obsłudze szybszych pamięci RAM, producent planuje udostępnić kolejną ważną aktualizację – tym razem wprowadzi ona obsługę kolejnych generacji procesorów.

Szczegóły na temat aktualizacji ujawnił overclocker Jon „Elmor” Sandström, który współpracuje z firmą ASUS przy aktualizacji UEFI. Nowa wersja mikrokodu wprowadzi obsługę układów APU z nadchodzącej generacji Raven Ridge (rdzenie Zen i grafika Vega).

To jednak nie koniec zmian, bo nowa poprawka ma również zmienić strukturę BIOS-u, więc jej wdrażanie podobno jest dosyć pracochłonne (szczególnie, że producent chce ustrzec się wszystkich możliwych błędów). Nowa struktura ma jednak ułatwić implementację wsparcia dla kolejnych serii procesorów (overclocker wymienił tutaj generacje Raven Ridge oraz Pinnacle Ridge).

Zapowiadane poprawka zostanie wprowadzona wraz z kolejnymi aktualizacjami UEFI (warto więc śledzić stronę producenta posiadanej płyty głównej w poszukiwaniu nowych wersji oprogramowania).

Źródło: Overclock, TechPowerUp

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Geralt
  11
  Bardzo fajne, ze AMD w odroznieniu od pazernego Intela stara sie zachowac kompatybilnosc. Mam tylko nadzieje, ze kolejne iteracje procesorow zachowaja konkurencyjnosc rozwiazania ze stajni AMD :). Wiadomo, ze najbardziej brakuje zegara w tej chwili + milo by bylo zobaczyc latwiejsze krecenie pamieci :).
  • avatar
   Gatts-25
   1
   Ludzie mają tabelki informacyjne na temat właściwości procesów produkcji a nie potrafią ich nawet przetłumaczyć.
   Pojawi się RYZEN REFRESH to zobaczymy czy te 12nm LP będzie miało więcej wspólnego z 7nm LP czy może z 14nm LPP.
   Sama informacja ,że 14nm LPP osiąga swoje WYDAJNOŚĆ/WATT przy 3.2Ghz a 7nm LP ma osiągać przy 5Ghz świadczy o tym jaki skok zostanie osiągnięty po przejściu na nowe wymiary w przypadku AMD.
   Nawet gdyby CZERWONI nie osiągnęli wzrostu IPC co jest nie możliwe bo nowa architektura oznacza wzrosty IPC bo wszystko co nowe nie jest dobrze zoptymalizowane więc według samej tabelki litograficznej mam świadomość ,że taki RYZEN 7 w 7nm LP będzie mógł z XFR mieć 5Ghz zegar gdzie w 14nm osiąga 4.1Ghz z XFR przy tym samym poborze.
   Jeżeli GF do 12nm dopisało LP - LEAD PERFOMANCE to znaczy ,że mu bliżej do 7nm LP niż do 14nm LPP i jeżeli RYZEN 7 odświeżony będzie mógł robić z XFR 4.5Ghz to będzie super i przy takim zegarze i7 8700k będzie mógł konkurować z RYZEN 5 bo na RYZEN 7 nie ma szans dlatego INTEL musi wydać w połowie przyszłego roku 8rdzeni dla MAINSTREAMU żeby mieć jakąkolwiek względną konkurencje dla RYZEN 7 odświeżonego.
   Do tego czasu optymalizacji jakie otrzyma RYZEN 7 pierwszej generacji z marca 2017 będzie miał już ich tyle ,że testy będą wyglądały jeszcze lepiej na korzyść CZERWONYCH produktów.
   To samo jest z GPU VEGA bo nawet GAMERS NEXUS zrobił wewnętrzne testy i aż trzy cechy ważne do wydajności w grach ale także w kopaniu są nie wykorzystane a mianowicie właśnie HBCC ,które po uaktywnieniu i tak mimo trochę lepszych rezultatów nie ma wsparcia w oprogramowaniu ,potem brak wsparcia do dodatkowych jednostek geometrycznych oraz FP16 ,które nie jest wykorzystywane.
   Później będą zdziwieni dlaczego w tytułach ,która będą miały lepszą oprawę graficzną i korzystały z takich możliwości będziemy widzieć ponad 100% wzrosty.
   W tej chwili to chyba jest ogólny strach przed tym jak wytłumaczyć tym 80% graczom z produktami NVIDII dlaczego tak słabo wypadają w nowych produktach i rzeczywiście VOLTA przy swoim wzroście IPC może dostać po rajtach od starej VEGI bo tytuły ,które wykorzystują nowe rozwiązania jakie są w tej karcie w końcu się pojawią.
   • avatar
    supervisor
    0
    Mówi się że update AGESA dotknie nie tylko o APU Raven Ridge, ale też o Ryzen refresh które ma wyjść na początku przyszłego roku (Ryzen z poprawkami na 12nm).
    • avatar
     mutissj
     0
     Ta płyta na zdjęciu chyba nie obsługuje integry w cpu, bo nie ma wyjść video