Procesory

AMD APU Bristol Ridge - znamy specyfikację mobilnych procesorów

przeczytasz w 1 min.

Do sieci wyciekła specyfikacja mobilnych procesorów AMD APU nowej generacji. Jakich modeli możemy się spodziewać?

AMD APU - zapowiedź 7 generacji procesorów

Podczas targów Computex 2016 zadebiutuje 7. generacja układów AMD APU o nazwie kodowej Bristol Ridge. Co prawda już wcześniej w sieci pojawiały się przecieki o nowych procesorach, ale teraz mamy do czynienia z potężnym wyciekiem informacji – serwis Bits and Chips opublikował pełną specyfikację sześciu modeli dla urządzeń mobilnych.

Wszystko na to wskazuje, że procesory AMD APU z generacji Bristol Ridge mają wiele wspólnego ze starszymi modelami Carrizo – nadal bazują na mikroarchitekturze Excavator i są produkowane w 28-nanometrowej litografii, a najwazniejszą zmianą jest zastosowanie 2-kanałowego kontrolera pamięci DDR4-1866.

AMD APU Bristol Ridge - specyfikacja procesorów

W segmencie mobilnym początkowo pojawi się sześć pozycji. Modele E2-9010 i A6-9210 zostały wyposażone w 2 rdzenie i układ graficzny Radeon R2 lub R4, a przy tym oferują najsłabsze wsparcie dla technologii AMD. A9-9410 też dysponuje 2 rdzeniami procesora i grafiką z trzema blokami obliczeniowymi, ale pracuje z wyższą częstotliwością (zwłaszcza jeżeli chodzi o Turbo) i dodatkowo wspiera technologie FreeSync i Virtual Super Resolution (VSR).

Modele A10-9600P, A12-9700P i FX-9900P reprezentują już wyższy segment wydajnościowy  – wszystkie zostały wyposażone w 4 rdzenie i wydajniejszy układ graficzny Radeon R5 lub R7, a ponadto oferują wsparcie dla dodatkowych technologii.

AMD APU 7. gen - wydajność

Jakiej wydajności powinniśmy się spodziewać? Wprawdzie w stosunku do poprzedniej, 6. generacji układów APU „Carrizo” wzrost wydajności samego procesora będzie stosunkowo niewielki, ale w porównaniu do jeszcze poprzedniej, 5. generacji układów APU „Kaveri” różnica ma wynosić nawet 50%. FX-9900P ma konkurować z energooszczędnymi modelami Intel Core i5 „Skylake”.

HP - zapowiedź AiO

Nowe procesory AMD APU znajdą zastosowanie w ultracienkich laptopach, urządzeniach konwertowalnych i smukłych komputerach All-in-One – wiadomo, że tego typu konstrukcje na pewno pojawią się w ofercie firmy HP (podobno mają one być dostępne od czerwca). Można jednak podejrzewać, że inni producenci też się "skuszą" na nowe APU.

Źródło: Bits and Chips, AMD

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  EgzoPro
  2
  Szkoda że dalej w 28nm, ale czekam aż ktoś zacznie konkurować z atomami od intela w x64-86. Gdyż zastój procesorów intela spowodowany możliwą konkurencją z samym sobą negatywnie odbija się na konkurencyjności hybryd Win10 z tabletami Android/IOS gdzie producenci procesorów ARM nie mają takich problemów i rozwijają swoje produkty bardzo sprawnie.
  • avatar
   mrdiablin
   0
   Co tu komentować!?
   • avatar
    BluePandoraBox
    0
    mogliby je również wypuścić na płytkach ITX podobnie jak Braswelle chipzilli, ale wątpię czy takie coś się pojawi na rynku, z Carrizo nie znalazłem żadnej płytki tak samo z mobilnym Kaveri
    szkoda, do HTPC w większości wypadków nic mocniejszego nie jest potrzebne za to pełne HDMI 2.0 jest pożądane jak i niskie TDP pozwalające na pasywne chłodzenie układu, nowe sprzętowe dekodery również

    AMD rynek Wam ucieka, najwyższy czas zastąpić leciwego Jaguara !!!
    • avatar
     Omgzpwnd
     0
     Kocham te wykresy, pokazują wzrost 50% a słupek ze 400% dłuższy...
     Czekamy na zena.